Zavrieť

Porady

List vlastníctva?

Dobrý deň,

mám problém s listom vlastníctva k rodinnému domu. Potreboval by som poradiť na koho je najlepšie sa obrátiť ak chcem list vlastníctva dostať? Na geodéta, notára, právnika? RD rodičia začali stavať na pozemku (ktorý má bohvie koľko menších častí a teda asi aj neznámy počet vlastníkov) na základe dohody z obecným úradom. Ubehlo 25 rokov, minulo sa cca. 3000 euro a LV stále nie je. Vie niekto poradiť?

Ďakujem
Naposledy upravil radhino : 22.01.11 at 22:14 Dôvod: doplnenie informacii
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prečo vlastne stavba nie je v katastri zapísaná? Vlastníkom stavby je jednoznačne stavebník, aj keby išlo o neoprávnenú stavbu na cudzom pozemku (§ 135c obč.zák.). Ak má stavby súpisné číslo, po roku 1976 musela byť skolaudovaná. Pokúsili ste sa urobiť vklad do katastra? Ak nie, tak to urobte.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 31
    § 31 vyhlášky 461/2009 ktorou sa vykonáva katastrálny zákon
    (1) Údaje o práve k stavbe, ku ktorej kolaudačné rozhodnutie alebo užívacie povolenie nadobudlo právoplatnosť do 1. októbra 1976, sa do operátu katastra zapíšu na základe oznámenia obce, kedy bola stavba postavená, aké jej bolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom.

    Ten rok 1976 je tam preto, lebo vtedy bol vydaný stavebný zákon a odvtedy sa stavba musí skolaudovať na zápis do katastra, predtým stačilo súpisné číslo.
    My sme mali pre rokom 1976 súpisné číslo a nezapísanú stavbu postavenú tiež na nevysporiadanom pozemku. Po roku 1992 bolo obdobie, keď zapisovali takéto stavby aj na nevysporiadanom pozemku. V súčasnosti v zmysle § 135c súd na návrh vlastníka pozemku môže dať stavbu odstrániť alebo mu ju prikázať do vlastníctva za náhradu.
    Podľa odseku 3 § 135c "Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe." K tomuto som čítala (neviem momentálne nájsť zdroj), že v prípade zápisu stavby na cudzom pozemku kataster konanie preruší a požiada súd (nie som si istá či kataster alebo vlasttník stavby), aby rozhodol o zriadení vecného bremena na právo stavby na pozemku.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Anja111, Kvaka, Lubaba, Danielle369, zdenka131, arizona
    Neužitočné (1)
    5

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    radhino Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám problém s listom vlastníctva k rodinnému domu. Potreboval by som poradiť na koho je najlepšie sa obrátiť ak chcem list vlastníctva dostať? Na geodéta, notára, právnika? RD rodičia začali stavať na pozemku (ktorý má bohvie koľko menších častí a teda asi aj neznámy počet vlastníkov) na základe dohody z obecným úradom. Ubehlo 25 rokov, minulo sa cca. 3000 euro a LV stále nie je. Vie niekto poradiť?

    Ďakujem
    Skús si prečítať túto tému. http://www.porada.sk/t67049-legalizacia-stavby.html
    Je tam všetko, čo potrebuješ.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    stavať na pozemku (ktorý má bohvie koľko menších častí a teda asi aj neznámy počet vlastníkov) na základe dohody z obecným úradom. Ubehlo 25 rokov,
    Tu by sa tiež mohlo uvažovať o tzv vydržaní.
    http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...-roky-starate/

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    radhino Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám problém s listom vlastníctva k rodinnému domu. Potreboval by som poradiť na koho je najlepšie sa obrátiť ak chcem list vlastníctva dostať? Na geodéta, notára, právnika? RD rodičia začali stavať na pozemku (ktorý má bohvie koľko menších častí a teda asi aj neznámy počet vlastníkov) na základe dohody z obecným úradom. Ubehlo 25 rokov, minulo sa cca. 3000 euro a LV stále nie je. Vie niekto poradiť?

    Ďakujem
    Nechce sa mi veriť , že toľko peňazí ste vydali a ešte aj taká dlhá doba ...

    Začať by sa malo od pozemku , ten by mal byť evidovaný v katastry .
    https://www.katasterportal.sk/kapor/
    Zadáš podľa koloniek údaje a malo by nejaké info podať .
    Mali by tam byť aj všetci spoluvlastníci .
    Dohoda s obecným úradom ???...aká ???...ústna , bez stavebného povolenia ...
    No neviem ,neviem ...

    kattus je offline (nepripojený) kattus

    kattus
    Ahoj
    my sme mali presne ten isty problem.
    Otec postavil dom este dakedy v 80tych rokoch,mal supisne cislo,no v katastri nebol a pozemok pod nim tiez nie.
    Na dom sme LV dostali velmi rychlo,asi tak,ze na dedicskom konani sme dom zdedili,s rozhodnutim o dedicstve s pravoplatnostou a s listinou o prideleni supisneho cisla,co nam vydal obecny urad,sme sli na kataster a tam to zapisali na LVcko.
    Pozemok pod nasim domom na LV nemame,je obecny,mame problem so starostom,ale viem o tom,ze ked sa uziva s dobrym umyslom viac ako 10 rokov,da sa nadobudnut vydrzanim,na co v nasom pripade bolo treba nejaku ziadost,ktoru potvrdil obecny urad a myslim,ze nejaky svedok,ze sa skutocne pozemok uzival viac ako 10 rokov.Kedze so starostom sa nemozeme dohodnut,tak pozemok je stale obecny,on nam proste to razitko neda,ze obec suhlasi,aby pozemok presiel nam po uz vyse 30 rocnom uzivani....ale viem,ze sa to takto da nadobudnut.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Keďže LV na dom existuje, nech sa zamerajú na úpravu práv k pozemku, na ktorom je postavený dom. Ak im dal v roku 1983 obecný úrad stavebné povolenie, možno to bude zase úplne inak. Môže sa ísť opýtať na obecný úrad, ako to s tými pozemkami je, možno sa budú dať odkúpiť. My sme mali tiež 1izbový byt, ktorý bol na nevysporiadanom pozemku a pred pár rokmi nám ten pozemok obec predala, cena bola pre prvonadobúdateľov nízka, ale aj pre tých ostatných nepresiahla 350€.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    radhino Pozri príspevok
    Dom je zakresleny na katastralnej mape, ma aj supisne cislo. Na katasterportal som pozeral a je zaujimave ze ked som dal najst parcelu tak hned ma upozornilo ze tam nie je LV a ze je to nevysporiadany pozemok. Potom som dal vyhladat podla mena vlastnikov a tam zase bolo ze na dom LV je. O rodicia nikdy ziadne LV do ruky nedostali. tak ja neviem
    Potom stačí len si LV z katastra vyžiadať.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    misoft Pozri príspevok
    Tu by sa tiež mohlo uvažovať o tzv vydržaní.
    http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...-roky-starate/
    Myslím, že by sa v tomto prípade dalo použiť „Dobromyseľný je držiteľ napríklad vtedy, ak vec nadobudol na základe zmluvy alebo rozhodnutia, ktoré však sú neplatné, a nevedel to “. Asi bude potrebné mať tú dohodu s obecným úradom, inak nepochodí.

    geodet123 je offline (nepripojený) geodet123

    geodet123
    Kvaka Pozri príspevok
    Asi bude potrebné mať tú dohodu s obecným úradom, inak nepochodí.
    To mu moc nepomôže. Nemôže vydržať od obecného úradu, ak ten nebol vlastníkom

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    geodet123 Pozri príspevok
    To mu moc nepomôže. Nemôže vydržať od obecného úradu, ak ten nebol vlastníkom
    No veď on by nevydržal od obecného úradu, to by ani nemohol, on by vydržal na základe užívania pozemku v dobrej viere na základe dohody s obecným úradom, aj keď bola možno takáto dohoda neplatná, ale nevedel o tom, že je neplatná. Mal by zadávateľ uviesť viac údajov, aby sme tu nehádali, čo by sa dalo, keby mal ....

    radhino je offline (nepripojený) radhino

    radhino
    Takže stavebné povolenie bolo vydané na základe dohody s obecným úradom a stavebým výborom či ako sa to vtedy volalo a v roku 1983 rodičia začali stavať.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    radhino Pozri príspevok
    Takže stavebné povolenie bolo vydané na základe dohody s obecným úradom a stavebým výborom či ako sa to vtedy volalo a v roku 1983 rodičia začali stavať.
    Má dom súpisné číslo?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    radhino Pozri príspevok
    ano ma supisne cislo
    Choďte sa opýtať na kataster, ako sa dá takýto dom zapísať. Ak má súpisné číslo, mali by ho zapísať samostatne, bez pozemku. Musí byť však geometrický plán.
    Naposledy upravil Kvaka : 22.01.11 at 23:33

    romorr je offline (nepripojený) romorr

    romorr
    Geometrický plán je potrebný len vtedy, ak dom nie je zakreslený na katastrálnej mape. Treba overiť na katastri (osobne alebo ak je katastrálne územie na internete tak cez katasterportal)

    radhino je offline (nepripojený) radhino

    radhino
    Dom je zakresleny na katastralnej mape, ma aj supisne cislo. Na katasterportal som pozeral a je zaujimave ze ked som dal najst parcelu tak hned ma upozornilo ze tam nie je LV a ze je to nevysporiadany pozemok. Potom som dal vyhladat podla mena vlastnikov a tam zase bolo ze na dom LV je. O rodicia nikdy ziadne LV do ruky nedostali. tak ja neviem

    laruta je offline (nepripojený) laruta

    laruta
    Podľa môjho názoru list vlastníctva od stavby s popisným číslom a list vlastníctva od pozemku, na ktorom je umiestnená stavba sú dve odlišné veci. Niekedy je uvedený v liste vlastníctva len stavba s popisným číslom bez pozemku tzn., že pozemok pod stavbou nie je vysporiadaný a je potrebné vyhotoviť geometrický plán. Tam sa ukáže o aké parcely sa jedná a kto je ich vlastníkom.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    radhino Pozri príspevok
    Dom je zakresleny na katastralnej mape, ma aj supisne cislo. Na katasterportal som pozeral a je zaujimave ze ked som dal najst parcelu tak hned ma upozornilo ze tam nie je LV a ze je to nevysporiadany pozemok. Potom som dal vyhladat podla mena vlastnikov a tam zase bolo ze na dom LV je. O rodicia nikdy ziadne LV do ruky nedostali. tak ja neviem
    No, takže je to inak, ako si písal. Dom má LV, a je to zapísané tak, ako má byť. Pozemky sú nevysporiadané, tak treba ísť cez vydržanie pozemkov. Ak sa dá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.