Zavrieť

Porady

Invalidny dochodok

Dobry den,
potreboval by som radu ohladom naroku na invalidny dochodok. Mam 16 rokov cukrovku a 6 rokov si pichám inzulín. Mam aj ZŤP (preukaz tazko zdravotne postihnuteho). V dôsledku cukrovky sa mi zhorsil zdravotny stav (zhorsil sa mi zrak, zacinam mat problemy pri chodeni...). Potreboval by som informacie ci mam narok na polovicny alebo cely invalidny dochodok. Taktiez podla akych kriterii sa posudzuje zdravotny stav. Viem, ze prv prebieha lekarska posudkova cinnost a potom socialna posudkova cinnost.
Vopred dakujem za odpoved.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

salonka115 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som radu ohladom naroku na invalidny dochodok. Mam 16 rokov cukrovku a 6 rokov si pichám inzulín. Mam aj ZŤP (preukaz tazko zdravotne postihnuteho). V dôsledku cukrovky sa mi zhorsil zdravotny stav (zhorsil sa mi zrak, zacinam mat problemy pri chodeni...). Potreboval by som informacie ci mam narok na polovicny alebo cely invalidny dochodok. Taktiez podla akych kriterii sa posudzuje zdravotny stav. Viem, ze prv prebieha lekarska posudkova cinnost a potom socialna posudkova cinnost.
Vopred dakujem za odpoved.
Nájdi si na nete tento zákon
174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

nájdeš to na www.zbierka.sk a v prílohe č. 4
a tam si prečítaš na základe čoho posudzujú ZPS na sociálnej poisťovni pri priznávaní invalidného dôchodku.
Pri cukrovke sú tri skupiny
a až pri c) ťažko kompenzovateľná s opakovanými stavmi kolísania hodnôt glykémie a diabetickými komplikáciami ( chronické komplikácie cukrovky, angiopatia, neuropatia, diabetická noha ) --- rozpätie postihnutia pri tomto je od 50-75% čiže aj na čiastočný aj na plný invalidný dôchodok.
Podľa posúdenia posudkových lekárov SP.

Prečítaj si to, ak máš také komplikácie alebo potom je ešte skupina
b) kompenzovateľná, bez komplikácii, s ohľadom na pracovné zaradenie --- 30-40%
ak máš len takéto problémy tak potrebuješ ešte minimálne jednu vážnu diagnozu nesúvisiacu s cukrovkou aby Ti SP priznala čiastočný invalidný dôchodok.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
Janka,
chybička sa vloudila, zadávateľ píše, že má 16 rokov cukrovku a 6 si pichá inzulín. Asi dovtedy bol len na tabletkách.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aha, tak to som zle pochopila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
Aha, tak to som zle pochopila.
Ale je to napísané trošku nejasne, to je pravda
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
Zákony sa skutočne neustále menia. Do konca roku 2003 sa poskytoval invalidný dôchodok aj tým, ktorí sa stali invalidnými pred dovŕšením veku, kedy sa končí školská dochádzka. Po zavedení systému sociálneho poistenia neboli upravené invalidné dôchodky z mladosti, lebo tie osoby nevykonávali zárobkovú činnosť, na ktorej je systém založený. Od roku 2005 sa opäť rozšítilo nárok pre nezaopatrené invalidné deti, ak majú trvalý pobyt v SR:

Zák. 461/2003
§ 70
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
9 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zadávateľ by si mohol dať zistiť pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť už zo súčasného stavu.
Ešte si dovolím upozorniť na osobný mzdový bod a výpočet sumy invalidného dôchodku.
§ 73
(3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67.
7 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Miera funkčnej poruchy astupeň zdravotného postihnutia jednotlivých systémov:/čiastka 165/ http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr3.pdf
5 0
Romana76 Romana76

Romana76 je offline (nepripojený) Romana76

Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Romana76 Pozri príspevok
Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
Pokiaľ je na PN, tak ho neprejednajú čo sa týka ID. Až po roku PN, ho budú volať ak ho lekárka nepustí do práce, na prejednanie invalidity ak dá na to lekárka návrh.

Prečítaj si 174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení tam nájdeš na strane 1514 ako posudzujú mieru schopnosti pracovať. A podľa toho čo je mng. tam vyhladajte. Nárok na ID vzniká ak je miera vyššia ako 41%.
Čo sa týka ochorení srdca je šanca získať ID.
A čo sa týka ID tak tu je to slušne rozpísané čo treba na SP http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja sa chcem opytat, mam susedku je na PN uz dost dlho. Prezila rodinnu traumu, ma postraumaticky sok a tazku depresiu. Myslite, ze jej uznaju ID? Lekarka ani neuvazuje, ze pojde robit. Ona cele dni len lezi, nic nerobi, ak tam pridem na navstevu, ani si ma nevsima. Inokedy pospevuje, upratuje, beha po obchodoch.Rodina je z nej uz zufala. Do nemocnice uz odmietla 2krat nastupit, myslim, ze ju tam nikto nedostane.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Alaya
skús pozrieť ten zákon, niekde tam kolo strany 1500 sú diagnozy, treba nájsť psychyckú čím trpí suseda a podla toho sa riadiť.

Klikni len na link "Úplne ."..uvedený v príspevku vyššie.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Xanti Pozri príspevok
Alaya
skús pozrieť ten zákon, niekde tam kolo strany 1500 sú diagnozy, treba nájsť psychyckú čím trpí suseda a podla toho sa riadiť.

Klikni len na link "Úplne ."..uvedený v príspevku vyššie.
Dakujem Xanti. No au tak ma to nezaujima, len som sa pytala, ci niekto nema skusenost. je mi luto ludi, ktori nezvladaju stresove situacie, je to mlada zena.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Na psychickú diagnozu dostane skôr ID. Ale zase je možné že sa s toho dostane.
To zváži jej lekárka, či ju po roku PN navrhne na ID. Treba sa s jej lekárkou porozprávať.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Jasne, ma rodinui, iste to vyriesia.
0 0
delonka delonka

delonka je offline (nepripojený) delonka

Romana76 Pozri príspevok
Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
Romana, záleží na lekárke, ked nechce manžela pustiť pracovať, tak podporí vašu žiadosť o invalidný dôchodok., záleží aj na manželovi ako sa cíti., žiadosť o invalidný dôchodok si vyberiete na socialnej poisťovni,tam vám dajú info, čo potrebujete k nej, aké doklady., všetko záleží na diagnóze, aby ste však boli v obraze, nájdite si cez google zákon o miere poklesu prac.schopnosti, svoju kategóriu a budete vedieť ako je manžel na tom., takto som postupovala ja., môžem s čistým svedomím povedať, že ani jeden lekár sa ma neopýtal, či sa cítim na to, aby som pracovala ďalej s mojou diagnozou, rozhodla som sa sama., mám dcéru a ona ma potrebuje-funkčnú., je to smutné, ale je to tak, platí ten najdôležitejší zákon života:"človeče, pomôž si sám a pomôže ti aj Pán Boh:
Naposledy upravil delonka : 04.08.10 at 08:38 Dôvod: gramatika
0 0
Lori24 Lori24

Lori24 je offline (nepripojený) Lori24

Dobry den.Ja by som sa chcel informovat ako to je zo zarobkom na kolko poberam polovicny dochodok ci je nejake obmedzenie vo vyske platu ...???Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lori24 Pozri príspevok
Dobry den.Ja by som sa chcel informovat ako to je zo zarobkom na kolko poberam polovicny dochodok ci je nejake obmedzenie vo vyske platu ...???Dakujem
Nie zárobok nie je obmedzený. Môžeš zarobiť kolko sa dá. Zatial, lebo ktohovie čo vymyslí táto vláda.
1 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Milí poraďáci, želám všetkým pekný deň.
Chcela by som sa opýtať, či poberateľ "plného ID", ktorý aj pracuje môže byť aj dočasne PN a dostane dávky zo SP.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mareko Pozri príspevok
Milí poraďáci, želám všetkým pekný deň.
Chcela by som sa opýtať, či poberateľ "plného ID", ktorý aj pracuje môže byť aj dočasne PN a dostane dávky zo SP.
Ďakujem za odpoveď.
Áno,
ak pracuje a je PN tak má nárok na dávky PN aj ked je na "plnom" ID.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať