Zavrieť

Porady

Vrátenie daňového bonusu na dieťa

Dobrý deň! Prosím o radu, musíme vrátiť daňový bonus na dieťa a nevieme kde a na koho sa máme obrátiť a čo je potrebné k tomu. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    katarinqua Pozri príspevok
    Ahojte, riešim podobný prípad, tiež by ma zaujímalo ako to vlastne je:

    - SZČO - po celý rok 2010 zarobila 1.000 € a zároveň bola od 01.07.2010 zamestnancom, kde zarobila 4.000 € a súčasne jej zo zamestnania bol zohľadňovaný daňový bonus za 2. polrok.

    Má takýto "súbeh" nárok na daňový bonus za celý rok 2010?
    má nárok za celý rok..

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    milagros208 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Predsa by som len chcela vedieť "naisto" ako to vlastne je. Je možné, aby jeden rodič poberal DB na jedno dieťa a druhý na druhé? Ďakujem.
    Deti sa nemôžu deliť. To znamená, že za to isté obdobie nemôže poberať daň. bonus jeden rodič na 1 dieťa a druhý rodič na 2. dieťa.

    Zákon 595/2003 § 33 ods.4

    (4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

    imene je offline (nepripojený) imene

    imene
    mala som teraz podobny prípad, manžel si uplatňoval na jedno dieťa(vlastné) celý rok 2010, manželka po materskej nastúpila u iného zamestnávateľa a uplatňovala si tam na svoje dve deti z prvého manželstva. Na daňovom riaditelstve v BB mi poradili, ako mám to v RZ vysporiadať: jeden z rodičov musí vrátiť bonus a druhý si to v RZD požiada sätne doplatiť, v tomto prípade je to lepšie u manžela, lebo si môže aj na tie dve deti manželky požiadať od 1/2010.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kvetina33 Pozri príspevok
    Dobrý deň! Prosím o radu, musíme vrátiť daňový bonus na dieťa a nevieme kde a na koho sa máme obrátiť a čo je potrebné k tomu. Ďakujem za radu.
    Najlepšie na DÚ v mieste bydliska.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím poradte.

    Mám takýto prípad:

    Manžel je SZČO popri zamestnaní, v ktorom mu každý mesiac vyplácajú daňový bonus. No zo živnosti mu vychádza strata. Má právo na tento už vyplatený daňový bonus.

    V zákone som to konkrétne nenašla, iba toto ale to nie je jeho prípad.

    (7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

    Ďakujem za pomoc!

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Našla som to:


    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo
    ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    Ak spĺňa podmienku výšky príjmu podľa § 5, tak potom by sa nemal skúmať §6.

    katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

    katarinqua
    Ahojte, riešim podobný prípad, tiež by ma zaujímalo ako to vlastne je:

    - SZČO - po celý rok 2010 zarobila 1.000 € a zároveň bola od 01.07.2010 zamestnancom, kde zarobila 4.000 € a súčasne jej zo zamestnania bol zohľadňovaný daňový bonus za 2. polrok.

    Má takýto "súbeh" nárok na daňový bonus za celý rok 2010?

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ahojte. Mám takýto prípad. Manželka si uplatňovala daňový bonus na jedno dieťa od 01-09/2010, v októbri 2010 odišla na materskú dovolenku. V novembri sa im narodilo dieťa, na ktoré si uplatnil DB manžel. Zhrnutie : manželka poberala DB na prvé dieťa 01-09 a manžel na druhé dieťa 11-12. Akým spôsobom urobiť DP pre manžela a ročné zúčtovanie pre manželku, aby to bolo v poriadku? Ďakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    milagros208 Pozri príspevok
    Ahojte. Mám takýto prípad. Manželka si uplatňovala daňový bonus na jedno dieťa od 01-09/2010, v októbri 2010 odišla na materskú dovolenku. V novembri sa im narodilo dieťa, na ktoré si uplatnil DB manžel. Zhrnutie : manželka poberala DB na prvé dieťa 01-09 a manžel na druhé dieťa 11-12. Akým spôsobom urobiť DP pre manžela a ročné zúčtovanie pre manželku, aby to bolo v poriadku? Ďakujem.
    Manzelke uplatnit DB za cely rok na prve dieta v RZ, ak splnila podmienku prijmu aspon 6xminimlana mzda za cely rok (co asi splnila do septembra).
    Manzelovi nechat DB za druhe dieta za november, december tak ako si ho uplatnil.
    Manzelovi dat podpisat uplatnovanie DB aj za prve dieta od 1/2011, takze v roku 2011 si bude uplatnovat DB za obe deti.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    ivka70 Pozri príspevok
    Manzelke uplatnit DB za cely rok na prve dieta v RZ, ak splnila podmienku prijmu aspon 6xminimlana mzda za cely rok (co asi splnila do septembra).
    Manzelovi nechat DB za druhe dieta za november, december tak ako si ho uplatnil.
    Manzelovi dat podpisat uplatnovanie DB aj za prve dieta od 1/2011, takze v roku 2011 si bude uplatnovat DB za obe deti.
    No, neviem, či je to správne. V §33 sa píše, že počas roka sa môže meniť poberateľ DB /obdobie sa nesmie prelínať/, ale na všetky deti. Podľa mňa si nemôže jeden rodič uplatňovať DB na jedno dieťa a druhý na druhé. Buď je poberateľom DB alebo nie je. Ak áno, uplatňuje si DB na tie, na ktoré mu vznikol nárok.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    milagros208 Pozri príspevok
    No, neviem, či je to správne. V §33 sa píše, že počas roka sa môže meniť poberateľ DB /obdobie sa nesmie prelínať/, ale na všetky deti. Podľa mňa si nemôže jeden rodič uplatňovať DB na jedno dieťa a druhý na druhé. Buď je poberateľom DB alebo nie je. Ak áno, uplatňuje si DB na tie, na ktoré mu vznikol nárok.
    Tak v takom pripade nechat manzelke DB do septembra 2010 a manzelovi na prve dieta od oktobra 2010 a druhe tak ako mal od novembra 2010.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ďakujem za odpoveď. Predsa by som len chcela vedieť "naisto" ako to vlastne je. Je možné, aby jeden rodič poberal DB na jedno dieťa a druhý na druhé? Ďakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    milagros208 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Predsa by som len chcela vedieť "naisto" ako to vlastne je. Je možné, aby jeden rodič poberal DB na jedno dieťa a druhý na druhé? Ďakujem.

    Deti sa delit nemozu, ale obdobie ano.
    Takze je mozne, aby na dieta do oktobra poberala DB manzelka a od novembra na obe deti manzel.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    milagros208 Pozri príspevok
    Ahojte. Mám takýto prípad. Manželka si uplatňovala daňový bonus na jedno dieťa od 01-09/2010, v októbri 2010 odišla na materskú dovolenku. V novembri sa im narodilo dieťa, na ktoré si uplatnil DB manžel. Zhrnutie : manželka poberala DB na prvé dieťa 01-09 a manžel na druhé dieťa 11-12. Akým spôsobom urobiť DP pre manžela a ročné zúčtovanie pre manželku, aby to bolo v poriadku? Ďakujem.
    Manželke dáte podpísať zmenu vo vyhlásení od 1.10.2010. Ak obaja nie sú vašimi zamestnancami niektoré mzdárky požadujú potvrdenie, dokedy jej bol DB na prvé dieťa vyplatený.

    Na základe toho si manžel uplatní v RZD doplatenie DB na prvé dieťa za obdobie 10-12/2010. Od 1.1.2011 bude poberať DB na obidve deti.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    veronikasad Pozri príspevok
    Manželke dáte podpísať zmenu vo vyhlásení od 1.10.2010. Ak obaja nie sú vašimi zamestnancami niektoré mzdárky požadujú potvrdenie, dokedy jej bol DB na prvé dieťa vyplatený.

    Na základe toho si manžel uplatní v RZD doplatenie DB na prvé dieťa za obdobie 10-12/2010. Od 1.1.2011 bude poberať DB na obidve deti.
    Ďakujem za odpoveď. Presne to som povedala známemu, aby to urobil takto.

    kacka86 je offline (nepripojený) kacka86

    kacka86
    Naša konateľka poberala bonus na dve deti, takže som jej ho aj uplatňovala. V júli mi povedala, že jedna dcéra už na VŠ pár mesiacov nechodí, že jej mám uplatňovať daňový bonus už len na jedno dieťa. Nemala potvrdenie o ukončení štúdia, ani nevedela presne od ktorého dátumu skončila. Potvrdenie priniesla konečne až na konci decembra. Podľa neho dcéra skončila štúdium už 29.03., teda 3 mesiace sa jej uplatňovala daňový bonus navyše. Teraz je tu otázka, akým spôsobom to treba vrátiť. Či som ja za firmu povinná to nejako vysporiadať, alebo konateľka si to zohľadní vo svojom daňovom priznaní.... Nemám s tým žiadnu skúsenosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.