Zavrieť

Porady

ako zaúčtujem...

Dobrý večer, potrebovala by som sa uistiť v zopár účtovných prípadoch:
čiže ako zaúčtujem v podvojnom účtovníctve

  • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motor.vozidla? + sú poistky oslobodené od dph?
  • nedoplatok na sociálnom poistení?
  • penále z oneskoreného zaplatenia soc.poistenia?
  • mylnú platbu? - banka nám omylom stiahla peniaze, ale zároveň ešte ten istý mesiac vrátila

ďakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
uct.alena Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som sa uistiť v zopár účtovných prípadoch:
čiže ako zaúčtujem v podvojnom účtovníctve

  • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motor.vozidla? + sú poistky oslobodené od dph?
  • nedoplatok na sociálnom poistení?
  • penále z oneskoreného zaplatenia soc.poistenia?
  • mylnú platbu? - banka nám omylom stiahla peniaze, ale zároveň ešte ten istý mesiac vrátila
ďakujem.
PZP na 518, a sú oslobodené od DPH.
Nedoplatok by mal automaticky vyskočit na účte 336, nakoľko predpis sa účtuje 524/336, resp. 331/336, a keď sa uhrádza menej tak 336 nie je vyrovnaný.
Penále je 545, ako nedaňový.
Mylné platby 378/221, vratka 221/378.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
uct.alena Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som sa uistiť v zopár účtovných prípadoch:
čiže ako zaúčtujem v podvojnom účtovníctve

  • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motor.vozidla? + sú poistky oslobodené od dph? áno, 568/379
  • nedoplatok na sociálnom poistení? za zamestnancov? 524/336
  • penále z oneskoreného zaplatenia soc.poistenia? účet 545
  • mylnú platbu? - banka nám omylom stiahla peniaze, ale zároveň ešte ten istý mesiac vrátila 378/221 a 221/378

ďakujem.

v texte
2 0
uct.alena uct.alena

uct.alena je offline (nepripojený) uct.alena

ďakujem veľmi pekne..i keď som teraz v pomykove...s tým PZP...je to na 518 alebo 568?hmm. ja som si bola takmer istá,že na 518 no nie som si istá, aký účet na strane dal..?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Poistné za prevádzku motorového vozidla by som skôr posúdila ako finančný náklad a v tomto prípade sa podľa postupov účtovania v PÚ účtuje na účte 568.

(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
7 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

uct.alena Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne..i keď som teraz v pomykove...s tým PZP...je to na 518 alebo 568?hmm. ja som si bola takmer istá,že na 518 no nie som si istá, aký účet na strane dal..?
predkontácia PZP 568/379 - je to ostatný záväzok
1 0
uct.alena uct.alena

uct.alena je offline (nepripojený) uct.alena

tuta, ďakujem!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
tuta Pozri príspevok
Poistné za prevádzku motorového vozidla by som skôr posúdila ako finančný náklad a v tomto prípade sa podľa postupov účtovania v PÚ účtuje na účte 568.

(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Možno som trošku , ale ja na účte 568 účtujem výlučne všetky bankové poplatky, PZP účtujem na účte 538/A. Ale - nechcem sa hádať, mne to skôr patrí na ostatné dane a poplatky.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, poistné v zmysle postupov účtovania je účet 568-analytika, ale nie je to poplatok.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nedoplatok by mal automaticky vyskočit na účte 336, nakoľko predpis sa účtuje 524/336, resp. 331/336, a keď sa uhrádza menej tak 336 nie je vyrovnaný.
jacekova Pozri príspevok
nedoplatok na sociálnom poistení? za zamestnancov? 524/336
Obidve odpovede sú vo všeobecnosti správne, ale závisí od toho, ako bol vyčíslený predpis poistného. Ak bol predpis poistného vyčíslený správne, iba uhradený nesprávnou sumou, tak platí prvá z odpovedí. Ak ale nedoplatok bol zistený napr. pri kontrole sociálnej poisťovne najprv ako ukrátený predpis, tak platí najprv druhá odpoveď a následne aj prvá.

Predpis PZP ? Až tri alternatívy ? od 518, cez 538, až 568 ? Pridám aj štvrtú .... 548, prezentovanú viacerými audítormi. Ja ... ak mám toľko alternatív, tak vždy oprášim a beriem do ruky Cenigovú, lebo nič ucelenejšie, logickejšie a lepšie nepoznám. Tá hovorí ... že 568/379 ... a s tým sa plne názorovo stotožňujem. Viacerí audítori unisono tvrdia, že 568 nie, lebo je to finančný náklad ... a poistenie sa týka prevádzkového predmetu, čiže 548 .... aj preto, lebo poistná udalosť ide na zodpovedajúci výnosový účet 648. Ja nie som audítor, ale .... túto paritu si veľmi nepripúšťam. Poistné 548 nie je predsa náklad na dosiahnutie príjmu 648 ... aj keď ... niektoré inscenované poistné udalosti .... by také mohli byť. Práve preto, že je to náklad poisťujúci náhodnú udalosť, od ktorej nemožno za normálneho priebehu očakávať výnos sa prikláňam k 568. Určite sa neprikláňam k 518, ani 538, lebo ... už som zdôvodnil.
5 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
a_je_to Pozri príspevok
Poistné 548 nie je predsa náklad na dosiahnutie príjmu 648.
Verím, že to nebudeš považovať za vytrhnutie z kontextu, ale čiastočne si už argumenty pre účtovanie na 548 uviedol (bez ohľadu, či sa s nimi stotožňuješ, alebo nie). Ja len poukážem na túto vetu, lebo v otázke nevidím žiadnu logiku a ani som sa nestretla s prístupom, ktorý by takto úzko obhajoval účtovanie poistného. Skôr platí vecná otázka, čo je predmetom poistenia? Riziká hospodárskej činnosti, alebo finančnej ... no a následne vykázanie. Zabudnime na to, že my vieme, čo tam účtujeme. Ale čo by si pod vykázanými sumami vo výkaze ziskov a strát v rámci finančnej činnosti predstavil nezávislý a nestranný subjekt. Napríklad zahraničný investor.

V účtovaní sa premietne dopad zvolenej účtovnej zásady. To je celé.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Janka ... je pre mňa poctou aj to, že si len ... čítala môj príspevok, lebo si vážim aj to, že tu publikuješ svoje vedomosti, aj to, aké dobré školenia robíš, aj pre Tvoj osobný šarm. Rád sa vyjadrím k nejasnostiam, ktoré si uviedla, bude to pre mňa česť. Nevadíme sa, aj keď sa možno celkom nezhodneme, iba si na verejnej stránke vymieňame názory na konkrétnu vec. To, na čom sme sa nezhodli nie je účtovno právny, ale skôr účtovno filozofický problém, čo mu dáva trochu vyšší level. Poďme teda v logike, ako sa najhlbšie dá. Inak by sme „zacitovali“ a bolo by po probléme, niekto by musel „vycúvať a dať prednosť“, na „ratingu“ by nezáležalo, bol by druhoradý. Neviem zvoliť zrozumiteľnejšiu metódu svojej odpovede, než vpísať svoje postoje do Tvojho textu. Dúfam, že to nebude pôsobiť príliš „úzko“, preexponovane, ani agresívne, to by ma mrzelo. Ak stojíš o môj názor ... tak mi prosím prepáč, neviem inak.
Jana Acsová Pozri príspevok
Verím, že to nebudeš považovať za vytrhnutie z kontextu,
Jana Acsová Pozri príspevok
/nie nebudem, sľubujem/ ale čiastočne si už argumenty pre účtovanie na 548 uviedol (bez ohľadu, či sa s nimi stotožňuješ, alebo nie /áno opísal som štvrtú alternatívu, aj to že sa k nej neprikláňam/. Ja len poukážem na túto vetu, lebo v otázke nevidím žiadnu logiku /ak myslíš tú ... Tebou citovanú, tak máš na 100% pravdu, lebo PZP nemá pre platiteľa naozaj žiadny výnos, trochu som to nechtiac spojil s havárijným/ a ani som sa nestretla s prístupom, ktorý by takto úzko obhajoval účtovanie poistného /ja som iba náležite zdôvodňoval, prečo sa k nemu osobne neprikláňam, lebo ma to nepresvedčilo. Možnože v svojich príspevkoch dávam dosť veľký akcent na diferenciálne znaky posúdenia, aby som vylúčil vnútorné neistoty tvrdení = moja choroba z povolania v inej profesii, ale mám rád vyriešenie otázky až do čiernobiela, nie do neurčitej šedej/. Skôr platí vecná otázka, čo je predmetom poistenia? Riziká hospodárskej činnosti, alebo finančnej ... no a následne vykázanie. No práve, predmetom a následkom riešenia možnej nehody nie je prevádzkový záväzok povinného – napr. prevziať poškodený predmet a vrátiť ho v opravenom stave na vlastné prevádzkové náklady, ale finančné odškodnenie - povinnosť finančne nahradiť preukázané náklady na škodu, ujmu. Robí sa to zo zákona cez poisťovne,poskytujúce nato finančné služby. A k platenej finančnej službe patrí finančný náklad. PZP je povinnosť držiteľa vozidla uzatvoriť zmluvu na finančné služby. Poisťovne sú predsa finančné inštitúcie. Poistený z toho žiadny, ani finančný ani prevádzkový výnos mať nikdy nebude. Iba finančnú úsporu proti okolnosti, že by celú škodu musel hradiť sám, zo svojich finančných zdrojov, čo by ho mohlo finančne zruinovať. PZP preto poisťuje finančné zdroje povinného, nie prevádzkový predmet. Nie prevádzkové riziká, ale finančné riziká. Iba poškodenému sa finančnou neprevádzkovou cestou nahradí škoda, resp. ujma. Finančný náklad z poistnej udalosti znáša v podobe PZP vopred a preventívne povinná strana a očakáva nepriamy, čisto finančný výnos v prospech tretej osoby – objektu finančného poistenia. Že škodu inému spôsobilo prevádzkové vozidlo ? Koho to v tomto prípade zaujíma ? Ako to môže prehlušiť finančnú povahu celej veci od A po Z ? A akú to má prednostnú určujúcu vlastnosť pre použitý účet? Zabudnime na to, že my vieme, čo tam účtujeme. Ale čo by si pod vykázanými sumami vo výkaze ziskov a strát v rámci finančnej činnosti predstavil nezávislý a nestranný subjekt. Janka, veď účtovné informácie sa robia prioritne pre užívateľov účtovníctva, nie pre nejaký nezávislý nestranný subjekt, tomunerozumiem. Napríklad zahraničný investor. Janka ... tento argument zbožňujem. Keby som napísal názor na zahraničných investorov, s ktorými som ja prišiel do sprostredkovaného styku ... tak od 1.1. nás vylúčia z EÚ. Príliš im podliezame ... až za hranice sebaúcty a dôstojnosti. Ak zahraničný investor nerozumie, nech si dá tlmočníkovi prečítať poznámky k účtovnej závierke k finančnej činnosti. Tam to nájde /aspoň v mojej/ a ... určite porozumie, ak bude spôsobilý.
V účtovaní sa premietne dopad zvolenej účtovnej zásady. To je celé.


Škoda, že nevieme, čo si o tom myslí pani Cenigová, z ktorej som v prvotnom stanovisku vychádzal, tiež je audítorka, aj metodička s rozsiahlou a skvelou publikačnou činnosťou. Janka, prosím Ťa, len sa na mňa nenahnevaj ... a hlavne teraz pred Vianocami. Ak sa v niečom mýlim, tak to prosím napíš ... pre mňa, aj pre iných. Ďakujem !
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Po vrátení mýtnej jednotky nám preplatili v hotovosti zostatok predplateného mýta a tiež kauciu, ktorú sme zložili pri uzatváraní zmluvy. Ako to mám zaúčtovať - pokladňa 211/MD a 538/D? Ďakujem a prajem šťastné a veselé!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kauciu ste mali mať na pohľadávkach,,,,
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Internetovú komunikáciu nikdy nie je možné brať osobne.

Ani preceňovať vlastnú dôležitosť ...

Každý má právo na názor. Ja nepracujem s argumentami, ktoré uvádzaš (a_je_to). V tom je podstata.

Nie, či je niečo čierne, biele ... alebo len sivé.

Je to účtovná zásada. To je celé. ... a slobodné právo subjektu rozhodnúť sa. Nositeľom rizika je subjekt, nie účtovník ani diskutujúci.

A s tými zahraničnými investormi ... ak Ti rezonuje zahraničný, tak to je Tvoj subjektívny pocit. Nie môj. Rovnako ako to, že závierka slúži hlavne "užívateľom účtovníctva", nakoľko pod tým si zrejme predstavuješ niečo iné ako ja.

Za názor, ktorý má viesť k diskusii sa rada postavím. Preto Ti ponechávam aj Tvoj. Však názor prezentujem na úrovni "práva ÚJ sa rozhodnúť" a nie ako jediný možný. A rovnako zdôrazňujem alternatívy. Mojím cieľom na školeniach nie je presadzovať vlastný názor, ale navodiť sitáciu na rozmýšľanie v konkrétnych podmienkach. Žiadne farby ... aj keď čiernobiele. Hoci sama hovorím, že účtovníctvo je "namaľovaný obraz majetkovej situácie a finančnej pozície" subjektu.

Názor, ktorý si uzurpuje jediné možné riešenie je v rozpore so slobodným právom na pluralitu názorov. A to má každý z nás z ústavy .-)
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
tuta Pozri príspevok
Poistné za prevádzku motorového vozidla by som skôr posúdila ako finančný náklad a v tomto prípade sa podľa postupov účtovania v PÚ účtuje na účte 568.

(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Súhlasím, pokiaľ to poistné sa vzťahuje k finančnému styku (napr. poistenie splácania úveru).

a_je_to Pozri príspevok
Obidve odpovede sú vo všeobecnosti správne, ale závisí od toho, ako bol vyčíslený predpis poistného. Ak bol predpis poistného vyčíslený správne, iba uhradený nesprávnou sumou, tak platí prvá z odpovedí. Ak ale nedoplatok bol zistený napr. pri kontrole sociálnej poisťovne najprv ako ukrátený predpis, tak platí najprv druhá odpoveď a následne aj prvá.

Predpis PZP ? Až tri alternatívy ? od 518, cez 538, až 568 ? Pridám aj štvrtú .... 548, prezentovanú viacerými audítormi. Ja ... ak mám toľko alternatív, tak vždy oprášim a beriem do ruky Cenigovú, lebo nič ucelenejšie, logickejšie a lepšie nepoznám. Tá hovorí ... že 568/379 ... a s tým sa plne názorovo stotožňujem. Viacerí audítori unisono tvrdia, že 568 nie, lebo je to finančný náklad ... a poistenie sa týka prevádzkového predmetu, čiže 548 .... aj preto, lebo poistná udalosť ide na zodpovedajúci výnosový účet 648. Ja nie som audítor, ale .... túto paritu si veľmi nepripúšťam. Poistné 548 nie je predsa náklad na dosiahnutie príjmu 648 ... aj keď ... niektoré inscenované poistné udalosti .... by také mohli byť. Práve preto, že je to náklad poisťujúci náhodnú udalosť, od ktorej nemožno za normálneho priebehu očakávať výnos sa prikláňam k 568. Určite sa neprikláňam k 518, ani 538, lebo ... už som zdôvodnil.

Konečne čierne na bielom, ako sa to má účtovať (a ja nemusím donekončna vysvetľovať, prečo som zaúčtovala poistné na 548 a nie 568):

§ 68 ods. 7 Postupov v zmysle Opatrenia MF/25822/2010-74

(7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované
na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti, napríklad príspevky právnickým osobám,
poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou. Na
samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien
podľa osobitného zákona40).
8 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Môžem zaúčtovať zníženie kapitálového fondu - účet 413 oproti účtu 648, keď sa tak vedenie rozhodne? Výnos na účte 648 je potom predmetom dane z príjmu, alebo je odpočítateľnou položkou?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to nemá logiku_aký je dôvod?
máš uznesenie VZ?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Vedenie sa rozhodlo, že by chcelo znížiť výšku kapitálového fondu, takže určite, ak je to možné takto vyriešiť, bude aj uznesenie VZ. Akým spôsobom je možné zúčtovať zníženie kapitálového fondu?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže nikto z vás mi nevie poradiť?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
akým spôsobom bolo zvýšené?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať