Zavrieť

Porady

Schody v rodinnom dome .

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem že na Porade je veľa odborníkov stavbárov .Mám dotaz , akú výšku a nášľap určiť na schody , aby tie schody boli pohodlné aj pre mladšie ročníky a v budúcnosti aj pre staršie ročníky .Na nete je prezentácia rôzna .

Projektant nám projektoval výšku schodu 195 mm a nášľap 275 mm .Tá výška sa nám zdá dosť vysoká .

Aká by mala byť výška, aby bola pre každého pohodlná ? Ďakujem .
Usporiadat
day day

day je offline (nepripojený) day

tazko poradit rozmery,
ale urcite najdete schodiste ktore Vam vyhovuje, to treba zmerat a podla zmeranych rozmerov zrealizovat.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
spider.hst spider.hst

spider.hst je offline (nepripojený) spider.hst

za najpohodlnujsi sa povazuje stupen vysoky 170 mm a siroky 290 mm , je to podla normy, pricom sa dodrzuje vzorec 2*vyska + sirka = 630 mm ...

to bolo odvodene uz kedysi davno z priemernej vysky cloveka a pouziva sa to do dnes, je mozne ze niektori ludia s tym suhlasit nebudu a budu tvrdit, ze by sa to malo upravit na proporcie dnesnych ludi. ale pokial viem, este nikto kompetentny sa k tomu neodhodlal.
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
strana 19
http://www.semmelrock.sk/fileadmin/u...f/sk/terca.pdf
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

na nete urcite najdete rozmery, ked chcete "vase" schody, musite si ich najst a odmerat
napr.: urobsisam.topky.sk/stavba-a-rekonstrukcia/schody-a-schodiska-331.html

ale ci budu pre Vas pohodlne, my sme vo firme vyrobili prve podla normy a druhe sme vyrabali podla schodiska v "starej" budove
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nase schody maju vysku 17 cm a naslapnu plochu 33 cm. Mame ich v dome celkove 30, prejdem po nich najmenej 50 razy do dna a vobec ma nohy nebolia, chodi sa po nich pohodlne. U dcery su schody vyssie a naslapna plocha mensia, odhadla by som to na najviac 22 cm a ked musim prejst po nich dva razy, radsej si rozmyslim, ci prejdem aj treti raz.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
spider.hst Pozri príspevok
za najpohodlnujsi sa povazuje stupen vysoky 170 mm a siroky 290 mm , je to podla normy, pricom sa dodrzuje vzorec 2*vyska + sirka = 630 mm ...

to bolo odvodene uz kedysi davno z priemernej vysky cloveka a pouziva sa to do dnes, je mozne ze niektori ludia s tym suhlasit nebudu a budu tvrdit, ze by sa to malo upravit na proporcie dnesnych ludi. ale pokial viem, este nikto kompetentny sa k tomu neodhodlal.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .My uvažujeme 160 alebo 165mm výška a šírka 295 mm.Ale to je zatiaľ len úvaha , preto som sa obrátila na odborníkov čo sú na Porade s tým, že ma zaujímal aj ich názor .

Zároveň ďakujem všetkým za reakciu na môj príspevok a pevne verím, že niekto sa ešte pridá .
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
To je dobrý schod.Platí, že ak je to pár schodov 5-6 tak to nemusí 100% sedieť horšie je to niekde na činžiaku.Tam sa tvrdo držali normy ideálneho schodu.Tak ako písal spider .hst
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

durisovad Pozri príspevok
Nase schody maju vysku 17 cm a naslapnu plochu 33 cm. Mame ich v dome celkove 30, prejdem po nich najmenej 50 razy do dna a vobec ma nohy nebolia, chodi sa po nich pohodlne. U dcery su schody vyssie a naslapna plocha mensia, odhadla by som to na najviac 22 cm a ked musim prejst po nich dva razy, radsej si rozmyslim, ci prejdem aj treti raz.
Samozrejme čím menej strmé schody, tým pohodlnejšie. Lenže tým viac zaberajú svojím priemetom do pôdorysu. Takže v RD je to vždy o kompromise, a preto kedysi mudri ludia vymysleli ten vzorec 2 x výška + šírka = 630. Toto Vám zabezpečí kompromisný sklon. Druhý extrém je šírka 22cm. Ved si vezmime že chlapi majú dlžku chodidla cca 30cm. Neviem si predstaviť ako by som po tak uzkych schodoch chodil, je to veľmi nepraktické. Šírka schodiska je okolo 280-300mm.
Inak, bavíme sa tu o schodiskových stupnoch. A čo priechodná a podchodná výška? Máte to v domoch ok, alebo by som si u Vás buchol hlavu o strop? (To je otázka do pléna)
1 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

Zita5 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .My uvažujeme 160 alebo 165mm výška a šírka 295 mm.Ale to je zatiaľ len úvaha , preto som sa obrátila na odborníkov čo sú na Porade s tým, že ma zaujímal aj ich názor .

Zároveň ďakujem všetkým za reakciu na môj príspevok a pevne verím, že niekto sa ešte pridá .
Ak Vám projektant naprojektoval 195/275 tak pevne verím a dúfam, že nato mal nejaký dovod. Určite nie sú tieto schody štandardné, a pohodlné už vôbec nie. Preto sa ho spýtajte prečo takto. Tieto schody sú veľmi strmé, lenže otazka znie, či máte v dome dostatok miesta aby ste schody spravili miernejšimi.
Vami navrhovaná alternatíva (165/295, možno by som to dal rovno 165/300) je dobrá. Len si treba overiť či tým nenabúrate zase niečo iné v dome. Ešte sa spýtam či máte schodisko jedno alebo dvojramenné a akú máte konštrukčnu výšku. Pretože maximalny počet schodov v ramene je 18.
PS: Toto sú všetko normy, ale ako 220870 vraví, tieto veci sa prísne vyžaduju v priestoroch verejnosti prístupných. Vo vlastnom dome Vás nikto nebude zato naháňať ak si to spravíte po svojom. (Akurát si to budete vyčítat vy, čo tiež nie je málo)
1 0
spider.hst spider.hst

spider.hst je offline (nepripojený) spider.hst

220870 Pozri príspevok
strana 19
webova stranka - ja ju nemozem uvist

toto plati pre schody terenne nie schody v obytnych priestoroch, to treba tiez rozlisovat, predpokladam, ze sabavime o schodisku vo vnutry domu.
0 0
spider.hst spider.hst

spider.hst je offline (nepripojený) spider.hst

Bolo by dobre sem tad neaky pôdorys a rez, a konkretne sa pozriet na to a tam sa potom mozeme bavit o dovodoch a o podchodnych vyskach ...

tie schody ktore su navrhnute si myslim, ze z dovodu ,,usetrenia" podorysneho miesta ale ak po nich ma clovek cely zivot chodit (dom si nestaviame na par rokov) tak by som schodisku urcite priestor venoval a neodflakol to, aj pri schodiku treba brat do uvahy pohodlie. Je pravda, ze pri vyske stupna skoro 20cm budu mat starsi ludia a deti skor problem, ja by som nad 175 mm vo vlastnom RD nesiel, ale to je tiez otakza vlasnych predstav.
A tiez netreba dodrziavat pocet stupnov v ramene a podobne veci ako bolo povedane.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

Vidím že diskusia sa tu plodne rozbehla.
V prílohe je jedna prednáška zameraná na schodiská. Každý si tam nájde svoje a je tam rozobratá podchodná a priechodzia výšky
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
spider.hst Pozri príspevok
Bolo by dobre sem tad neaky pôdorys a rez, a konkretne sa pozriet na to a tam sa potom mozeme bavit o dovodoch a o podchodnych vyskach .
spider.hst Pozri príspevok
..

tie schody ktore su navrhnute si myslim, ze z dovodu ,,usetrenia" podorysneho miesta ale ak po nich ma clovek cely zivot chodit (dom si nestaviame na par rokov) tak by som schodisku urcite priestor venoval a neodflakol to, aj pri schodiku treba brat do uvahy pohodlie. Je pravda, ze pri vyske stupna skoro 20cm budu mat starsi ludia a deti skor problem, ja by som nad 175 mm vo vlastnom RD nesiel, ale to je tiez otakza vlasnych predstav.
A tiez netreba dodrziavat pocet stupnov v ramene a podobne veci ako bolo povedane.
Ďakujem za reakciu , dnes nemám možnosť priložiť do témy pôdorys a rez , ale zajtra určite .
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
andiablo Pozri príspevok
Vidím že diskusia sa tu plodne rozbehla.
V prílohe je jedna prednáška zameraná na schodiská. Každý si tam nájde svoje a je tam rozobratá podchodná a priechodzia výšky
Vďaka, viem o tom svoje, robím s tým bežne, ale toto je špičkový prehľad schodísk. Ak sa pozriete vo svojom meste na vývoj schodísk za 60 rokov v bytovkách nemôže Vám ujsť ľudomilnosť architektov 50-tych rokov-schody 14/32 cm, postupne to dvíhali až na18/26 cm ale s výťahom!
0 0
laco777 laco777

laco777 je offline (nepripojený) laco777

No ked robime schody tak vysky stupnov sa snazime drzat okolo 165 - 175 mm. a dlzka naslapnej plochy cca 290 - 330 mm, vsetko zavisi od typu schodiska, miesta v dome...
0 0
amada amada

amada je offline (nepripojený) amada

niekde som čítal, že výpočet by mal byť 2x výška schodu + šírka schodnice = 63 cm , čo by mala byť dĺžka kroku tak možno to pomôže
0 0
spider.hst spider.hst

spider.hst je offline (nepripojený) spider.hst

amada Pozri príspevok
niekde som čítal, že výpočet by mal byť 2x výška schodu + šírka schodnice = 63 cm , čo by mala byť dĺžka kroku tak možno to pomôže
??? zeby v tejto teme niekolko prispevkov spät? pisal som to, ale tak pamät ludi je rozna, v pohode. :-)
0 0
edgarx1 edgarx1

edgarx1 je offline (nepripojený) edgarx1

Uzitocna online pomocka pre navrh schodiska podla platnej STN
Tiez fajn clanok kde sa docitate ako spravne navrhnut schodisko v dome
0 0
JOHC JOHC

JOHC je offline (nepripojený) JOHC

Dobrý deň, schody sa rátajú podľa vzorca: 2xvýška(h) + šírka(b) = 630mm. Z toho vyplýva, že ak máte konštrukčnú výšku 3000mm od podlahy na 1.NP po podlahu na 2.NP, tak v 1 ramene bude 9 schodov a v druhom to isté a mali by mať rozmery 166,66mm x 300mm.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Program na výpočet schodov Trepcad
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať