Zavrieť

Porady

Premlcanie a social. poistovna

Zdravim, vela sa toho o premlcacej dobe popisalo aj rozne premlcacie doby-od 3 po 10 rokov.V r. 2000 som cca pol roka neplatil odvody do socialky.Sice doteraz dlznu sumu nevymahali a ani nehrozili exekuciou, ale urcite dlh eviduju.
Mam to brat tak, ze uz je nezaplatenie odvodov v r. 2000 premlcane? Islo o komplet fondy do soc. poistovne, nie len do fondu nezamestanosti.Kedy je premlcacia doba 3 roky, kedy 6 rokov a kedy 10 rokov?
Len si chcem byt isty, ze ked to zacnu vymahat a hrozit exekuciou, budu mat smolu.
Dakujem za rady.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Skús sa pohladať v tomto zozname

http://www.socpoist.sk/77/487s
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

veronikasad Pozri príspevok
Skús sa pohladať v tomto zozname

http://www.socpoist.sk/77/487s
ja sa nepotrebujem hladat-potrebujem vediet premlcaciu dobu-takze vopred dakujem za odpovede ohladom premlcacej doby.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cocker.ba Pozri príspevok
ja sa nepotrebujem hladat-potrebujem vediet premlcaciu dobu-takze vopred dakujem za odpovede ohladom premlcacej doby.
nie som právnik - na túto otázku ti neodpoviem. Ak si v zozname, SP tvoj dlh nepovažuje za premlčaný.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

veronikasad Pozri príspevok
nie som právnik - na túto otázku ti neodpoviem. Ak si v zozname, SP tvoj dlh nepovažuje za premlčaný.
Zakony hovoria nieco ine...takze premlcany by som mal byt.Otazka je, ci po 3,6 alebo 10 rokoch.
Prosim odpoved od ludi, ktori sa v tom vyznaju.To ze som v zozname dlznikov, ma netrapi -tam su ludia aj po 15 rokoch, co je z hladiska premlcacej doby holy nezmysel.Lebo ak je nieco premlcane, tak de facto skutok sa nestal a dlh uz neexistuje-je totiz nevymahatelny.
Alebo sa mylim?
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Súhlasím s veronikasad. Nie, že by som sa vyznala, ale v § 147 ods. 2 je uvedené: Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 1 a § 231 ods. 1 písm. b/. A § 228 ods. 1 hovorí: SZČO /čo je Tvoj prípad/ je povinná prihlásiť sa na nemocenské a dôchodkové poistenie najneskôr do 8 dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do 8 dní od ich zániku. Z toho mi vychádza, že keď si sa neodhlásil, tak právo predpísať nie je premlčané.
1 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Preco sa potom na Porade ohladom socialnej poistovne uvadzaju pri nedoplatkoch rozne premlcacie lehoty? Co teda vlastne plati? Na viacerych miestach som cital, ze socialna poistovna sice moze po 10-15 rokoch dlh vymahat, avsak ked sa dlznik odvola na premlcaciu dobu, tak socialna poistovna je povinna vymahanie zastavit.Ja som si na 90% isty, ze je to premlcane, zaujima ma vsak premlcacia doba v mojom pripade.
Da niekto konkretnu odpoved.Prosim o kvalifikovane rady, nie nazory.
Naposledy upravil cocker.ba : 12.02.11 at 19:32
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Janurka Pozri príspevok
Súhlasím s veronikasad. Nie, že by som sa vyznala, ale v § 147 ods. 2 je uvedené: Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 1 a § 231 ods. 1 písm. b/. A § 228 ods. 1 hovorí: SZČO /čo je Tvoj prípad/ je povinná prihlásiť sa na nemocenské a dôchodkové poistenie najneskôr do 8 dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do 8 dní od ich zániku. Z toho mi vychádza, že keď si sa neodhlásil, tak právo predpísať nie je premlčané.
ja som bol prihlaseny, len som pol roka vtedy neplatil.takze to asi nebude moj pripad
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Dôležité je to odhlásenie, nie prihlásenie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cocker.ba Pozri príspevok
Preco sa potom na Porade ohladom socialnej poistovne uvadzaju pri nedoplatkoch rozne premlcacie lehoty? Co teda vlastne plati? Na viacerych miestach som cital, ze socialna poistovna sice moze po 10-15 rokoch dlh vymahat, avsak ked sa dlznik odvola na premlcaciu dobu, tak socialna poistovna je povinna vymahanie zastavit.Ja som si na 90% isty, ze je to premlcane, zaujima ma vsak premlcacia doba v mojom pripade.
Da niekto konkretnu odpoved.Prosim o kvalifikovane rady, nie nazory.
Rôzna doba sa uvádza, lebo to bolo pri rôznych zneniach zákona v určitých prípadoch rozdielne.
V Tvojom prípade, ak si mal splnenú oznamovaciu povinnosť je premlčacia doba 10 rokov.

Znenie paragrafu zákona platného v r. 2000 /274/1994/
§ 24
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti.
(2) Právo vymáhať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.
(3) Právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa nepremlčuje, ak nebola splnená oznamovacia povinnosť podľa § 18.


Paragraf 18 hovorí o prihlasovacej sa povinnosti SZČO


V bode 2 nastala potom neskôr zmena doby na šesť rokov, t.j. ak by Ti ho predpísali tak od toho dňa začne opäť plynúť 6-ročná lehota
/zákon 461/2003 v zn. n.p..ú
3 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janurka Pozri príspevok
Dôležité je to odhlásenie, nie prihlásenie.

Toto je najnovšie znenie:


§ 147
Premlčanie poistného



(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 1 a § 231 ods. 1 písm. b).

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.

a §231 sa týka zamestnávateľa.

Pričom:

§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby



(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

Dôležité je v prvom rade prihlásenie - to ak by neobolo a bola povinnosť právo vymáhať poistné sa nepremlčuje a samozrejme aj keď s neodhlási, hoci už nemal povinnosť, tak mu budú počítať povinnosť platiť ďalej. Odhlásenie však neznamená premlčanie poistného, ktoré bol povinný SZČO platiť počas doby poistenia.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cocker.ba Pozri príspevok
Zakony hovoria nieco ine...takze premlcany by som mal byt.Otazka je, ci po 3,6 alebo 10 rokoch.
Prosim odpoved od ludi, ktori sa v tom vyznaju.To ze som v zozname dlznikov, ma netrapi -tam su ludia aj po 15 rokoch, co je z hladiska premlcacej doby holy nezmysel.Lebo ak je nieco premlcane, tak de facto skutok sa nestal a dlh uz neexistuje-je totiz nevymahatelny.
Alebo sa mylim?
nemýliš. premlčané poistné nie je vymáhateľné. Písať ho tam môžu ....
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Dakujem za kvalifikovanu odpoved.Takze po 10 rokoch je to premlcane.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Janurka Pozri príspevok
Dôležité je to odhlásenie, nie prihlásenie.
Ja som sa neodhlasoval-len som pol roka neplatil.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

§ 147
Premlčanie poistného


(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 1 a § 231 ods. 1 písm. b).

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.

--------
Si si istý, že ti SP neposlala s doručenkou platobný výmer, ktorý si neprevzal na pošte ?

Posledná skúsenosť u jedného môjho klienta z minulého roku. SP čistila šuflíky, poistné zodpovednosti za škodu zaplatil kedysi dávno o jeden deň neskôr, výmer poslali poštou - odberná lehota 3 dni. Klient to nestihol vybrať, zásielka sa vrátila späť. O dva dni prišlo rovnaké oznámenie pre jeho manželku, tiež SZČO. SP nebola ochotná predchádzajúcu zásielku doručiť znovu. Ak by žiadal o vrátenie preplatku poistného zaplateného bez právneho dôvodu (napr. pri spätnom priznaní SD) - nevyplatia mu ho, lebo je neplatičom.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Ano, som si isty, ze ziaden vymer za posledne roky o ktorom by som vedel, neprisiel.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pozri si ešte § 78 Zákona o sociálnom poistení, aby si niekedy nebol prekvapený

§ 78
Na začiatok

(1) Povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe, ktoré nezaplatili včas a v správnej sume poistné na dôchodkové poistenie za obdobie, za ktoré boli povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie, sa toto obdobie započíta na nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok a na určenie ich sumy ako obdobie dôchodkového poistenia odo dňa, v ktorom bola zaplatená celá suma dlžného poistného na dôchodkové poistenie. To platí aj na nárok na vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok po fyzickej osobe uvedenej v prvej vete a na určenie ich sumy, ak vdova, vdovec alebo sirota zaplatili dlžnú sumu poistného na dôchodkové poistenie po fyzickej osobe uvedenej v prvej vete. Na účely určenia sumy starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku zomretého poistenca sa poistné zaplatené podľa druhej vety považuje za zaplatené ku dňu jeho smrti.
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nie je to tak dávno, čo markizácka Lampáreň riešila prípad nevyplatenia invalidného dôchodku, lebo SP neuznala toto obdobie ako obdobie dôch. poistenia.

Prac.SP vtedy vysvetlovala, že záleží v ktorom roku nedoplatok vznikol. Zákon o SP sa veľakrát novelizoval a každý nedoplatok sa posudzuje inak.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Moj názor a skúsenosti vravia, že nič v soc. poisťovni NIEJE premlčané- oni sa raz za pár rokov ozvú a tým sa predlžuje lehota o dalších 10 rokov a takto to ide dokola,takže pochybujem, že by to malo byť premlčané- to určite nie...

Myslím,že o chvíľu to šupnú nejakému exe na "riešenie"
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Moj názor a skúsenosti vravia, že nič v soc. poisťovni NIEJE premlčané- oni sa raz za pár rokov ozvú a tým sa predlžuje lehota o dalších 10 rokov a takto to ide dokola,takže pochybujem, že by to malo byť premlčané- to určite nie...

Myslím,že o chvíľu to šupnú nejakému exe na "riešenie"
V SP ako aj v každej ZP je všetko premlčané, čo je premlčané podľa zákona. Moje skúsenosti vravia zas, že mnohým práve SP /aj tu im bolo poradené/ musela SP zrušiť správne konanie najmä v oblasti fondu nezamestnanosti, ktoré tu vymáhali aj po 15 rokoch. je jasné, že oni skúšajú, nie vždy každý rieši premlčanosť. Ak je niečo premlčané, nikde nie je napísané, že oni nemôžu vymáhať - je potrebné sa však vedieť odborne brániť. Veľa premlčaných pohľadávok bolo vymáhané už i zo ZP a prerušené - sú tu témy na Porade.i Takže jednoducho zákon platí pre všetkých.
Druhá vec je, ak sa náhodou stalo, že poistné už vymáhali, no ale to musí každý zadávateľ vedieť sám.... a druhá vec je to na čo upozorňuje Veronika v § 78..... aj keď pri odchode do dôchodku napr. v 67 .... /to len tak zo žartu..... Vieme, že SP zaplatíme xkrát viac ako dostaneme

P.s. A tá lehota sa predlžuje o ďalších 6 rokov a v niektorých skorších prípadoch troch rokov......
3 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Moj názor a skúsenosti vravia, že nič v soc. poisťovni NIEJE premlčané- oni sa raz za pár rokov ozvú a tým sa predlžuje lehota o dalších 10 rokov a takto to ide dokola,takže pochybujem, že by to malo byť premlčané- to určite nie...

Myslím,že o chvíľu to šupnú nejakému exe na "riešenie"
skusenosti, teda buzeracia je jedna vec, zakony druha.ten kto nevie, ze sa moze branit, jednoducho zaplati.ked mi poslu platobny rozkaz pred exekuciou, tak sa odvolam a oni budu musiet reagovat-a to tym sposobom, ze exekuciu zastavia a vymazu aj dlh.zakony platia aj pre soc. poistovnu. mimochodom, je to najhnusnejsia institucia, ktoru poznam.neradi totiz komunikuju, na nic cloveka, ktoreho buzeruju, neupozornia ani v pripade, ze urobil nieco zle, alebo zabudol zaplatit. ja to proste hnus.nikdy sa od nich clovek nic konkratne nedozvie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať