Zavrieť

Porady

Urbarsky pozemok

Chcela by som sa spytat ci je mozne dostat urbarsky pozemok, ktory obrabame uz viac ako 10 rokov , do osobneho vlastnictva.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Na základe čoho ho obrábate, užívate? Urbársky majetok jednotlivca, podielnika, to je podiel na spoločných nehnuteľnostiach a je v správe a užívaní urbárskeho spoločenstva. Urbárske spoločenstvo spravuje a užíva celý urbársky majetok, tento majetok je nedeliteľný, jednotliví vlastníci sú vlastne spoluvlastníci tohto majetku.
    Nie je mi teda jasné, ako obrábaš urbársky pozemok. Napíš viac.

    IPB je offline (nepripojený) IPB

    IPB
    Cize neexistuje moznost, ako "vyclenit" svoj podiel z urbaru ? Napriklad z dovodu rozkradania ... ?

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Nie je možné vyčleniť svoj podiel z urbárskeho celku. Tento majetok je nedeliteľný. Ak máte pocit, že niekto majetok rozkráda, riešiť to môžete na členskej schôdzi, valnom zhromaždení, ktoré sa koná každý rok. Ako člen urbárskeho spoločenstva môžete aj počas roka požiadať o vysvetlenie a oboznámenie o tom, ako sa hospodári.

    IPB je offline (nepripojený) IPB

    IPB
    Zial to nie je dost dobre mozne, nakolko "vsade su ti isti"... :-) Neda sa to dokazat, ale aj laik vidi, ze sa tam vytazi minimalne raz tolko, ako sa preda.
    ja som len bola zvedava ci sa to neda dostat do osobneho vlastnictva ked sa o to starame, je to pozemok na ktorom bol bordel a dali sme to doporadku, otec sa o to stara a chodieva tam kosit.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    kkatarinaa Pozri príspevok
    ja som len bola zvedava ci sa to neda dostat do osobneho vlastnictva ked sa o to starame, je to pozemok na ktorom bol bordel a dali sme to doporadku, otec sa o to stara a chodieva tam kosit.
    No samozrejme, aj urbársky pozemok sa dá odkúpiť. O predaji urbárskeho majetku rozhoduje valné zhromaždenie, ktoré sa koná raz ročne. Treba osloviť predsedu urbárskeho spoločenstva a vysvetliť, čo chcete. Predseda spolu s výborom posúdia váš návrh a prednesú na valnom zhromaždení, ktoré rozhodne.
    Urbársky majetok je vlastníctvo podielnikov a nerozdeľuje sa medzi nich. Každý je spoluvlastník.
    U vás neprichádza do úvahy vydržanie pozemku, lebo ste dobre vedeli, že nie je váš. Môžete ale navrhnúť cenu, ktorá by bola prijateľná pre vás aj pre urbár.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.