Zavrieť

Porady

Dotácia od ÚP

keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Dobry den,
chcela by som sa spytat,ze v JU sa ako zauctuje dotacia od UP. Peniaze boli pouzite na uhradu najomneho. Prelistovala som celu Poradu a stretla som sa s roznymi nazormi - dat ako prijem ovplyvnujuci ZD, ale aj ako prijem neovplyvnujuci ZD.
Osobne by som prijem dala ako neovplyvn. ZD/ost. prijmy a uhradu najomneho ako vydaj ovplyvn. ZD.

Uz som z toho zmatena, tak budem vdacna za kazdu radu.
Dakujem.
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Dotácia na úhradu nákladov je zdaniteľným príjmom a zároveň z nej uhradené nájomné výdavkom ovplyvňujúcim daň. V prípade, že z prijatej dotácie použiješ na nájomné v roku 2005 len určitú časť, zdaniteľným príjmom v roku 2005 bude len časť dotácie vo výške zaplateného nájomného (§17 ods.3 písm. h bod 2 ZDP). Nevyčerpaný zbytok dotácie bude daňovým príjmom až v roku, v ktorom ho použiješ na úhradu nákladov.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Podľa mňa príjem od UP bude ovplyvnujúci ZD a výdaj- úhrada nájomného budú zahrnuté do výdaje ovplyvnujuce ZD. Ja to účtujem takto.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Takže ak mi od ÚP príde na účet 40000, z toho nakúpim stroje, materiál za 10000, zaplatím nájom 5000, tak si dám do príjmu len 15000. A ako to zapíšem do PD? Príjem celkovej dotácie na BU, príjem ovpl. ZD stĺpec iné?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Najlepšie je podľa mňa celú dotáciu dať do príjmu oplyvňujúceho daň, keď Ti príde na účet. Náklady na nákupy zaúčtuješ normálne ako daňový výdavok. Na konci roka časť dotácie, ktorú si nepoužila na úhradu nákladov, pri uzávierkových operáciách interným dokladom ako tzv. nepeňažnú operáciu preúčtuješ medzi príjmy neovplyvňujúce daň a v ďalšom roku ju tak isto zahrnieš do daňových príjmov.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
už tomu rozumiem, ďakujem veľmi pekne andrej
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Súhlas, navyše je potrebné mať dotáciu v zd.príjmoch, nakoľko sa narátava do obratu pre odvody na soc.poisťovňu ako každý iný príjem. Soc. poisťovňa si na to dáva pozor a dotácie kontroluje, či vstupujú do príjmov. Je len toľko.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak to niekomu pomôže tak v ARCHIVE pod názvom jednoduché účtovníctvo na str.3 pod číslom 744 - Účtovanie dotácií v JÚ tam je to pekne rozpísané.
Link sa mi doteraz nepodarilo nikde pripojiť.
Naposledy upravil renča1 : 22.11.05 at 08:15
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Dakujem vám všetkym, trosku som sa ukludnila, lebo ma to strasne štvalo...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Hovoríte, že sa to má účtovať do príjmov ovpl. ZD? Prečo sú potom dotácie v peňažnom denníku medzi neovpl. ZD?

Čiže, ak dostávame dotáciu z Úradu práce, musíme zdokladovať, že presne tieto peniaze boli použité na vyplatenie odvodov za zamestnancov? Ako? Tie peniaze nám posielajú na účet a odvody platíme poštovou poukážkou. Odvody platíme, ale z peňazí, ktoré máme k dispozícii, napr. ak sa vyberie tržba, ide sa na poštu. Keď je peňazí málo, vyberú sa z banky. Neviem, či mi rozumiete .
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Janka6685
Hovoríte, že sa to má účtovať do príjmov ovpl. ZD? Prečo sú potom dotácie v peňažnom denníku medzi neovpl. ZD?
Čiže, ak dostávame dotáciu z Úradu práce, musíme zdokladovať, že presne tieto peniaze boli použité na vyplatenie odvodov za zamestnancov? Ako? Tie peniaze nám posielajú na účet a odvody platíme poštovou poukážkou. Odvody platíme, ale z peňazí, ktoré máme k dispozícii, napr. ak sa vyberie tržba, ide sa na poštu. Keď je peňazí málo, vyberú sa z banky. Neviem, či mi rozumiete .
Spôsob účtovania dotácií sa v minulosti viackrát zmenil - bolo aj obdobie, že dotácia nešla do zdaniteľného príjmu a z nej hradené výdavky sa neúčtovali do daňových výdavkov.
Priebežné dotácie z ÚP (na čiastočnú refundáciu miezd) účtuješ priebežne, ako Ti nabiehajú na účet, do príjmov, mzdy a odvody zase do výdavkov. Špeciálne pre DÚ (a myslím, že po schválení dotácie ani pre ÚP) nie je potrebné dokladovať nič, postačí účtovníctvo.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Platí to teda aj pre dotácie začínajúcemu živnostníkovi?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ak ide o neinvestičnú dotáciu na vytvorenie pracovného miesta, príjem sa účtuje tiež do zdaniteľných príjmov. Jej použitie sa ale do stanovenej doby musí zdokladovať na úrade práce v zmysle podmienkok stanovených v zmluve. Účtovanie v prípade, že sa do konca roka na náklady nevyčerpe celá dotácia, je už popísané v predošlých príspevkoch.
P.S. Dokladovanie o čerpaní dotácie pri prenose časti dotácie na ďalší rok (výška dotácie, súpis vyčerpaných nákladov, nečerpaný zostatok) by malo byť súčasťou príslušného interného dokladu uzávierkovej operácie na konci roka.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
andrej_rv
Spôsob účtovania dotácií sa v minulosti viackrát zmenil - bolo aj obdobie, že dotácia nešla do zdaniteľného príjmu a z nej hradené výdavky sa neúčtovali do daňových výdavkov.
Priebežné dotácie z ÚP (na čiastočnú refundáciu miezd) účtuješ priebežne, ako Ti nabiehajú na účet, do príjmov, mzdy a odvody zase do výdavkov. Špeciálne pre DÚ (a myslím, že po schválení dotácie ani pre ÚP) nie je potrebné dokladovať nič, postačí účtovníctvo.
Čiže budem tie dotácie dávať do príjmov ovpl. ZD?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Pokiaľ to nie sú dotácie na nákup dlhodobého majetku (investičné - a to v súčasnosti myslím neposkytujú), áno. Dotácie na úhradu nákladov sú v súčasnosti príjmom ovplyvňujúcim základ dane.
Naposledy upravil andrej_rv : 22.11.05 at 10:52
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
andrej_rv
Pokiaľ to nie sú dotácie na nákup dlhodobého majetku (investičné - a to v súčasnosti myslím neposkytujú), áno. Dotácie na úhradu nákladov sú v súčasnosti príjmom ovplyvňujúcim základ dane.
To budem z dotácie ešte aj daň platiť .
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Práveže nebudeš. Dotácia je síce zdaniteľný príjem, ale náklad, ktorý z nej uhradíš, je zase daňovým výdavkom. Výsledok je nula - dotácie sú spravidla vždy prísne daňovo neutrálne.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
andrej_rv
Práveže nebudeš. Dotácia je síce zdaniteľný príjem, ale náklad, ktorý z nej uhradíš, je zase daňovým výdavkom. Výsledok je nula - dotácie sú spravidla vždy prísne daňovo neutrálne.
Aha...Ďakujem Andrej.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dotácia z ÚP je príjem podliehajúci dani z príjmov: § 9 odstavec 2 písm. d) - ide o príjem (dotáciu) v súvislosti s podnikateľskou činnosťou.__________________
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ermon
Dotácia z ÚP je príjem podliehajúci dani z príjmov: § 9 odstavec 2 písm. d) - ide o príjem (dotáciu) v súvislosti s podnikateľskou činnosťou.__________________
Škoda, že som moju otázku dala do inej témy, ale jedná sa o to isté,
môj názor na výklad tohoto §:
§ 9, odst.2, písm.d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce ( odkaz na zákon 5/2004
Zákon 5/2004 Z.z.
Vybraný § k ZoDP k § 9, ods.d)

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto
zákona je
osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu
vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných
plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného
predpisu,10)
osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť
podľa osobitného predpisu,11)
osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných
predpisov,12)
spoločník verejnej obchodnej spoločnosti a komplementár
komanditnej spoločnosti podľa osobitného
predpisu,13)
fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania
za úhradu podľa § 25,
fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnáva -
nie podľa § 29,
fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie
podľa § 58.,

okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých príjmy plynú podľa §6.
No a v §6 sú príjmy podľa Živn.zákona.

Skúsite mi niekto poradiť, kde je sever? Ďakujem.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Odpoveď je v téme, kde si dala otázku najprv: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=12830
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať