Zavrieť

Porady

KTO PLATI OSETROVNE?

Kto prepláca ošetrovné? Súrne potrebujem zostat s diatatom na OCR-ke. teraz sa to volá ošetrovné. Ako alebo kto mi to preplatí? Prepláca to zamestnávateľ ako PN /myslím %/ alebo celú preplatí Sociálna poisťovna? Je to nejako limitované? max. počet dní v roku? Je limitovaná výška náhrady?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mmia je offline (nepripojený) mmia

    mmia
    osetrovne preplaca socialna poistovna.... plati prvych desat dni, tusim to je 55% ale nie com si uplne ista...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zelik
    Kto prepláca ošetrovné? Súrne potrebujem zostat s diatatom na OCR-ke. teraz sa to volá ošetrovné. Ako alebo kto mi to preplatí? Prepláca to zamestnávateľ ako PN /myslím %/ alebo celú preplatí Sociálna poisťovna? Je to nejako limitované? max. počet dní v roku? Je limitovaná výška náhrady?
    Ošetrovné prepláca Sociálka, najviac 10 kalendárnych dní.
    Mária M
    Naposledy upravil Tweety : 20.09.05 at 13:25

    enave je offline (nepripojený) enave

    enave
    Ošetrovné platí Sociálna poisťovňa od prvého dňa, max. 10 kalendárnych dní vo výške 55% vym. základu. Tlačivo odovzdaj zamestnávateľovi, ten k nemu pripojí podklady pre výpočet vym. základu a odošle to do SP.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Ešte jedna vec: ak je potreba ošetrovania dlhšia ako 10 (platených) dní, tak to znamená

    1. v práci ospravedlnenú neprítomnosť
    2. v SP prerušenie poistného
    3. zdravotné poistenie platí po celú dobu ošetrovania štát, takže treba na hromadnom príkaze oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    horná hranica trvania OČR nie je určená
    ak sú po sebe dve OČR s rozdielom pár dní (to mi nebolo upresnené, koľko je to "pár" v tomto kontexte), tak by soc. poisť. mala skúmať, či nejde o ten istý prípad a teda či nejde o akési "špekulatívne" prerušenie jednej OČR-ky, a teda tá druhá by nebola platená...

    zelik je offline (nepripojený) zelik

    zelik
    Dakujem za odpoved.Este by ma zaujímalo 55% vymeriavaceho základu - akéhokoľvek? T.z. že aj ked si napr. platím odvody z maxima napr.zo 43095, tak mi sociálka prelatí OCR 55% z 43095???

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    anto
    To je limitované sumou 444 Sk a z toho vypočítava potom dávky.
    Ten limit už v roku 2005 neplatí. Nie je určený žiadny limit na vyplácanie nemocenských dávok okrem max. vymeriavacieho základu.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    zelik
    Dakujem za odpoved.Este by ma zaujímalo 55% vymeriavaceho základu - akéhokoľvek? T.z. že aj ked si napr. platím odvody z maxima napr.zo 43095, tak mi sociálka prelatí OCR 55% z 43095???
    Maximálny vymeriavací základ pre NP je 1,5 násobok 1/12 všeobecného VZ, takže NP platíš nie zo 43 095, ale z 21 548,-, a podľa toho sa vyplatí aj ošetrovné.
    Naposledy upravil petra:-) : 22.09.05 at 20:11 Dôvod: oprava preklepu v sume

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    petra:-)
    Maximálny vymeriavací základ pre NP je 1,5 násobok 1/12 všeobecného VZ, takže NP platíš nie zo 43 095, ale z 21 547,-, a podľa toho sa vyplatí aj ošetrovné.
    Správne má byť 21548. Táto suma platí vtedy, ak je rozhodujúce obdobie niekde medzi 1.7.2004 a 30.6.2005.
    Pri iných rozhodujúcich obdobiach je maximálny vymeriavací základ trochu odlišný.
    Dávky nemocenského poistenia sa platia z denného vymeriavacieho základu, takže sumy môžu kolísať podľa dĺžky rozhodujúceho obdobia.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ak je rozhodujúce obdobie rok 2003, potom max.VZ je 32000 Sk, ak je rozhodujúce obdobie po 1.7.2005, potom max. VZ je 23738 Sk.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    ajobs
    Ak je rozhodujúce obdobie rok 2003, potom max.VZ je 32000 Sk, ak je rozhodujúce obdobie po 1.7.2005, potom max. VZ je 23738 Sk.
    V roku 2005 nemôže rozhodujúce obdobie "zasahovať" do roku 2003.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Môže, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer napr.31.12.2004, a v ochrannej
    lehote ide ošetrovať svoje dieťa. V takomto prípade sa zisťuje RO k dňu zániku nemocenského poistenia, to znamená, že RO je rok 2003.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    ajobs
    Môže, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer napr.31.12.2004, a v ochrannej
    lehote ide ošetrovať svoje dieťa. V takomto prípade sa zisťuje RO k dňu zániku nemocenského poistenia, to znamená, že RO je rok 2003.
    Ďakujem za opravu. Uniklo mi to preto, že september 2005 je už tesne pred koncom a akúkoľvek z ochranných lehôt vyplývajúcich z poistení ukončených v roku 2004 už nie je možné uplatniť na prípadné nemocenské dávky začínajúce v týchto dňoch.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ahojte, prosim o radu. Zamestnankyna je doma s dieťatom. Od 18.12. ma OČR-ku, do kolkych dni ju musim zaniesť do SP? A OČR prepláca socialna poisťovna alebo zamestnávateľ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nikulik
    Ahojte, prosim o radu. Zamestnankyna je doma s dieťatom. Od 18.12. ma OČR-ku, do kolkych dni ju musim zaniesť do SP? A OČR prepláca socialna poisťovna alebo zamestnávateľ?
    OČR prepláca SP. Začiatok OČR môžeš hneď zaslať aj s potvrdením o príjme v rozhodujúcom období.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    A posielam tam vyplnene tlačivo potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na ucely naroku na ND vsak? A tam vypisem jeho VZ.

    Rainbow je offline (nepripojený) Rainbow

    Rainbow
    Poraďte mi prosim, 1.1.2006 som sa vratila z rod.dovolenky. V novembri som s dietatom nastupila na OCR, po deviatich dnoch OCR nas hospitalizovali, mne ako sprevadzajucej osobe ukoncili OCR a vystavili PN. V nemocnici sme boli 15 dni a po prepusteni mi PNku ukoncili a opat vystavili OCR. Ako je to s nemocenskym poistenim? Bude prerusene az po 10tom dni druhej OCR? a este otazka Mam sa prihlasit ako dobrovolne nemocensky poist. aby som v pripade OCR (alebo mojej PN) mala v roku 2007 narok na nem.davky? Plati aj tu podmienka poistenia 270 dni?. Dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nemocenské poistenie bude prerušené až od 10-ho dňa druhej OČR.

    Ak ste často na OČR alebo na PN a v zamestnaní máte relatívne nízky príjem, rýchlo bežte do SP prihlásiť sa ako DNPO. Nárok na ošetrovné z DNP budete mať od prvého dňa existencie DNP, nárok na nemocenské po 270 dňoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.