Zavrieť

Porady

Vianočná kapustnica

Vedel by mi niekto napísať dobrý recept na vianočnú kapustnicu ?Ja robievam len klasickú už dlhé roky a to tam dám len kyslú kapustu a susené hríby, chcela by som vyskúšať nejakú inú.
Usporiadat
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

ja robievam takuto:
v osolenej vode uvarim bravcove kosti, rebra ... skratka co mam. Vyvar scedim a pridam kvasenu kapustu, pridam bobkovy list, cierne a nove korenie. Trocha neskor pridam celu klobasu, ktoru popicham vidlickou, aby pustila stavu, udene maso, hriby a susene slivky. Povarim do zmaknutia, pridam predvarene zemiaky (ak by sa varili s kyslou kapustou by zostali tvrde, preto ich varim zvlast), maso z kosti, zahustim hrubou mukou a hotovo.

Bru chut. Mnozstva od oka :O)))
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ja varím kyslú kapustu s hubami a sušenými slivkami, potom pridám dobré údené mäso najlepšie aj kosti, pikantné pokrájané klobásy a nakoniec zahustím smotanou - nie kyslou, ale sladkou - tesne pred koncom záruky, aby mala takú troška inú príchuť.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja robím vianočnú kapustnicu možno podľa niekoho trochu zvláštnu,bez mäsa s maslom.Je to tradícia,ktorú nikdy neporuším a myslím,že ju bude dodržiavať aj moja dcérka.Dám variť kapustu,veľa hríbou,cesnak a potom záprašku s masla múky a smotany.Masla dám dosť veľa,skoro celú kocku na 5 l hrniec.Potom ešte pridám mlieko,alebo smotanu a dochutím podľa toho čo si to žiada,/vegeta,korenie,cukor a pod./.Je strašne jednoduchá a dobrá. Samozrejme keď ju náhodou navarím v priebehu roka nikdy nie je taká dobrá ako na štedrý deň.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ilona
Ja robím vianočnú kapustnicu možno podľa niekoho trochu zvláštnu,bez mäsa s maslom.Je to tradícia,ktorú nikdy neporuším a myslím,že ju bude dodržiavať aj moja dcérka.Dám variť kapustu,veľa hríbou,cesnak a potom záprašku s masla múky a smotany.Masla dám dosť veľa,skoro celú kocku na 5 l hrniec.Potom ešte pridám mlieko,alebo smotanu a dochutím podľa toho čo si to žiada,/vegeta,korenie,cukor a pod./.Je strašne jednoduchá a dobrá. Samozrejme keď ju náhodou navarím v priebehu roka nikdy nie je taká dobrá ako na štedrý deň.
Robím presne tak ako ty, nikdy sme na štedrý deň mäso nejedli. Ja nedávam smotanu, len spražím cibuľku na masle, pridám trošku múky, rozriedim vodou a dám do kapustnice. Nakoniec pridám rozšľahané vajíčko. Je taká číra, nezakalená. A nedávam do nej kapustu, len čistú kapustnicu. Zemiaky varím zvlášť a potom dám na tanier, rozpučím vidličkou (nie úplne na kašu, len tak na hrubšie) a zalejem kapustnicou. Mňam.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

Luba2
Ja varím kyslú kapustu s hubami a sušenými slivkami, potom pridám dobré údené mäso najlepšie aj kosti, pikantné pokrájané klobásy a nakoniec zahustím smotanou - nie kyslou, ale sladkou - tesne pred koncom záruky, aby mala takú troška inú príchuť.
Ja ju varim podobne, volame ju hlupa (bez masa) kapustnica (tak ako je hlupy caj - bez rumu) - t.j. kapusta, osobitne hriby prevriet, potom ich dam do kapusty, osobitne susene slivky, tie idu do kapustnice tesne pred dovarenim. Ked je kapusta uvarena, tak zatriepka zo slahackovej smotany (smotana, hl.muka). Tuto robievame na stedry vecer, ale najnovsie ju robim aj cez rok, co to mojim chlapom tak chuti (7 l hrniec za den fuc, 3 chlapi). Len sa musi dat vetrat byt....
Normalna je s masom, klobasou, hribami, osobitne zemiaky.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja varím takúto:
Na kocky pokrájam cibuľu, dám smažiť do sklovita, pridám nakrájané bravč. mäso, posmažím, pridám červené papriku, čierne korenie, biele korenie a podlejem vodou, aby s mäso udusilo. Ak mám údené kosti a bravč. kosti na ktorých je aspoň trochu mäsa tak ich pridám a dusím spolu. Keď je mäso polomäkké, tak pridám kyslú kapustu aj s vodou, pridám vodu aby, to nebolo veľmi husté, hríby, sušené slivky a na kolieska pokrájanú klobásu. Keď je mäso a kapusta mäkká, nastrúham 1 veľký zemiak na zahustenie a prevarím. Kyslú smotanu si pridávame pred jedením do taniera, podľa chuti.
Údené mäsu zvyknem občas uvariť aj samostatne a potom pridám varené údené mäso pokrájané na kocky do kapustnice a prevarím. Trošku vody z uvarenej údeniny pridám aj do kapustnice.
Naposledy upravil Zuzka : 29.11.05 at 14:33
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ja mám recept od mojej mamy. Do veľkeho hrca dám variť opláchnutú kyselú kapustu, ak nie je moc kyslá, netreba oplachovat. Súčastne dávam do kapusty variť aj mäso. A to tri druhy- hlavne hodne. Udené bravčové kosti a rebrá, neúdené bravčové rebrá - nie moc orezané alebo aj tzv. br. orezky, aj kúsok hovädzieho mäsa, také ako na polievku. Sušené hríby vopred namočím. Tie dávam ku koncu so slivkami a klobásou. Keď je mäso uvarené, vytiahnem ho a oberiem kosti, mäso vložím naspäť a na záver urobím zásmašku s masti, cestnaku a červej papriky a dochutím. Múku nedávam ale do polievkovej misy alebo do taniera nakrájam z tvrdého chleba tzv. špitky a tie zalejem horúcou kapsutnicou. Taktiež môže íst aj smotana, ale to mama nedávala.
Údene mäso, ktoré má byť ako hlavné jedlo, zvyknem piecť v rúre v zatvorenom pekáči podliate vodou. Tento výpek potom vlievam do kapustnice.
Naposledy upravil Zlata : 29.11.05 at 14:34
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Moja mama bola tak naučená, že dala variť len čistú kapustu potom ju scedila, takže jej zostala len čistá kyslá voda do ktorej dala variť hríby a na vianoce sme to jedávali tak, že do taniera sme si dali halušky zo zemiakov a zaliali tou kapustnicou. To sme vždy mali len na vianoce, boli sme tak naučení nám to tak chutilo, ale ja keď som sa vydala , môjmu manželovi tam chýbala kapusta
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Prečítal som všetky recepty a moc sa mi aj všetky páčia. Jediné čo k tomu môžem dodať je, že mi začali slinky tiecť ako psovi, keď zbadá kosť.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Taký recept tu nevidím, ako mám ja od mojej prababky, babky a mamy:
dám variť kyslú kapustu s hubami, udeným mäsom, klobásou a krúpami č.10
(niekedy krúpy varím zvlášť) lebo v kyslej kapuste sa varia dlhšie. Dochutím
smaženou cibuľkou, korením atď. Nemusím zahusťovať. Skúste, je to super.
Vždy je lepšia na druhý deň.
Moja mama by mala 85 rokov takže je to pekne starý recept.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Bubika
ja robievam takuto:
v osolenej vode uvarim bravcove kosti, rebra ... skratka co mam.
Bru chut. Mnozstva od oka :O)))
...povieeeem starenke ... nech si dajú na Teba bacha...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

U nás sa varieva takáto. Najprv sa varia sušené dubáky(množstvom sa nešetrí) bez kapusty, aby boli mäkkučké. Dubákov s kapustou má byť cca 1:1.Varia sa cca 3/4 hod. Pridá sa kyslá kapusta, ktorá sa varí max. 10 minút. Má byť chrumkavá. Ak je kapustnica málo kyslá, pridá sa juha(šťava z kyslej kapusty). Dochutí sa soľou, prípadne aj korením. Zahustí sa zápražkou. Táto je od mamy. U svokry sa varí taká istá, len sa ešte uvaria zemiaky v šupke, ošúpu sa, pokrájajú na väčšie kocky, osolia a premiešajú s upraženým maslom. V mise sa dajú na stôl a každý si z nich pridáva do kapustnice.
Na Silvestra ale varím kapustnicu od priateľky z Moravy. Je nezabudnuteľná. Tá kombinácia vyzerá zvláštne, ale kto raz uvarí, neverím, že odolá.

Moravská vianočná kapustnica.
Ingrediencie: sušené huby, kyslá kapusta, kvalitná údená klobása, suchá fazuľa(najlepšie strednej veľkosti) namočená vo vode deň vopred, 2 mrkvy strednej veľkosti, 1 smotana na šľahanie 33%-ná, 1 smotana na varenie 12%-ná, hladká alebo polohr. múka
Varíme v dvoch hrncoch.
1. hrniec. Varíme sušené huby cca 1/2 - 3/4 hodiny. Pridáme kyslú
kapustu a dovaríme.
2. hrniec. Varíme sušenú fazuľu do polomäkka, pridáme klobásu a celé
mrkvy. Môžeme variť aj v tlakovom hrnci, aby skôr zmäkla fazuľa.
Mrkvu a klobásu vyberieme, nakrájame na kolieska. Obsah obidvoch hrncov zmiešame dokopy, pridáme mrkvu a klobásu.
Habarkou zmiešame smotanu s múkou, vlejeme do kapustnice a prevaríme.

Je vážne výborná.
Naposledy upravil Marína : 29.11.05 at 17:31
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

To nedávate papriku, len Zlata?
Aj ja som varievala kapustnicu so zemiakmi a smotanou, ale už tak nerobím. Kapusta, hríby, údené mäso, klobása, veľa rasce, cesnaku a mletého korenia všetkých farieb,nakoniec do červena upražená cibuľka a spenená paprika, trošku majoránu. Veľmi kyslá, ostrá, červená a taká hustá, že v nej stojí lyžica. Vonia celý dom.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kukučka, na Vianoce asi viacerí varíme tradičné kapustnice zdedené po našich predkoch. U nás sa aspoň tradície dodržiavajú a podľa niektorých uvedených receptov, myslím že nielen u nás. S mäsom a aj údeným, klobásami, zápražkou s cibuľou, cesnakom, paprikou atd. varievam počas roka v rôznych kombináciach. Cez Vianoce tradične už 30 rokov maminu. Dávam do nej celú 7 dcl fľašu čistých dubákov.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak toto je recept našej vianočnej kapustnice:

Na oleji spením paprikovú údenú klobásu, podľa veľkosti hrnca aj tri kusy. Keď pustí farbu , tak do nej pridám nadrobno pokrájanú veľkú cibuľu a dva strúčiky cesnaku. Neskôr pridám sušené huby namočené vopred vo vode , kyslú kapustu, mierne soľ , kmín , celé čierne a nové korenie ,zo dva bobkové listy a jednu sušenú feferónku. Podlejem vodou , aby to kapustu zakrylo a nechám variť. Zvlášť si uvarím pokrájané zemiačky a potom ich aj s vodou v ktorej sa varili vlejem do kapustnice. Miesto zásmažky môže byť zahustená tým, že sa do nej postrúha surový zemiak. Ale môže sa pridať aj nie veľmi hustá zásmažka. Kapustnica má byť pikantná, ale nie moc. Zvlášť v hrnci uvarím veľkú farebnú suchú fazuľu a v druhom celý suchý hrach. Do taniera kapustnice si potom každý dá aj z uvareného hrachu aj z fazule.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

U nás doma sa varieva takáto vianočná kapustnica:

Dám variť kyslú kapustu spolu s údenými rebrami, údeným mäskom, bravčovými kosťami a klobáskou. Neskvôr pridám vopred namočené sušené hríby a priamo do tejto kyslej kapusti dám variť aj pokrájané zemiaky. Zemiaky sa trošku dlhšie varia v kyslej vode a zaujímavosťou je, že na povrchu sa nikdy nerozpadnú, vytvorí sa na nich taká ako keby kôrka, ale z vnútra sú mäkučké. Na zahustenie pridávam zápražku, ktorá je urobená z domácej masti, cibule a hladnej múky. Samozrejme pridám potrebné koreniny. Z uvarených kostí pooberám mäsko, ktoré vrátim späť do kapustnice, uvarenú klobásku pokrájam na kolieska, pretože ju varím v celku a dám aj sušené slivky. A na koniec celého varenia pridávam už skoro do hotovej kapustice karamel. To je taká čerešnička na tortičke - tá kapustica je potom sladko kyslá, je vynikajúca a nevieme sa jej dojesť. Je proste skvelá - vyskúšajte - neobanujete Karamel urobím rozpustením kryšt.cukru, nie veľa, aby potom nebola kapustica veľmi sladká. Ja dávam tak dve-tri PL na 6L hrniec.
Prajem Vám dobrú chuť.
Monika
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Vsetky tie vianocne kapustnice urcite chutia uuuuzasne, az mi slinky tecu...
Prosim Vas nemate niekto recept na taku kapustnicu bez masa, u nas je zvykom a chcem udrzat tradiciu ze sa na stedry den maso neje, ani cibula /teda trochu v salate ano to je ok/ .... kapustnicu varim tak ze dam varit kapustu,hriby a vyvarit jednu malu klobasku pre chut, dochutim korenim,solou,bobk.listom, pridam slivky a trochu povarim.... je dobra ale hladam iny recpet ci niektora nemate.......
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Pekný deň, Majka.

Čo sa týka toho, že na Štedrý deň nejete mäso, to je v poriadku a s tým súhlasím, my tiež nejeme v tento deň mäsko, ale v kapustici ho uvarím, aby
bola chutnejšia. Pri servírovaní samotnej kapustice mäsko na tanier nikomu nedám .... S mäskom ju jeme až na druhý deň, alebo kto sa nemôže dočkať alebo je hladný, tak si dá po polnočnej ....

Monika
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Ajuška
...povieeeem starenke ... nech si dajú na Teba bacha...
....pred starenkou zatĺkam, babka hubuje a dedko si chodí pochutiť
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

My okrem kapustnice robíme aj mačanku. Tá sa varí takto: dám variť sušené hríby (hríbami nešetriť!), osolím ovegetujem, trošku bieleho korenia, bobkový list. Neskôr pridám šťavu z kyslej kapusty (u nás sa volá juška), pridám roztlačený cesnak a nakoniec zahustím rozhabarkovanou hl. múkou v mlieku s troškou smotany. Zápražku robím s cibuľkou a maslom. Je dobré pridať štipku kr. cukru a kvapku octu. Nám chutí, keď si ešte každý dá do taniera opraženú cibuľku na masle. Papáme to s chlebom a je to výborné (je to recept od mojej svokry z Habury)
Naposledy upravil JarkaL : 01.12.05 at 23:13
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať