Zavrieť

Porady

odkúpenie nebytových priestorov

ahojte, budem rád ak mi niekto bude vedieť poradiť s odkúpením nebytových priestorov od SVB, ako ich zmeniť na bytové a samozrejme ako sa vyhnúť tým neskutočným poplatkom u notára, kedže by som vraj mal uzavrieť zmluvu s každým vlastníkom v mojom prípade cca 50 ľudí. ďakujem Martin
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Treba rozlisovat medzi nebytovým priestorom a spolocným priestorom. Spolocný priestor (kocíkaren, prácovna, susiaren) je v spoluvlastníctve vsetkých vlastníkov bytov v bytovom dome. Naproti tomu nebytový priestor (ktorým môze byt napr. kancelária, sklad) nie je v spoluvlastníctve vsetkých vlastníkov bytov, ale má jedného alebo viacerých valstníkov riadne zapísaných v katastri.

Takze zálezí od toho, co chces odkupovat, budes musiet urobit urcité kroky.

Ak sa fakt jedná o nebytový priestor, tak zmluvu budes musiet podpísat s majitelom/majitelmi tohto priestoru. Majitelov si zistís v katastri.

Ak ide o spolocný priestor. bohuzial budú musiet urobit vklad do katastra vsetky vlastníci bytov bez výnimky a následne bude treba preklasifikovat charakter priestoru (zo spolocného na nebytový). Zároven sa budú musiet upravit spoluvlastnícke podiely vlastníkov bytov, nakolko sa zmenila celková plocha spolocných priestorov a vypocítat nové spoluvlastnícke podiely.

A ak z nebytového priestoru, a navyse nebodaj zo spolocného priestoru, budes chciet urobit bytový priestor, tak nepoznám vsetky potrebné úkony, ale priprav sa na riadnu tortúru.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

V prípade takého množstva účastníkov by si asi fakt nemala overovať podpisy na 53 zmluvách (50 podpisov * 53 zmlúv * 60,-Sk za podpis + DPH). Hlavne keď sa môže stať ešte aj chyba a na dodatku budeš tie podpisy overovať ešte raz potom.
Možno by bolo lacnejšie dať urobiť osvedčené kópie z jednej zmluvy alebo úplne najlacnejšia varianta (aj keď sa to nezdá) by možno bola notárska zápisnica. To kvôli tomu, že tam sa overuje totožnosť účastníkov iba 1x a stojí to 40 sk.
Pri takýchto sumách Ti každý notár vyjde určite v ústrety a bude Ti venovať čas na to, aby Ti vyrátal, čo čo bude stáť. Lebo notárovi sa pri takomto úkone nevyhneš, štát žiada, aby tu bola určitá záruka v prospech predávajúcich vo forme nestranného a spoľahlivého orgánu. A keď spisuje notár aj zmluvu, tak tá záruka je tu samozrejme aj v prospech kupujúcich (povinnosť vysvetliť, záruka kvality a pod...).
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Chobot
Treba rozlisovat medzi nebytovým priestorom a spolocným priestorom. Spolocný priestor (kocíkaren, prácovna, susiaren) je v spoluvlastníctve vsetkých vlastníkov bytov v bytovom dome. Naproti tomu nebytový priestor (ktorým môze byt napr. kancelária, sklad) nie je v spoluvlastníctve vsetkých vlastníkov bytov, ale má jedného alebo viacerých valstníkov riadne zapísaných v katastri.

Takze zálezí od toho, co chces odkupovat, budes musiet urobit urcité kroky.

Ak sa fakt jedná o nebytový priestor, tak zmluvu budes musiet podpísat s majitelom/majitelmi tohto priestoru. Majitelov si zistís v katastri.

Ak ide o spolocný priestor. bohuzial budú musiet urobit vklad do katastra vsetky vlastníci bytov bez výnimky a následne bude treba preklasifikovat charakter priestoru (zo spolocného na nebytový). Zároven sa budú musiet upravit spoluvlastnícke podiely vlastníkov bytov, nakolko sa zmenila celková plocha spolocných priestorov a vypocítat nové spoluvlastnícke podiely.

A ak z nebytového priestoru, a navyse nebodaj zo spolocného priestoru, budes chciet urobit bytový priestor, tak nepoznám vsetky potrebné úkony, ale priprav sa na riadnu tortúru.
Vlastnictvo nebytových priestorov (NP) sa mohlo previest aj do spoluvlastnictva vlastnikov bytov. Uz som sa s tym stretla.

A co tak, aby vsetci 50 ucastnici splnomocnili jedneho z nich, ktory ich bude zastupovat pri uzavreti zmluvy? V hlavicke zmluvy sa vsetci 50 ucastnici uvedu, pod tym "predavajuci v 1.-53 rade zastupeni XY na zaklade pisomneho plnomocenstva", a katastru by mal stacit JEDEN podpis splnomocneneho zastupcu za vsetkych ucastnikov - bol by nezmysel, aby sa overoval 50x ten isty podpis.

Co sa tyka premeny nebytovych na bytovy, tu je na tahu stavebny urad, najlepsie by bolo tam zajst a dohodnut sa s nimi, ake doklady budu potrebovat k stavebnemu povoleniu na upravy, ked vydaju stavebne povolenie na "prestavbu nebytovych priestorov na bytove", tak kolaudaciou sa potom meni charakter stavby/priestoru, a kataster to zapise ako byt.

PS: Nie je nutne robit 50 ROZNYCH zmluv, so vsetkymi sa to da vyriesit v JEDINEJ zmluve, kde budu vsetci ucastnikmi, akurat ta zmluva musi byt minimalne v 53 vyhotoveniach (50 + pocet kupujucich + 2)
Naposledy upravil elli : 10.10.05 at 10:03
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

josh
V prípade takého množstva účastníkov by si asi fakt nemala overovať podpisy na 53 zmluvách (50 podpisov * 53 zmlúv * 60,-Sk za podpis + DPH). Hlavne keď sa môže stať ešte aj chyba a na dodatku budeš tie podpisy overovať ešte raz potom.
Možno by bolo lacnejšie dať urobiť osvedčené kópie z jednej zmluvy alebo úplne najlacnejšia varianta (aj keď sa to nezdá) by možno bola notárska zápisnica. To kvôli tomu, že tam sa overuje totožnosť účastníkov iba 1x a stojí to 40 sk.
Pri takýchto sumách Ti každý notár vyjde určite v ústrety a bude Ti venovať čas na to, aby Ti vyrátal, čo čo bude stáť. Lebo notárovi sa pri takomto úkone nevyhneš, štát žiada, aby tu bola určitá záruka v prospech predávajúcich vo forme nestranného a spoľahlivého orgánu. A keď spisuje notár aj zmluvu, tak tá záruka je tu samozrejme aj v prospech kupujúcich (povinnosť vysvetliť, záruka kvality a pod...).
Nezda sa mi to najlacnejsie, pretoze notarske poplatky sa vyrubuju aj za "vydanie rovnopisu notarskej zapisnice", tu by ich muselo byt minimalne 53 (50 predavajucich + minimalne 1 kupujuci + 2x pre kataster).
Preco "notarovi sa nevyhnes"? Podpis sa da predsa overit aj na matrike. Stat (ani zakon) nevyzaduje ucast notara pri prevode vlastnictva nehnutelnosti, len "uradne overeny podpis predavajucich". A "uradne" = na matrike alebo u notara.
Kazdopadne vsak odporucam riesit cez pravnika.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

mne notár ked som bol naposledy u neho nerátal vydanie navyše. platil som troška viac za zmluvu, tak to nechal tak. neviem, či mu to zákon povoľuje, ale nikto z účastníkov nenamietal. :-)
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

josh
mne notár ked som bol naposledy u neho nerátal vydanie navyše. platil som troška viac za zmluvu, tak to nechal tak. neviem, či mu to zákon povoľuje, ale nikto z účastníkov nenamietal. :-)
Ale nechcel si tych rovnopisov 53, je rozdiel 1-2, a tiez je rozdiel medzi tym, ci mas 3-4 ucastnikov a 50, pretoze pri tych 50 ti len napisanie ucastnikov s udajmi vyjde na 3 strany, minimalne.
0 0
barbara6 barbara6

barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

chcel by som sa opytat mame v panelaku prenajatu kocikaren na predajnu
je tam dana zmena ucelu ma to samostatny vchod teraz sa byty idu odpredavat.Chcem sa opytat ci mam prednostne pravo na odkupenie.
najprv mi tvrdili ze ano ale teraz mi tvrdia ze mi to podla zakona nemozu predat ze to musia previest na spolocenstvo vlastnikov.
vie mi niekto poradit..z odpovedou sa dost ponahlam tak vam dakujem Vlado
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

barbara6
chcel by som sa opytat mame v panelaku prenajatu kocikaren na predajnu
je tam dana zmena ucelu ma to samostatny vchod teraz sa byty idu odpredavat.Chcem sa opytat ci mam prednostne pravo na odkupenie.
najprv mi tvrdili ze ano ale teraz mi tvrdia ze mi to podla zakona nemozu predat ze to musia previest na spolocenstvo vlastnikov.
vie mi niekto poradit..z odpovedou sa dost ponahlam tak vam dakujem Vlado
Pozri si najpv, čo som napísal o rozdieloch medzi nebytovým priestorom a spoločným pirestorom.

Ak to je spoločný priestor a je len prenajatý, je to majetok vlastníkov bytov. Ak tie byty ešte nie sú odkúpené, patrí tomuk kto je vlastníkom bytov (družstvo, obec,...). Preto tento priestor bude predaný novým majiteľom bytov ako nebytový priestor vo forme podielu na spoločných priestoroch, nedá sa samostatne predať. Jedine sa dohodnúť s terajším vlastníkom bytov, aby ti to odpredal. Po predaji bytov potom budú musieť s predajom súhlasiť všetci vlastníci bytov, lebo ide o ich spoločný majetok.

Ak by to bol nebytový priestor (aj keď to bola predtým kočíkareň, mohol sa zmeniť charakter priestoru zo spoločného na nebytový) tak potom by si to mohol odkúpiť, pretože nebytový priestor sa nepredáva na rozdiel od spoločných priestorov novým majiteľom bytov vo forme spoluvlastníckeho podielu. Nebytový priestor nie je spoločným priestorom bytového domu.

Je to možno trochu chaotické, ale ak pochopíš podstatu rozdielu medzi spoločným a nebytovým, tak potom je to už jasné.
0 0
barbara6 barbara6

barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

dakujem za odpoved majitelom je stat v zmluve stoji ako predmet najmu spolocny priestor pre mopedy ale dalej uz pise ze sme sa dohodli na prenajme nebytoveho priestoru.. ak by to aj bol spolocny priestor a daly sme si zmenu ucelu na predajnu tak SA z toho stava nebytovy ak som spravne pochopil a mame prednostne pravo na kupu od statu? nie od buducich majitelov?
lebo oni mi tvrdia ze mi to nemozu podla zakona predat..tak neviem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V katastri bude určite predmetný priestor zapísaný, že patrí k domu a teda pri odpredaji bytov má každý nastávajúci člen SVB podiel na nebytovom priestore rovným dielom. Teda ak spločenstvo tvorí 50 členov, má každý 1/50 na tomto nebytovovm priestore. Tu ti zacitujem zo zákona o spoločenstvách, nakoľko predmetný objekt patrí zatiaľ štátu /z tvojho príspevku/: zmluvu o prevode bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu uzatvára: - predovšetkým NÁJOMCA tohto bytu alebo nebytového priestoru, t.j. fyzická osoba, ktorá užíva byt na základe platného nájomného vzťahu /§ 685-§716 OBČZ/ a tento vzťah trvá, za predpokladu, že nájomca podaním žiadosti prejavil záujem o získanie bytu do svojho vlastníctva,- výnimočne iná, tretia osoba /ktorou môže byť aj právnická osoba/, ak:- byt alebo nebytový priestor užíva osoba, ktorá nie je nájomcom buď preto, že nájom vôbec nevznikol alebo už platne zanikol, - byt je voľný. V zmysle vyššie uvedeného sa obráť so žiadosťou o odkúpenie predmetných priestorov, samozrejme ak ste ešte v platnom nájomnom vzťahu a kľudne tam uveď predmetnú citáciu, stačí len tá najkonkrétnejšia a uvidíš. Ale v zmysle predmetného zákona máš právo na odkúpenie týchto priestorov nárok a malo by ti to byť umožnené.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 24.05.06 at 11:08
0 0
barbara6 barbara6

barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

hmmm z tohoto som ale nepochopil ze ci mam podla zakona pravo na odkupenie alebo nie zmluvu mame riadne uzavretu,riadne platime zo spolocneho priestoru sa po zmene ucelu stala predajna ktora je teraz nebytovym priestorom ziadost o odpredaj sme poslali ale odpisali nam ze podla zakona nam to predat nemozu ze to musia previest na buducich majitelov,Tak neviem ci pozabudli na to zr je dana zmena ucelu alebo ako to je..
0 0
barbara6 barbara6

barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

aha uz som pochopil prepac este to nebplo asi dopisane ked som to cital.. takze vrela vdaka
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zmluvu o prevode bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu uzatvára:-predovšetkým NÁJOMCA tohto bytu alebo nebytového priestoru... Takže sa ich treba písomne dopýtať, že prečo nie, keďže sú momentálne a v čase podania žiadosti o odkúpenie vlastníkmi.
0 0
barbara6 barbara6

barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

vrela vdaka idem hned odpisat a prilozit vsetky doklady zo stavebneho uradu o zmene ucelu ze sa nejedno o spolocny priestor ale o nebytovy som zvedavy co odpisu...Este raz dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 16 zákona č. 182/1993:
(7) Ak je v dome vo vlastníctve bytového družstva alebo obce nebytový priestor, ktorý vznikol na základe rozhodnutia o zmene užívania stavby 20a) zo spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu a nejde o prístavbu nebytového priestoru, prechádza tento nebytový priestor pri prevode bytov do podielového spoluvlastníctva vlastníkov bytov
0 0
skvoro skvoro

skvoro je offline (nepripojený) skvoro

Prosím o radu. Ak sa vlastníci bytov dohodnú na predaji spoločných priestorov sušiarne a práčovne za účelom vstavby bytu, môže byť tento proces zablokovaný nejakou právnou normou, alebo STN, ktorá určuje povinnosť zachovať v bytovom dome určitý typ spoločných priestorov? Existuje vôbec nejaká takáto norma? Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Neexistuje.
0 0
skvoro skvoro

skvoro je offline (nepripojený) skvoro

Ďakujem
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Prosím o radu. Dostala som žiadosť o odkúpenie časti bývalej kotolne od jedného vlastníka. Neviem ako mám postupovať. Ako zistím či sa jedná o nebytový priestor, alebo spoločné zariadenie domu? V liste vlastníctva je len podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu, ale nie je tam uvedené konkrétne o ktoré časti priestorov ( napr. práčovňa, sušiareň, kotolňa) sa jedná.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nebytový priestor je na liste vlastníctva vždy zapísaný tak, ako byt - má aj podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Ak tam nie je napísaný, nie je to nebytový priestor, ale spoločné zariadenie.

Ak by súhlasili vlastníci s predajom tohto priestoru, museli by všetci súhlasiť zároveň s jeho preklasifikovaním na nebytový priestor a následným predajom. Spoločné zariadenie sa nedá predať, len prenajať, alebo vyčleniť na užívanie len niektorým spoluvlastníkom.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať