Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Viem,že sa o tom veľa popísalo ale stále nemám v tom jasno.
SZČO používa svoje auto na pracovné cesty. Auto má kúpené na lasing ako súkromná osoba. Môže použiť účtovanie za 1km 0,183/km alebo nie. Ak ked nie tak čo si môže dať do nákladov-zaplatil aj cestnú dan.
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ak nie je auto vložené v majetku firmy, čo podľa otázky nie je, môžeš si za 1 km vyučtovať aj 0,183 na km

cestnú daň si môžeš dať do VOZD, pretože práve preto bola uhradená, lebo je auto používané na pracovné cesty

uvedené platí pre osobný automobil, ktorého vlastníkom je FO
Naposledy upravil Timka1 : 12.03.10 at 10:25
0 0
malta malta

malta je offline (nepripojený) malta

A prečo mi jedna známa povedala,že nie lebo nie je vlastníkom auta, že vraj v zákone je to napísané. Že vlastníkom auta ja leasin.spoločnost až do splatenia leasingu. Som z toho jeleŇ.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

malta Pozri príspevok
A prečo mi jedna známa povedala,že nie lebo nie je vlastníkom auta, že vraj v zákone je to napísané. Že vlastníkom auta ja leasin.spoločnost až do splatenia leasingu. Som z toho jeleŇ.
jaj, ja som si nevšimla, že auto je na leasing, v tomto prípade si nemôžeš uplatniť náhradu za 1 km, pretože nie si vlastníkom auta, vlastník auta je leasingová spoločnosť aj v TP by mala byť uvedená LZ, v tom prípade si ho nemôžeš ani vložiť do podnikania

dalo by sa to vyriešiť postupením leasingu na firmu a tým pádom si účtujete odpisy na auto po zvyšnú dobu leasingu
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Timka1 Pozri príspevok
jaj, ja som si nevšimla, že auto je na leasing, v tomto prípade si nemôžeš uplatniť náhradu za 1 km, pretože nie si vlastníkom auta, vlastník auta je leasingová spoločnosť aj v TP by mala byť uvedená LZ, v tom prípade si ho nemôžeš ani vložiť do podnikania

dalo by sa to vyriešiť postupením leasingu na firmu a tým pádom si účtujete odpisy na auto po zvyšnú dobu leasingu
Ale predpokladám, že je držiteľom auta.
Ak auto využíva podnikateľ sa podnikateľské účely, tak mu patrí náhrada 0,183 €/km + spotrebované PHM (musí si odkladať bločky od PHM, aby vedel určiť cenu PHM) Urobí si cesťák, ktorý ide do VOZD ako i DzMV.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

grammatika Pozri príspevok
Ale predpokladám, že je držiteľom auta.
Ak auto využíva podnikateľ sa podnikateľské účely, tak mu patrí náhrada 0,183 €/km + spotrebované PHM (musí si odkladať bločky od PHM, aby vedel určiť cenu PHM) Urobí si cesťák, ktorý ide do VOZD ako i DzMV.
trošku som hľadala a našla som toto, skús si prečítať, lebo dnes mi nepáli (po tom škandáli na firme)

http://www.porada.sk/t122575-auto-v-podnikani.html
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Timka1 Pozri príspevok
trošku som hľadala a našla som toto, skús si prečítať, lebo dnes mi nepáli (po tom škandáli na firme)

http://www.porada.sk/t122575-auto-v-podnikani.html
už ani mne
0 0
Jana Trebicka Jana Trebicka

Jana Trebicka je offline (nepripojený) Jana Trebicka

Prosím o radu:
Mám živnostníka, ktorý v r. 2009 pracoval 4 mesiace v ČR. aké doklady potrebujem na zdokumentovanie skutočnej dĺžky práce v ČR? A koľko mu môžem dať do nákladov za pobyt v ČR?
Ďakujem veľmi pekne, som začiatočníčka.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved
Naposledy upravil Ociviste : 12.03.10 at 16:38
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved
prosim viem mi nikto poradit? Podla mna je to na je to naklad, ktory si moze dat do prijmov, ale nie som si ista tym, ci moze vsetky tie nahrady naozaj vyplatit zamestnancovi aj ked nebola zaplatena cestna dan.
Este raz dakujem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Daň by mala byť zaplatená, len neviem či jpovinnosť má zaplatiť zamestnávateľ alebo zamestnanec.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved
1. Áno, daň z motorových vozidiel má povinnosť zaplatiť zamestnávateľ, ak z-nec vykonáva pracovné cesty a je zapísaný ako držiteľ vozidla. Splatnosť dane je do konca januára nasledujúceho roku. Ak sa jednalo o PC v roku 2009, mal z-teľa daň uhradiť. Ak tak neurobil, neznamená to, že nemá povinnosť vyplatiť zamestnancovi náhrady za PC. Za oneskorené podanie DP z MV je treba očakávať aj sankcie. Treba čím skôr podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň treba čím skôr uhradiť
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Evanka Pozri príspevok
1. Áno, daň z motorových vozidiel má povinnosť zaplatiť zamestnávateľ, ak z-nec vykonáva pracovné cesty a je zapísaný ako držiteľ vozidla. Splatnosť dane je do konca januára nasledujúceho roku. Ak sa jednalo o PC v roku 2009, mal z-teľa daň uhradiť. Ak tak neurobil, neznamená to, že nemá povinnosť vyplatiť zamestnancovi náhrady za PC. Za oneskorené podanie DP z MV je treba očakávať aj sankcie. Treba čím skôr podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň treba čím skôr uhradiť
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.
Dakujem za odpovede a este jedna otazka, pisete, ze ak neprekracuju povolenu vysku. O aku vysku sa jedna. V tomto nie som doma.
Dakujem
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.

Prosim o aky limit sa jedna? Do akej vysky?
Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ociviste Pozri príspevok
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.

Prosim o aky limit sa jedna? Do akej vysky?
Dakujem
Pozri sem:

http://www.porada.sk/t109877-stravne...stravneho.html
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som si este overit. Ak zamestnavatel preplaca pracovne cesty zamestnancovi, je potrebne, aby mal zamestnanec aj blocky od PHM?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som si este overit. Ak zamestnavatel preplaca pracovne cesty zamestnancovi, je potrebne, aby mal zamestnanec aj blocky od PHM?
Máš na mysli prípad, keď zamestnancovi prepláca spotrebu PHM pri pracovnej ceste, kedy zamestnanec použil na dopravu vlastné auto? Vtedy nemusí mať bločky, ale musí nejakým spôsobom preukázať cenu PHM v čase, kedy vykonal pracovnú cestu. A spôsob, ako preukazuje je buď dokladom o nákupe PHM, priemernou cenou uvedenou na internete na stránke štatistického úradu prípadne musí predložiť iný hodnoverný dôkaz o cene PHM.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem to som mala na mysli. Takze staci zo stranky statistickeho uradu.
A este jeden pripad, ak SZCO pouziva svoje vlastne auto (nie je v majetku firmy) v takom pripade mu uctujem nahradu za km. Ale chcela by som vediet:
1) SZCO musi zdokladovat PHM?
2) vydavky za dialnicku znamku, vodu do ostrekovacov, nemrznucu zmes, napr. ak cestoval cez spoplatneny tunel v zahranici. Toto vsetko mu nemozem dat do nakladov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ociviste Pozri príspevok
Dakujem to som mala na mysli. Takze staci zo stranky statistickeho uradu.
A este jeden pripad, ak SZCO pouziva svoje vlastne auto (nie je v majetku firmy) v takom pripade mu uctujem nahradu za km. Ale chcela by som vediet:
1) SZCO musi zdokladovat PHM?
Áno, musí dokladovať bločky za nákup PHM:

http://www.porada.sk/740159-post20.html

a keby si neveril mne, tak tu je ešte jedno vyjadrenie:

http://www.porada.sk/815944-post38.html



Na toto nie je jednoznačné usmernienie, preto ti uvediem len môj názor:

Ociviste Pozri príspevok
2) vydavky za dialnicku znamku (áno), vodu do ostrekovacov (nie - je to v paušáli), nemrznucu zmes (nie - je to v paušáli), napr. ak cestoval cez spoplatneny tunel v zahranici (áno). Toto vsetko mu nemozem dat do nakladov?
Tu máš k tej diaľničnej známke:

http://www.porada.sk/1162708-post12.html
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujeeeeeem za odpovede. Dufam, ze teraz uz budem mat v tom jasno. :-)
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer, predsa ma este nieco napadlo. Staci to zhrnut a zauctovat raz za mesiac.
Aj poistku za auto mozem dat do nakladov? Predpokladam, ze ano. V tych 0,183 je spojene s prevadzkou automobilu.
Dakujem
Naposledy upravil Ociviste : 17.03.10 at 22:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať