Zavrieť

Porady

Vypoveď v zmysle §63 ods.1 pism.b) a oodstupne a vypovedna lehota

Dobry den,

ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Adaka Pozri príspevok
    chcem sa spýtať má nárok zamestnanec na odstupné ked pôjde v ochrannej lehote 7 dní na PN dakujem
    A prečo by nemal mať nárok na odstupné? PN nemá s odstupným nič spoločné.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    zmurka Pozri príspevok
    Dobry den,

    ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
    Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

    Vopred dakujem
    Žmurka, pri výpovedi z organizačných dôvodov, teda § 63, ods.1, písm.b/ ZP máš vždy nárok i na výpovednú dobu, i na odstupné. Jedno i druhé sa pohybuje podľa odpracovaných rokov. Do 5 rokov odpracovaných vo firme 2 mesiace, od 5 rokov 3 mesiace.
    Naposledy upravil terezamaria : 01.02.10 at 09:31 Dôvod: výmena slova nad za od

    Hlasovalo 2 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    zdenka131, Lubaba, Mária27, Xanti, wagner, Zitulda, pe.pe, Tweety
    2

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zmurka Pozri príspevok
    Dobry den,

    ked som citala zakonnik prace vyplynulo mi z toho, ze ked mi da zamestnavatel vypoved z organizacnych dovodov tzn. v zmysle §63 ods. 1 pismeno b) mam narok jednak na 2 mesacnu vypovednu lehotu a zaroven pri skonceni pomeru narok na 2 mesacne odstupne?
    Prosim poradte, ci je to naozaj tak, pretoze znami mi hovoria, ze je to bud 2 mesacna vypovedna lehota, alebo odstupne.

    Vopred dakujem
    Ty máš pravdu.

    miškova je offline (nepripojený) miškova

    miškova
    niekedy to tak bolo, bud dvojmesačná vypovedna lehota, alebo odídes hnes s dvojmesačným odstupným. Teraz je to tak ako hovoris.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    terezamaria Pozri príspevok
    Žmurka, pri výpovedi z organizačných dôvodov, teda § 63, ods.1, písm.b/ ZP máš vždy nárok i na výpovednú dobu, i na odstupné. Jedno i druhé sa pohybuje podľa odpracovaných rokov. Do 5 rokov odpracovaných vo firme 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace.
    Len poopravím, už 5 odpracovaných rokov zakladá nárok na trojmesačnú VD aj 3-mesačné odstupné.

    toman.k je offline (nepripojený) toman.k

    toman.k
    Je nárok okrem odchodného a odstupného aj na odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku predčasný starobný dôchodok?

    siria1 je offline (nepripojený) siria1

    siria1
    Ahojte,
    tiez by som chcela poprosit o radu.
    1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?
    2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?
    3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
    Dakujem velmi moc za radu:-)

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    siria1 Pozri príspevok
    Ahojte,
    tiez by som chcela poprosit o radu.
    1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?
    2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?
    3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
    Dakujem velmi moc za radu:-)
    Aj zamestnávateľ požíva určitý stupeň práv, a on má právo aby si dva mesiace pracovala, ak odmietneš, porušíš zákonník práce a tým spôsobíš zamestnávateľovi škodu a to je potom iný §

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    siria1 Pozri príspevok
    Ahojte,
    tiez by som chcela poprosit o radu.
    1. Ak dostanem vypoved z organizacnych dovodov a odmietnem zostat pocas VD, budem mat narok aj na "preplatenie" tych 2 mesiacov vypovednej doby (teda 2 platy za VD plus 2 platy odstupne), alebo len na odstupne?
    Toto platilo kedysi, že pri výpovedi sa mohol zamestnanec rozhodnúť, či počas VD bude robiť, alebo za to zoberie odstupné. Po zmene ZP to už nie je. Počas VD si povinná pracovať naďalej. Ak svojvoľne neprídeš počas VD do práce, je to porušenie prac. disciplíny - neospravedlnená absencia.

    siria1 Pozri príspevok
    2. Ak mi pri organizacnych zmenach ponuknu nahradne miesto adekvatne mojej sucasnej pozicii (ale s inou naplnou prace) a ja ho odmietnem, mam stale narok na odstupne?
    Áno, máš. Ponúknuté miesto nie si povinná prijať.

    siria1 Pozri príspevok
    3. Ak pri organizacnej zmene (zlucenie dvoch spolocnosti) moju pracovnu poziciu nerusia, ale len ju ponuknu niekomu inemu (mojej sefke, ktorej poziciu zlucili s inou a obsadili inym clovekom) - mozu mi dat vypoved z organizacnych dovodov?
    Dakujem velmi moc za radu:-)
    Neviem, či je to úplne v súlade so ZP, ale bežne sa to tak robí (zákon padajúceho ....). Keby došlo k súdnemu sporu o neplatnosti výpovede, záležalo by na dôkazoch a argumentácii advokáta, či by to vedel obhájiť ako porušenie ZP. Dá sa to vyložiť aj tak aj tak.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Chobot Pozri príspevok
    Toto platilo kedysi, že pri výpovedi sa mohol zamestnanec rozhodnúť, či počas VD bude robiť, alebo za to zoberie odstupné. Po zmene ZP to už nie je. Počas VD si povinná pracovať naďalej. Ak svojvoľne neprídeš počas VD do práce, je to porušenie prac. disciplíny - neospravedlnená absencia.



    Áno, máš. Ponúknuté miesto nie si povinná prijať.



    Neviem, či je to úplne v súlade so ZP, ale bežne sa to tak robí (zákon padajúceho ....). Keby došlo k súdnemu sporu o neplatnosti výpovede, záležalo by na dôkazoch a argumentácii advokáta, či by to vedel obhájiť ako porušenie ZP. Dá sa to vyložiť aj tak aj tak.
    Je to v sulade so ZP, proste zlucenim sa z dvoch miest stane potrebnym len jedno ale stale su dvaja zamestnanci, ergo 1 nadbytocný.

    Adaka je offline (nepripojený) Adaka

    milujúca matka Adaka
    chcem sa spýtať má nárok zamestnanec na odstupné ked pôjde v ochrannej lehote 7 dní na PN dakujem

    Adaka je offline (nepripojený) Adaka

    milujúca matka Adaka
    ja si tiež myslím, len on volal účtovníčke a tá ich asi postrašila, že nedostanú keď pôjdu na PN

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    nech sa "pani účtovníčky" spýtajú na odvolávku v zákonníku práce......hlúposť im tvrdila.....jednoznačne.....

    Adaka je offline (nepripojený) Adaka

    milujúca matka Adaka
    vo výpovedi je uvedený par. 63 ods. 1 pism. b a potom aj ods. 2 pism. a
    oni im odpovedali na výpoveď že prijímajú výpoveď a odstupné za 3 mesiace aby nečakali na výpov. lehotu

    roderio je offline (nepripojený) roderio

    roderio
    Poprosím o radu dňa 28.12.2012 som dostal výpoveď dľa paragrafu 63 odst.1 písm.b. Pracovný pomer skončil 28.2.2013 po dvojmesačnej výpovednej lehote.Mám nárok zároveň aj na odstupné.
    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    roderio Pozri príspevok
    Poprosím o radu dňa 28.12.2012 som dostal výpoveď dľa paragrafu 63 odst.1 písm.b. Pracovný pomer skončil 28.2.2013 po dvojmesačnej výpovednej lehote.Mám nárok zároveň aj na odstupné.
    Ďakujem
    Nie, nemáš.
    marions Prosím, je to pravda, že nemá?
    Tweety áno, nemal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.