Zavrieť

Porady

Ríbezlový džem - lekvár

Ahojte, chystám sa prvý krát v živote variť ríbezľový džem /červené ríbezle/ a neviem ako na to.
Poradí niekto kto s tým má skúsenosti? či to nejak odšťaviť a variť džem bez tých jadierok, alebo aj s nimi.
Prosím o presný postup - aby sa dielo podarilo.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Micifuzik Pozri príspevok
    Ahojte, chystám sa prvý krát v živote variť ríbezľový džem /červené ríbezle/ a neviem ako na to.
    Poradí niekto kto s tým má skúsenosti? či to nejak odšťaviť a variť džem bez tých jadierok, alebo aj s nimi.
    Prosím o presný postup - aby sa dielo podarilo.
    ďakujem
    Kuk sem:
    http://www.dobre-recepty.sk/zoznam/z...y-a-kompoty/2/

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    Pripojím môj osvedčený postup. Obraté ríbezle vložím do väčšieho hrnca trochu pomačkám rukami a prilejem 2dcl vody (záleží od množstva 3-4litre). Nechám prevrieť, občas premiešam. Nechám vychladnúť a všetko pretlačím cez plátno, alebo pančuchu. Potom varím podľa návodu na želírovacom cukre. Ríbezle je dosť kyslé a preto je dobre ho kombinovať napr. s malinami alebo aj jahodami.

    lavanda je offline (nepripojený) lavanda

    lavanda
    Aj ja pridám do hrnca s potlačenými ríbezľami trochu vody, chvíľu povarím, kým pustia šťavu a zmäknú, zahorúca prepasírujem na podobnom sitku http://www.enizon.com/kuchynske-nara...aab41b8cc3db9f a ďalej postupujem podľa návodu na Gelfixe. Kyslosť ríbezlí mi neprekáža, džem používam do vianočného lineckého alebo orechového lepeného pečiva a na oživenie/dochutenie tôrt pod krém. Časť ríbezlí miešam s jostami a postupujem rovnako.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ja používam poctivý kovový mlynček-odšťavovač - melieš ríbezle, z jedného otvoru vyteká čistá šťava, z druhého lezú také suché "hovienka" - zo stopiek, šupiek a zrniek. Je to trochu prácnejšie, ale takmer čistá práca a minimálny odpad. Potom už len Gelfix a cukor podľa návodu, prípadne trošku kys. citrónovej /kvôli zhustnutiu, ak sa Ti zdá riedky/, t.j. 5-minútové varenie a hotovo.

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    Ja mám na záhrade prastarý trojdielny parný odšťavovač (naviete niekto, kde by sa dal zohnať nový?) a tak domov nosím len hotovú šťavu. Ríbezľovú, malinovú, višňovú, morušovú, černicovú,...Ak chcem robiť zmes s neskorším ovocím, proste počká na svoj čas v mrazničke. Inak používam Gelfix a robím buď čistý rôsol, alebo pridám povarené kúsky ovocia. Šťavu povariť podľa návodu, naplniť, prevrátiť na 10 min hore nohami, strčiť do druhého dňa do deky a HOTOVO.

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    Ahojte, aj ja pripojím svoj osvedčený recept:

    Ríbezľový džem (presne 6 pohárov/370 ml - napr. od horčice)

    2 l ríbezľovej šťavy*
    1,5 kg kryštálového cukru

    Šťavu dáme do širokého kastróla, privedieme do varu a prudko varíme 5 minút.
    Prisypeme cukor a keď znova zovrie, varíme ešte 10 minút (v tejto fáze masu aj miešame).
    Nalejeme do čistých pohárov, zaviečkujeme a zabalíme do deky - necháme vychladnúť.

    Pri dodržaní časov je konzistencia akurát na zákusky, resp. chlieb s maslom...

    *šťavu získavam pomletím ríbezlí aj so stopkami v klasickom ručnom odšťavovacom mlynčeku

    Ríbezlový džem - lekvár

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.