Zavrieť

Porady

Ustna dohoda o pozicke

Dobry den,
bola by som Vam vdacna, keby ste mi mohli poradit s jednou vecou. Pozicala som byvalemu priatelovi peniaze. Sms, v ktorej si ich pytal od niekoho ineho, "omylom" poslal mne. Kedze mi povedal, ze dotycna osoba mu nemoze pomoct, povedala som, ze mu peniaze mozem pozicat ja. Naskor nechcel, ale potom suhlasil. Povedala som mu, ze mu ich mozem previest na ucet, s tym vsak nesuhlasil, vraj ich potrebuje cim skor (na lieky) a tak sme sa dohodli, ze na druhy den pojdem do banky, vyberiem ich a dam mu ich cash. To sa aj stalo, povedal, ze mi prinesie o tom potvrdenie. To sa samozrejme nestalo, ja som nenaliehala, lebo som verila, ze ich vrati.
Nastal cas, kedy mi ich mal vratit a k nicomu sa nemal. Tak som ho sa ho cez pokec spytala, ci ich vrati alebo nie, ze ak nie,nemam s tym problem, len potrebujem vediet, ci s nimi mam pocitat. Napisal, ze mi ich ich chce vratit, ale bude rad, ak chvilu pockam. Tak som suhlasila. Potom presli 2mesiace a stale nic. Tak som mu opat cez pokec napisala, ze budem do 1,5mesiaca potrebovat aspon skoro polovicu dlhu a on suhlasil,ze mi to vrati. Rozisli sme sa a opat presla doba a stale nic nevracal. A tak som sa opat pripomenula, ze to potrebujem a on mi na to napisal, ze momentalne ich sam potrebuje, ale ak ich potrebujem viac, tak sa vykasle na lieky a da ich radsej mne. Samozrejme som na to reagovala, ze nech na to zabudne. On napisal, ze nezabudol, len nevie, co skor. Potom ma zacat vytacat nejakymi vecami, prestala som verit tomu, ze je tak zdravotne zle na tom, ako sa cely cas tvaril a vypytala som si ich este raz. Na to reagoval, ze ich nema ani ich tak skoro mat nebude a po mojej reakcii, ze mi mal vtedy davno povedat, ze to nie je pozicka ale dar,mi odpisal, ze teda je to dar. Ze on ich neziadal,ale padli mu vhod a pokial si pamata, ja som mu ich dala. Co vsak samozrejme nie je pravda, kedze ma stale presviedcal, ze mi ich vrati a aj som mu ich davala s tym, ze za 3mesiace ich budem mat spat.
Problem je, ze som mu poslala predzalobnu vyzvu na uhradenie tohto dlhu. Reagoval mailom, ze on si ziadne peniaze nepocizal, ale dostal ich odo mna. a ze ak mu predlozim akykolvek doklad o tom, ze som mu peniaze pozicala, tak mi ich posle na ucet. Napisal aj to,ze vyzvu roztrhal.
Chcem sa spytat, ci by som mala realnu sancu uspiet na pripadnom sude len s internetovou komunikaciu a mailom. Chcem ho este trochu postrasit zakonmi, vedeli by ste mi poradit, v ktorom § obcianskeho zakonnika je to, ze aj ustna dohoda sa povazuje za dohodu?
Dakujem vopred za akukolvek informaciu...

Maja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Priatelom nikdy nepoziciavaj peniaze o ktore nie si ochotna prist.

    2. Internetova komunikacia moze sluzit ako dokaz. Ale aby nezmaril dokazovanie, tak je nutne zvolit nasledovny postup:

    A. Zistit podla domeny kto je prevadzkovatelom emailovej sluzby / pripojenia do internetu dlznika.

    B. Poslat na sud zalobu o zaplatenie (nie navrh na vydanie platobneho rozkazu).

    C. Spolu so zalobou prilozit aj emailovu komunikaciu s tym ze aby sa preukazala jej autenticita a nezapieratelnost, je potrebne znalecke dokazovanie a aby nedoslo k zmareniu ucelu znaleckeho dokazovania, podat navrh na vydanie predbezneho opatrenia, ktorym sa prevadzkovatelovi emailovych sluzieb / pripojenia do internetu dlznika zakazuje nakladanie s datami v emailovej schranke dlznika (presne identifikovat) vratane zakazu nakladania s logmi a prikaze sa data uschovat pre ucely vydania.

    D. Ked sud vytzci pojednavanie, na pojednavani predlozit emailovu komunikaciu a nech sa lznik vyjadri, ci popiera ze uvedene emailove spravy pisal on alebo nie. Ak poprie ze ich pisal, ziadat aby sud uznesenim pribral znalca z odboru Elektrotechnika, odvetvia Riadiaca a vypoctova technika, pocitacove programy, ktoremu sa ulozi aby preskumal data od prevadzkovatela emailovych sluzieb / poskytovatela pripojenia dlznika a aby za pomoci logov poskytovatela pripojenia do internetu identifikoval vlastnika pripojky z ktorej sa pripajal k emailovej sluzbe / resp. aby identifikoval vlastnika pripojky na ktorej sa nachadza pocitac z ktoreho bol email odoslany.

    E. Akonahle sa na sude potvrdi ze emaily odosielal on a ze su autenticke a ze ide o jednoznacny prejav jeho vole, ziadat aby sud rozhodol a aby mu ulozil zaplatit aj vsetky trovy konania.

    Je to sice o cosi zlozitejsi postup ako keby si mala od neho papier, ale sme v dobe ze kym clovek vyslovene nenici za sebou stopy, tak je mozne beznu emailovu komunikaciu stotoznit s odosielatelom ak na to vyslovene nepouzil nejaku internetovu kaviaren.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    pozri tu:
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-120029.html

    pokiaľ však nemáš žiadny dôkaz, ber to ako nevyhnutnú skúsenosť do budúcnosti o požičiavaní peňazí
    :-)) Ano. vadi to? cierne na bielom, ze sa priznava k dlhu a k vrateniu. A mail, v ktorom sice sa tvari, ze som mu ich dala, ale na druhej strane ziada dokaz. ale podla mna uz len tym sa k tomu priznava.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    larvaceae Pozri príspevok
    Dobry den,
    bola by som Vam vdacna, keby ste mi mohli poradit s jednou vecou. Pozicala som byvalemu priatelovi peniaze. Sms, v ktorej si ich pytal od niekoho ineho, "omylom" poslal mne. Kedze mi povedal, ze dotycna osoba mu nemoze pomoct, povedala som, ze mu peniaze mozem pozicat ja. Naskor nechcel, ale potom suhlasil. Povedala som mu, ze mu ich mozem previest na ucet, s tym vsak nesuhlasil, vraj ich potrebuje cim skor (na lieky) a tak sme sa dohodli, ze na druhy den pojdem do banky, vyberiem ich a dam mu ich cash. To sa aj stalo, povedal, ze mi prinesie o tom potvrdenie. To sa samozrejme nestalo, ja som nenaliehala, lebo som verila, ze ich vrati.
    Nastal cas, kedy mi ich mal vratit a k nicomu sa nemal. Tak som ho sa ho cez pokec spytala, ci ich vrati alebo nie, ze ak nie,nemam s tym problem, len potrebujem vediet, ci s nimi mam pocitat. Napisal, ze mi ich ich chce vratit, ale bude rad, ak chvilu pockam. Tak som suhlasila. Potom presli 2mesiace a stale nic. Tak som mu opat cez pokec napisala, ze budem do 1,5mesiaca potrebovat aspon skoro polovicu dlhu a on suhlasil,ze mi to vrati. Rozisli sme sa a opat presla doba a stale nic nevracal. A tak som sa opat pripomenula, ze to potrebujem a on mi na to napisal, ze momentalne ich sam potrebuje, ale ak ich potrebujem viac, tak sa vykasle na lieky a da ich radsej mne. Samozrejme som na to reagovala, ze nech na to zabudne. On napisal, ze nezabudol, len nevie, co skor. Potom ma zacat vytacat nejakymi vecami, prestala som verit tomu, ze je tak zdravotne zle na tom, ako sa cely cas tvaril a vypytala som si ich este raz. Na to reagoval, ze ich nema ani ich tak skoro mat nebude a po mojej reakcii, ze mi mal vtedy davno povedat, ze to nie je pozicka ale dar,mi odpisal, ze teda je to dar. Ze on ich neziadal,ale padli mu vhod a pokial si pamata, ja som mu ich dala. Co vsak samozrejme nie je pravda, kedze ma stale presviedcal, ze mi ich vrati a aj som mu ich davala s tym, ze za 3mesiace ich budem mat spat.
    Problem je, ze som mu poslala predzalobnu vyzvu na uhradenie tohto dlhu. Reagoval mailom, ze on si ziadne peniaze nepocizal, ale dostal ich odo mna. a ze ak mu predlozim akykolvek doklad o tom, ze som mu peniaze pozicala, tak mi ich posle na ucet. Napisal aj to,ze vyzvu roztrhal.
    Chcem sa spytat, ci by som mala realnu sancu uspiet na pripadnom sude len s internetovou komunikaciu a mailom. Chcem ho este trochu postrasit zakonmi, vedeli by ste mi poradit, v ktorom § obcianskeho zakonnika je to, ze aj ustna dohoda sa povazuje za dohodu?
    Dakujem vopred za akukolvek informaciu...

    Maja
    Ono aj ústna dohoda je dohoda, pokiaľ ju jedna zo zmluvných strán nezaprie. Potom, ak druhá zmluvná strane nemá ako hodnoverne preukázať existenciu takej dohody, tak fakticky žiadna neexistuje.

    Chudák bývalý priateľ (čudujem sa, že ak to bol priateľ, tak si nepoznala natoľko, aký je.. ale aspoň si ho spoznala teraz) musí byť asi veľmi chorý, keď míňa toľko peňazí na lieky. Len neviem, či sú to 38%-né alebo ešte silnejšie lieky.

    Neviem, koľko máš rokov, ale verím, že týmto si prestala byť tak naivná a dôverčivá a že toto bola pre teba dostatočná skúsenosť na to, aby si nabudúce len tak nepožičiavala peniaze.

    Bohužiaľ nemáš v rukách nič, čím by si dokázala požičanie peňazí. Keby si to aspoň bola previedla z účtu... tak by si to mohla vymáhať ako mylnú platbu. Ale nemáš nič - spomínaš nejakú internetovú komunikáciu - to akože screenshot toho pokecu? Myslím, že na súde by s tým ani nezaoberali. Ešte tak mailová komunikácia, ale aj to môže zaprieť...

    Silno pochybujem, že by súd na základe tvojho tvrdenia, že si mu požičala peniaze, vystavil platobný rozkaz. Môžeš ho síce žalovať v obč. súdnom procese, ale neviem, či budeš schopná dostatočne preukázať fakt, že si mu peniaze požičala. Otázne tiež je, o akú sumu ide. Ak by to bola významnejšia suma (napr. 20 tisíc EUR), tak by si si mohla najať advokáta, ktorý by skúsil nejakým spôsobom dokázať, že išlo o neoprávnený majetkový prospech. Ale kvôli pár sto EUR ťa nebude nikto zastupovať, alebo ak áno, tak zaplatíš za zastupovanie viac, ako je dlh.

    Oželej, zabudni, a život ide ďalej. Viac sa s ním nebav.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Som si viac ako istý, že tie peniaze nepoužil na lieky. Až taká naivná snáď nie si....

    Ustna dohoda o pozicke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.