Zavrieť

Porady

Uplatnenie náhrady škody voči škodcovi

Ahojte,
vie mi niekto poradiť ako postupovať, keď ma vytopil sused? Zničil mi posuvné drevené dvere do wc, ktoré boli úplne nové! (medzi šachtou a wc) maľovku v chodbe, vo wc, v kuchyni a časť kuchynskej linky, ktorú mi "vydulo". Škodová udalosť mi vznikla 24. 07. 2010 a náhlasená bola 27. 07. 2010, no na obhliadku nik neprišiel, tak som ich opätovne kontaktovala a až 10. 09. 2010 bola obhliadka, na ktorej bolo všetko zdokumentované+pofotené (fotky mám aj ja ešte z prvých dní, kedy vznikla poistná udalosť). Nahlásila som si výpočet škody rozpočtom a všetky tlačivá som poslala poisťovni vyplnené doporučene hneď po obhliadke, zápis z obhliadky si pracovník poisťovne hneď vzal a nechal mi oznámenie na vyplnenie a na podpis uplatnenie nároku na náhradu škody voči škodcovi, kde som ho hneď upozornila, že pravdepodobne mi to sused nepodpíše na čo mi povedal, že "nevadí, tak napíšete, že odmietol podpísať", sused mi to samozrejme odmietol podpísať a myslím, že nemá ani poistku na byt. S týmto susedom je veľmi ťažko komunikovať, pretože neustále pije a nie je možná žiadna dohoda.
Poisťovňa ma vôbec nekontaktovala ani do mesiaca tak som ich minulý týždeň žiadala o vyjadrenie (pričom všetko potrebné mali), a teda nedodržala ani zákonne stanovenú lehotu (odôvodnenie, ktoré som dnes dostala bolo, že mali toho veľa), no a dnes mi bolo telefonicky oznámené, že nemám nárok na uplatnenie škody, a to z dôvodu, že horeuvedené tlačivo UPLATNENIE nároku na náhradu škody voči škodcovi mi sused nepodpísal, a teda sa nepreukázala ani škoda, že nikde nie je uvedené že to tečie od neho (že je nejaké potrubie prasknuté) a čo ak nám to robí naschvál a vylieva vodu na zem vedrom! Tak z tohto odôvodnenia som ostala naozaj v šoku! Tak pokiaľ im nepošlem PODPÍSANÉ uplatnenie nároku na náhradu škody voči škodcovi, nič mi nepreplatia! Prosím o radu, ako teraz postupovať???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    koalka51 Pozri príspevok
    Jasné, mám poistený byt aj domácnosť a žiadala som o uplatnenie z mojich poistiek, no podľa mňa je problém v tom, že keď mi nepodpísal to tlačivo, tak poisťovňa si to nemôže vymáhať od neho
    poistovna je povinna z tvojej poistky vyplatit plnenie bez ohladu na to ci sused nieco podpisal alebo nie ...

    ak plnenie od poistovne nebude pokryvat vsetky skody (napr. kvoli amortizacii, limitom v poistke), mozes si zvysok vymahat od suseda na sude

    ak by sused mal poistenie domacnosti, skodu by si vymahala tvoja poistovna od poistovne suseda v ramci poistenia zodpovednosti, ktore je sucastou poistenia domacnosti,
    kedze sused poistku nema, tvoja poistovna vyplatou plnenia tebe celu udalost uzavrie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Máš poistený byt ? Mňa susedia asi pred 3 rokmi vytopili tiež, náhradu škody som dostala z vlastnej poistky(sused poistku nemal, zrejme si poisťovňa vymáhala náhradu škody od neho)

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    Jasné, mám poistený byt aj domácnosť a žiadala som o uplatnenie z mojich poistiek, no podľa mňa je problém v tom, že keď mi nepodpísal to tlačivo, tak poisťovňa si to nemôže vymáhať od neho

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    koalka51 Pozri príspevok
    Jasné, mám poistený byt aj domácnosť a žiadala som o uplatnenie z mojich poistiek, no podľa mňa je problém v tom, že keď mi nepodpísal to tlačivo, tak poisťovňa si to nemôže vymáhať od neho
    Tlačivo som nemala podpísané ani ja, lebo medzitým sa sused odsťahoval (vytopenie vzniklo odmontovaním vod. baterie pred sťahovaním). Nahlásila som likvidátorovi len meno, novú adresu si zistili sami. V A-SP som s náhradou škody nemala žiadny problém.

    Skús isť do pobočky tvojej poisťovne osobne.

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    Ja mám poistky v Kooperative a v uvedenom tlačive je jeho meno vrátane adresy. U neho je problém s wc, nenapúšťa mu do nádržky ale všetko mu tečie von, pravdepodobne ma prasknutú hadičku alebo napúšťanie a pritom aj v zápise z obhliadky mám uvedené, že od horného suseda došlo k zatečeniu. Skúsim ísť ešte na pobočku.

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    Tak ako mám teraz postupovať? Ako píšem, dnes mi volali z poistovne, že nemám nárok na žiadne odškodnenie a odôvodnil mi to tým, ako som uviedla v úvodnom príspevku. Ďakujem za rady

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    koalka51 Pozri príspevok
    Tak ako mám teraz postupovať? Ako píšem, dnes mi volali z poistovne, že nemám nárok na žiadne odškodnenie a odôvodnil mi to tým, ako som uviedla v úvodnom príspevku. Ďakujem za rady
    Žiadaj písomné stanovisko, ak ho dostaneš, choď tam osobne s odvolaním ...

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    A ako mám teraz ešte preukázať, že mu tečie resp. tieklo to wc? Pretože ako mi povedal, ako oni môžu vedieť, že tú vodu nevylieva na zem vedrom (čo je už naozaj smiešne).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    koalka51 Pozri príspevok
    A ako mám teraz ešte preukázať, že mu tečie resp. tieklo to wc? Pretože ako mi povedal, ako oni môžu vedieť, že tú vodu nevylieva na zem vedrom (čo je už naozaj smiešne).
    nie je to smiešny argument ? Trvaj na písomnom stanovisku (nie meilom).
    Nastalo poškodenie tvojho majetku, ktorý máš poistený ...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    koalka51 Pozri príspevok
    A ako mám teraz ešte preukázať, že mu tečie resp. tieklo to wc? Pretože ako mi povedal, ako oni môžu vedieť, že tú vodu nevylieva na zem vedrom (čo je už naozaj smiešne).
    to co su za argumenty poistovne ... vsak to je uplne irelevantne ci mu tieklo wc alebo lial vodu vedrom do sachty ... doslo k skode na tvojom majetku v domacnosti, poistovna ma plnit z tvojej poistky

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    podpis od suseda chcú preto, aby mohli prípadné zaplatené peniaze pýtať od suseda- (regres), ale to v žiadnom prípade nie je zmluvný dôvod na nezaplatenie škody - pozrite si zmluvné podmienky, či vôbec takúto povinnosť máte. Ak nie, treba pýtať (písomne) presný dôvod na nezaplatenie škody.

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    Áno presne, ale viete, kto vám také niečo podpíše, keď nemá žiadnu bytovú poistku a samozrejme, že z vlastného vrecká to platiť nebude.
    Viete mi poradiť, keď za vodovodné zariadenie sa považuje vodovodné prívodné a odvádzacie potrubie a zariadenia na nich a nádrže s vodou mi. 50 l. patrí sem aj wc, resp. porucha na wc?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    koalka51 Pozri príspevok
    Ja mám poistky v Kooperative a v uvedenom tlačive je jeho meno vrátane adresy. U neho je problém s wc, nenapúšťa mu do nádržky ale všetko mu tečie von, pravdepodobne ma prasknutú hadičku alebo napúšťanie a pritom aj v zápise z obhliadky mám uvedené, že od horného suseda došlo k zatečeniu. Skúsim ísť ešte na pobočku.
    Nehnevajte sa ľudia dobrí na mňa , ale to sa inak nedá ...len

    :

    Že aká fajn poisťovňa ...
    Ale aj tak , veď je to blbosť nad blbosti , žiadať podpis od suseda podpis .
    Aj keby hydrant spustil cez svoj byt do môjho , vytopil ma , tak aj tak je poisťovná povinná vyplatiť škodu - samozrejme , že podľa dohodnutých podmienok .
    Bol by som rád vedieť , ako a od koho by pýtala podpis , ak by odpadová trubka pukla a zalialo by to svinstvo zopár bytov .
    Síce , ale aj to je o poisťovniach ...vyber si akú chceš , potom sa naťahuj s nimi .

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    ako som uviedol vyššie - musíte si pozrieť, čo máte poistené - nie sused - ale Vy. Že voda pochádza od suseda, alebo od hasičov je nepodstatné. Ak je byt proti príslušnému riziku poistený, tak to zaplatia. MUSÍTE SI NAJPRV POZRIET ZMLUVNE PODMIENKY, inak nikto (ani Vy ani nikto z porady) nebude vedieť aký je faktický stav - čo máte poistené, proti akým rizikám atp. Ak zmluve nerozumiete dajte vedieť.

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    mám poistenú domácnosť-poistené riziká: združený živel, krádež, elektromotory od 20-600 W a zodpovednosť za škodu+pripoistenie zodpovednosti za škodu k základnému poisteniu domácnosti na majetku. Poistené mám prakticky všetko hnuteľné v domácnosti+stavebné súčasti.
    Základné poistenie domácnosti je združené živelné poistenie pre prípad poškodenia, alebo zničenia vecí súboru zariadenia domácností. Pokiaľ ide o vodovodné zariadenie, tak v zmluve mám uvedené,že za vodovodné zariadenie sa považujú vodov.prívodné a odvádzacie potrubie a zariadenia na nich...
    Takže v predmete je dojednané poistenie pre prípad poškodenia alebo zničenia združeným živlom okrem iného...

    koalka51 je offline (nepripojený) koalka51

    koalka51
    Ďakujem za užitočné informácie
    Žiadala som o prešetrenie, tak momentálne čakám ešte na vyjadrenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.