Zavrieť

Porady

Neplatenie výživného na dieťa

Ahojte !
Prosíme o radu kvôli neplateniu výživného:
Súd zaviazal otca dieťaťa na platenie výživného. Na súde sa otec dieťaťa vyjadril,že pre neho nebude absolútne problém zaplatiť mesačne 50,-Eur na malú, avšak skutek-utek. Už 4 mesiace nezaplatil nič, napriek tomu,že ho dcéra k tomu opakovane vyzýva. Vyjadril sa,že nezaplatí nič, dokonca sa jej vyhráža, že ju dá zbiť a podobné drísty....čo nebudem ani komentovať radšej.
Otec dieťaťa je mladý 23-ročný muž, nezamestnaný už zopár rokov, ktorý nemá problém nahádzať aj posledné peniaze do automatov, ale je veľký problém pre neho platiť na vlastnú dcéru. Majetok nevlastní žiaden, býva s matkou v prenajatom byte, poberá len sociálne dávky.
Môžete nám niekto poradiť ako vymáhať výživné, keď je otec dieťaťa nezamestnaný? Ako postupovať ? Snažíme sa pomôcť s manželom ako sa dá, ale budeme všetci vďační za akúkoľvek radu. ĎAKUJEME !!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Plnenie vyživovacej povinnosti rodiča k maloletému dieťaťu je jeho zákonná povinnosť a skutočnosť, že rodič je nezamestnaný a nemá žiaden príjem ho žiadnym spôsobom nezbavuje jeho zákonnej povinnosti vyživovať svoje dieťa.


    1. podať návrh na výkon exekúcie proti rodičovi, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť určenú súdnym rozhodnutím. Návrh môžete podať u ktoréhokoľvek exekútora, pričom takéto konanie je oslobodené od poplatkov, pokiaľ je dieťa maloleté. K návrhu treba pripojiť overenú kópiu rozsudku, ktorým bolo určené výživné, pričom na rozsudku musí byť vyznačená doložka právoplatnosti a vykonateľnosti. V návrhu na výkon exekúcie podrobne opíšte výšku dlhu a za aké obdobie vzniklo dlžné výživné.
    2. Podať trestné oznámenie na rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Podľa §207 Trestného zákona ak si rodič najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní vyživovaciu povinnosť je takéto jeho konanie trestným činom.
    3. požiadať o náhradné výživné Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Je pravdou, že v praxi vznikajú mnohé problémy v súvislosti s tzv. náhradným výživným. Avšak napriek tomu, doporučujem takto postupovať pretože to môže byť jeden z mála spôsobov, ako sa môžete dostať aspoň k časti peňazí, ktoré patria dieťaťu.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Xanti, calawen, Jara, Danielle369, hena22, Dav, Flinstone, uct2007
    8

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Uct007 nebojte sa toho, že je nezamestnaný.
    Aj z dávok v hmotnej núdzi musí platiť výživné, a dokonca aj exekútora. A tam sú pekné pálky čo si exekútor naúčtuje.

    Len sa netreba nechať zastrašiť. Arizona to pekne popísala aj tie možnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    uct2007 Pozri príspevok
    Ahojte !
    Prosíme o radu kvôli neplateniu výživného:
    Súd zaviazal otca dieťaťa na platenie výživného. Na súde sa otec dieťaťa vyjadril,že pre neho nebude absolútne problém zaplatiť mesačne 50,-Eur na malú, avšak skutek-utek. Už 4 mesiace nezaplatil nič, napriek tomu,že ho dcéra k tomu opakovane vyzýva. Vyjadril sa,že nezaplatí nič, dokonca sa jej vyhráža, že ju dá zbiť a podobné drísty....čo nebudem ani komentovať radšej.
    Otec dieťaťa je mladý 23-ročný muž, nezamestnaný už zopár rokov, ktorý nemá problém nahádzať aj posledné peniaze do automatov, ale je veľký problém pre neho platiť na vlastnú dcéru. Majetok nevlastní žiaden, býva s matkou v prenajatom byte, poberá len sociálne dávky.
    Môžete nám niekto poradiť ako vymáhať výživné, keď je otec dieťaťa nezamestnaný? Ako postupovať ? Snažíme sa pomôcť s manželom ako sa dá, ale budeme všetci vďační za akúkoľvek radu. ĎAKUJEME !!!!!
    a čo tak "chlapca" postrašiť - má vodičák ? Zopár vodičákov policajti už pre neplatenie výživného zobrali ...

    uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

    uct2007
    veronikasad Pozri príspevok
    a čo tak "chlapca" postrašiť - má vodičák ? Zopár vodičákov policajti už pre neplatenie výživného zobrali ...
    Vodičák nemá a ani nič nevlastní, žiaden majetok,len dlžoby...
    a veľmi pekne ďakujem za radu.

    uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

    uct2007
    arizona Pozri príspevok
    Plnenie vyživovacej povinnosti rodiča k maloletému dieťaťu je jeho zákonná povinnosť a skutočnosť, že rodič je nezamestnaný a nemá žiaden príjem ho žiadnym spôsobom nezbavuje jeho zákonnej povinnosti vyživovať svoje dieťa.


    1. podať návrh na výkon exekúcie proti rodičovi, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť určenú súdnym rozhodnutím. Návrh môžete podať u ktoréhokoľvek exekútora, pričom takéto konanie je oslobodené od poplatkov, pokiaľ je dieťa maloleté. K návrhu treba pripojiť overenú kópiu rozsudku, ktorým bolo určené výživné, pričom na rozsudku musí byť vyznačená doložka právoplatnosti a vykonateľnosti. V návrhu na výkon exekúcie podrobne opíšte výšku dlhu a za aké obdobie vzniklo dlžné výživné.
    2. Podať trestné oznámenie na rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Podľa §207 Trestného zákona ak si rodič najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní vyživovaciu povinnosť je takéto jeho konanie trestným činom.
    3. požiadať o náhradné výživné Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Je pravdou, že v praxi vznikajú mnohé problémy v súvislosti s tzv. náhradným výživným. Avšak napriek tomu, doporučujem takto postupovať pretože to môže byť jeden z mála spôsobov, ako sa môžete dostať aspoň k časti peňazí, ktoré patria dieťaťu.

    ĎAKUJEM !!!!!!!!!!!!!!!! a ešte raz ĎAKUJEM !!

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    na sociálne dávky sa nedá siahať... nevykonávajú sa z nich zrážky...

    ale nie je na škodu, keď exekútor niečo nájde a speňaží (peniaze z brigády, dedičstvo... niečo)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    iriska Pozri príspevok
    na sociálne dávky sa nedá siahať... nevykonávajú sa z nich zrážky...

    ale nie je na škodu, keď exekútor niečo nájde a speňaží (peniaze z brigády, dedičstvo... niečo)
    No neviem neviem,
    ale známy sa asi tiež na túto info spoliehal. A už pekne dlho platí z dávok v hmotnej núdzi výživné na deti, potom exekútora a aj spláca dlžobu voči štátu, čo istý čas dostávala jeho ex náhradné výživné.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    tak to potom buď platí dobrovoľne alebo sa niekto na ÚPSVaR na...l a vykonali mu zrážky.... Alebo to má z podpory v nezamestnanosti, čiastnočného invalidného dôchodku alebo z iných zraziteľných príjmov.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    iriska Pozri príspevok
    tak to potom buď platí dobrovoľne alebo sa niekto na ÚPSVaR na...l a vykonali mu zrážky.... Alebo to má z podpory v nezamestnanosti, čiastnočného invalidného dôchodku alebo z iných zraziteľných príjmov.
    Platí zo sociálnych dávok, sám už teraz dobrovolne. Totiž zrátal si, že ak to zaplatí štát cez náhradné výživné tak zaplatí on štátu o 10% či koľko viac.

    Už je viac ako rok a pol na dávkach v hmotnej núdzi, a platí stále.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ale keď nebude chcieť a prestane platiť, tak to od neho nevymôže ani exekútor - to som tým chcela povedať. Howk

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    To máš možno trošku pravdu, ale to by potom musel prestať žiť. Prvá práca a exekútor je pri nemu ako na koni, dedičstvo a exekútor je pri ňom ako na koni. Neplatí veľa tuším len minimum na dve deti. Nejakých 56 eur dokopy.

    Lenka526 je offline (nepripojený) Lenka526

    Lenka526
    Dobrý deň prajem, i ja by som chcela pridať niečo ohľadne neplatenia výživného. Som už rozvedená tamker 2 roky.Mám tri deti. Otec(bývalý manžel) dal tesne pred rozvodom výpoveď zo zamestnania, kde bol pred tým zamestnaný 10rokov, čo sudkyňa označila za špekuláciu.Prostredný syn sa doborovoľne rozhodol, že chce zostať u otca, čo je spísané i v zápisinici. Ja som sa dobrovoľne zaviazala platiť výživné na prostr.syna vo výške 33euro. V čase rozvodu som bola na rodič.prísp. a keďže je najstarší syn ŤZP, bola som a som i teraz poberateľkou prísp.za opatrovanie. Po pol roku po rozvode však prostr.syn chcel ísť ku mne, nakoľko ho bývalý svokor napadol. Dala som okamžitý návrh na súd o zverenie do mojej starostlivosti. Teraz sú všetky moje deti so mnou už vyše roka. Problém je v tom, že bývalý manžel prestal posielať peniaze za výživné. Prv to boli meenšie čiastky, no za posl.2mesiace už absolútne nič. Za posl.2 roky sa už omeškal viackrát. K dnešnému dňu už má dlh na výživnom viac ako 700euro.Momentálne je živnostník a nedá sa s ním dohodnúť. Vie mi niekto poradiť? Trestné oznámenie som už podala, bola som i u exekútora, no tam mám platiť vyše 16euro. Nemala by som byť oslobodená od poplatku? Musím ešte spomenúť, že než prebehol súd za prostredného syna, uplynulo skoro 8mesiacov. Súd rozhodol, že výživné musí býv.manžel platiť v splátkach popri bežnom výživnom, nakoľko za ten čas, čo bol malý u mňa do času súdu, býv.manžel neplatil nič ani dobrovoľne naňho. Tým pádom porušil aj "splátky" stanovené súdom, keďže už v tom čase sa mu nazbieralo do výšky 400euro.Vie mi niekto poradiť, čo mám robiť ďalej? Ďakujem za vašu ochotu . Prajem príjemný deň.

    Lenka526 je offline (nepripojený) Lenka526

    Lenka526
    Dobrý deň. Neviem,ako to je ohľadne dávok. No ja mám podobný problém a môžem len napísať to, čo mi bolo povedané na polícii. Keďže je môj bývalý momentálne živnostník, musia si ho preklepnúť ako na dańovom, tak cez sociálku a podobne . Vraj, keď sa ukáže, že je neplatičom aj tam, len ťažko dostanem späť, čo nám patrí. Dobrovoľné platenie beriem, no kto v dnešnej dobe platí doborovoľne? Väčšina neplatí ani to čo má, nieto výživné. Aspoň tak to je v mojom prípade a v mnoho ďalších prípadoch, ktoré poznám osobne. Zákon je na toto asi prikrátky.

    samika je offline (nepripojený) samika

    samika
    Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala poradiť. vo februári tohoto roku súd zaviazal otca dieťaťa k plateniu výživného. od vtedy ubehli 3 mesiace a výživné neplatí. Môžem podať trestné oznámenie? čo všetko má obsahovať?

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    samika Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala poradiť. vo februári tohoto roku súd zaviazal otca dieťaťa k plateniu výživného. od vtedy ubehli 3 mesiace a výživné neplatí. Môžem podať trestné oznámenie? čo všetko má obsahovať?
    a je už rozhodnutie právoplatné? Nepodal odvolanie?

    samika je offline (nepripojený) samika

    samika
    konkrétne v rozsudku je napísané : súd schvaľuje rodičovskú dohodu tohoto znenia:.....otec sa zaväzuje prispievať na výživu........počnúc dňom 8.2.2010. on na súde zo všetkým súhlasil. s výživným aj s jeho výškou 120 eur.odvolania sa vzdal.
    (nie sme manželia a ani sme neboli)

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    samika Pozri príspevok
    konkrétne v rozsudku je napísané : súd schvaľuje rodičovskú dohodu tohoto znenia:.....otec sa zaväzuje prispievať na výživu........počnúc dňom 8.2.2010. on na súde zo všetkým súhlasil. s výživným aj s jeho výškou 120 eur.odvolania sa vzdal.
    (nie sme manželia a ani sme neboli)
    ..

    ..na súde zisti, či je rozhodnutie právoplatné- vezmi tvoje rozhodnutie a choď na súd, ktorý ho vydal, tam ti povedia..a ak je, to znamená, že vyživovacia povinnosť je právoplatná a teda , ak otec na dieťa neplatí, choď na sociálku za sociálnou pracovníčkou, povedz jej to..no a potom na políciu, kým nie je toho veľa...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.