Zavrieť

Porady

Dokedy mám platiť výživné na plnoletú?

Dobrý,potreboval by som pomôcť,ako postupovať v prípade,že dcéra doštudovala SŠ s maturitou,nastúpila na VŠ,po polroku ju vyhodili lebo tam nechodila,zaregistrovala sa na úrade práce/je tam už 4.mesiace/,nárok na peniaze samozrejme nemá,ja ale stále platím výživné ktoré máme spísané dohodou s plnoletou dcérou,lenže jej sa pracovať nechce.A teraz by som rád vedel,že ak jej ponúknu prácu na úrade práce a ona ju odmietne končí tým vyživovacia povinnosť z mojej strany,alebo môže odmietať prácu do 25.roku a byť nezamestnaná? Ja mám stále platiť za jej lenivosť a evidentnú nechuť sa zamestnať?Keď nemá peniaze,tak pošle sms aj dva týždne pred tým ako má dostať ďaľšie výživné.Diskotéky a ponocovanie to áno,pracovať ani za svet.Ešte by som rád vedel,že keď brigáduje,či mám platiť stále výživné na plnoleté dieťa.To,že podpísala brigádu som sa dozvedel úplnou náhodou od jej kamarátok.Ďakujem za akýkoľvek príspevok,pretože viem,že nie som v dnešnej dobe sám s takouto skúsenosťou.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Skúsil si si pohľadať a prečítať na porade podobné témy?
http://www.porada.sk/search.php?searchid=10979390
http://www.porada.sk/t75321-zrusenie...ebo-sudom.html
http://www.porada.sk/t110615-vyzivne...lete-deti.html
http://www.porada.sk/t115238-ukoncen...vyzivneho.html a mnoho iných kde nájdeš určite odpovede na svoje otázky a aj cestu ako z toho von.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
stanislavkoros Pozri príspevok
Dobrý,potreboval by som pomôcť,ako postupovať v prípade,že dcéra doštudovala SŠ s maturitou,nastúpila na VŠ,po polroku ju vyhodili lebo tam nechodila,zaregistrovala sa na úrade práce/je tam už 4.mesiace/,nárok na peniaze samozrejme nemá,ja ale stále platím výživné ktoré máme spísané dohodou s plnoletou dcérou,lenže jej sa pracovať nechce.A teraz by som rád vedel,že ak jej ponúknu prácu na úrade práce a ona ju odmietne končí tým vyživovacia povinnosť z mojej strany,alebo môže odmietať prácu do 25.roku a byť nezamestnaná? Ja mám stále platiť za jej lenivosť a evidentnú nechuť sa zamestnať?Keď nemá peniaze,tak pošle sms aj dva týždne pred tým ako má dostať ďaľšie výživné.Diskotéky a ponocovanie to áno,pracovať ani za svet.Ešte by som rád vedel,že keď brigáduje,či mám platiť stále výživné na plnoleté dieťa.To,že podpísala brigádu som sa dozvedel úplnou náhodou od jej kamarátok.Ďakujem za akýkoľvek príspevok,pretože viem,že nie som v dnešnej dobe sám s takouto skúsenosťou.
Podľa zákona o rodine, § 62 písm. a) hovorí, že vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť.

Vek od kedy je dieťa schopné samo sa živiť nie je v žiadnom zákone určený.
Súdna prax však ako moment, od kedy je dieťa schopné samo sa živiť, ustálila ukončenie štúdia na strednej škole.

Kedže tvoja dcéra študovala na VŠ, tak už tú vyživovaciu povinnosť nemáš.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Podľa zákona o rodine, § 62 písm. a) hovorí, že vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť.

Vek od kedy je dieťa schopné samo sa živiť nie je v žiadnom zákone určený.
Súdna prax však ako moment, od kedy je dieťa schopné samo sa živiť, ustálila ukončenie štúdia na strednej škole.

Kedže tvoja dcéra študovala na VŠ, tak už tú vyživovaciu povinnosť nemáš.
No o tom to sa dá polemizovať. Prebiehali na porade veľmi tvrdé diskusie dokedy trvá vyživovacia povinnosť.
Na mieste daného otca dám návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti a súd rozhodne.
5 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nie som ani odborník, ani právnik:
stanislavkoros: skús podať na súd návrh na ukončenie vyživovacej povinnosti voči svojej dcére, uveď tam všetky skutočnosti (ukončené štúdium na SŠ, nedokončená VŠ, nahlásenie na ÚP). Ďalej môžeš uviesť, že je schopná starať sa sama o seba (má už predsa stredoškolské vzdelanie - môže si aj sama hľadať prácu). Predpokladám, že toto by súd musel vziať do úvahy a ukončiť tvoju vyživovaciu povinnosť voči nej. A zároveň s podaním návrhu pošli svojej dcére SMS, že sa jej skončili sladké časy a že nech už od teba neočakáva žiadne finančné prostriedky. To ju možno nabudí, aby sa rozhýbala.
5 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ešte by ma zaujímalo, či výživné je aj určené súdom, lebo som sa dočítala, že je spísaná len nejaká dohoda s dcérou. Ak nie je určené súdom a ani nikdy predtým nebolo, tak navrhujem len prestať platiť. Ak by mala dcéra pocit, že nie je ešte schopná sa samostatne živiť, tak by mohla podať návrh na súd na určenie výživného...
p.s. Rodičia keď žijú s dieťaťom v spoločnej domácnosti ho podporujú aj keď je schopné sa samostatne živiť, tak je to len na uvážení, možno by bolo dobré ju podporovať aj naďalej (nemyslím výživným každý mesiac, ale nejakými menšími príspevkami alebo darčekmi na sviatky, nie??)
1 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

iriska,ďakujem a upresním to.Na rozvodovom súde sme sa s ex dohodli na výživnom 75.eur mesačne,keďže vtedy bola maloletá.Od právnika však viem,že dosiahnutím plnoletosti k zániku zastúpenia dieťaťa oprávneným rodičom dochádza priamo zo zákona, zmena súdneho rozhodnutia, len pokiaľ ide o osobu ku ktorej rukám sa má platiť výživné, nie je potrebná,preto som spísal dohodu s dcérou o výživnom k jej rukám a dohodli sme sa,že pokiaľ bude na VŠ tak 100.eur mesačne.Keď ju vyhodili tak sme sa písomne dohodli na 75.eur.Samozrejme,že dostáva odo mňa darčeky na vianoce nejakú kozmetiku a vždy 50.eur.K 18.stke dostala 200.eur a drahý strieborný náhrdeľník za 100.eur.Keď sme boli spolu tak sme šli na obed a dostala aj pár eur.Ja si myslím,že keď má brigádu a je nahlásená na úrade práce,tak je scopná sa sama živiť.Ak si myslí opak mala by to dať na súd,no nie?
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Ďakujem všetkým za príspevky.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

stanislavkoros Pozri príspevok
iriska,ďakujem a upresním to.Na rozvodovom súde sme sa s ex dohodli na výživnom 75.eur mesačne,keďže vtedy bola maloletá.Od právnika však viem,že dosiahnutím plnoletosti k zániku zastúpenia dieťaťa oprávneným rodičom dochádza priamo zo zákona, zmena súdneho rozhodnutia, len pokiaľ ide o osobu ku ktorej rukám sa má platiť výživné, nie je potrebná,preto som spísal dohodu s dcérou o výživnom k jej rukám a dohodli sme sa,že pokiaľ bude na VŠ tak 100.eur mesačne.Keď ju vyhodili tak sme sa písomne dohodli na 75.eur.Samozrejme,že dostáva odo mňa darčeky na vianoce nejakú kozmetiku a vždy 50.eur.K 18.stke dostala 200.eur a drahý strieborný náhrdeľník za 100.eur.Keď sme boli spolu tak sme šli na obed a dostala aj pár eur.Ja si myslím,že keď má brigádu a je nahlásená na úrade práce,tak je scopná sa sama živiť.Ak si myslí opak mala by to dať na súd,no nie?
V rozsudku súd zrejme odobril dohodu o výživnom, takže vyživovacia povinnosť je v rozsudku a preto treba podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, nakoľko je schopná sa živiť sama. Či tak robí, alebo nie, je jej problém.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Možno aj toto pomôže ostatným,je to od právnika:Podľa §62 Zákona o rodine je plnenie vyživovacej povinnosti k ich deťom ich zákonnou povinnosťou ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné sa samé živiť.
Schopnosť dieťaťa sa samé živiť neznamená, že musí byť riadne zamestnané. Postačuje, že ukončil prípravu na jeho ďalšie zamestnanie a bez vážneho dôvodu sa nezamestná.
Pokiaľ je dieťa zamestnané alebo má iným spôsobom zabezpečený príjem a teda je schopné sa samé živiť, povinnosť rodiča platiť výživné na dieťa zaniká.Podľa mňa je brigáda iným spôsobom zabezpečený príjem.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Flinstone,lenže ja mám dohodu spísanú iba s dcérou,keďže je plnoletá,tam už ja nemusím podávať zrušenie výživného.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

stanislavkoros Pozri príspevok
Flinstone,lenže ja mám dohodu spísanú iba s dcérou,keďže je plnoletá,tam už ja nemusím podávať zrušenie výživného.
pozri si rozsudok o rozvode, či tam náhodou nieje, že súd odobruje rodičovskú dohodu o výživnom, resp. určuje výživné... ak to tam nieje tak naozaj netreba podávať. Ak je to tam, tak dohoda s dcérou je len o zmene výšky a súd by mal svojím rozhodnutím konštatovať, že vyživovacia povinnosť skončila.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Teraz som z toho jeleň,v rozvodovom rozsudku je zapísané,že sme sa dohodli na výživnom a tak je to aj potvrdené,ale keď som robil dohodu,že budem platiť dcére do rúk,tak aj ex podpísala túto dohodu,že si nebude uplatňovať nárok na výživné a od jej plnoletosti je to už len medzi mnou a dcérou a dohodami ktoré medzi sebou spíšeme.Tým podpisom na prvotnej dohode som sa zichroval hlavne kvôli ex,aby v budúcnosti nemala dosah na výživné.Ex mi potvrdila písomne,že už je to len medzi mnou a dcérou.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak prestaneš platiť výživné, musí podať žiadosť o výživné na súd dcéra. Pritom musí dokazovať, z akého dôvodu nie je schopná sama sa živiť.
4 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Vďaka aj Tebe Mária27.Pokiaľ viem tak ak by sme nespísali dohodu s dcérou akonáhle dosiahla vek plnoletosti,aj tak by musela dať na súd žiadosť na určenie výšky výživného na plnoletú.Takže môžem prestať platiť a dcéra podá tú žiadosť na súd,ako si správne písala,nech tam dokáže čo jej bráni začať sa sama živiť.Ozaj zabudol som,že som jej sám hľadal prácu a sms som jej posielal čísla na zamestnania.Prekvapilo ma čo odpísala,citujem:xixixi,s maturou nebudem predávať Fornetti, handry v obchode,alebo predavačku v obchodnom dome!!!To je sila.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Ale brigádovať pre firmu a po telefóne predávať produkty za 2.50.eura/hod. ju baví,keď tam len sedí so slúchadlami s mikrofónom na hlave.Nerobiť a zarobiť by dnes chceli podaktorí,a ty otec plať lebo z brigády nevyžijem a večer hor sa na diskotéku.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Pokiaľ máš dôkazy o tom, že si jej aj ty osobne zháňal prácu (čo je pre teba plus!) a tvoja dcéra to odmietla a pritom by podala žiadosť o výživné na plnoletú, tak súd by jej to zaručene zamietol. Dôvodom by bolo to, že je schopná sama sa živiť (viď brigády), odmietla ponúkanú prácu (resp. pomoc pri sprostredkovaní práce).
Nedaj sa a len tvrdo po nej. Ona si už raz musí uvedomiť, že ty nie si "dojná krava", z ktorej je možné donekonečna ťahať peniaze.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Potreboval by som jasnú odpoveď či po predčasnom ukončení VŠ,mala ona vo svojom záujme dať na súd ako plnoletá novú žiadosť o výživné na plnoletú.To by potom znamenalo,že som nemusel odvtedy platiť.A teraz keď dá,tak vyrukujem s dôkazmi.Inak vďaka misoft.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

stanislavkoros Pozri príspevok
Potreboval by som jasnú odpoveď či po predčasnom ukončení VŠ,mala ona vo svojom záujme dať na súd ako plnoletá novú žiadosť o výživné na plnoletú.To by potom znamenalo,že som nemusel odvtedy platiť.A teraz keď dá,tak vyrukujem s dôkazmi.Inak vďaka misoft.
Napísal si to trochu nezrozumiteľne...

Ak dcéra nadobudne plnoletosť a naďalej študuje, nemusí podávať žiadosť o nové výživné, nie je to jej povinnosť. Jedine, ak by si žiadala zvýšiť, inak platí pôvodné rozhodnutie.

Prestať platiť výživné môžeš tiež iba rozhodnutím súdu, musíš si požiadať ty, ak dcéra napr. prestane študovať, vydá sa a pod.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Tak som sa rozhodol podať na súd žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti.Len by som poprosil,idem prvý raz v živote niečo podávať na súd,ako mám postupovať.Môžem to podať v mieste môjho trvalého bydliska,do podateľne na súde,čo všetko budem potrebovať,dôkazý materiál mám pripojiť,keď to budem podávať,koľko ma to bude stáť eur?Vlastne by som potreboval aj vzor podania a koľko mám urobiť z neho rovnopisov,ak už má niekto takéto niečo za sebou,nech mi poradí komplexne ako postupovať. Ďakujem za všetky rady a pomoc,nikdy som si nemyslel,že sa vzťahy s dcérou takto pokazia kvôli pár eurám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať