Zavrieť

Porady

Poistné plnenie

V roku 2010 sme mali poistné plnenie na kombajn. Ešte stále nemám doklad z poisťovne o jeho výške, poraďte mi prosím ako to zaúčtovať. Dal 648 a MD? Na časové rozlíšenie to nemôže ísť, lebo neviem výšku /len odhadom/. Žeby účet 378? Dík za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Takže oprava 511,343/321 podľa faktúry
    Krycí list ani vyčíslenie náhrady od poisťovne ešte nemáte. Ak by ste mali, tak by bolo účtovanie 378/648. Predpis voči poisťovni by bol znížený o spoluúčasť. Faktúra za opravu je z roku 2010 alebo 2011 - dodanie? Každopádne to musíš mať v rovnakom účtovnom období oboje naúčtované.
    Ak nemáš presnú sumu od poisťovne, musíš účtovať pohľadávku voči nej v dohadnej sume v období, kedy Ti vznikol nárok na poistné plnenie, čo predpokladám zo zmluvy vyplýva v deň, keď došlo k poistnej udalosti. Kedysi sa takéto odhady účtovali na účet 388, avšak ten bol novelizácoiu pred pár rokmi zrušený. Účtovanie na 385/648 v roku 2010 a ked budeš mať od poisťovne vyúčtovanie, preúčtovanie 378/385 byť nemôže, lebo nevieš do zostavenia účtovnej závierky a podania DP presnú sumu, ktorú Ti poisťovňa prizná.
    Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam by som si na danú poistnú udalosť vytvorila samostatné analytické účty 378AE/648AE, na ktorý by som do roku 2010 naúčtovala odhadom stanovenú sumu pohľadávky voči poisťovni (nezabudni priložiť výpočet, ako a podľa čoho si k sume prišla). Ja by som vychádzala z faktúry za opravu bez DPH očistenej o spoluúčasť. DPH si riadne odpočítaš, takže tú tam nezhrňaj.
    Keď po uzavretí kníh dostaneš vyúčtovanie od poisťovne, o tejto novej skutočnosti budeš účtovať už v roku 2011 a rozdiel zahrnieš do roku 2011. Ak poisťovňa prizná viac, tak rozdiel zaúčtuješ 378/648, ak menej, tak mínus 378/648 (???) Iný účet než 378 tam proste nesedí.

    Odporúčam spojiť sa s poisťovňou a získať od nich vyjadrenie ešte do uzavretia účtovníctva či a v akej výške evidujú Váš prípad. Najčistejšie by bolo, ak by si na základe ich vyjadrenia celú pohľadávku v presnej sume mala zaúčtovanú v období, kedy vzníká aj náklad za opravu.

    Budem rada, ak aj niekto skúsenejší sa vyjadrí.

    Aj tu je to pekne rozoberané
    http://www.porada.sk/t108847-nahrada...e-plnenie.html

    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-101935.html


    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-101935.html

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Kombajn bol zničený, treba ho vyradiť z majetku? Alebo pôjde len o opravu a bude sa normálne používať? Po tej poistnej udalosti ste ho ešte neopravovali? Nedostali ste žiaden krycí list alebo nejaké vyrozumenie, či šlo o totálku alebo či máte nejaký nárok na náhradu....veď nejaký doklad od poisťovne by ste mali mať.
    Postup je rovnaký ako pri inom majetku. Skús pohľadať.

    utrápená je offline (nepripojený) utrápená

    utrápená
    Je to oprava, kombajn sa bude naďalej používať, určite bude poistné plnenie len neviem v akej výške. Fa za opravu mám, oprátam spoluúčasť a takto aspoň odhadom si vypočítam výšku poistného plnenia, len mám problém ako to zaúčtovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.