Zavrieť

Porady

TZP - viac alebo menej ako 50 precent?

Keďže som tu prvýkrát pozdravujem všetých a prosím o radu. Prepáčte, že som sa netrafila s otázkou na prvýkrát.

Chcem sa opýtať na platenie poistného u zamestnanca, ktorý predložil zamestnávateľovi preukaz občana s ŤZP a jeho miera funkčnej poruchy je presne 50%. Môž byť u neho použité od 1.9.2005 znížené opercento na odvod preddavku na ZP? Pýtam sa preto, že zákon 195/1988 Zb v §51 hovorí o miere funkčnej poruchy, ktorá je najmenej 50%. Pýtame sa aj !!! preto, že rôzne pobočky zdravotných poisťovní sa rôznia v odpovedi na našu otázku. Jedni hovoria, že musí mať mieru poruchy viac ako 50% a iní, že stačí aj 50%. Poraďte čo s tým, keďže mzdy za 9/2005 už treba počítať. Vďaka.
Naposledy upravil OliOli : 03.10.05 at 05:18
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zákon o sociálnej pomoci, hovorí, že je občanom s ŤZP ak jeho miera funkčnej poruchy je najmenej 50%. Najmenej 50% znamená aj 50%. Keby sa medzi ŤZP nemali zahŕňať 50% - ní, bolo by v zákone napísané "viac ako 50%" a navyše by nebol držiteľom preukazu ŤZP. Nevidím v tom žiaden problém - má nárok na nižšiu sadzbu poistného pre zdravotné poistenie.
0 0
OliOli OliOli

OliOli je offline (nepripojený) OliOli

Dík za názor. Presne to som si myslela aj ja, kým som si po rozpačitých odpovediach v zdravotných poisťovniach neprečítala komentár k § 51 zákona 195/1998 Zb. Citujem: Zákon rieši sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia občana formou peňažných príspevkov na kompenzáciu iba v tom prípade, ak miera funkčnej poruchy vyplývajúca z jeho ťažkého zdravotného postihnutia je viac ako 50% !!! Takže ako si z toho vybrať to správne?
0 0
OliOli OliOli

OliOli je offline (nepripojený) OliOli

Nepomôže mi nik skúsený?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Komentár k zákonu nie je právne záväzný.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

OliOli
Dík za názor. Presne to som si myslela aj ja, kým som si po rozpačitých odpovediach v zdravotných poisťovniach neprečítala komentár k § 51 zákona 195/1998 Zb. Citujem: Zákon rieši sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia občana formou peňažných príspevkov na kompenzáciu iba v tom prípade, ak miera funkčnej poruchy vyplývajúca z jeho ťažkého zdravotného postihnutia je viac ako 50% !!! Takže ako si z toho vybrať to správne?
Občan je ťažko zdravotne postihnutým ak miera funkčnej poruchy poruchy je najmenej 50% - tzn. je držiteľom preukazu ťažko zdravotne postihnutého. Teba nemusí zaujímať, či dostáva peňažnú kompenzáciu alebo nie. Tu ide o to, že je držiteľom preukazu ŤZP a ten by vôbec nemal, ak by nespĺňal podmienku uvedenú § 51 Zákona 195/1998 Z.z.
0 0
OliOli OliOli

OliOli je offline (nepripojený) OliOli

Ďakujem a v podstate súhlasím aj ja že najmenej 50% je aj 50%, len mi nedajú pokoj rozporuplné vyjadrenia v zdravotných poisťovniach, keď mi tvrdili v niektorých, že to postihnutie musí byť nad 50% aby som zamestnancovi mohla uplatniť znížený odvod na ZP.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

OliOli
Ďakujem a v podstate súhlasím aj ja že najmenej 50% je aj 50%, len mi nedajú pokoj rozporuplné vyjadrenia v zdravotných poisťovniach, keď mi tvrdili v niektorých, že to postihnutie musí byť nad 50% aby som zamestnancovi mohla uplatniť znížený odvod na ZP.
Nech si tvrdia čo chcú. Zákon je zákon - je držiteľom preukazu ŤZP - je tu nárok na znížený odvod na ZP.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

OliOli
Keďže som tu prvýkrát pozdravujem všetých a prosím o radu. Prepáčte, že som sa netrafila s otázkou na prvýkrát.

Chcem sa opýtať na platenie poistného u zamestnanca, ktorý predložil zamestnávateľovi preukaz občana s ŤZP a jeho miera funkčnej poruchy je presne 50%. Môž byť u neho použité od 1.9.2005 znížené opercento na odvod preddavku na ZP? Pýtam sa preto, že zákon 195/1988 Zb v §51 hovorí o miere funkčnej poruchy, ktorá je najmenej 50%. Pýtame sa aj !!! preto, že rôzne pobočky zdravotných poisťovní sa rôznia v odpovedi na našu otázku. Jedni hovoria, že musí mať mieru poruchy viac ako 50% a iní, že stačí aj 50%. Poraďte čo s tým, keďže mzdy za 9/2005 už treba počítať. Vďaka.
Tieto osoby majú nárok na zníženie odvodov do ZP (50%).
Osoby s percentom postihnutia nad 20 % - predložia rozhodnutie Sociálnej poisťovne,
Osoby, ktoré poberajú invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok - ak neboli Sociálnou poisťovňou prehodnotení, predložia rozhodnutie Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku,
osoby, ktoré sú držiteľmi preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím - predložia preukaz ŤZP. Zamestnávateľa bude zaujímať iba to či je držiteľom preukazu ŤZP. Nič iné nemusí neskúmať.<!-- / message -->
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Podľa zákona 5/2004, na ktorý sa zákon o zdr. poistení odvoláva, uznáva ako občana so zdr. postihnutím toho, ktorý ma pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% ....., nie nad 20%. Dúfam, že sa to nezmenilo.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

enave
Podľa zákona 5/2004, na ktorý sa zákon o zdr. poistení odvoláva, uznáva ako občana so zdr. postihnutím toho, ktorý ma pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% ....., nie nad 20%. Dúfam, že sa to nezmenilo.
Tak teda podľa mňa :
Zákon 5/2004 - o sociálnom poistení - nemá čo uznávať občana so zdravotným postihnutím - ale poistenca, ktorý má pokles vykonávať zárobkovú činnosť ........ . Zdravotné postihnutie = funkčná porucha - zákon o sociálnej pomoci.
Ak sa mýlim, opravte ma.

OPRAVA: Zákon č. 5/2004 je zákon o službách zamestnanosti
Naposledy upravil Pepa : 03.10.05 at 10:05
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Odvolávka 40) k zákonu o ZP (k § 12).
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ale v Zákone 5/2004 pri § 9 je odvolávka č. 14 na § 71 Zákona č. 461/2003 a č. 15 na celý zákon č. 461/2003.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Odvolávka 40 v zákone o ZP (kto sa považuje za zdravotne postihnutého pre účely zákona o ZP) :
§9 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti
§51 zákona 195/1998

V §9 zákona 5/2004 je občan so zdravotným postihnutím definovaný ako
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu (zákon o sociálnom poistení - pokles schopnosti vykonňavať pracovnú činnosť viac ako 40%)
b) občan, ktorý má pokles schopnmosti vykonávať pracovnú činnosť o 20%, ale najviac o 40%

§51 zákona 195/1998 hovorí o občanoch s ŤZP (so zdravotným postihnutím 50 a viac %.

Čiže aj držiteľ preukazu ŤZP aj občan s poklesom schopnosti vykonávať prac. činnosť o 20 a viac percent sú pre účely zákona o ZP považovaní za zdravotne postihnutých a majú nižšiu sadzbu poistného.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zita4
Ale v Zákone 5/2004 pri § 9 je odvolávka č. 14 na § 71 Zákona č. 461/2003 a č. 15 na celý zákon č. 461/2003.
Odvolávka 14 na §71 zákona 461/2003 je o definícii toho, kto je invalidný
Odvolávka 15 na celý zákon 461/2003 je o tom, kto má pokles schopnosti 20-40% - a znamená to, že musí mať posudok Sociálnej poisťovne o tomto poklese vydaný podľa pravidiel tohto zákona.
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

§71 Zákona o sociálnom poistení sa zaoberá invalidnými poistencami, ktorí majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40%.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

somij
Odvolávka 40 v zákone o ZP (kto sa považuje za zdravotne postihnutého pre účely zákona o ZP) :
§9 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti
§51 zákona 195/1998

V §9 zákona 5/2004 je občan so zdravotným postihnutím definovaný ako
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu (zákon o sociálnom poistení - pokles schopnosti vykonňavať pracovnú činnosť viac ako 40%)
b) občan, ktorý má pokles schopnmosti vykonávať pracovnú činnosť o 20%, ale najviac o 40%

§51 zákona 195/1998 hovorí o občanoch s ŤZP (so zdravotným postihnutím 50 a viac %.

Čiže aj držiteľ preukazu ŤZP aj občan s poklesom schopnosti vykonávať prac. činnosť o 20 a viac percent sú pre účely zákona o ZP považovaní za zdravotne postihnutých a majú nižšiu sadzbu poistného.
Janka, ďaaaaakujem, toto mi nebolo dosť jasné. A už je.....
0 0
neily neily

neily je offline (nepripojený) neily

Zamestnanec musí predložiť rozhodnutie z Okr.úradu práce,soc.vecí a rodiny, v ktorom musí mať uvedenú mieru zníženia prac.schopnosti. Ak je aspoň 50 % má nárok na znížený odvod. Rozhodnutie musí byť, nestačí len preukaz. To je podľa zákona 95/1998. Druhá sitácia je že je poberateľom inv.dôchodku a má rozhod.zo soc.poisť. a poberá inv.dôchod. - to je podľa zák.5/2004 - toto platilo aj doteraz.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

neily
Zamestnanec musí predložiť rozhodnutie z Okr.úradu práce,soc.vecí a rodiny, v ktorom musí mať uvedenú mieru zníženia prac.schopnosti. Ak je aspoň 50 % má nárok na znížený odvod. Rozhodnutie musí byť, nestačí len preukaz. To je podľa zákona 95/1998. Druhá sitácia je že je poberateľom inv.dôchodku a má rozhod.zo soc.poisť. a poberá inv.dôchod. - to je podľa zák.5/2004 - toto platilo aj doteraz.
A prečo musí predložiť rozhodnutie z ÚPSVaR? Ak je držiteľom preukazu ŤZP je jasné, že miera funkčnej poruchy je najmenej 50%. Inak by ten preukaz predsa nemal.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

neily
Zamestnanec musí predložiť rozhodnutie z Okr.úradu práce,soc.vecí a rodiny, v ktorom musí mať uvedenú mieru zníženia prac.schopnosti. Ak je aspoň 50 % má nárok na znížený odvod. Rozhodnutie musí byť, nestačí len preukaz. To je podľa zákona 95/1998. Druhá sitácia je že je poberateľom inv.dôchodku a má rozhod.zo soc.poisť. a poberá inv.dôchod. - to je podľa zák.5/2004 - toto platilo aj doteraz.
Môže Okresný úrad práce, soc. vecí a rodiny vydať preukaz ŤZP niekomu, kto má mieru funkčnej poruchy menej ako 50%? Asi nie. Prečo by nestačilo preukázanie preukazom ŤZP? Ale, všetko je možné. Uvidíme aké budú praktiky.
Naposledy upravil Evanka : 03.10.05 at 11:53
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Evanka
Môže Okresný úrad práce, soc. vecí a rodiny vydať preukaz ŤZP niekomu, kto má mieru poklesu prac.schopnosti menej ako 50%? Asi nie. Prečo by nestačilo preukázanie preukazom ŤZP? Ale, všetko je možné. Uvidíme aké budú praktiky.
Evanka, ÚPSVaR vydáva preukaz ŤZP na základe miery funkčnej poruchy a nie miery poklesu prac. schopnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať