Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
cenu zistíš z faktúr - musíš mať doklady. Ak nemáš, nárok na odpočítanie nevzniká.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Faktúry, resp. doklady s erp s príslušným dodacím listom, na ktorom je podrobný rozpis príslušného tovaru máme. szčo má otorenú živnosť od 22.01.2010. a v decembri 2010 dosiahla obrat pre registráciu. Vedieme sklad jednotlivých tovarových položiek, každý deň vytačíme aj pásku podľa PLU - pre výdaj zo skladu. Príjem je na základe dokladu z erp - resp. na základe priloženého dodacieho listu.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, vrátila by som sa ešte k preberanej téme:

citujem zo zákona a z príspevkov od Pani Acsovej:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

teda:
V prípade majetku, ktorý je predmetom daňového odpisovania podľa zákona o dani z príjmu sa berie do úvahy daňová zostatková cena a k nej sa viažúca daň. Na výšku odpočítanej dane nemajú vplyv účtovné odpisy. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že sa jedná o odpočítanie dane viažúcej sa k majetku. Ak sú vo vstupnej cene zahrnuté položky, v ktorých daň nie je obsiahnutá (napr. poplatky, súvisiace výdavky spojené o obstaraním od neplatiteľa, alebo majetok bol obstaraný ako celok od neplatiteľa a pod.) platiteľovi pri registrácii nevznikne právo daň odpočítať z takýchto položiek, alebo celého majetku. Z pohľadu zákona o dani z príjmov je odpis ročným nákladom a preto sa berie do úvahy zostatková cena k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii .

a pri zásobách tovaru:
ak SZČO neplatca dph účtujúci v JÚ si nakúpi zásoby , tak si uplatní pri úhrade daňový výdavok.Vtedy sa na neho vzťahuje pri registrácii odpočet dph za predchádzajúce roky?

na základe odpovede pani Acsovej: má právo na odpočítanie dane zo všetkých zistených zásob nevydaných do spotreby, ktoré eviduje v operatívnej evidencii (tá je povinná aj v JÚ). Javí sa to logické, nakoľko napr. pri ich predaji (tovar) bude odo dňa registrácie uplatňovať DPH, čím by došlo vlastne k duplovanému uplatneniu dane.

Teda: zistím si stav zásob tovaru k 31.01.2011, povedzme ze to bude suma 1000,00 € je to suma za ktorú som nakúpila tovar s dph, idem tento tovar predať od 01.02.2011 som platitelom dph. Suma 1000,00 € je s dph, takže ked to rozratam na drobné - vyrátam zo sumy 1000,00 € dph, ale 19 alebo 20 %? Ked tak na tým uvazujem, kedze ide o tovar - potraviny - syr, syrové výrobky / podliahaju urcitemu datumu spotreby /, pojde o tovar, ktorý som nakupila v priebehu roka - januara 2011 - teda som nakúpila s 20 % dph. Tovary ktoré som nakupila v roku 2010 a budem ich mat stale v stave na sklade / olivy, víno / budem musiet brat ohlad, kedy boli dodané, ci v roku 2010 alebo v roku 2011 a na základe toho vyčísliť dph.

Prosím vás idem na to správne?
Naposledy upravil janulka : 17.01.11 at 20:40
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

janulka Pozri príspevok
Dobrý večer prajem, vrátila by som sa ešte k preberanej téme:

citujem zo zákona a z príspevkov od Pani Acsovej:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

teda:
V prípade majetku, ktorý je predmetom daňového odpisovania podľa zákona o dani z príjmu sa berie do úvahy daňová zostatková cena a k nej sa viažúca daň. Na výšku odpočítanej dane nemajú vplyv účtovné odpisy. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že sa jedná o odpočítanie dane viažúcej sa k majetku. Ak sú vo vstupnej cene zahrnuté položky, v ktorých daň nie je obsiahnutá (napr. poplatky, súvisiace výdavky spojené o obstaraním od neplatiteľa, alebo majetok bol obstaraný ako celok od neplatiteľa a pod.) platiteľovi pri registrácii nevznikne právo daň odpočítať z takýchto položiek, alebo celého majetku. Z pohľadu zákona o dani z príjmov je odpis ročným nákladom a preto sa berie do úvahy zostatková cena k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii .

a pri zásobách tovaru:
ak SZČO neplatca dph účtujúci v JÚ si nakúpi zásoby , tak si uplatní pri úhrade daňový výdavok.Vtedy sa na neho vzťahuje pri registrácii odpočet dph za predchádzajúce roky?

na základe odpovede pani Acsovej: má právo na odpočítanie dane zo všetkých zistených zásob nevydaných do spotreby, ktoré eviduje v operatívnej evidencii (tá je povinná aj v JÚ). Javí sa to logické, nakoľko napr. pri ich predaji (tovar) bude odo dňa registrácie uplatňovať DPH, čím by došlo vlastne k duplovanému uplatneniu dane.

Teda: zistím si stav zásob tovaru k 31.01.2011, povedzme ze to bude suma 1000,00 € je to suma za ktorú som nakúpila tovar s dph, idem tento tovar predať od 01.02.2011 som platitelom dph. Suma 1000,00 € je s dph, takže ked to rozratam na drobné - vyrátam zo sumy 1000,00 € dph, ale 19 alebo 20 %? Ked tak na tým uvazujem, kedze ide o tovar - potraviny - syr, syrové výrobky / podliahaju urcitemu datumu spotreby /, pojde o tovar, ktorý som nakupila v priebehu roka - januara 2011 - teda som nakúpila s 20 % dph. Tovary ktoré som nakupila v roku 2010 a budem ich mat stale v stave na sklade / olivy, víno / budem musiet brat ohlad, kedy boli dodané, ci v roku 2010 alebo v roku 2011 a na základe toho vyčísliť dph.

Prosím vás idem na to správne?
V roku 2011 predávaš všetko s DPH 20%, bez ohľadu na dátum obstarania...
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pripomínam v tejto súvislosti aj Zákon o dani z príjmu § 17 odst.18 a).
2 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujem krásne, áno to čo idem predávať od 01.02.2011 ako platiteľ to chápem tam je jasna 20 % dph, ale ked si chcem uplatniť - teda odpočitat dan pri regisrácii zo zásob ktoré som obsatarala v roku 2010 z 19 % dph?mám v roku 2011, kedze som sa - teda szčo - stala platitelom dph v roku 2011, nárok uplatniť si zo zásob, ktoré mám k 01.02.2011 na sklade, nakupenych v roku 2010 s 19 % dph,nárok odpočítat 20 % dph?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

janulka Pozri príspevok
Ďakujem krásne, áno to čo idem predávať od 01.02.2011 ako platiteľ to chápem tam je jasna 20 % dph, ale ked si chcem uplatniť - teda odpočitat dan pri regisrácii zo zásob ktoré som obsatarala v roku 2010 z 19 % dph?mám v roku 2011, kedze som sa - teda szčo - stala platitelom dph v roku 2011, nárok uplatniť si zo zásob, ktoré mám k 01.02.2011 na sklade, nakupenych v roku 2010 s 19 % dph,nárok odpočítat 20 % dph?
Nie. Nárok na odpočet je podľa nákupu. Keď si nakúpila, teda v roku 2010, s 19% DPH, tak odpočítaš 19 % DPH...
4 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Supeeeeeeeeeer, ďakujem, ďakujem. Teda znamená to "trošku" sa "pohrať so skladom." Základ je mať teda správnu podrobnú evidenciu. Idem sa hrať.
Naposledy upravil janulka : 18.01.11 at 07:53
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

janulka Pozri príspevok
Supeeeeeeeeeer, ďakujem, ďakujem. Teda znamená to "trošku" sa "pohrať so skladom." Základ je mať teda správnu podobrnú evidenciu. Idem sa hrať.
Nárok na uplatnenie DPH pri registrácii je vždy podľa dokladov o nadobudnutí tovaru. Teda, v inventúre vyznačíš s akou DPH si tovar nakúpila, (napr. niečo s 19 % a niečo s 20 %), a s takou DPH budeš aj nárokovať. Napr. ak budeš mať na zásobách tovar nadobudnutý s 19 % DPH za 100 € a tovar nadobudnutý s 20 % DPH za 200 €, tak celkom si budeš nárokovať DPH v hodnote 300 €...
Ovšem, bez ohľadu na horeuvedené, budeš odo dňa, kedy si platiteľom DPH, všetok tovar predávať s 20 % DPH...
4 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Sro si rozšírila činnosť o malé bistro. Nie je platiteľom DPH. V mesiacoch 11,12/2010 nakupovali zariadenie bistra, všetko drobný majetok napr. umývačku riadu, kuch.robot, elektrický nôž a pod. Ak by sa chceli stať dobrovoľnými platiteľmi DPH v tomto roku teraz aktuálne, môžem im odpočítať DPH z toho drobného majetku? Par. 55 zákona o DPH hovorí iba o "majetku" z čoho mi vychádza že by nemuselo ísť iba o dlhodobý. Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
certik Pozri príspevok
Sro si rozšírila činnosť o malé bistro. Nie je platiteľom DPH. V mesiacoch 11,12/2010 nakupovali zariadenie bistra, všetko drobný majetok napr. umývačku riadu, kuch.robot, elektrický nôž a pod. Ak by sa chceli stať dobrovoľnými platiteľmi DPH v tomto roku teraz aktuálne, môžem im odpočítať DPH z toho drobného majetku? Par. 55 zákona o DPH hovorí iba o "majetku" z čoho mi vychádza že by nemuselo ísť iba o dlhodobý. Ďakujem
pokiaľ je ten nákup už v spotrebe 11,12/2010, tak pri registrácii v r. 2011 už možnosť odpočítania DPH z tohto "spotrebovaného" materiálu nie je.
Mohla si ju odpočítať pri registrácii v roku 2010 /čo sa nestihlo/
alebo v prípade, že ten drobný majetok zostal evidovaný na zásobách - neboli uplatnené náklady.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
len otázočku poprosím a keby daný majetok bol v roku 2010 daný do používania, teda už by nebol evidovaný v zásobách, boli by uplatnené náklady, aj tak by si mohla z neho uplatniť dph, pri prípadnej registrácii v roku 2010?

dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a kebyže...ved je už neskoro, tak čo riešiš? Spätná registrácia nie je možná.
áno, presne tak som odpovedala. odpočet DPH z dôvodu registrácie pri drobnom majetku je možný v roku jeho nadobudnutia.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Môžem sa opýtať koľko rokov dozadu sa daň pri registrácii odpísať máme na sklade materiál od roku 2009, možno bude niečo aj 2008 je toho málo ale aj na ten si môžeme uplatniť odpočet?...nikde som to nenašla, preto si myslim, že pri skladovej evidencii by sa dali aj tie roky 2009 a 2010 uvažujem správne? Ďakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, a máš to v § o registrácii - zákon o DPH, odpočet zo zásob na sklade na základe inventúry.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

dakujem
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
KEJKA Pozri príspevok
a kebyže...ved je už neskoro, tak čo riešiš? Spätná registrácia nie je možná.
áno, presne tak som odpovedala. odpočet DPH z dôvodu registrácie pri drobnom majetku je možný v roku jeho nadobudnutia.

Sorry, sorry, len som sa pýtala.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Mám k tejto téme trochu iný dotaz: spoločnosť sa stala kvartálnym platiteľom od
25.11.2010, dňa 15.11.2010 nakúpila laminátovú podlahu (nebola upl. DPH pri nákupe z dôvodu, že materiál bol nakúpený v období pred registráciou), túto podlahu však nestihla z prevádzkových dôvodov zabudovať do konca roku, práce boli prevedené a fakturované až v r.2011. Materiál (laminát) bol preto preúčtovaný k 31.12.2010 na sklad ako zásoby; stretla som sa však aj s názorom, že mal byť ponechaný v nákladoch roku 2010 na účte 501, čo podľa mňa nie je správne, pretože nebol daný do spotreby... prosím o diskusiu.
Je možné uplatniť odpočet DPH z takýchto zásob aj v I.Q.2011? ... nebude však splnená podmienka prvého zdaňovacieho obdobia... v IV.Q.2010 sa DPH neuplatnila z dôvodu, že tento materiál bol nakúpený pred dňom registrácie za platiteľa DPH ... akosi sa do toho zamotávam, prosím o Vaše názory
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci je mozne pouzit §55 a odpocitat si dat v takomto pripade (ja myslim, ze ano, len si nie som ista):

s.r.o. vznikla 15.2.2011 hned sme poziadali o dobrovolneho platcu dph, ale platitelmi sme sa stali az od 15.3.2011 medzitym sa do firmy nakupovali pocitace, softver, rozny spotrebny material, telefony, zaplatili sme aj najom dopredu na 3 mesiace - chcem sa opytat ci si mozem z tychto veci uplatnit odpocet dph a z akym datumom to mam uctovat, mam tam dat datum 15.3.?ked je blocek napr. z 20.02.??

dakujem velmi pekne
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

sara-ke Pozri príspevok
dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci je mozne pouzit §55 a odpocitat si dat v takomto pripade (ja myslim, ze ano, len si nie som ista):

s.r.o. vznikla 15.2.2011 hned sme poziadali o dobrovolneho platcu dph, ale platitelmi sme sa stali az od 15.3.2011 medzitym sa do firmy nakupovali pocitace, softver, rozny spotrebny material, telefony, zaplatili sme aj najom dopredu na 3 mesiace - chcem sa opytat ci si mozem z tychto veci uplatnit odpocet dph a z akym datumom to mam uctovat, mam tam dat datum 15.3.?ked je blocek napr. z 20.02.??

dakujem velmi pekne
mozete mi prosim poradit?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať