Zavrieť

Porady

príspevok z ESF a daň z neho?

ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Čo je ESF? Na posúdenie takýchto príspevkov treba presne uviesť o aký príspevok ide, resp. podľa akého zákona je poskytovaný, pretože niektoré nie sú od dane oslobodené.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Johanka
    Čo je ESF? Na posúdenie takýchto príspevkov treba presne uviesť o aký príspevok ide, resp. podľa akého zákona je poskytovaný, pretože niektoré nie sú od dane oslobodené.
    Aj ja chcem vedieť čo je to ESF,dcéra aspoň dúfam dostane príspevok z Úradu práce na zariadenie prevádzky ( pokladňa, nábytok),bude SZČO a nie som si ista či zdaniť alebo oslobodené

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
    Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
    Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Naile
    Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
    Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
    Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.
    ďakujem a prajem príjemný deň

    gracf je offline (nepripojený) gracf

    gracf
    ahojte, ESF - europsky socialny fond, financna podpora z uradu prace je na zacatie podnikania, som SZCO

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Súhlasím s Naile, akurát si myslím, že ak celý príspevok v tomto roku nevyčerpeš, tak uvedená dotácia nebude predmetom dane z príjmov. Niekde som sa dočítala, že je to príjem len do výšky výdavkov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    gracf
    ahojte, ESF - europsky socialny fond, financna podpora z uradu prace je na zacatie podnikania, som SZCO
    Tá PODPORA JE VIAZANA NA REGION? Ake podminky treba splniť, resp. aký podnikateľský plán predložiť?

    garter je offline (nepripojený) garter

    garter
    Ospravedlňujem sa súhlas, ten som udelila omylom.

    Výška príspevku je závisla od typu regiónu , od toho či uchádzač o zamestnanie patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a od priemernej miery evidovanej nezamesnanosti v okrese, v ktorom bude vykonávana samostatná zárobková činnosť.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    gracf
    ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
    ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu
    Moja skúsenosť:

    Príspevok ide riadne do príjmov ako príjem ovplyvňujúci ZD !!! (ide o JU?) a výdavky idú do nákladov.
    Tento problém som riešila vlani (aj auditrka to pozerala, aj na DÚ TT mi to potvrdili) a bohužiaľ je to tak, hoci je to nespravodlivé, lebo aj príspevok posudzujú ako príjem, na dane to vplyv mať nebude, lebo musíš ho preinvestovať a to sú zasa náklady, lenže už máš pekne vymeriavací základ na odvody..., hoci si ešte nezarobil....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Naile
    Zdanenie týchto druhov príjmov upravuje ZDP § 9 odsek 2 písm.d)
    Zo znenia ustanovenia zákona výplyva, že platby príjate v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6, sa zdaňujú. Teda, zjedodušene povedane, ak ste príjali príspevok na začatie podnikania, je to zdaniteľný príjem.
    Do konca kalendárneho roka budete zrejme mať daňové výdavky v súvislosti s podníkanim. V konečnom dôsledku predmetom dane bude len rozdiel medzi príspevkom a vašimi daňovými výdavkami. Snažte sa, aby rozdiel bol nulový.
    V § 9 sú uvedené podmienky pre oslobodenie.
    Zdanenie dotácie, podpory a príspevku rieši § 17 ods 3 písm. h) Zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia sa do základu dane zahrnie prijatý príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnie výdavok uhradený z tejto dotácie. Napr. ak z príspevku poskytnutého v roku 2005 bude výdavok až v roku 2006, príspevok sa zahrnie do príjmov až v roku 2006. Ešte zaujímavejšie je to v prípade, že z poskytnutého príspevku sa nakúpi odpisovaný majetok. V takom prípade je príspevok zahrňaný do príjmov postupne vo výške odpisov z takto nadobudnutého majetku.
    Naposledy upravil Johanka : 14.09.05 at 15:47

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Ano musíš odviesť z tohto príspevku daň, aspoň v roku 2003 to tak bolo a myslím že zákon sa ohľadom tohto nemenil.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Lindi
    Ano musíš odviesť z tohto príspevku daň, aspoň v roku 2003 to tak bolo a myslím že zákon sa ohľadom tohto nemenil.
    Nie, prečítaj si pozornejšie predchádzajúci Johankin príspevok. Tieto dotácie a podpory sú v zmysle súčasných predpisov svojím charakterom vždy daňovo neutrálne a nevzniká pri ich príjme daňová povinnosť (samozrejme, ak ich príjem a použitie správne zaúčtuješ ).

    gracf je offline (nepripojený) gracf

    gracf
    Johanka
    V § 9 sú uvedené podmienky pre oslobodenie.
    Zdanenie dotácie, podpory a príspevku rieši § 17 ods 3 písm. h) Zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia sa do základu dane zahrnie prijatý príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnie výdavok uhradený z tejto dotácie. Napr. ak z príspevku poskytnutého v roku 2005 bude výdavok až v roku 2006, príspevok sa zahrnie do príjmov až v roku 2006. Ešte zaujímavejšie je to v prípade, že z poskytnutého príspevku sa nakúpi odpisovaný majetok. V takom prípade je príspevok zahrňaný do príjmov postupne vo výške odpisov z takto nadobudnutého majetku.
    ahoj Johanka, dakujem za zaujimave riesenie,
    ja, este neznaly tychto veci, chcem este vediet, aka vec, majetok sa moze odpisovať?

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    gracf
    ahoj Johanka, dakujem za zaujimave riesenie,
    ja, este neznaly tychto veci, chcem este vediet, aka vec, majetok sa moze odpisovať?
    Odpisovať môžeš hmotný a nehmotný majetok, prečítaj si § 22 zákona o DzP.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Zahrňa sa teda tento príspevok potom aj do príjmu posudzovaného na platenie odvodov do SP a ZP? Ak áno, je to nespravodlivé. Aký je vlastne príjem, podľa ktorého je povinnosť platiť odvody do ZP a aký pre SP?

    malina je offline (nepripojený) malina

    malina
    Žiaľ, zákon je stavaný tak, že zahŕňa. Bez ohľadu na to, aké mala SZČO výdavky, ho zaujíma iba príjmový obrat. Ak za účtovný rok presiahne 12-násobok minimálnej mzdy, SZČO je povinná prihlásiť sa aj na sociálne poistenie a od 1. júla (3 mesiace po podaní daňového priznania) odvádzať poistné do všetkých jej fondov, vypočítané z vymeriavacieho základu najmenej vo výške minimálnej mzdy.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    A ak je syn študent (študovať bude do 2007) a poistné teraz za neho platí štát, ako za študenta, podnikanie má popri štúdiu, bude musieť tiež platiť ZP a SP ?
    ja som tiež dostala dotáciu z ESF ale mám podmienku pokiaľ zruším živnosť skôr ako dva roky musím alikvótnu čiastku vrátiť úradu práce, tak teraz ako vlastne rozdiel čo som zatiaľ neinvestovala mám zdaniť?

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Tu podmienku ma kazdy...

    k tomu zdaneniu, priklad:

    Dostala si 76 000,- v roku 2005, este v roku 2005 si kupila PC v hodnote 29 000,-. Zvysnych 47 000,- si este nepouzila a pouzijes ich v roku 2006.

    Zaučtovanie bude nasledovne:

    prijem 76 000,- od UPSVa R - prijem neovplyvnujuci ZD
    vydaj 29 000,- vydaj ovplyvnujuci ZD
    na konci roka v uzavierkovych operaciach das do prijmu ovplyvnujuci ZD 29 000,-.
    Takze ak by si nemala ine vydavky ani prijmy tvoj ZD bude 0,-

    V roku 2006 pouzijes zvysnych 47 000,- a postup pri zauctovani bude podobny...

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    gracf
    ahojte, dostal som z Úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške cca 76000 Sk, no nevedeli mi tam presne povedať, či z týchto peňazí mám odvádzať daň alebo nie
    ste tu asi väčší odborníci, vďaka za radu
    V PORADCOVI 4/05 to bolo uvedené takto:
    ak príjmeš dotáciu pred vynaložením výdavkov :
    Napríklad
    v roku 2005 dostaneš dotáciu 76000, ale celu ju neminieš.
    1. zaučtuješ celu sumu do knihu záväzkov
    2. do PENDEN zaučtuješ príjem neovpl. ZD - dotácie
    Keď minieš prvé peniaze z ESF na nákup napr, DHM:
    1. do knihy záväzkov - zníženie záväzkov o výšku použitej sumy /napr. 29000 PC/
    2. do PENDEN sa yaúčtuje nákup 30000 VOZD - nákup DHM
    3. pri ďalšom nákupe postupuješ takisto.

    Povedzme že si v roku 2005 z dotácie 76000 minul len 50000
    1. do PENDEN zaúčtuješ uzávierkové operácie podľa §17 ods. 3 písm h/
    zákona o dani z príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.