Zavrieť

Porady

fakturácia a "nie som platca DPH"

Prosím radu,

začínajúci živnostník prvýkrát ide vyfakturovať odberatelovi za vykonané stolárske práce, ako vypísať faktúru keď "nie som platca DPH". čiže daňové priznanie z DPH podávať nebude, ale treba na faktúre rozpísať cena bez DPH..., DPH....., cena spolu s DPH....??? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    flector Pozri príspevok
    Mám drobnú otázočku ktorá ma teraz napadla.

    Som registrovaný podľa §7a a mám vydané IČ DPH.
    Viem, že niesom platca DPH a to IČ DPH mám používať výhradne len pri styku s inými členskými štátmi (EU), alebo so správcom dane.
    Tj. do faktúr vydaných na Slovensko, alebo do tretích krajín ho ani neuvádzam – ako keby som IČ DPH ani nemal vydané.

    Mám ešte do tých faktúr vydaných na Slovensko, alebo do tretích krajín (tam kde sa píše IČ DPH) aj napísať: nie som platiteľ DPH
    Záleží na tom? (Úrady, kontrola, atď. ...)
    Čo sa stane / môže stať, ak to tam nebude / a čo ak to tam bude?
    Vďaka za odpoveď.
    Odo mňa napr. jeden klient vyslovene žiadal, aby som na fa uviedla formulku "nie som platiteľ DPH".
    Ale ináč používam podľa zákona o DPH odkaz na smernice:

    "According to Articles 193 to 196 of Council Directive 2006/112/EC of 28 November 2006 on the common system of value added tax as amended by Council Directive 2006/138/EC of 19 December 2006, the person liable for payment of VAT is the person to whom the service is supplied."

    prípadne len:
    Osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    keďže nie je platiteľ DPH, tak iba sumu celkovú..
    a na fa treba dať pozn. že nie je platiteľ DPH...
    Naposledy upravil ewita888 : 13.12.10 at 11:16

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ked nie si platiteľ (plátca je nespisovné=čechizmus) DPH, tak DPH na faktúre nikde neuvádzaš. Na faktúre musí byť tvoje DIČ a prípadne aj to prehlásenie "nie som platiteľ DPH".
    Všetky ceny aj jednotkové aj súčet sú konečné ceny, ktoré požaduješ od odberateľa.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    bianka117 Pozri príspevok
    Prosím radu,

    začínajúci živnostník prvýkrát ide vyfakturovať odberatelovi za vykonané stolárske práce, ako vypísať faktúru keď "nie som platca DPH". čiže daňové priznanie z DPH podávať nebude, ale treba na faktúre rozpísať cena bez DPH..., DPH....., cena spolu s DPH....??? Dakujem za odpoved.
    na faktúre nevypisuješ kolonku DPH, uvedieš len celkovú sumu bez dph, tá bude konečná faktúrovaná suma

    na faktúre tiež uvedieš "nie som platiteľ dph"

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    poprosím dodržiavať terminológiu v súlade so zákonom, najmä pri odporúčaniach, čo treba na faktúre uviesť.
    PLATITEĽ, nie plátca, platca ap.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    My sme v roku 2008 dostali faktúru od jednej živnostníčky kde bolo uvedené: "nie som platiteľka DPH". Myslím si, že bez ohľadu na pohlavie by tam malo byť "nie som platiteľ DPH".

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Mám drobnú otázočku ktorá ma teraz napadla.

    Som registrovaný podľa §7a a mám vydané IČ DPH.
    Viem, že niesom platca DPH a to IČ DPH mám používať výhradne len pri styku s inými členskými štátmi (EU), alebo so správcom dane.
    Tj. do faktúr vydaných na Slovensko, alebo do tretích krajín ho ani neuvádzam – ako keby som IČ DPH ani nemal vydané.

    Mám ešte do tých faktúr vydaných na Slovensko, alebo do tretích krajín (tam kde sa píše IČ DPH) aj napísať: nie som platiteľ DPH
    Záleží na tom? (Úrady, kontrola, atď. ...)
    Čo sa stane / môže stať, ak to tam nebude / a čo ak to tam bude?
    Vďaka za odpoveď.
    Naposledy upravil flector : 20.05.11 at 07:20

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Ďakujem za odpoveď,

    áno o odkaze na smernicu viem, ale pokiaľ mi je známe tak tá smernica sa uvádza iba pri styku s inými členskými štátmi – tj. s EU. Pokiaľ je faktúra vystavená do tretích krajín mám za to že sa neuvádza. <-- (Môžem sa aj mýliť - prosím o prípadné potvrdenie / vyvrátenie ...)
    (Napríklad do USA – však ako by na nich aj mohla prejsť táto daňová povinnosť, keď u nich žiaden VAT ani neexistuje. VAT existuje iba v EU.)

    Ide mi skôr o to, či som povinný tú formulku uvádzať pretože platca DPH nie som, ale IČ DPH mám (§7a). Resp. ako som sa pýtal čo hrozí (úrady, kontrola, ...) ak to tam napíšem a čo ak nenapíšem???

    Mojim odberateľom (poskytujem služby v IT) v tretích krajinách je to poväčšine jedno.
    Oni len pošlú peniaze a žiadne faktúry ako doklad odo mňa nechcú ...
    (Podľa ich vyjadrenia: "že, ... načo by im vôbec niečo také ako nejaké faktúry bolo ...???" hmmm )

    Takže mne záleží hlavne aby boli formálne v poriadku čo sa týka našich úradov. Pretože faktúry samozrejme vystavovať musím – pre zakladanie do môjho vlastného účtovníctva, aj keď ich odberatelia odo mňa väčšinou nechcú, ako som vravel.

    Takže ešte raz poprosím:
    Čo sa stane / môže stať, ak to (veta: "nie som platiteľ DPH") tam nebude / a čo ak to tam bude?

    Ďakujem.
    Naposledy upravil flector : 20.05.11 at 09:08

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    do EU dávaš povinne odvolábku
    do tretích štátov detto
    v tuzemsku by som neuvádzala výslovne že si neplatiteľ - tá formulka určite nie je povinná.
    a ak chceš, tak skôr pravdu - "registrácia podľa §7a) DPH"
    ale to by mohlo pôsobiť v tuzemsku zmätočne. preto v SR neuvádzaj žiadnu poznámku.

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    V rámci tuzemska sa IČ DPH neuvádza a tým pádom podľa mňa ani netreba uvádzať, že nie si platca DPH.

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Vďaka za reakcie,

    tiež si myslím, že okrem iných členských štátov únie a prípade iných/tretích krajín, kde majú niečo ako VAT (IČ DPH) (na také tretie krajiny som zatiaľ však osobne nenarazil, ale existujú - napr. Rusko, Ukrajina, Kanada, a iné.) to moje IČ DPH nemám (alebo možno dokonca nesmiem(?))uvádzať nikde. Tj. treba to uvádzať výhradne iba pri styku s inými členskými štátmi EU. Ostatne je to napísané aj vzadu na tej kartičke s mojím IČ DPH (podľa §7a) ktorú mi na DÚ vydali – že slúži pri styku s inými členskými štátmi a so správcom dane.

    Išlo mi hlavne o to či mám uvádzať tú formulku o ktorej je táto téma (nie som platiteľ DPH) na každej jednej faktúre (SK, tretie štáty) na ktorej svoje IČ DPH neuvediem.
    Ale keďže hovoríte, že to nieje povinné – tak som kľudný.

    KEJKA Pozri príspevok
    ...
    do tretích štátov detto
    ...
    Inak toto mi trošku nejde do hlavy.
    (A môžem sa aj mýliť. Ja som programátor, nie účtovník. [Pred pár mesiacmi som o týchto veciach nemal ani len šajn.] <-- Tieto veci ešte len učím [priebežne sám na sebe, resp. mojej firme] a snažím sa ich pochopiť.)

    Načo by tam taká formulka o prenose daňovej povinnosti, bola dobrá(?), keď na nich tá daňová povinnosť nemôže prejsť. Hovorím napríklad o USA. Kde mám takú skúsenosť, že mi firmy vyslovenie tvrdia, že oni nie sú "VAT payer" (platiteľ DPH). Čo je logické kdeže v USA VAT neexistuje. (Ale nezaškodí sa ich to aj tak opýtať pre istotu, keď je taká príležitosť – však za to človek nič nedá.) Oni majú iba obyčajné TAX ID číslo.

    Takže som čítaním rôznych (a treba povedať, často krát aj veľmi, ale veľmi protichodných) diskusií, metodických pokynov DRSR, právnych výkladov, zákonov, vyjadrení úradov, atď., atď., dospel zhruba k záveru 3 možných fakturačných prípadov:

    Možný fakturačný prípad 1.: <-- Zahraničie: príjemca nemá VAT(IČ DPH)

    Ak príjemca služby (nepodnikateľ, firma, ... ktokoľvek) z tretích krajín, alebo aj iných krajín (napr. aj z *iného členského štátu EÚ*) NEMÁ pridelené VAT(IČ DPH) ani **hodnoverne** nedokáže preukázať, že je vo svojej krajine platiteľ DPH. Napríklad tak, že má vo svojej krajine nejaký iný ekvivalent VAT-u, alebo iným **hodnoverným** spôsobom nevie dokázať, že na neho môže prejsť prenos daňovej povinnosti, MUSÍ sa považovať za nezdaniteľnú osobu a je mu treba vystaviť faktúru SO SLOVENSKOU DPH.

    (A na takej faktúre potom veta o smernici a prenose daňovej povinnosti nebude dávať žiaden zmysel.)

    [*] Samozrejme, že pokiaľ je firmou z iného členského štátu EÚ, MAL by mať pridelené IČ DPH, pokiaľ so mnou chce obchodovať. Takže, ak by ho náhodou ešte pridelené nemal, samozrejme by som sa ho snažil presvedčiť a vysvetliť mu dôvody prečo je to nutné.
    Ale na druhej strane, nie je vyslovene zakázané s ním obchodovať. Pretože, to že on chce obchodovať s firmou v inom členskom štáte EÚ a svoje IČ DPH nemá pridelené – to nieje môj problém (ale jeho).

    [**] Za hodnoverné preukázanie treba považovať LEN také dokumenty, či iné spôsoby preukázania, ktoré by akceptovala aj prípadná kontrola zo SK DÚ!

    Možný fakturačný prípad 2.: <-- Zahraničie: príjemca má VAT(IČ DPH)
    A naopak pokiaľ je z iného členského štátu (alebo aj inej tretej krajiny) a má pridelené IČ DPH, alebo vie inak **hodnoverne** preukázať, že na neho môže prejsť prenos daňovej povinnosti, je potrebné mu vystaviť faktúru BEZ DPH a pripojiť upozornenie o prenose daňovej povinnosti:

    Napríklad v znení:
    V súlade s čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady2006/138/ES z 19. decembra 2006 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná.

    Možný fakturačný prípad 3.: <-- Slovensko
    No a tretia možnosť (keď už som s tým začal, tak aby sme to mali skompletizované už úplne pre všetky fakturačné prípady), môže byť fakturácia na Slovensko. Tam je faktúra vždy s DPH, IČ DPH sa neuvádza, samozrejme žiadne smernice a tú formulku (nie som platiteľ DPH) nieje potrebné pripojiť, keďže nieje povinná.

    Takto to zhruba vidím ja.
    Samozrejme je to pohľad z mojej firmy (zameranej na "virtuálne" IT služby) registrovanej podľa §7a.

    A pochopiteľne nemusím mať vôbec pravdu. Môžete ma kľudne opraviť ak v tom vidíte chybu(y) <-- ja budem len a len rád! Oveľa radšej sa poučím na / o svojich chybách, ako by som sa mal skalopevne držať chybného pochopenia veci!

    Takže prosím o prípadnú opravu, alebo vaše názory a doplnenia.
    Ďakujem.
    Naposledy upravil flector : 22.05.11 at 11:00

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kedže si ma citoval, tak upresním, že do tretích krajín to nie je povinnosť, ALE nie je to chyba.
    Chyba by bola uvádzať ičDPH len v tuzemsku - a to vieš aj sám.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.