Zavrieť

Porady

Má právo nájomca si vymeniť fab vložku do prenajatého bytu ?

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Je to vec dohody, ale pravo ziadat to nemas. Zvycajne sa do zmluvy dava, ze majitel moze do bytu vstupit iba po ziskani suhlasu najomcu, ale pri havariach a zivelnych pohromach tento suhlas nepotrebue - vtedy ma za povinnost co naskor najomnika informovat, ze do bytu vstupil.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Som toho nazoru, ze majitel prenajimanej nehnutelnosti ma mat kluc od tohto bytu, avsak v zmluve by ste mali mat zakotvene, kedy a za akych okolnosti, za pritomnosti koho moze do bytu prist.

Zvykne sa to riesit tak, ze najomnik si vymeni zamok, ak ma na tom zaujem, a v zapecatenej obalke odovzda 1 kluc majitelovi. Ten ho pouzije ozaj len v pripade nevyhnutnej navstevy bytu, ktora by mala byt blizsie popisana v zmluve.
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Obaja máte svoju pravdu.
Urobte kompromis a dajte si do zmluvy, že majiteľ bytu môže prísť na "kontrolu" iba ak budete doma, nie za vašej neprítomnosti.
Ak by došlo k nejakej havárii, tak do bytu nabehne oveľa viac osôb, ako len majiteľ...ale to sa zas nestáva až tak často
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Ja tiež prenajímam, ale vložku som nájomníkovi osobne vymenil a svoju si zobral. Dôvod: V prípade nejakej krádeže by som sa blbo cítil.
Ale tá myšlienka so zapečatenou obálkou je ešte lepšie riešenie.
3 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

Akú mám záruku, že majiteľ bytu dodrží dohodu, že vstúpi do bytu len v mojej prítomnosti. Ja ho vôbec nepoznám, videla som ho raz v živote a mám v byte uložený všetok svoj majetok. Ďakujem
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tetragona Pozri príspevok
Akú mám záruku, že majiteľ bytu dodrží dohodu, že vstúpi do bytu len v mojej prítomnosti. Ja ho vôbec nepoznám, videla som ho raz v živote a mám v byte uložený všetok svoj majetok. Ďakujem
Tak to už je vecou dôvery. Alebo si daj do bytu nejaký prenosný alarm. Alebo urob nejaké opatrenie, podľa ktorého zistíš, či tam niekto bol.

Konieckoncov, on je majiteľ, tak mu nemôžeš uprieť právo vstupu do jeho bytu. To je nadriadenejšie vašej dohode o vstupovaní.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

Chobot Pozri príspevok
Tak to už je vecou dôvery. Alebo si daj do bytu nejaký prenosný alarm. Alebo urob nejaké opatrenie, podľa ktorého zistíš, či tam niekto bol.

Konieckoncov, on je majiteľ, tak mu nemôžeš uprieť právo vstupu do jeho bytu. To je nadriadenejšie vašej dohode o vstupovaní.

Ďakujem za odpoveď. Ja neupieram vstup majiteľovi do bytu, môže predsa vstúpiť do svojho bytu kedykoľvek za mojej prítomnosti.Rada by som poprosila keby mi niekto mohol citovať § zákona.ktorý rieši túto otázku. Skúste si aspoň na chvíľu predstaviť, že má od Vášho bytu niekto cudzí kľúč, ktorí by mohol kedykoľvek vstúpiť do bytu . Možno pochopíte hlbšie moju otázku. Ďakujem Ela
1 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Podstatou najomnej zmluvy je ze majitel za uplatu poskytuje uzivacie pravo k nehnutelnosti. A teda sa tohto uzivacieho prava vzdava za protihodnotu. Odovzdanim kluca dochadza k fyzickemu naplneniu poskytnutia uzivacieho prava. Cize ak ty poskytnes kluc niekomu dalsiemu, davas mu tym prinajmensom obmedzene uzivacie pravo k nehnutelnosti. A teda v pripade ak by si majitel ponechal kluce od nehnutelnosti a nedoslo by k vymene dverovej vlozky, nedochadza k naplneniu najomnej zmluvy v plnom rozsahu, nakolko plnenie poskytovane zo strany prenajimatela je vadne v rozsahu, ze neposkytol za uplatu plne uzivacie pravo.

Mam za to ze ty mas pravo si vymenit vlozku a to aj ked s tym majitel nehnutelnosti nesuhlasi a po dobu platnosti najomnej zmluvy neexistuje ziadny dovod na to aby si mu oznamovala ze sa to chystas urobit, ze si to urobila a nie si povinna mu poskytnut kluc. Koniec koncov na co by mu ten kluc bol?

Okrem zakonom vymedzenym pripadov nemoze prenajimatel aj ked je majitelom nehnutelnosti do nej vstupovat. V pripade nezakonneho vstupu ide jednoznacne o spachanie trestneho cinu porusovania domovej slobody. Su tu len 2 kategorie kedy moze do nehnutelnosti vstupit:


Prva kategoria:

V dohody (raz za 30 dni) - ale len za tvojej pritomnosti a na toto teda kluc nepotrebuje.

V pripade ze chce nehnutelnost predat (pripadne prenajat ak tebe konci najomna zmluva) ale opat len za tvojej pritomnosti a teda kluc na to nepotrebuje.

Druha kategoria:

V pripade zivelnej pohromy, ohrozenia majetku, zdravia, zivota...
V takom pripade ma ale pravo prekonat prekazku za pouzitia vhodnych prostriedkov a teda ma pravo dvere aj vyvalit, znicit atd. Takze kluc opat nepotrebuje.

Neexistuje teda zakonny dovod na co by prenajimatel mal mat od nehnutelnosti kluc. V pripade ak bude trvat na tom ze nevymenis vlozku a ze on bude mat kluc, nedochadza k uzatvoreniu najomnej zmluvy v plnom rozsahu. A teda mas pravo bud od zmluvy ak uz bola uzatvorena odstupit, alebo mas pravo pozadovat primeranu zlavu z plateneho najomneho.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
"Aj v nájomných bytoch sa stáva, že prenajímateľ (vlastník domu) musí vstúpiť do bytu. V zásade však každý, kto vnikne do bytu bez dovolenia jeho nájomcu alebo vlastníka bytu, porušuje zákon (podľa Ústavy SR obydlie je nedotknuteľné) a môže byť potrestaný. Neprípustný a neoprávnený je vstup do bytu alebo jeho miestnosti, aj keď sú celkom prázdne. V niektorých prípadoch môže však prenajímateľ, správca alebo spoločenstvo, žiadať užívateľa bytu (nájomcu, vlastníka) o vstup do bytu. Ide o prípady, keď je nevyhnutné vykonať opravy a údržbu spoločných častí, zariadení domu alebo ich obnovu a prístup z bytu je nevyhnutný. Napríklad ak sa majú natierať vonkajšie okná, opraviť prasknuté rozvody vody, kúrenia, plynu, odvetrávania, opraviť strecha, obnoviť izolácia balkóna a iné. Predpokladaný termín obhliadky alebo vykonania opravy sa musí užívateľovi (nájomcovi, vlastníkovi) bytu včas vopred oznámiť. Nájomca má súčasne nárok na odškodné spojené s vykonávaním opravy alebo údržby, prípadne aj odškodné za stratu zárobku. Svojvoľne vstúpiť do bytu je neprípustné, preto právo na vstup sa musí súdne presadiť. Ak v dôsledku nerešpektovania zákona vznikne prenajímateľovi alebo ostatným vlastníkom v dome finančná škoda, bude ju znášať nájomca alebo vlastník bytu. Vstup do bytu bez predchádzajúceho ohlásenia a bez súhlasu nájomcu alebo vlastníka bytu je prípustný vo vyslovene núdzových prípadoch, napr. pri vypuknutí požiaru, záplave a pod., keď hrozí bezprostredné nebezpečenstvo alebo je nevyhnutné predchádzanie nebezpečenstvu. Je účelné, aby podľa možnosti bola prítomná úradná osoba (policajt, zástupca obce, požiarnik)."

citované zo http://hn.hnonline.sk/2-20160885-k10000_detail-c9
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

profesional Pozri príspevok
V pripade zivelnej pohromy, ohrozenia majetku, zdravia, zivota...
V takom pripade ma ale pravo prekonat prekazku za pouzitia vhodnych prostriedkov a teda ma pravo dvere aj vyvalit, znicit atd. Takze kluc opat nepotrebuje.

Neexistuje teda zakonny dovod na co by prenajimatel mal mat od nehnutelnosti kluc. V pripade ak bude trvat na tom ze nevymenis vlozku a ze on bude mat kluc, nedochadza k uzatvoreniu najomnej zmluvy v plnom rozsahu. A teda mas pravo bud od zmluvy ak uz bola uzatvorena odstupit, alebo mas pravo pozadovat primeranu zlavu z plateneho najomneho.
No pockaj - to snad nemyslis vazne. Mne ako majitelovi bytu by teda vobec nebolo jedno, ci by som v pripade zivelnej pohromy do bytu vstupit normalne, alebo ci by som musel vyrazat na vlastnom byte dvere. A vies si predstavit "vyrazat" napr. bezpecnostne dvere ??
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Vláda Slovenskej republiky schválila dna 14. januára 2009 svojim uznesením c. 13 Legislatívny zámer Obcianskeho zákonníka s pripomienkou prijatou na rokovaní vlády a uložila podpredsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti predložit vláde paragrafované znenie návrhu zákona.

v bode sa píše ( http://www.justice.gov.sk/kop/pi/2009/legzamObZ.pdf )

"3.1.1. Nájom bytu
Ustanovenia rekodifikovaného Obcianskeho zákonníka dotýkajúce sa nájmu bytu preberú osvedcené pojmy z doterajšej právnej úpravy. Platnú právnu úpravu však nie je možné bezo zbytku prevziat, pretože už úplne nezodpovedá požiadavkám dnešnej doby. Prenajímatel bude povinný odovzdat byt v stave spôsobilom k bývaniu a takto ho aj udržovat pricom musí zaistit plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu. Nájomník bude na druhej strane povinný riadne platit nájomné a úhrady za poskytované služby pricom je povinný umožnit prenajímatelovi vstup do prenajatého bytu za úcelom kontroly bytu a jeho údržby".

Teda zo znenia, že je povinný umožniť prenajímateľovi vstup ani mne nevyplýva zákaz, že by si nájomca nemohol vymeniť vložku na zámku....

Znalci práva však možno doložia §§ znenie, kde je to vyslovene napísané.
Ak nie je, potom čo nie je zakázané, je dovolené. Aj keď chápem, že prenajímateľovi sa to nemusí páčiť...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ja neupieram vstup majiteľovi do bytu, môže predsa vstúpiť do svojho bytu kedykoľvek za mojej prítomnosti.Rada by som poprosila keby mi niekto mohol citovať § zákona.ktorý rieši túto otázku. Skúste si aspoň na chvíľu predstaviť, že má od Vášho bytu niekto cudzí kľúč, ktorí by mohol kedykoľvek vstúpiť do bytu . Možno pochopíte hlbšie moju otázku. Ďakujem Ela
No byvat v prenajatom je vzdy rozoko - podobne ako v hoteli. Ale nemas inu moznost, majitel musi mat pravo vstupu za presne vymedzenych podmienok. Skus sa na to pozriet z pohladu majitela. Ty budes odcestovana a v byte praskne privodna hadica k WC alebo boileru. Bude vytapat nie iba jeho, ale aj vsetky byty pod vami.

Inak - zazil som konkretny pripad, kedy najomnik tym, ze to nedoriesil sam prisiel o majetok. Prenajimal som RD jednemu zahranicnemu diplomatovi. Raz v historii tej obce prisla lokalna povoden - ako naschval to bolo v lete a on bol doma mimo SR. V zahrade nechal odparkovane auto. Povoden trvala 2 hod, voda vysla az do polovice prizemneho podlazia, kde bola garaz. Skody som nemal skoro ziadne (okrem zahrady), pretoze to blato tak dokonale utesnilo kvalitnu garazovu branu, ze do garaze natieklo iba asi 5 cm vody.

No on nechal v garazi manzelkine a pred garazou svoje auto za milion. Ked som tam prisiel, este by sa dalo auto vyparkovat. No nemohol som sa mu dovolat a v zmluve som nemal dohovoreny vstup. Pravdu povediac - ani som nevedel, kde ma kluce od auta. Este som sa snazil auto naviazat na lano a skusit potiahnut hore kopcom, ale uz bolo neskoro.

Ked prisiel, vravi - skoda, ze ste nevosli dovnutra, na predsieni som mal kluce.

Takze nie vzdy nedovercivost pomaha chranit majetok - niekedy to moze byt aj naopak.

Firmu som mal jeden cas v prenajatych priestoroch. Boli tam z chodby celosklenene dvere, my sme pre do dali mrezu. Kluc od mreze som dal majitelovi v zapecatenej obalke, informoval som ho, ze v sklenemych dverach vlozku menim. To boli hlinikove dvere - ted ram s nejakym 3 mm sklom, tam naozaj nebol problem to v pripade nudze rozbil a dostat sa dnu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
Vláda Slovenskej republiky schválila dna 14. januára 2009 svojim uznesením c. 13 Legislatívny zámer Obcianskeho zákonníka s pripomienkou prijatou na rokovaní vlády a uložila podpredsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti predložit vláde paragrafované znenie návrhu zákona.

v bode sa píše ( http://www.justice.gov.sk/kop/pi/2009/legzamObZ.pdf )

"3.1.1. Nájom bytu
Ustanovenia rekodifikovaného Obcianskeho zákonníka dotýkajúce sa nájmu bytu preberú osvedcené pojmy z doterajšej právnej úpravy. Platnú právnu úpravu však nie je možné bezo zbytku prevziat, pretože už úplne nezodpovedá požiadavkám dnešnej doby. Prenajímatel bude povinný odovzdat byt v stave spôsobilom k bývaniu a takto ho aj udržovat pricom musí zaistit plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu. Nájomník bude na druhej strane povinný riadne platit nájomné a úhrady za poskytované služby pricom je povinný umožnit prenajímatelovi vstup do prenajatého bytu za úcelom kontroly bytu a jeho údržby".

Teda zo znenia, že je povinný umožniť prenajímateľovi vstup ani mne nevyplýva zákaz, že by si nájomca nemohol vymeniť vložku na zámku....

Znalci práva však možno doložia §§ znenie, kde je to vyslovene napísané.
Ak nie je, potom čo nie je zakázané, je dovolené. Aj keď chápem, že prenajímateľovi sa to nemusí páčiť...
Uplne zbytocne tu hladate paragrafy. Najomny vztah je vzdy taky, aky si zmluvne strany dohodnu v zmluve - pokial tym neporusuju nejaky zakon.

Ja by som nikdy nesuhlasil so znenim zmluvy, ktora by umoznovala najomnikovi vymenit vlozku.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
...Mne ako majitelovi bytu by teda vobec nebolo jedno, ci by som v pripade zivelnej pohromy do bytu vstupit normalne, alebo ci by som musel vyrazat na vlastnom byte dvere....
... v prípade živelnej pohromy v sprievode prizvanej zodpovednej osoby - najmä ak by sa jednalo o záchranu ľudského života - by si mal možnosť vniknúť aj do cudzieho bytu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
...Ja by som nikdy nesuhlasil so znenim zmluvy, ktora by umoznovala najomnikovi vymenit vlozku.
Súhlasím, máš právo nesúhlasiť s takýmto znením.
Avšak v prípade vymeneného garde tiež by si s tým súhlasil? Ja nie, preto chápem obavy zadávateľky témy...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
Súhlasím, máš právo nesúhlasiť s takýmto znením.
Avšak v prípade vymeneného garde tiež by si s tým súhlasil? Ja nie, preto chápem obavy zadávateľky témy...
V pripade vymeneho garde by som musel. Ako som uz spominal, v pripade firmy sa mi chlapika podarilo ukecat iba preto, ze tie dvere z tenkeho skla nepredstavovali ziadnu prekazku. Bol to velmi mierny clovek, nechcel sa hadat, prenajimala nam to cirkev. Ja som mu doveroval, v tom nebol probelm. Lenze ten klucik ak by ho mali by sa tam ponevieral kade tade a chodilo tam dost ludi. Iba preto som vtedy trval na tom, ze od sklenenych dveri budem mat iba ja.

No nepoznam cloveka, ktory by prenajal byt a necha tam najomnika vymenit vlozku.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
... v prípade živelnej pohromy v sprievode prizvanej zodpovednej osoby - najmä ak by sa jednalo o záchranu ľudského života - by si mal možnosť vniknúť aj do cudzieho bytu.
No - jednak tu nejde o zachranu zivota ale sko o zachranu majetku, a problem je prave v tom ze technicky to nemusi byt jednoduche a rychle - bez kluca.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

misomiso Pozri príspevok
V pripade vymeneho garde by som musel. Ako som uz spominal, v pripade firmy sa mi chlapika podarilo ukecat iba preto, ze tie dvere z tenkeho skla nepredstavovali ziadnu prekazku. Bol to velmi mierny clovek, nechcel sa hadat, prenajimala nam to cirkev. Ja som mu doveroval, v tom nebol probelm. Lenze ten klucik ak by ho mali by sa tam ponevieral kade tade a chodilo tam dost ludi. Iba preto som vtedy trval na tom, ze od sklenenych dveri budem mat iba ja.

No nepoznam cloveka, ktory by prenajal byt a necha tam najomnika vymenit vlozku.
Spýtam sa Vás, naozaj by ste chcel v dnešnej dobe nechať kľúče cudziemu človeku, ktorého vôbec nepoznáte,od bytu, kde máte uložený všetok svoj majetok, osobné doklady, čísla účtu , bankové doklady atď. a kľudne by ste chodil do práce, alebo by ste si všetko nosil zo sebou pre istotu?Zabúdate, že tiež ide o ochranu pre zmenu môjho majetku, ale ja svoj majetok neprenajímam za úplatu.Akú ochranu majetku mám ja.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
V pripade vymeneho garde by som musel. .... v pripade firmy sa mi chlapika podarilo ukecat ....
No nepoznam cloveka, ktory by prenajal byt a necha tam najomnika vymenit vlozku.
Firma a byt - je medzi nimi jemný nuance...
To, že prenajímateľ nesúhlasí s výmenou vložky, ešte neznamená, že nájomca nemá právo požadovať túto možnosť - ak neustúpi ani jeden, tak zíde z predpokladaného obchodu...

Okrem toho hlodá vo mne myšlienka - uvedieš v nájomnej zmluve, že nájomca si nemôže vymeniť vložku (vložka ako vložka - pohľadom nespoznám výmenu). A on ju vymení. Ako to zistíš (keď nebude živelná udalosť) ? Prídeš k bytu a začneš ho otvárať ? Alebo slušne zazvoníš ? Dáš nájomníkovi (slušný, platí vždy a načas, bezproblémový) výpoveď za porušenie zmluvných podmienok ? A budeš sa obhajovať, že si chcel vniknúť do bytu bez jeho povolenia ?
( Ale pripúšťam možnosť kontroly zmluvných podmienok - a teda i nevymenenej vložky - počas ohlásenej návštevy...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Spýtam sa Vás, naozaj by ste chcel v dnešnej dobe nechať kľúče cudziemu človeku, ktorého vôbec nepoznáte,od bytu, kde máte uložený všetok svoj majetok, osobné doklady, čísla účtu , bankové doklady atď. a kľudne by ste chodil do práce, alebo by ste si všetko nosil zo sebou pre istotu?Zabúdate, že tiež ide o ochranu pre zmenu môjho majetku, ale ja svoj majetok neprenajímam za úplatu.Akú ochranu majetku mám ja.
No chapem tvoje obavy. Nemysli si, ze je denne tiez neriskujem ked si nechavam mnohe veci napr. v hotelovej izbe. Ale nemam inu moznost - ked chcem byvat v hoteli, musim znasat toto riziko.

Uz to myslim Chobot pisal - nainstaluj si alarm, s notifikaciu SMS a hned uvidis, ci tam niekto chodi, alebo nie. Inu moznost nevidim. Ono je to trocha aj o dovere.

Neviem,v ktorej lokalite Slovenska chces byvat, ale dne si mozes vyberat zo stovky ponuk. Rovnako, ako by som v pozicii majitela nesuhlasil s vymenou vlozky, tak ako najomca by som sa zasa nenastahoval do bytu majitela, ktory sa mi zda podozrivy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať