Zavrieť

Porady

Osamelá matka - materská dovolenka

Zdravim. Chcem sa spýtať. Keď som osamelá matka, otec dieťaťa žije so mnou pod jednou strechou, trvalý pobyt má u rodičov a daňový bonus si uplatňujem ja. Považujem sa za osamelú matku? Mám nárok na 37 týždňovú materskú dovolenku? Prakticky len u mňa prespáva v dome, ktorý máme kúpený na polovicu. ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evkap. je offline (nepripojený) evkap.

    evkap.
    pekne Vás prosim vie mi niekto vysvetlit postup, ak som slobodna a chcela by som si uplatnit predlzenu matersku aky je presny postup? najprv musim nastupit na riadnu matersku dovolenku a potom v socialnej poistovni si vyziadat cestne prehlasenie o tom ze som slobodna matka? dakujem

    evkap. je offline (nepripojený) evkap.

    evkap.
    dakujem velmi pekne za pomoc este jedna taka otazka da sa aj stiahnut take tlacivo? neviete nahodou?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rena1977 Pozri príspevok
    Zdravim. Chcem sa spýtať. Keď som osamelá matka, otec dieťaťa žije so mnou pod jednou strechou, trvalý pobyt má u rodičov a daňový bonus si uplatňujem ja. Považujem sa za osamelú matku? Mám nárok na 37 týždňovú materskú dovolenku? Prakticky len u mňa prespáva v dome, ktorý máme kúpený na polovicu. ďakujem za odpovede.
    § 40 ZP
    (1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    Tweety Pozri príspevok
    § 40 ZP
    (1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
    ďakujem za odpoveď. ja som to čítala aj v ZP, ale stále nechápem to na čo som sa spýtala. Lebo v "§ 40 ZP
    (1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena" sa nikde nepíše či mám nárok ako osamelá matka....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rena1977 Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď. ja som to čítala aj v ZP, ale stále nechápem to na čo som sa spýtala. Lebo v "§ 40 ZP
    (1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena" sa nikde nepíše či mám nárok ako osamelá matka....
    Nie si osamelá matka, veď žiješ v dome s priateľom, ktorý ste si kúpili spoločne.

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    Tweety Pozri príspevok
    Nie si osamelá matka, veď žiješ v dome s priateľom, ktorý ste si kúpili spoločne.
    Takže keby zajtra odišiel, zmenil trvalý pobyt, ale v dome by som ostala ja bývať s deťmi, ale z domu by sa nikdy nevypísal, tak aj tak niesom osamelá matka??? Nemôžeš mi prosím poradiť v akom prípade by som sa chápala ako osamelá matka??? Ďakujem

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    na stránke SP je toto:
    cit
    Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

    .. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ...

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    Katy a R Pozri príspevok
    na stránke SP je toto:
    cit
    Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

    .. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ...
    Ďakujem za odpoveď. Ako je dokázateľné, že so mnou žije v spoločnej domácnosti??? Trv. pob. by mal inde a všetky účty budem platiť ja? A to či u mňa niekto prespáva nie je dôkaz??? ďakujem

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    Katy a R Pozri príspevok
    na stránke SP je toto:
    cit
    Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

    .. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ...
    Dnes som 1.x čo píšem na porade. a stláčam asi somariny, tak som nechcela stlačiť výkričník... až potom mi došlo čo som stlačila. prepáč.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rena1977 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ako je dokázateľné, že so mnou žije v spoločnej domácnosti??? Trv. pob. by mal inde a všetky účty budem platiť ja? A to či u mňa niekto prespáva nie je dôkaz??? ďakujem
    Ako už bolo písané vyššie, to, že nie si osamelá, sa dokazuje čestným prehlásením, takže je to na tvojej cti.

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    [To máš pravdu, ale kto pozerá na to? U nás v práci začali do toho vŕtať, tak len kvôli tomu sa pýtam. Raz mi povedia, že mám nárok a teraz vraj už nemám... Tak neviem komu mám veriť... A každý využíva zákon ako može. Ja nič nechcem čo mi nepatrí, ale keď sa môžem v rámci zákona dopracovať k tomu, že nárok mi vznikne, tak to chcem. Ale nemám chuť, aby spatne ma niekto naháňal, že porušujem zákon... Ja chcem všetko, len v rámci zákona. To viem o čestnom prehlásení, ale čestným prehlásením aj prehlasuješ nejaké vety, ktoré eventuálne pri spatnom riešení sú aj smerodatné a pravdivé... A tie pravdivé ja potrebujem.. Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rena1977 Pozri príspevok
    [To máš pravdu, ale kto pozerá na to? U nás v práci začali do toho vŕtať, tak len kvôli tomu sa pýtam. Raz mi povedia, že mám nárok a teraz vraj už nemám... Tak neviem komu mám veriť... A každý využíva zákon ako može. Ja nič nechcem čo mi nepatrí, ale keď sa môžem v rámci zákona dopracovať k tomu, že nárok mi vznikne, tak to chcem. Ale nemám chuť, aby spatne ma niekto naháňal, že porušujem zákon... Ja chcem všetko, len v rámci zákona. To viem o čestnom prehlásení, ale čestným prehlásením aj prehlasuješ nejaké vety, ktoré eventuálne pri spatnom riešení sú aj smerodatné a pravdivé... A tie pravdivé ja potrebujem.. Ďakujem
    V prvom rade musíš ty sama vedieť, kde je pravda a podľa toho konať.

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    Tweety Pozri príspevok
    V prvom rade musíš ty sama vedieť, kde je pravda a podľa toho konať.
    Máš pravdu.. Keď sama viem, že je to tak, tak radšej sa na to vybodnúť a ostať si na pokoji 28 týždňov, a viem, že nik iný na mňa nič nemá a kľud. Dík

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Rena1977, mam kamaratku, ktorá podala do SP to čestné prehlásenie a vyplatili jej 37 tyzdn.matersku. A žila so svojim partnerom v spoločnej domacnosti. Nikto nezisťoval či to tak je alebo nie.
    Ake to píšem len prípad, ktorý poznam. Jedno je čo znesie papier a druhé kde je naozaj pravda.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Predpokladám, že po 37 týždňoch sa partner tvojej kamarátky hlási k spoločnej domácnosti, aby si mohol na dieťa uplatniť daňový bonus.

    rena1977 je offline (nepripojený) rena1977

    rena1977
    MOja práca je v tom problém, že ja nespadám pod SP ale pod inú inštitúciu a tam to preverujú... Takže ja si myslím či niekto u mňa neof. prespáva je úplne jedno. Ja som len chcela vedieť ako je to v zákonoch a práve orig. definované osamelá matka, aby som mohla spĺniť danú podmienku po právnej stránke.O daňový bonus mi nejde, lebo po materskej sa určite chcem vrátiť do práce a bonus mi doplatia vo vyrovnávke dani.... Ďakuejm

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    rena1977 Pozri príspevok
    MOja práca je v tom problém, že ja nespadám pod SP ale pod inú inštitúciu a tam to preverujú... Takže ja si myslím či niekto u mňa neof. prespáva je úplne jedno. Ja som len chcela vedieť ako je to v zákonoch a práve orig. definované osamelá matka, aby som mohla spĺniť danú podmienku po právnej stránke.O daňový bonus mi nejde, lebo po materskej sa určite chcem vrátiť do práce a bonus mi doplatia vo vyrovnávke dani.... Ďakuejm
    .. aha, tak na teba sa vlastne nevzťahuje zákon 461 o SP ...
    Musíš sa riadiť podľa "svojho"

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evkap. Pozri príspevok
    pekne Vás prosim vie mi niekto vysvetlit postup, ak som slobodna a chcela by som si uplatnit predlzenu matersku aky je presny postup? najprv musim nastupit na riadnu matersku dovolenku a potom v socialnej poistovni si vyziadat cestne prehlasenie o tom ze som slobodna matka? dakujem
    Čestné prehlásenie odovzdávaš spolu so žiadosťo o materské.

    evkap. je offline (nepripojený) evkap.

    evkap.
    aj ja som to tak myslela ze spolu alebo predtym ale ja som tesne pred nastupom na matersku dovolenku a vcera som sa bola informovat na socialnej poistovni a tam mi pani hovorila ze musim riadne nastupit na matersku dovolenku a po skonceni materskej sa vybavuje tato ziadost tak teraz uz neviem :-(

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    evkap. Pozri príspevok
    aj ja som to tak myslela ze spolu alebo predtym ale ja som tesne pred nastupom na matersku dovolenku a vcera som sa bola informovat na socialnej poistovni a tam mi pani hovorila ze musim riadne nastupit na matersku dovolenku a po skonceni materskej sa vybavuje tato ziadost tak teraz uz neviem :-(
    a zabudneš na žiadosť, MD ti priznajú ako ostatným....
    ako Veronika napísala, predlož žiadosť o materské spolu s čestným prehlásením.....a vec (záležitosť) je vybavená

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.