Zavrieť

Porady

materská - povinnosti zamestnávateľa

Ahojte, bolo tu uz kopec k tejto teme. Mnohym sa uz o nej aj sniva. Ale mam predsa len este par otazok tykajucich sa zamestnavatela. A to:

1. Aké ma povinnosti zamestnavatel, ked mu zamestnankyna odchadza na matersku dovolenku? /voci SP, ZP, pripadne inym instituciam/
2. Ked na jej miesto prijima inu osobu, ma to byt na dobu urcitu? Co by mala pracovna napln obsahovat? Pripadne ako formulovat pracovnu zmluvu, aby bolo jasne, ze je to miesto niekoho, kto odchadza na matersku.
3. Má zamestnavatel este nejake povinnosti voci zamestnankyni, ktora odchadza na matersku?

Dakujem za vsetky vase rady.
Usporiadat
svobodova svobodova

svobodova je offline (nepripojený) svobodova

1.V prvom rade, by mal spolu s dokladom, ktorý mu odvzdá zamestanankyňa odovzdať do SP potvrdenie o príjme. Nie som si istná, ale zrejme aj do ZP treba nahlásiť, že bude
poberať materské - asi kópiu tohto dokladu.
2. Ak na jej miesto príjmate osobu, ktorá bude výlučne prijatá na toto miesto ako zástup, musí sa v jej pracovnej zmluve uviesť meno a prizvisko zamestnanca, za ktorého nastupuje. Mal by to byť samostatný bod prac.zmluvy.
Ak máte niekto iný názor, napíšte.
0 0
mairim mairim

mairim je offline (nepripojený) mairim

Do Sociálnej poisťovne je potrebné zaslať na Registračnom liste FO - prerušenie. Je to v bode č. 10. Máš tam kolonku: Dátum začiatku MD, RD - treba napísať dátum nástupu na MD.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mairim
Do Sociálnej poisťovne je potrebné zaslať na Registračnom liste FO - prerušenie. Je to v bode č. 10. Máš tam kolonku: Dátum začiatku MD, RD - treba napísať dátum nástupu na MD.
Dovolím si opraviť príspevok. Nástup na MD nie je prerušenie poistenia, až nástup na ďalšiu MD -RD do troch rokov dieťaťa je dôvod na prerušenie .Na RL FO preto píšeme dátum nástupu na MD.
Mária M
Naposledy upravil Tweety : 19.09.05 at 13:17
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

mairim
Do Sociálnej poisťovne je potrebné zaslať na Registračnom liste FO - prerušenie. Je to v bode č. 10. Máš tam kolonku: Dátum začiatku MD, RD - treba napísať dátum nástupu na MD.
dakujem za odpoved. mam pred sebou to tlacivo. Ked teda viem len nastup na MD, onacim len datum vzniku prerusenia? A ked budem vediet koniec zaslem druhe tlacivo?:-) dakujem
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Tweety
Dovolím si opraviť príspevok. Nástup na MD nie je prerušenie poistenia, až nástup na ďalšiu MD -RD do troch rokov dieťaťa je dôvod na prerušenie .Na RL FO preto píšeme dátum nástupu na MD.
Mária M
ano, akurat som pozerala ze su tam dva pojmy: datum vzniku prerušenia a datum zaciatku MD, RD...:-) uz mam v tom jasnejsie...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

xena77
dakujem za odpoved. mam pred sebou to tlacivo. Ked teda viem len nastup na MD, onacim len datum vzniku prerusenia? A ked budem vediet koniec zaslem druhe tlacivo?:-) dakujem
Pozri môj príspevok č.4 -nie je to prerušenie poistenia, je to iba zmena nástup na MD, po jej ukončení nastupuje prerušenie .
Mária M
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

svobodova
1.V prvom rade, by mal spolu s dokladom, ktorý mu odvzdá zamestanankyňa odovzdať do SP potvrdenie o príjme. Nie som si istná, ale zrejme aj do ZP treba nahlásiť, že bude
poberať materské - asi kópiu tohto dokladu.
2. Ak na jej miesto príjmate osobu, ktorá bude výlučne prijatá na toto miesto ako zástup, musí sa v jej pracovnej zmluve uviesť meno a prizvisko zamestnanca, za ktorého nastupuje. Mal by to byť samostatný bod prac.zmluvy.
Ak máte niekto iný názor, napíšte.
1. Viete mi poradit do akeho terminu mame potvrdenie o prijme SP odovzdat? Bude to este pred materskou, alebo pocas, alebo to maju nejak zakonom stanovene?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

xena77
1. Viete mi poradit do akeho terminu mame potvrdenie o prijme SP odovzdat? Bude to este pred materskou, alebo pocas, alebo to maju nejak zakonom stanovene?
So žiadosťou o materské treba odovzdať aj potvrdenie zamestnávateľa, aby bolo z čoho vypočítať DVZ.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

xena77
1. Viete mi poradit do akeho terminu mame potvrdenie o prijme SP odovzdat? Bude to este pred materskou, alebo pocas, alebo to maju nejak zakonom stanovene?
Do 8 dní treba oznámiť každú zmenu.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Tweety
Do 8 dní treba oznámiť každú zmenu.
Diky moc...prosim ta, ja len taky mensi dotaz. Ja som osoba, ktora odchadza na matersku a zaroven vo firme robim mzdarku a neviem ako to bude po mojom odchode na matersku vyzerat. Kedze ide o moju osobu, preto by som to chcela mat v poriadku. Predpokladany odchod na matersku by mal byt 9.12. Je mozne to ohlasit SP aj skor? Trebars zaciatkom decembra? nech mam istotu, ze to tam je a ze to nikto nezanedbal...dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

V Tvojom prípade, ak Ti vypíše lekárka nástup na MD skôr, môžeš im to postúpiť s tým, že ten skutočný nástup tam uvedieš a ešte treba VZ na platenie MD.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Tweety
V Tvojom prípade, ak Ti vypíše lekárka nástup na MD skôr, môžeš im to postúpiť s tým, že ten skutočný nástup tam uvedieš a ešte treba VZ na platenie MD.
Skusim si pripravit ten VZ a po vypisani na MD s tym rychlo utekat na SP. Vsak lekar by ma mal /alebo mohol?/ vypisat na MD trebars 7.12 s datumom od 09.12, nie?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

xena77
Skusim si pripravit ten VZ a po vypisani na MD s tym rychlo utekat na SP. Vsak lekar by ma mal /alebo mohol?/ vypisat na MD trebars 7.12 s datumom od 09.12, nie?
Môže ťa vypísať vopred, aby si mala čas dať si veci do poriadku. Teraz potrebuješ hlavne kľud a pohodu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

xena77
Skusim si pripravit ten VZ a po vypisani na MD s tym rychlo utekat na SP. Vsak lekar by ma mal /alebo mohol?/ vypisat na MD trebars 7.12 s datumom od 09.12, nie?
VZ treba vypísať na tlačivko Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND.
Určite Ti môže vypísať aj skôr, mala som jednu spolupracovníčku, ktorej to vypísala lekárka skôr. Držím prstíky.
Mária M
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Zita4
Môže ťa vypísať vopred, aby si mala čas dať si veci do poriadku. Teraz potrebuješ hlavne kľud a pohodu.
moze? ked ho o to poziadam?:-) No mam v tom stale chaos. Co urobit ako ziadatel o materske a co ako zamestnavatel za ziadatela...Je toho vela akosi....Ano, klud a pohodu. Keby to tak slo. Neviem co skor davat do poriadku. Ci zalezitosti firmy,aby to tu bolo vsetko v poriadku ked odidem, alebo rekonstrukciu bytu, alebo uz nakupovat vybavicku:-) no zabava
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Prioritá prvá je budúce bábätko a jeho mamina,potom môžu postupne nastúpiť ostatné.
Radila by som všetko riešiť bez zbytočného stresu.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Tweety
Prioritá prvá je budúce bábätko a jeho mamina,potom môžu postupne nastúpiť ostatné.
Radila by som všetko riešiť bez zbytočného stresu.
Dakujem, to uz viem, ze to treba na tlacive Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na MD. Toto uz tak zhruba mam vyplnene. A tak zhruba si davam dokopy co vsetko este k tomu prilozit. Nerobim ziadne stresy. Casu mam dost a kopec sikovnych ludi okolo seba, ktori pomozu...:-) dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tak potom je to v pohode. Treba všetko robiť s pocitom krásneho očakávania.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj Xena, asi to uz vsetko vies, ale keby nahodou nie (ja som na to pri zamestnankyni prisla neskoro), aj do ZP treba vypisat tlacivko o odchode na MD. Vam aj babatku prajem vela zdravia a stastia.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

ahojte vsetci, tak vam dakujem za vase rady. Uz som doma na materskej a vsetko som si pekne stihla vybavit. Bez velkych stresov. Tak vam naozaj vsetkym dakujem a prajem pekny den..:-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať