Zavrieť

Porady

dom na pozembu Urbárskeho spoločenstva

chcem sa spýtať na vaše rady, máme postavený rodinný dom na cudzom pozemku (Urbárske spoločenstvo).
Nejaké odkúpenie nie je možné pretože je tam okolo 500 vlastníkov rozlezených po celom ČSR možno aj inde, veľa ich už ani nežije. Bývame tam už nejakých 45 rokov a chceli by sme si ohradiť dvor (potrebujeme stavebné povolenie) a samozrejme nechceme, aby došlo k situácii, kedy tento náš pozemok kúpi nejaký milionár a nás potom odtiaľto vysťahuje.

Čo by ste mi poradili, ako máme postupovať v tejto situácii?
Ďakujem Vám za všetky podnety.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Myslim si, ze teraz bude vasa cesta k majetko-pravnemu vysporiadaniu pozemku zlozitejsia ako v rokoch tesne po 17. novembri 1989 ked este neboli vykonane restitucie a obnovy katastralnych operatov v jednotlivych okresoch Slovenska. Vtedy ste si mohli pozemkok, ktory uzivate pod vasim domom osvedcit vydrzanim v notarskej zapisnici. Teraz proti vam stoji ako spominate okolo 500 realnych vlastnikov zapisanych v LV na pozemku kde stoji vas dom. S takym kvantom ludi asi tazko dosiahnete dohodu, ked su rozlezeni po celej zemeguli. Asi vam uz ostava len cesta urcovaciou zalobou cez sud, ale ta bude tiez zdlhava, kde budete musiet preukazat, ze ten pozemok uzivate vy a vasi predchodcovia tych 45 rokov a viac, co by nebol problem ked samotny dom ako stavba ma minimalne taky vek. Musite pocitat s tym, ze tato zaloba urcite neskonci po prvom pojednavani, ale ich bude viac. Tych vlastnikov urbarnikov mozno zastresuje nejake pozemkove spolocensvo, ktore ma vybor. Skuste sa obratit na predsedu vyboru a nadniest svoj problem. Nepoznam vztahy medzi vami a tymi vlastnikmi, ale vecsinou ked ide o majetky a financie je to vzdy komplikovane.

    Co sa tyka technickej stranky majetkovo-pravneho vysporiadania, v prvom rade budete potrebovat geometricky plan na tu cast urbarskeho pozemku, ktoru chcete ziskat do svojho vlastnictva. V nom bude vsetko rozpisane z akych parciel sa sklada ta cast, ktoru chcete vlastnit a na akych Listoch vlastnictva je to zapisane. Tie Listy vlastnictva s osobnymi udajmi vsetkych vlastnikov budete musiet dolozit ku geometrickemu planu a k zalobe. Informativne kto je vlastnikom na parcelach pod vasim domom a zahrade mozete zistit hocikedy uz teraz na internete v systeme katasterportal pokial su tam tieto udaje zanesene.
    Naposledy upravil jarecko : 24.02.10 at 06:40

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Ano sarasara, valne zhromazdenie pozemkoveho spolocenstva ako jeho najvyssi organ moze odsuhlasit vsetko, to je bez pochyby.

    Len som myslel na to aby si zadavatelka temy zistila ako je to u jej konkretneho spolocenstva, ci nahodou taku pravomoc pre operativnost nedelegovalo svojmu vyboru.
    Naposledy upravil jarecko : 24.02.10 at 07:26

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    jarecko Pozri príspevok
    Myslim si, ze teraz bude vasa cesta k majetko-pravnemu vysporiadaniu pozemku zlozitejsia ako v rokoch tesne po 17. novembri 1989 ked este neboli vykonane restitucie a obnovy katastralnych operatov v jednotlivych okresoch Slovenska. Vtedy ste si mohli pozemkok, ktory uzivate pod vasim domom osvedcit vydrzanim v notarskej zapisnici. Teraz proti vam stoji ako spominate okolo 500 realnych vlastnikov zapisanych v LV na pozemku kde stoji vas dom. S takym kvantom ludi asi tazko dosiahnete dohodu, ked su rozlezeni po celej zemeguli. Asi vam uz ostava len cesta urcovaciou zalobou cez sud, ale ta bude tiez zdlhava, kde budete musiet preukazat, ze ten pozemok uzivate vy a vasi predchodcovia tych 45 rokov a viac, co by nebol problem ked samotny dom ako stavba ma minimalne taky vek. Musite pocitat s tym, ze tato zaloba urcite neskonci po prvom pojednavani, ale ich bude viac. Tych vlastnikov urbarnikov mozno zastresuje nejake pozemkove spolocensvo, ktore ma vybor. Skuste sa obratit na predsedu vyboru a nadniest svoj problem. Nepoznam vztahy medzi vami a tymi vlastnikmi, ale vecsinou ked ide o majetky a financie je to vzdy komplikovane.

    Co sa tyka technickej stranky majetkovo-pravneho vysporiadania, v prvom rade budete potrebovat geometricky plan na tu cast urbarskeho pozemku, ktoru chcete ziskat do svojho vlastnictva. V nom bude vsetko rozpisane z akych parciel sa sklada ta cast, ktoru chcete vlastnit a na akych Listoch vlastnictva je to zapisane. Tie Listy vlastnictva s osobnymi udajmi vsetkych vlastnikov budete musiet dolozit ku geometrickemu planu a k zalobe. Informativne kto je vlastnikom na parcelach pod vasim domom a zahrade mozete zistit hocikedy uz teraz na internete v systeme katasterportal pokial su tam tieto udaje zanesene.
    O tej určovacej žalobe treba rozmýšľať veľmi opatrne... Na základe čoho by súd určil, že pozemok je vo vlastníctve navrhovateľa? Z titulu vydržania? Na vydržanie nestačí preukázať, že pozemok bol zadávateľkou témy užívaný, musela by preukázať, že je jeho oprávnenou držiteľkou, t.j. dobromyseľnou o tom, že jej pozemok patrí. Ona však vie, že pozemok jej nepatrí, takže nemôže byť oprávnenou držiteľkou...

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    elaurie Pozri príspevok
    O tej určovacej žalobe treba rozmýšľať veľmi opatrne... Na základe čoho by súd určil, že pozemok je vo vlastníctve navrhovateľa? Z titulu vydržania? Na vydržanie nestačí preukázať, že pozemok bol zadávateľkou témy užívaný, musela by preukázať, že je jeho oprávnenou držiteľkou, t.j. dobromyseľnou o tom, že jej pozemok patrí. Ona však vie, že pozemok jej nepatrí, takže nemôže byť oprávnenou držiteľkou...
    Ved o tom pisem vysie, ze to nemusi byt take jednoduche, ked uz su v LV zapisani realni vlastnici s adresou. Predtym sa to dalo urobit osvedcenim u notara na zaklade nejakych svedkov, nebudem tu rozpisovat celu proceduru, ale dalo sa, zaplatila by iba poplatok za ukony notara plus naklady za geometricky plan atd.. Teraz to moze stat ovela viac a mozno ani nie, zalezi ako sa dohodne s tymi 500 vlastnikmi, ked sa tam najdu taki co budu robit problemy nakoniec ostane len ten sud.

    Zvolat valne zhromazdenie pozemkoveho spolocenstva pri 500 vlastnikoch aby bolo uznasania sa schopne je podla dnesneho zakona o pozemkovych spolocenstvach c. 181/1995 Z.z. nie vzdy jednoduche, ked v § 18 bod 2 plati, ze ,, Zhromazdenie rozhoduje nadpolovicnou vecsinou vsetkych hlasov ak sa nevyzaduje podla tohoto zakona alebo podla zmluvy o zalozeni dvojtretinova vecsina vsetkych hlasov.

    Mozno je tam medzi tymi 500 vlastnikmi iba zopar takych co predstavuju nadpolovicnu alebo dvojtretinovu vecsinu zo vsetkych hlasov a stacilo by iba tych oslovit a presvedcit aby boli za.

    Bohuzial na rozdiel od obchodnych spolocnosti zakon neupravuje a ani nepripusta hlasovanie nadpolovicnou, pripadne dvojtretinovou vecsinou pritomnych clenov vzhladom na zosobnenie vlastnictva podielu k hlasu, pripadne hlasom a to je kamen urazu legalnosti rozhodovania valnych zhromazdeni pozemkovych spolocenstiev s velkym poctom vlastnikov, nakolko malokedy sa zide dostatotcny pocet aby to bolo hlasovanie ,, zo vsetkych hlasov,,.

    Novela spominaneho zakona uz bola predkladana od kedy bol ministrom p. Jurena, medzi tym sa ministri vymenili traja, presli tri roky a nakoniec pred tretim citanim v parlamente bola stiahnuta. V nej sa myslim riesili aj veci okolo nefunkcnosti zvolavania valnych zhromazdeni s velkym poctom vlastnikov na zaklade poctu vsetkych hlasov.
    Naposledy upravil jarecko : 24.02.10 at 11:21

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    jarecko Pozri príspevok
    Ved o tom pisem vysie, ze to nemusi byt take jednoduche, ked uz su v LV zapisani realni vlastnici s adresou. Predtym sa to dalo urobit osvedcenim u notara na zaklade nejakych svedkov, nebudem tu rozpisovat celu proceduru, ale dalo sa.
    Chcela som tým povedať, že tú určovaciu žalobu by som neodporúčala, pokiaľ neexistujú iné argumenty ako uživanie pozemku... nič by tým zadávateľka nezískala a ešte by musela platiť súdne trovy (a keďže by to asi neskončilo na prvom pojednávaní, ktovie, do akej výšky by sa vyšplhali...).

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    elaurie Pozri príspevok
    Chcela som tým povedať, že tú určovaciu žalobu by som neodporúčala, pokiaľ neexistujú iné argumenty ako uživanie pozemku... nič by tým zadávateľka nezískala a ešte by musela platiť súdne trovy (a keďže by to asi neskončilo na prvom pojednávaní, ktovie, do akej výšky by sa vyšplhali...).
    Ja som nacrtol iba moznosti, aku cestu si zvoli zadavatelka temy je na nej. Chcel som tym len povedat, ze pred niekolkymi rokmi mala cestu jednoduchsiu, ale ta uz pominula, tym ked sa urbarnikom usporiadalo vlastnictvo po restituciach a pod. a na LV boli zapisani konkretni vlastnici s ktorymi to musi riesit teraz.
    Naposledy upravil jarecko : 24.02.10 at 11:00

    miala je offline (nepripojený) miala

    miala
    Kedysi sme sa dostali s tým až pred pani notárku. Bohužiaľ nám povedala, že sa s tým nedá nič robiť, iba všetkých vlastníkov po jednom obehnúť a kúpiť od nich pozemok - čo je reálne nemožné alebo čakať až sa zmení zákon.
    Preto by som sa chcela spýtať Vás, ktorý sa v tom vyznáte a máte nejaké skúsenosti, či existuje aj iná možnosť. Pán predseda urbariátu je pán po 70-tke v týchto veciach sa nevyzná. Pani notárka povedala, že on ani ako predseda urbariátu nemôže nám tento pozemok predať, iba ak by mal splnomocnenie od všetkých týchto majiteľov pozemkov.
    Rozmýšľali sme ešte nad dlhodobým prenájmom tohto pozemku, aby naši rodičia neprišli o strechu nad hlavou apoň pokiaľ žijú.
    Najradčej by sme však tento pozemok odkúpili, pokiaľ existuje takáto možnosť.
    Preto Vám ďakujem za Vaše podnety.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Neviem ci teraz, ked existuju realni vlastnici na pozemku kde stoji vas dom nejaka zazracna moznost bude mozna.

    Vratim sa este raz k podstate veci, ktoru ste opisala v teme. Pisete, ze dom stoji na urbarskom pozemku. Urbarsky pozemok mohol byt niekedy zapisany v pozemkovej knihe ako spolocna nehnutelnost vo vlastnictve Urbarskeho spolocenstva ako spolku s tym, ze zoznam urbarnikov s podielmi sa viedol v urbarskej knihe, alebo priamo na jednotlivych vlastnikov s prislusnymi podielmi alebo ako sucast podielov patriacich k inym nehnutelnostiam.

    Teraz podla zakona o pozemkovych spolocenstvach nie vsetky spolocenstva su spolky s povodnymi urbarskymi spolocnymi nehnutelnostami, su aj take kde sa viacej vlastnikov sukromnych podielovych nehnutelnosi zdruzilo v zaujme spolocneho obhospodarovania a trebars maju nazov urbarske spolocenstvo, terajsi platny zakon to nerozlisuje. Poriadok do toho mal zaniest novy zakon, ktory sa ani za tri roky nepodarilo v parlamente schvalit.

    Vo vasom pripade by som na prvom mieste si preskumal ci je pozemok pod vasim domom nazyvany ako ,,urbarsky,, na prislusnej Sprave katastra v ktorom je katastralne uzemie do ktoreho patri vedeny ako spolocna nehnutelnost alebo ako bezna podielova nehnutelnost a kto je jeho vlastnikom. Z vasich prvotnych informacii, ze je tam okolo 500 vlastnikov vychadzam, ze to bude mozno ,, spolocna nehnutelnost ,, zapisana na jednotlivych vlastnikoch s prislusnymi podielami. Pre spolocnu nehnutelnost platia zo zakona o pozemkovych spolocnostiach urcite obmedzenia a jeden z nich je, ze je nedelitelna.

    Preto ako pisete, obehat individualne take mnozstvo vlastnikov z ktorich mnohi ani neziju v katastralnom uzemi, kde lezi nehnutelnost by bola umorna praca s nie jasnym vysledkom.

    Teraz v tychto realnych podmienkach by bolo pre vas najednoduchsie aby ste sa dohodli s urbarskym spolocenstvom formou nejakej zmluvy. Moze vam ho odpredat, darovat atd. Pokial nema taku pravomoc vybor US(ak mu valne zhromazdenie nezverilo uzatvarat take dohody) aby s vasimi rodicmi uzatvoril nejaku dohodu, bude musiet tomu predchadzat schvalenie na valnom zhromazdeni US (je este otazne ci bude stacit na uzavretie nejakej dohody vecsinove schvalenie v uzneseni valneho zhromazdenia, alebo bude potrebne splnomocnenie od kazdeho vlastnika, ako poznamenala notarka). Vlastnici musia vlastne schvalit znizenie vymery tejto spolocnej nehnutelnosti na, ktorej sa nachadza cast pozemku o ktoru mate zaujem. Podiely by im ostali zachovane. Samozrejme bez vyhotoveneho geometrickeho planu na vasu zaujmovu cast pozemku sa dalej nepohnete. G. plan by som riesiel az po tom, ked by som si zistil na urbarskom spolocenstve ci by bola ochota vasu cast vam nejakou formou odstupit.

    Pokial tato cesta nepovedie k uspesnemu ziskaniu vlastnictva na cast pozemku o ktory mate zaujem, druha moznost je uz len sud.
    Tretia moznost bola pred restituciami tychto urbarskych pozemkov formou notarskeho osvedcenia, ale tu ste uz prepasli a notarka videnim Listu vlastnictva spravne odhadla, ze by take osvedcenie uz vydat nemohla.
    Naposledy upravil jarecko : 25.02.10 at 08:32

    miala je offline (nepripojený) miala

    miala
    Ahojte, tento týždeň sme poslalai na adresu urbárskeho spoločenstva žiadosť o dlhodobý prenájom. Viete mi niekto dať zopár rád, aký bude ďalší priebeh. Keďže predseda ubárskeho spoločenstva nepatrí medzi našim priateľov, chcem sa hlavne spýtať:
    1) Má nejaký zákonnú lehotu na odpoveď.
    2) Je urbárske spoločenstvo povinné nám odpovedať, prípadne zavolať na schôdzu, aby sme mohli prejednať podmienky?
    3) Aká bude v tomto prípade ročná cena prenájmu pozemku? Pri predaji sme mali dohodnutú cenu akolo 7000,-- SK.
    Podotýkam, že predseda nemá právomoc predať túto nehnuteľnosť, pretože nemá dôveru ostatných členov.
    4) Stačí, keď nám našu žiadosť o dlhodobý prenájom odobria na schôdzi? 5) Koľko členov musí v takomto prípade podpísať túto zmluvu o prenájme?
    Ak máte ešte nejaké dobré rady a informácie pre mňa. Budem vďačná za všetko.
    Ďakujem
    Miala

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Na základe čoho tvoji rodičia začali stavať, Nebol im stavebný pozemok pridelený na výstavbu rodinného domu? Po roku 1991 pozemky, na ktorých boli povolené stavby RD a boli riadne pridelené na výstavbu prešli do vlastníctva stavebníka.

    miala je offline (nepripojený) miala

    miala
    Oni začali stavať ešte nejako v roku 1965 - je to ako pristavba, povolenie bolo, ale bohužiaľ, nikto vtedy tie pozemky neriešil, to sme zistili až teraz, keď rodičia ťahajú už na 80-tku.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Podajte si žiadosť o odkúpenie pozemku, ktorý užívate, adresujte to Urbárskemu spoločenstvu, výboru. Je pred členskými schôdzami, ktoré sa majú konať každý rok. Členská schôdza môže odsúhlasiť predaj pozemku. Nikto iný. Dohodnite sa už pred schôdzou, za akú cenu by to bolo reálne. Členská schôdza je najvyšším orgánom spločenstva. Ak je urbárske spoločenstvo dobre fungujúce, nemali by ste mať problém.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    V urbarskych spolocenstvach su podielovymi vlastnikmi nehnutelnosti-pozemkov vecsinou fyzicke osoby. Spolocenstvo iba hospodari na danom majetku tychto ludi a hospodarsky vysledok potom rozdeluje podla vysky podielov. Co sa tyka predaja podielov pozemkov nie je to take jednoznacne, ze vybor moze odpredat podiely tychto fyzickych osob. Vsetko zavisi od spolocenskej zmluvy a stanov ci taku pravomoc vlastnici na vybor delegovali schvalenim na valnom zhromazdeni. Takze ako to ma zadefinovane konkretne spolocenstvo, ktoreho clenovia-vlastnici vlastnia podiely na nehnutelnosti o ktore ma zaujem zadavatelka temy si musi zistit ona sama.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Výbor nemôže odpredať nič. Toto by musela odsúhlasiť členská schôdza. Napísala som, že žiadosť treba doručiť výboru Urbárskeho spoločenstva. Rozhodne členská schôdza. Niekto by to mal členskej schôdzi predniesť ako bod programu.
    Členská schôdza je valné zhromaždenie.
    Naposledy upravil sarasara : 24.02.10 at 00:31

    batko je offline (nepripojený) batko

    batko
    S odpredajom urbárskeho pozemku je to veľmi zložité, nakoľko aj podľa nového zákona o pzemkových spoločenstvách, musí s odpredajom súhlasiť 100% hlasov. My to v urbáre riešime dlhodobým prenájmom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jarecko Kde pan batko sa v novom zakone pise o potrebnom 100% suhlase hlasov. Mozete napisat cislo toho pargarfu?. Chcel by som si ho precitat , nakolko som ten zakon cital viac raz, ale mne sa tych vasich 100% nepodarilo doteraz najst.

    Ako som si vsimol, rad rozdavate neuzitocne body kade tade po Porade, hoci aj prispevkom tri roky starym, kde sa medzi tym pomenili zakony a stav situacie.

    Radsej si precitajte viac raz po sebe aj to co pisete sam a porovnajte so zakonom o pozemkovych spolocenstvach, lebo bumerang z vasich ruk rad vylieta, ale moze vas aj spetne trafit.

    Nezabudajte na to!
    batko § 9
    Vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti
    (10) Zmluvu o prevode vlastníckeho práva k oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti možno za rovnakých podmienok uzavrieť so všetkými vlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti aj jednotlivo na viacerých listinách; tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitného predpisu. )
    jarecko batko vidim, ze si veci neznaly. Za prve je treba vediet ci je to spolocna nehnutelnost alebo spolocne obhospodarovana nehnutelnost. Ked to bude ta prva na ktorej paragraf poukazujes, tak sa tam pise, ze zmluvu je mozne uzavriet so vsetkymi nie, ze sa musi a v bode 11 toho paragrafu sa pise, ze vynos z predaja odelenej casti je prijmom iba tych co k zmluve o prevode pristupili, takze nijakych 100%. a ja ti este odporucam aby si si pozrel § 14 ods. 4 bod d) a nasledne § 15 ods. 2 kde mas napisane, ze na schvalenie predaja oddelenej casti je potrebna nadpolovicna vecsina zo vsetkych hlasov spolocenstva, ziadnych 100%.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.