Zavrieť

Porady

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku?

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku (50% znizena prac. schopnost) pred dovrsenim dochodkoveho veku?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie nedá sa - podľa súčasne platného zákona.
Keď budeš pracovať, tak odvody vôbec neovplyvnia výpočet star.dôchodku. Zjednodušene povedané : prispievaš do systému, ale iba solidárne .
Za obdobie poberania invalidného dôchodku Ti pri výpočte star.dôchodku podľa zákona priznajú osobný mzdový bod vo výške 0,3. (za celý kal.rok)
Naposledy upravil Andyke : 15.10.10 at 20:07
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Andyke Pozri príspevok
Nie nedá sa - podľa súčasne platného zákona.
Keď budeš pracovať, tak odvody vôbec neovplyvnia výpočet star.dôchodku. Zjednodušene povedané : prispievaš do systému, ale iba solidárne .
Za obdobie poberania invalidného dôchodku Ti pri výpočte star.dôchodku podľa zákona priznajú osobný mzdový bod vo výške 0,3. (za celý kal.rok)
asi som dobre nepochopila odpovedi..pri 50 % zníženej prac.schopnosti ,predsa invalid ešte musí odvádzať odvody a mzdový bod môže mať napr.0,8 ale ten neovplyvni výpočet dôchodku,nakoľko mu bude rátaný len 0,3?ja som myslela,že 0,3 sa prirátava k osobnému mzdovemu bodu
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To je kruté! A keby robil na dohodu, nemá ani tých 0,3? Keď je 50% invalid, mohli by priznať aspoň 50% z osobných bodov. Kde je v §§§ tých 0,3? To musím naštudovať. Menia to už od roku 2004, každý rok.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Myslím, že starobný dôchodok v tomto prípade vypočítajú aj inak. Priemerný OMB vypočítajú z rokov, z ktorých sa vypočítal invalidný dôchodok. Priznajú potom ten dôchodok, ktorý je vyšší. Mne to tak vypočítali.
Naposledy upravil Kvaka : 15.10.10 at 22:15
2 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

ešte stále v tom nemám jasno:keď sa mi bude vyratávať starobný dôchodok,za obdobie ,ktoré som nebola ZTP sa mi bude rátať dosiahnutý OMB a za obdobie ,v ktorom som bola ZTP,len 0,3 i napriek tomu ,že som dosahovala 2x vätšii(napr.).....nie je to tak ako som sa pýtala,že OMB 0,3 sa prirátava k OMB ,ktorý invalid dosiahne počas doby invalidity?(keďže invalidi pracujú vätšinou 4,5,6 hodín denne dosahujú aj nižší OMB a nie že sa im pridá ešte sa im aj zoberie???)
A to potom nieje spravodlivé!!!...práce pre invalidov je málo a tú ,ktorú by mohli robiť častokrát obsadia starobný dôchodci,ak má invalid existenčné ,finančné problémy nezostáva iná možnosť,len sa zaradiť do výrobnej sféry,kde sa fachčí na tri smeny.Ak bude vládať a všetko pôjde oki možno sa mu podarí byť zamestnaný do dosiahnutia dôchodkového veku .Pri výpočte dôchodku sa nebude brať ohľad na jeho dosiahnutý OMB za roky ,ktoré odpracoval ako invalid a zaráta sa mu len OMB 0,3.Tu sa mi potom natíska otázka:prečo sú invalidovi počas rokov ZTP sťahované rovnaké starobné odvody ako zdravémuOdvádzať musí ako jeho zdravý kolega na rovnakej pozícii a s rovnakým platom,ale dôchodok za to obdobie už rovnaký nebude.....výborne
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Kvaka Pozri príspevok
Myslím, že starobný dôchodok v tomto prípade vypočítajú aj inak. Priemerný OMB vypočítajú z rokov, z ktorých sa vypočítal invalidný dôchodok. Priznajú potom ten dôchodok, ktorý je vyšší. Mne to tak vypočítali.
aha...čiže zvlašť obidve obdobia...a ak by som v tom invalidnom období dosiahla nejakým zázrakom vyšší OMB ...čiže aj dôchodok..dostanem ten vyžší...ale asi nie ,keď podľa predcházdajúcich príspevkov sa mi bude rátať len OMB 0,3 aj keď sa od práce pretrhnem...no teraz ste mi nasadili do hlavy chrobáka ,asi sa pôjdem na dôchodkové informovať
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Janka, pozri aj § 79a Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
3 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

no tak to si ma potešila,čiže z vyžšieho môže ,ale z nižšeho nie...takže v podstate sú už len odrobené roky ,ktorými sa OMB násobi dôležité....čím viac tým lepšie.....dík
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kvaka Pozri príspevok
Janka, pozri aj § 79a Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
Plus v § 81 je to napísané, že sa mu porovná suma oboch dôchodkov (invalidný a starobný) a vypláca sa vyššia.

§ 81
Súbeh nárokov na výplatu dôchodkových dávok


(1) Ak poberateľ invalidného dôchodku splní podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia. Pri rovnakej sume týchto dôchodkových dávok vypláca sa dôchodková dávka, ktorú si poistenec zvolil. Dňom úpravy výplaty dôchodkových dávok pre súbeh ich nárokov zaniká nárok na dôchodkovú dávku, ktorá sa nevypláca. Ak poistenec splnil podmienky nároku na invalidný dôchodok podľa § 70 ods. 1 a 2 alebo podľa § 70 ods. 1 a poberá invalidný dôchodok podľa § 266, vypláca sa invalidný dôchodok, ktorého suma je vyššia; druhá veta a tretia veta platia rovnako.
4 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Takže trošku podrobnejšie :
§60

(4) Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.

§ 62

(2) Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia. Pomerná časť osobného mzdového bodu je podiel osobného mzdového bodu vo výške 0, 3 a počtu dní kalendárneho roka, v ktorom bolo získané obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

Pri výpočte PSD alebo SD za dobu poberania ID budú počítať s OMB O,3.Vypočítajú priemerný osobný mzdový bod (súčet jednotl. mzdových bodov deleno počtom rokov dôchodkového poistenia v RO).
A tu nastupuje § 79a :
Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.


Takže výsledný efekt : použijú OMB ten vyšší.

Ale ako sami vidíte, samotný fakt, že niekto je zamestnaný a odvádza napr. aj zo stropu neovplyvní výšku dôchodku, lebo zákon striktne určil, že za obdobie poberania ID patrí
OMB 0,3. Ale už som to písala aj v prísp. č. 2 . Moja odpoveď je stále rovnaká na príspevok zadávateľky.

Samozrejme poberateľovi ID do 70 % sa oplatí požiadať o PSD alebo SD. (lebo teraz nepoberá 100 % svojho dôchodku).

- - -
Pri výpočte ID dopočítali chýbajúce obdobie do dovŕšenia dôchodkového veku a násobili to priemerným OMB (tento krok je ústretový v zákone)
Možno zákonodarca predpokladal, že poberateľ ID asi v budúcnosti nebude odvádzať z vysokého VZ už vzhľadom na zdravotný stav, skôr z nižšieho.)

Mňa len prekvapuje, že stanovili 0,3 OMB !!!
A všetky odvody od ID sú darčekom do systému, lebo ani návrh nového zákona o SP tento stav nezmení....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 60
(6) Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz.

§ 61
Osobný vymeriavací základ je úhrn vymeriavacích základov za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie podľa § 60 ods. 1 druhej vety považuje za zaplatené.

§ 62
(1) Osobný mzdový bod na určenie sumy dôchodkovej dávky sa určí ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu. Osobný mzdový bod sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

§ 20
Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká
a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru,




Som presvedčená, že osobný mzdový bod 0,3 sa použije len vtedy, ak nie je tak poistený, že odvádza poistné.
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie , Mária OMB 0,3 priznávajú všetkým poberateľom ID
pri výpočte PSD alebo SD rovnako. Aj tým čo pracujú, aj tým čo nepracujú .
Povinnosť odvádzať poistné vyplýva zo zákona !!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 62

(2) Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia. Pomerná časť osobného mzdového bodu je podiel osobného mzdového bodu vo výške 0, 3 a počtu dní kalendárneho roka, v ktorom bolo získané obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

Myslím, že ked pracuje, získa obdobie povinným dôchodkovým poistením, nie za invaliditu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Andyke Pozri príspevok
Nie , Mária OMB 0,3 priznávajú všetkým poberateľom ID
pri výpočte PSD alebo SD rovnako. Aj tým čo pracujú, aj tým čo nepracujú .
Povinnosť odvádzať poistné vyplýva zo zákona !!
To je nehoráznosť! Ako môžu anulovať § 61? Ako to, že to nikto ešte nenapadol? A ako môže potom nastať prípad, že pri súbehu starobného a invalidného dôchodku by bola dávka starobného vyššia?

Mohli by sa vyjadriť tí, ktorí takto mali takto určený starobný dôchodok?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária27 Pozri príspevok
To je nehoráznosť! Ako môžu anulovať § 61? Ako to, že to nikto ešte nenapadol? A ako môže potom nastať prípad, že pri súbehu starobného a invalidného dôchodku by bola dávka starobného vyššia?

Mohli by sa vyjadriť tí, ktorí takto mali takto určený starobný dôchodok?
Nie som doma, aby som pozrela výmer, mne to počítali tiež dvomi spôsobmi podľa zákona 461/2003 a ešte jedným podľa starej 100-ky. Vyšlo mi to najlepšie spôsobom podľa zákona č. 461/2003, POMB sa mi vypočítal z rokov, z ktorých som mala vypočítaný čiastočný invalidný dôchodok (dnes sa to volá invalidný dôchodok s mierou postihnutia menej ako 70%). Nepamätám si, ako sa mi počítali OMB za roky poberania DIČ, ale ak zákon hovorí o tom, že sa ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku porovná ID a vypočítaný starobný dôchodok a prizná sa ten vyšší, tak by také možnosti nemali byť logicky vylúčené.
Viem len, že za 365 dní pred priznaním DIČ som mala OMB 0,3. Bola som na PN, je to logické.
Myslím, že sa mi k OMB za roky poberania DIČ pripočítaval aj OMB 0,3. Vtedy som to chápala tak, že príjem invalidného dôchodcu bol limitovaný dvoma tretinami porovnateľného príjmu, a tých 0,3 bola akoby náhrada za to limitovanie príjmu.
Naposledy upravil Kvaka : 16.10.10 at 17:36 Dôvod: doplnenie
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária27 Pozri príspevok
§ 62

(2) Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia. Pomerná časť osobného mzdového bodu je podiel osobného mzdového bodu vo výške 0, 3 a počtu dní kalendárneho roka, v ktorom bolo získané obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

Myslím, že ked pracuje, získa obdobie povinným dôchodkovým poistením, nie za invaliditu.
Asi je to aj za odvody aj za poberanie dôchodku. Teda OMB z príjmu + 0,3 za invaliditu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vzhľadom na rôzne názory na výpočet ID pri prechode na SD prečítajte tento príspevok
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...zaj-zasluhove/
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Andyke Pozri príspevok
Vzhľadom na rôzne názory na výpočet ID pri prechode na SD prečítajte tento príspevok
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...zaj-zasluhove/
Je to možné z dôvodu, že poberatelia ID mali vždy nižšie príjmy, neviem, či sú aj teraz limitovaní príjmom, ale ja som určite bola. Nikdy som nemohla zarobiť toľko, aby som mala súčet OMB za prácu popri ID a OMB za invaliditu 0,3 vyšší, ako súčet OMB, z ktorých sa mi počítal ID.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jáj veru tak ... pracujúci ID sa mal prihlásiť do II. piliera ... tam by šla polovica jeho odvodov a ak by ich on sám "neužil" .. tak by bolo pre potomkov aspoň ....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Smutnosmiešne pritom je, že najsolidárnejším účastníkom dôchodkového systému sú invalidní dôchodcovia, ktorí popri poberaní invalidného dôchodku pracujú. Súčasné pravidlá hry sú také, že časti z nich sa odvody z ich pracovnej aktivity nijako neprejavia na zvýšení starobného dôchodku v budúcnosti.

Rozumiem tomu, že iba časti z pracujúcich invalidných dôchodcov sa to neprejaví na zvýšení - asi tým, čo majú osobný bod nižší ako 0,3 či čo. Vychádzam z podobnosti s § 255 ods 3 a 4. Podľa ods. 3 za náhradnú dobu (štúdium, vojenská služba) je koeficient 0,3. Ak však počas tej doby pracoval, platí ods. 4:
(4) Ak sa kryje doba zamestnania získaná podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 s náhradnou dobou alebo dobou štúdia, ktoré sa do 31. decembra 2003 hodnotia ako doba zamestnania, na určenie sumy dôchodkovej dávky sa zohľadní osobný mzdový bod za obdobie, v ktorom je vyšší.

Ak by skutočne tým invalidom nezapočítavali odvody na starobný dôchodok, je to nehoráznosť, pretože sa to dá pomerne ľahko odstrániť - ako v § 255. Prečo by to doteraz nikto nenavrhol (vrátane Mihála, ktorý robil poradcu)? Nie je to trestuhodné - pre všetkých, ktorí o tom vedeli?
To nie je systémová chyba, ktorú by odstrániť nevedeli, ako napr. to, že keď niekto robí len časť roka pre nezamestnanosť, hoci časť roka robil a odvádzal poistné, získa osobný bod nižší ako 1 a prakticky pri násobení si zníži dôchodok, čo by sa mu nestalo, keby v tom roku neodviedol ani korunu (nepočítal by sa mu osobný bod).

Keď som pred pár rokmi viedla súdny spor (po dvoch rokoch sociálka prehrala), poznala som zákon takmer naspamäť. Vtedy v § 62 ešte ods. 2 nebol. Teraz sú tie rôzne výklady preto, že nie je zákon dôsledne napísaný a schválený. Je náprava aspoň v návrhu novely?

Aj keby ten výpočet bol zákonný, je to protiústavné! Už aj vzhľadom na § 255 - rovnaké podmienky.
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať