Zavrieť

Porady

ucitelka v skolke

Mam ukoncenu strednu zdravotnicku skolu , odbor zdravotnicky asistent s maturitou. Co potrebujem minimalne na to aby som mohla robit ucitelku v skolke?
Usporiadat
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
pedagogické minimum
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Správne - v materskej škole.
0 0
zeppka zeppka

zeppka je offline (nepripojený) zeppka

podľa mňa ped. minimum nestačí - keď chceš byť dobrý odborník - učiteľ, ktorý je zodpovedný za rozvoj osobnosti detí, musíš obsiahnuť odbor predškolskej pedagogiky v plnej jeho šírke - učiť v MŠ neznamená len hrať sa s deťmi, je to zložité a krásne systematické, zámerné a cieľavedomé, vopred dôsledne naplánované pôsobenie pedagóga na deti tak, aby tie mali pocit, že sa len hrajú, pričom musíš ovládať didaktiku, metodiku a pod. špecializovanú na predškolský vek detí.
Preto ti odporúčam minim. pomaturitné štúdium na strednej ped. škole alebo ešte lepšie začať Bc. štúdium na VŠ v odbore predšk. a element. pedagogika.
A nie som si istá, či to pedag. minimum stačí podľa nového šk. zákona na kvalifikáciu učiteľky MŠ...
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Darica Pozri príspevok
Správne - v materskej škole.
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

katarina.j Pozri príspevok
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Blankake Pozri príspevok
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?
tak ak je to podla teba hovorovy pojem, tak len v Petržalke čo je kopec škôlok, na jednej mas tabulku škola a na inej škôlka, tak neviem,či by si dovolili kompetentny davat rôzne tabule "do džezu". asi niečo na tom je, nejaky zadrhel, lebo ozaj na niekt.budovach je škola a inde škôlka, asi je v tom mini-chaos.Nam na rodič.združení bolo vysvetlene, ze škôlka meni nazov na škola kvoli pravomociam/ako som pisala/,škola bude vydavat osvedcenia pre predskolakov-potvrd.od triednych učiteliek a psychologa,či je dieta zrele na nastup do školy....no bolo toho vela,nebudem to tu rozpisovat.tak uvidim čo za vyhody resp.nevyhody to prinesie
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

katarina.j Pozri príspevok
No tu je to rozdiel, lebo su aj materské školy ale aj materské škôlky. To viem, lebo môj syn navštevoval mater.škôlku a pred rokom sa premenovali na mater.školu-že vraj ma škola viac kompetencii-ako riaditeľka tak aj učitelky. ale este platia obe nazvy, nie je stanoveny jednoznačny nazov-takze platia aj školy aj škôlky-kde ako.
Ak niekto premenoval materskú škôlku na materskú školu, tak to dával len do súladu so zákonom. Všade v zákonoch sa hovorí len o materských školách. Je aj samostatná vyhláška MŠ SR 306/2008 Z.z. o materskej škole. Ak niekto podáva iné vysvetlenie tak len zavádza.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Blankake Pozri príspevok
Pozná vôbec zákon pojem "materská škôlka"? Nie je to len hovorový názov pre "materskú školu" - aby sa rozlišovali škola a škôlka?
Nepozná . Materská škôlka = správne Materská škola - odjakživa.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

katarina.j Pozri príspevok
tak ak je to podla teba hovorovy pojem, tak len v Petržalke čo je kopec škôlok, na jednej mas tabulku škola a na inej škôlka, tak neviem,či by si dovolili kompetentny davat rôzne tabule "do džezu". asi niečo na tom je, nejaky zadrhel, lebo ozaj na niekt.budovach je škola a inde škôlka, asi je v tom mini-chaos.Nam na rodič.združení bolo vysvetlene, ze škôlka meni nazov na škola kvoli pravomociam/ako som pisala/,škola bude vydavat osvedcenia pre predskolakov-potvrd.od triednych učiteliek a psychologa,či je dieta zrele na nastup do školy....no bolo toho vela,nebudem to tu rozpisovat.tak uvidim čo za vyhody resp.nevyhody to prinesie
Tak možno si názov "škôlka" dali nejaké súkromné materské školy.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pomenovanie škôlka je správne v súvislosti s "lesná škôlka" čiže pestovanie stromčekov.

20 rokov som prichádzala do styku Materskými školami a nikdy som nezaváhala, že by to malo( mohlo) byť ináč. Iba v rámci používania zdrobnelín sa v hovorovej reči používal výraz Materská škôlka.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
katarina.j Pozri príspevok
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...
Katka, konečne začali ctiť zákon a dali tabuľu v takom znení ako mala byť odjakživa. Ja Ti verím, že to bolo tak aj bez fotodokumentácie . Dokonca sa vyskytli aj názvy " Detské jasličky" Nebolo to myslené zle- malé detičky- pekné názvičky.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
katarina.j Pozri príspevok
No škoda, že nemam žiadnu fotku z minulého roka, ked na škôlke bol názov mater.škôlka, až teraz je tam mat.škola. tak pri najbližšej prechadzke odfotim nazvy ake su kde a dam vediet...
Možno až teraz si všimli, že na zriaďovacej listine majú napísané "Materská škola" a označenie musí byť v súlade so zriaďovacou listinou, tak dali označenie na budove opraviť.
0 0
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Takže nie so sama, koho netešia označenia ako : ,,škôlka" a ,,tety" . Veď skúste povedať p.učiteľke na prvom stupni ,,teta".
0 0
masajo masajo

masajo je offline (nepripojený) masajo

Súhlasím s Tebou. Vždy boli len materské školy, pojem škôlka je vyslovene hovorový. V slovníku škôlka = pestovanie napr. stromčekov.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Darica Pozri príspevok
Takže nie so sama, koho netešia označenia ako : ,,škôlka" a ,,tety" . Veď skúste povedať p.učiteľke na prvom stupni ,,teta".
Tento príspevok, vyčaril na mojej tvári úsmev a pekné spomienky. Musím ale jedným dychom povedať, že s ním súhlasím. Avšak tak, ako nie je škola ako škola, tak nie je ani učiteľka ako učiteľka.
Poznám "škôlky" aj školy, kde sa pedagogickí zamestnanci nebránia osloveniu teta a niekde (hlavne pre tých maličkých školáčikoch dajú možnosť výberu teta - pani učiteľka (samozrejme s patričným vysvetlením.
Mne osobne sa viac páči aj od starších žiakov neformálnejšie oslovenie napr. pani Janka a pod.

Ak má učiteľ autoritu, tak na oslovení až tak nezáleží. Dôležitejší v tomto prípade je tón, neverbálne prejavy, dôvera dieťaťa k učiteľovi, ....

Spomínam si, keď som učil malých žiačikov, tak jeden ma v zápale samostatnej páce oslovil ocino ..., tak bol zahĺbený do práce ... celá trieda sa zarehotala a ja som musel vynaložiť dosť úsilia na to, aby som ho vyviedol z tejto pre niekoho možno trapnej, pre iného komickej situácie ako víťaza. Pre mňa to bolo veľmi milé a príjemné ocenenie ;
Naposledy upravil jaros5 : 14.01.10 at 14:18
0 0
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Veď asi tak som to myslela. Mne vôbec neprekáža, keď ma deti škole oslovia menom. Práveže ma to teší, keď počujem za oknom, keď ma zbadajú prichádzať, ako kričia moje meno , že už idem. (napr. na poobednajšiu smenu).
Ja to beriem, skôr z tej strany, že ak mám určité vzdelanie - strednú školu, čiže som kvalifikovaná na profesiu učitela MŠ ( určite nemusím vysvetľovať , že aj na MŠ prebieha celodenná edukácia, podobne ako na ZŠ), študujem vysokú školu v tomto obore. Naďalej sa vzdelávame v rôznych kurzoch, je možnosť spraviť si aj atestáciu ....a stále budem u niektorého rodiča ,,teta", ktorá mu ,,postráži" dieťa, kým je on v práci. Mne to stále evokuje, ako keby si len tak náhodne vybral nejakú tetu z ulice , a doviedol ju strážiť deti v MŠ.
Ale to už je o inom, je to na nás - učiteľov MŠ, aby sme ich presvedčili, že deti nielen strážime...
0 0
jankkam jankkam

jankkam je offline (nepripojený) jankkam

Ahoj.
Potrebovala by som vedieť aká má byť teplota v triede materskej školy?
Mám právo nevziať ráno deti pokiaľ v triede je 12, 13 alebo 14 stupňov.
U nás v škôlke sa kúri drevom v každej triede tak dve triedy + jedáleň ja ako učiteľka to nemám v náplni práce ale stále musím prikladať do pece keď chcem mať teplo. Pán starosta to dobre vie už sme mu to vraveli ale nechce platiť nikoho ak to robíme my zadarmo a vie že to budeme robiť lebo inak aj nám bude zima. Kam sa obrátiť a pýtať si príplatok za sťažené podmienky.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
jankkam Pozri príspevok
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť aká má byť teplota v triede materskej školy?
Mám právo nevziať ráno deti pokiaľ v triede je 12, 13 alebo 14 stupňov.
U nás v škôlke sa kúri drevom v každej triede tak dve triedy + jedáleň ja ako učiteľka to nemám v náplni práce ale stále musím prikladať do pece keď chcem mať teplo. Pán starosta to dobre vie už sme mu to vraveli ale nechce platiť nikoho ak to robíme my zadarmo a vie že to budeme robiť lebo inak aj nám bude zima. Kam sa obrátiť a pýtať si príplatok za sťažené podmienky.
Ahoj, teplota v predškolskom zariadení v herni a v spálni má byť najmenej 22 stupňov C, v umývarke a WC 24 stupňov C.Pánovi starostovi ukáž zákon 527/2007
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...00&Rocnik=2007
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Prosim vas mohli by ste mi poradit podla coho zaraduju do platovej triedy? Viem ze zalezi od stupna vzdelania a odpracovanych rokov ide o kvalifikovanu ucitelku v MŠ. V skolstve ma odpracovanych 5 rokov ale celkovo 13 rokov. Do akej platovej triedy bude zaradena? Akym pomerom sa berie odpracovne roky vsetky a akym v pedagogickej praxe?
Dakujem!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať