Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
gemer
Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
treba mu dať odpoved, že nesúhlasíte a trváte na pracovne j zmluve.
Radiť ako má alebo nemá dať výpoved, netreba.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gemer
Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Určite mu treba odpovedať na jeho žiadosť o skončenie PP. Potom sa už zariadiť podľa toho, ako bude na ňu reagovať.
Mária M
0 0
MajkaG MajkaG

MajkaG je offline (nepripojený) MajkaG

Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MajkaG
Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.
Podľa akého zákona? Predsa je to zmluvný vzťah dvoch strán, ak jedna ho chce upraviť, alebo zrušiť musí o tom informovať druhú stranu. Alebo sa mýlim?, ale také niečo som ešte nepočula.
Mária M
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
MajkaG
Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.
nechce sa mi to hľadať, ospravedlňujem sa, ale zasa logicky - ak zam-ec dá výpoved dohodou - neviem či to mal formulovať ako žiadosť.
Ak mu tú žiadosť zam-tel písomne nezamietne, tak podľa mňa ju schvaľuje.
A tu riešime prípad, že zam-tel trvá na TPP.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Lida
Ak mu tú žiadosť zam-tel písomne nezamietne, tak podľa mňa ju schvaľuje.
.
To že písomne nezamietne, ešte neznamená, že súhlasí. Ešte môže tú žiadosť o dohodu aj ignorovať. A k ukončeniu prac. pomeru musí byť dohoda písomná a podpísaná obidvoma zmluvnými stranami.
0 0
LubosH LubosH

LubosH je offline (nepripojený) LubosH

Rad by som sa opytal, akym sposobom je mozne ukoncit pracovny pomer zo strany zamestanca. Je mi jasne, ze sa da ukoncit vypovedou (2-mesacna vypovedna lehota), alebo dohodou so zamestnavatelom. Existuje vsak situacia, ze si clovek najde ine miesto a zamestnavatel ho nechce pustit na dohodu. Tym padom pride o moznost nastupit do noveho zamestnania, kedze maloktory zamestnavatel bude na neho cakat 2 mesiace.
Zamestnavatel ma pravo byhodit zamestnanca 'na hodinu', ak si najde dovod (co nie je az taky problem - opakovane hrube porusenie pracovnej discipliny atd.). Zamestanec sa potom moze sudit a o niekolko rokov mozno nieco vysudi

Aku ma vsak moznost zamestnanec? Ak nie je spokojny so zamestnavatelom (opakovane mu bezdovodne strhava pohyblivu ciastku a ine zalezitosti), da sa proste 2-mesacna vypovedna lehota nejako legalne obist?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Rovnako ako zamestnávateľ, aj zamestnanec môže skončiť pracovný pomer okamžite, ak si nájde primeraný dôvod. Pozri § 69 a ak si taám niečo nájdeš, môžeš skončiť okamžite. V opačnom prípade naozaj nemáš in možnosť, než čakať na koniec výpovednej doby, resp. pokúsiť sa o dohodu.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Náš zamestnanec to riešil tak, že nastúpil do nového zamestnania a u nás mal absenciu. Preto sme ho po výzvach, aby nastúpil do práce sami "vyhodili". Zamestnanec môže mať aj viacej pracovných pomerov, takže z tejto strany nie je prekážka. Záleží akú prácu zastáva a či mu zamestnavateľ nevyrubí nejakú pokutu z toho, že ho priviedol do škody, resp. znížil jeho zisk, tým že neprišiel do práce. Aj tak še dá ....
Naposledy upravil tonkat : 30.09.05 at 09:55 Dôvod: preklep
0 0
LubosH LubosH

LubosH je offline (nepripojený) LubosH

To je trochu malo. Pochopim ochranu zamestnavatela, ale aj zamestnanec by mal byt nejako chraneny. Nejde mi o nejaku dlhsiu nejaku vypovednu lehotu alebo ine socialne vyhody, ale aby mal ak zamestnanec podobne prava ako zamestnavatel, napr. v oblasti vypovede.

Neexistuje ina moznost, urcite to poznate z praxe, ako sa to riesi? Zo zakona sa neda pouzit prakticky nic. V tomto pripade sa neda zamestnat este inde, tazke nie je moznost mat dve subezne zamstnania.
Naposledy upravil LubosH : 30.09.05 at 10:02 Dôvod: doplnenie
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Takže potom Ti zostáva len tá možnosť, čo Ti radí Tonka, ale zváž si, či Ti stoja za to prípadné následky v podobe platenia náhrady škody, alebo niečoho podobného. Môže to tak dopadnúť, ale aj nemusí, ak sa zamestnávateľ nebude chcieť s Tebou doťahovať.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No neviem, prečo chránite iba zamestnanca. My sme mali so zamestnancom opačný problém a tiež sa nám to nezdá spravodlivé. Zamestnanec v polovici rozbehnutej zákazky jednoducho neprišiel do práce a zamestnal sa inde. Samozrejme tiež sme mu písali absenciu, výzvy...(dá sa ja krátiť dovolenka, ale to sme neurobili). Ale to bolo všetko. Nakoniec sme mu museli dať sami výpoveď. O mesiac urobil to isté jeho kamarát, posilnený tým, že sa mu vlastne nič nestane. Nám však postála zákazka a za nedodržanie termínu sme dostali dosť veľkú pokutu. Keď to urobia viacerí, ako sa má voči tomu chrániť zamestnávateľ? Dobre, zamestnanec má už inú robotu, takže je finančne zabezpečený. A okrem toho: ak my dáme zamestnancovi okamžitú výpoveď, bráni sa ako sa dá a verte mi že súdy sú na jeho strane. Keď však odíde on zo dňa na deň má to byť v poriadku?

A okrem toho si nemyslím, že si zamestnávateľ hľadá dôvody na výpoveď pre zamestnanca. A keď už sa pre výpoveď rozhodne, určite má na to vážny dôvod, teda zrejme je chyba aj v zamestnancovi. My dávame zamestnancom dobre že nie aj modré z neba, ale čím viac dáme, tým viac chcú a menej pracujú. Žiaľ aj takýto môže byť pohľad na vec.

Takže, keď má ukončiť firma prac.pomer so zamestnancom a dať mu ešte 2 mesiace, prípadne odstupné, potom nech aj zamestnanec dodrží 2 mesiace, alebo nech zaplatí firme odškodné. Pravidlá by mali byť rovnaké. Môj názor. (prepáčte všetci nespravodlivo vyhodení z práce!!!)
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Fany, neviem ako ostatní, ja som tiež aj zamestnávateľ, ale keď sa pýta zamestnanec, tak som odpovedala zamestnancovi. Keby sa pýtal jeho zamestnávateľ, tak odpoviem zamestnávateľovi.

A prečo ste si u tých zamestnancov neuplatnili náhradu škody za zmeškané zákazky, keď ste ju mohli vyčísliť? Keby ste to urobili voči prvému, druhý by si to rozmyslel a by neutiekol.

A na druhej strane - ak máš zamestnancov dobrých aj zlých, máš aj zamestnávateľov takých aj takých.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Presne ako napísal Andrej, ani ja by som nenaliehala na zamestnanca, aby nastúpil okamžite, radšej by som počkala. Lebo by som mohla už dopredu rátať s tým, že ak dnes z hodiny na hodinu odišiel od niekoho ku mne, tak za pol roka môže urobiť to isté mne.
0 0
LubosH LubosH

LubosH je offline (nepripojený) LubosH

Aby som to uviedol na pravu mieru, nejde mi o hodinovu vypoved zo strany zamestnanca, ale o dohodu na par tyzdnov/1 mesiac.
Zamestnavatel vsak z pomsty principialne odmietne a po zvysok 2-mesacnej vypovednej lehoty strhava pohyblivu ciastku a inak strpcuje zivot zamestnancovi.

Je samozrejme, ze s normalnym zamestnavatelom sa dohodnut da. Je predsa logicke, ze vykonnost umelo drzaneho zamestnanca sa blizi k nule. V tomto pripade sa vsak dohodnut neda a preto som sa pytal na nejaku moznost, ako tuto situaciu riesit.
Naposledy upravil LubosH : 30.09.05 at 11:43 Dôvod: preklep
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vsetky moznosti tu uz odzneli. Naozaj sa nedá nic robi, musís pockat, kým uplynie výpovedná lehota. Pokial ti zamestnávatel nedá zákonne stanovený dôvod na okamzité zrusenie PP, tak musís cakat.

Ak by Ti islo len o to, aby si nebol na pracovisku, tak sa este môzes pocas výpovednej doby hodit PN, ale potom zase nemôzes nastúpit k druhému zamestnávatelovi.

Nejako to uz len vydrz.
0 0
LubosH LubosH

LubosH je offline (nepripojený) LubosH

OK, diky moc.
0 0
leonka leonka

leonka je offline (nepripojený) leonka

Mozem dat vypoved zamestnavatelovi pocas PN?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcela by som dať výpoveď, potrebujem súrne odísť z firmy, ale je tam riziko, že ma zamestnávateľ nepustí, lebo robím účtovníctvo a mzdy a nemám náhradu. Som tu viac, ako 5 rokov. Som si vedomá, že v tomto prípade je trojmesačná výpovedná doba, ale nie je nejaká iná možnosť v prípade, že sa neviem s ním dohodnúť? Aké môžu byť následky?

a ďalšia otázka je presný opak:

zamestnanec dal výpoveď ústne, zamestnávateľ mu to neschválil, on napriek tomu neprišiel do práce. Nevie ho nijak udržať, ale aby to bolo v poriadku, musí mu dať výpoveď za porušenie prac.disciplíny, nie? A v tom prípade nie je ani odstupné ani výpovedná doba. Dobre hovorím? Aké má ešte zamestnávateľ možnosti?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Anonymka Pozri príspevok
Chcela by som dať výpoveď, potrebujem súrne odísť z firmy, ale je tam riziko, že ma zamestnávateľ nepustí, lebo robím účtovníctvo a mzdy a nemám náhradu. Som tu viac, ako 5 rokov. Som si vedomá, že v tomto prípade je trojmesačná výpovedná doba, ale nie je nejaká iná možnosť v prípade, že sa neviem s ním dohodnúť? Aké môžu byť následky?

a ďalšia otázka je presný opak:

zamestnanec dal výpoveď ústne, zamestnávateľ mu to neschválil, on napriek tomu neprišiel do práce. Nevie ho nijak udržať, ale aby to bolo v poriadku, musí mu dať výpoveď za porušenie prac.disciplíny, nie? A v tom prípade nie je ani odstupné ani výpovedná doba. Dobre hovorím? Aké má ešte zamestnávateľ možnosti?
Ďakujem
1. ak dáš výpoveď VD je dvojmesačná.
2. Úpozorniť zamestnanca na porušenie disciplíny, a až potom môže nasledovať okamžité skončenie PP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať