Zavrieť

Porady

Ako zacat so zahradou ?

Samuel
Zdravim

Neviem kam to napisat, tak to skusim napisat sem.

Ako zacat so zahradou ?
Vsimol som si ze zvacsa sa tu debatuje o zahradke, tj. kvetiny a tak?

Zaujimalo by ma, ci tu niekto pestuje aj zeleninu, ovocie atd.

Napadlo mi, ze by som zacal s tymto "hobby" ale netusim fakty, plusy a minusy a ani co to obnasa.

No co potrebujem, pozemok, ten nemam, ale pozeral som ze sa da kupit relativne lacno (uz aj v okolo 10eur/m2 alebo viac ak je tam mala chata, alebo buda). Potom nejake zavlazovanie. A potom uz asi len "know-how" (ako na to). To je vsetko? Ozaj a este cas.

Tato myslienka ma zaujima z dovodov:
1. Mam vacsiu istotu, ze viem co dam do ust.
2. Nie som odkazany na trh - ak v obchode nebudu paradajky, odtrhnem si ich zo zahrady.
3. Zaujima ma ako to vychadza cenovo.
- 1kg paradajok stoji kolko? 1,80kg v Tescu.
- 1kg semienok paradajok stoji kolko? To som sice nenasiel ale netusim aka uspesnost tam je a kolko z nich bude, no predpokladam ze na 1 tom "strome" paradajok sa da zozierat 1kg relativne v pohode, cize cena semienok je relativne zanedbatelna, ci nie ?
No ale OK, zanedbame cenu pozemku, kedze je to investicia (drzi si hodnotu?). Tak a mame tu cenu vody. Ak tam je vodovod, tak studena voda sotji asi kolko? Kolko kubikov musim polievat, ak je tam studna, tak elektrina na cerpadlo. A v neposlednom rade, asi najdolezitejsi faktor - CAS. Niekto mi hovori ze je to casovo narocne, niekto mi hovori ze "zasadis a oberies" Tak teraz neviem. Preto sa to snazim zisit.

No kazdopadne najdolezitejsi plus, ktory si myslim ze mi to da je - budem menej zavysly od obchodov a celkoveho penazneho systemu (otroctva), relativne, ale aj to je jeden krok vpred.

Dalsia vec je to, ze netusim aky velky pozemok by to chcelo. 10x10m je 100m2, to je relativne celkom dost na zahradu, ci ani nie?

Asi to zalezi od toho, kolko ludi z nej bude jest. To je taka vec, ze neviem, mozno 1-2 ludia mozno 3-4, zalezi od toho, kolko ludi si tu zeleninu bude pytat (rodina, znamy atd).

Zase kupit obrovsky pozemok, investovat mnoho casu a zistit ze to nedokazem zjest, je asi "nerentabilne" (vyhodit by to bola extremne skoda, to uz radsej darujem niekomu zadarmo). Ale zase kupit nieco prilis male a potom polovicu dokupovat z obchodu je tiez nic moc.

Lancejsie by bolo ist na trh, lenze... da sa dnes niecomu naozaj verit ?

Rizika: priroda (krupy a je vsetko prec), zaplavy (no ok, vyberiem oblast ktora je menej rizikova), poveternostne podmienky (toranda sice nemame, ale dufam ze hurikany urodu neodfucia), ohen (no snad nic v okoli horiet nebude) a zem (zemetrasenie by hrozit nemalo a ani zosuv pody, ak nie je blizko utes). Najvacsie riziko je kradez, zijeme predsa na Slovnesku. Ak by tam bola nejaka mala chata, nechat tam hoci aj 100litrov balenej vody by bolo asi riskantne, skladovat tam zasoby potravin taktiez. Jedine to ochranit nejakym systemom, odplasujucim, vystaznym, alebo akymkolvek. Predsa len byt limitovany co mozem a nemozem mat "doma" vdaka kretenom co vykradaju chatky je absurdna vec. Dalsia vec je vzdialenost od trvaleho pobytu. Ako rychlo sa tam viem dostat, ak nastane nieco zle? ako rychlo dokazem "evakuovat" zahradu na bezpecne miesto?

Dalsia vec ktorej nerozumiem, ale myslim ze je podstatna je kvalita pody, to sa da zistit az priamo na miete, este pred kupou, ze ?

Pozeral som a zvacsa su zahrady o rozmeroch tak 200m2 alebo potom 500m2 alebo nad 1000m2
Myslim ze cokolvek nad 1000m2 je pre nekomercne vyuzitie relativne zbytocne, ale obavam sa ze 200m2 moze byt nadoraz, alebo malo, i ked na zaciatok by to mohlo byt lepsie ako nieco velke a mat to potom na krku. Viem si to priblizne predsavit, ten rozmer a len pre jedneho cloveka to stacit urcite moze, ale neviem no, zalezi isto aj od spotreby a jedalnicka.
Aka zelenina sa da skladovat na zimu?

Trosku som sa rozpisal, no snad ten prispevok dava ako taky zmysel aspon

Vdaka za kazdu radu.
Naposledy upravil arizona : 17.03.11 at 20:23
Usporiadat
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

No ja neviem..tak si to vedecky všetko popísal,spočítal...nezostaneš radšej pri kupovaných paradajkách?..a zabudol si ešte na chorobu, ktorá napáda plodiny,pripočítaj aj hnojivá ....
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

SamuelSK Pozri príspevok
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no
Prednedavnom som pozerala jeden dokument o polnohospodarstve v zapadnych krajinach a tam odznel jeden velmi zaujimavy nazor - ze clovek by mal papat to ovocie a zeleninu, ktora momentalne dozrieva v jeho krajine a nie hrozno a rajciny v decembri. V zime zavarane. Okrem ineho by tak tiez eliminoval nebezpecie, ktore na neho ciha z nastriekanych zakonzervovanych plodov, ktore mu serviruju v supermarketoch.
3 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

SamuelSK Pozri príspevok
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Teraz som si všimla že máš krásne priesady.....ved ty už si plantážnik

robíš reklamu
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
No klobúk dole pred Tebou, pozeral si aj na 10 árové záhrady a to Ti teda poviem, že je riadna plocha. Zasa na druhej strane, pokiaľ tá záhrada bude Tvoja - budeš vlastníkom, tak sa rozhodneš a budeš pestovať aj ovocné stromy. A keď z každého " rožku trošku ", tak aj využiješ tých 5 - 6 árov.

To Ťa potom už bude lákať sadiť viac a viac. Nejaký skleník, resp. fóliáč, hoci ja na skleník nedám dopustiť, lebo je neporovnateľne zdravší od fóliáča. Taká zdravá paprika a šalátové uhorky zo skleníka, poprípade šalát hlávkový, to je fantázia.
5 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ice dive Pozri príspevok
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...
Suhlasim. A tiez treba dodat, ci vysvetlit rozdiel medzi tym, ze niekto pouziva potrebne postreky pri pestovani ovocia a zeleniny a tym, co sa nam nuka z dovozu. Potrebne ochranne postreky, ktore sa aplikuju pri pestovani su akoby povinne ockovanie, ktore absolvujeme pocas svojho zivota a antibiotika pri chripke, ci inych zavaznych chorobach. Iste by bolo fajn, keby sa dalo bez nich, no dosiahnut tuto ideu je priam nemozne. Ovocie a zeleniny z dovozu je nastrekovana po obrati, zakonzervovana - a podoba sa mumifikacii, je to take Snehulienkine jablcko. Neviem, ci su moje metafory zrozumitelne, ale verim, ze podstata neunikla. ;-)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Ice dive Pozri príspevok
no po prvom roku záhradkárčenia veľmi rýchlo prídeš na to, že bez tej chémie sa veľmi nepohneš...

ja som v 2008 vysadil 15 ovocných stromčekov s predstavou, že bude bio ovocie no a minulý rok mi broskyne napadla kučeravosť takže na jeseň som striekal či som chcel alebo nechcel... proste je taká doba, že hnojiť treba... sused je samostatne hospodáriaci roľník a každým rokom hnojí a hnojí umelým hnojivom, aby bola vôbec nejaká úroda...
No tak zastav, ak si myslíš že BIO potraviny sú bez akejkoľvek chémie tak si na omyle, ani náhodou ešte k tomu hneď po prvom roku pestovania.
BIO znamená použitie povolených prípravkov, a produkcia je až po piatom roku prechodu z klasickej výroby na BIO, pretože v pôde môžeš mať toľko bordelu, a máme dokonca lokality kde bio nikdy nevyprodukuješ , lebo samotná pôda má v sebe odjakživa toľko ťažkých kovov že tie rastliny si ich vždy do seba natiahnu nech robíš čokoľvek
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

SamuelSK Pozri príspevok
noo, chorby a hnojiva.

lenze kupovane paradajky nechutia tak ako zo zahrady

stari rodicia maju zahradu, lenze nechcem ich zatazovat, i ked ich to bavi, ale ...

Nejde len o paradajky, vsetko mozne

Kupovat, to je sice jednoduche, ale neviem ci je to "spravne" - pridavaju tam rozne chemikalie atd... potom sa nebudem cudovat ze mam alergie atd.. To iste maso, to by som nejedol z obchodu, aj keby mi za to platili...

Tak ale napr paradajkyu v zime nerastu, cize, neviem no
Skús pre začiatok trocha praxe zo starými rodičmi ja som tiež tak začínal. lepšia raz vidieť a urobiť ako stokrát počuť.
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Myslim si, ze idealna plocha pre rodinu je pol hektara a viac. Viac ako polovica by mala ostat niekolko rokov ladom, aby sa poda zotavila a nabrala stopove prvky a humus, ktore intenzivnou polnohospodarskou vyrobou z pody vycicaju rastliny a poda sa zbavi skodcov a chorob. Tuto plochu kosit a vyrabat humus, ktory sa doda do obrabanej casti pody. Na zbytku pozemku vysadit ovocne stromy, lesne plody, drobne ovocie. Potom nam ostavaju vacsie vymery pre zemiaky a hluboviny. Na zeleninu, uhorky a paradajky by mali stacit dva are. Zbytok osiat zelenym hnojivom.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Ak sa tam bude pestovať len ovocie a zelenina, to znamená nebude s toho záhrada s trávnikom a tujami, úplne postačuje 5 árov (500 m2). Ja mám 4 áre a som úplne spokojný, možno by to chcelo ešte 1 - 2 áre navyše, ale potom by sa tam človek len zbytočne narobil. Jedna vec je máť záhradu s ovocnými stromami - tá môže byť väčšia, lebo stromy zaberú veľa miesta, ale zase načo toľko ovocia ak to nechcem predávať. Záhrada, kde je aj zelenina a drobné ovocie si vyžaduje aj inú starostlivosť. Bude treba okopávať, zalievať, sem tam postriekať, hnojiť atď. Nestači len pokosiť trávnik raz za 1-2 týždne, postriekať a spraviť rez ako to je v záhrade len so stromami. Zase to netreba brať tragicky, ja navštevujem svoju záhradu len cez víkend podľa počasia na max. 5 hodín a to sa tam aj poflakujem,sem tam niečo opravím a zamalujem na chatke, pokosím trávnik atď, nie je to len čistá makačka. Záhradu mám rozdelenú na tri časti. Chatka, ovocné stromy a nakoniec časť so zelenninou a drobným ovocím. samozrejme nenasadím do takejto záhrady čerešňu (na silne rastúcom podpníku), orech, gaštan ale stromky na slabších podpníkoch, potom broskyne, vinič, marhuľa, jabloň, jahody, maliny, ostružiny. skúšam aj hurmikaki a asiminy.
Ono sa dá všetko skombinovať, treba si všetko dopredu rozmyslieť, dobre vybrať a potom už len pracovať. Nie ako moji susedia (z BA), jedni si kúpili záhradu oproti pred 3 rokmi, 1,5 roka chodily raz za miesiac a vlani už vôbec - neviem čo čakali od záhrady. Druhí zas chodia pravidelnejšie ale trávnik pokosia až keď má 2 m výšku a starostlivosť o stromy nulová, všetok bordel to pekne nafúka na moje stromy a tak to aj niekedy vyzerá. Ono to nechce každodennú starostlivosť a postreky. Ja striekam len proti kučeravitosti (broskyne), ak prší tak aj proti monilióze (marhule), perenospóra, múčnatka (vinič, jabloň) - mám však odolné odrody ktoré striekam len pri daždivom počasí aj to len 2 -3 max. niekedy ani to a nakoniec ak treba, tak aj proti voškám 1 - 2krát za vegetáciu. Veľa druhov netreba striekať vôbec (maliny, jahody, černice, hurmikaki, asiminy, minikiwi). Viete, ak však sused ani neodtrhne vysušené plody sliviek, jabĺk zo stromu, nepohrade líste plné chorôb a škodcov a napadnuté konáriky (choroba, glejotok no proste bordel) ešte pred pučaním stromov tak je to o čom. Keď mám dva metre od záhrady takúto džunglu, je to ťažké.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Samozrejem si teba najlepšie kúpiť a potom samozrejme a prečítať odbornú literatúru (pomológia, rez stromov a krov, atlas chorôb a škodcov, poprípade typu rok v záhrade atď). Nemyslím si, že by mala Porada.sk vyslovene polopate vysvetlovať ako na to (motyku drž takto, semená kúp tu, toto polej takto, tento konár odrež presne tu). Mali by sme tú riešiť už konkrétne problémy, situácie - podľa skúseností členov fóra. Takýchto tém je to 1000 s rovnakov problematikou. Pro ste v príspevku je "1000" otázok a odpovede sú na tomto fóre. Áno, z jedného semiačka sa dá v pohode dostať 1 kg plodov, ale najprv treba tú rastlinu z toho semienka vypestovať a už sme doma (riešilo sa to nedávnu v jdenej téme). Neviem či to bude pre 2 ľudí alebo 5, a kto to má vedieť. Koľko stojí voda? No polievať záhradu s vodou z vodovodu ťa rýchlo omrzí, ja mám studňu s čerpadlom a elektromotorom. Neviem koľko stojí navŕtanie studne a čerpadiel je plno na výber. Túto knihu by si mal prečítať asi každý záhradník začiatočník http://www.martinus.sk/?uItem=23414
Naposledy upravil jurkomts : 18.03.11 at 08:05
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

Chokma Pozri príspevok
Prednedavnom som pozerala jeden dokument o polnohospodarstve v zapadnych krajinach a tam odznel jeden velmi zaujimavy nazor - ze clovek by mal papat to ovocie a zeleninu, ktora momentalne dozrieva v jeho krajine a nie hrozno a rajciny v decembri. V zime zavarane. Okrem ineho by tak tiez eliminoval nebezpecie, ktore na neho ciha z nastriekanych zakonzervovanych plodov, ktore mu serviruju v supermarketoch.

tiež som to pozerala a úplne s tým súhlasím... tiež sa mi tam páčil ten systém, že si u konkrétneho poľnohospodára zaplatíš ročný "paušál" a týždenne zato dostávaš určité množstvo zeleniny/ovocia práve podľa toho, čo momentálne dozrieva... ja neverím ani ovociu a zelenine predávaných v tržniciach... všetko je z jedného skladu... nie z vlastnej záhrady... samozrejme až na pár jednotlivcov... ale z vlastnej skúsenosti viem, že bez chémie, doma len ťažko vypestuješ tak veľa, krásnych a velkých plodov...
ach jaj... kam speje tento svet... maso plné antibiotík či anabolík, ovocie plné jedov, potraviny otrávené umelými prísadami...oceány kontaminované hnojivami... čím som staršia, tým viac túžim po dome niekde na samote... ako žili naši prarodičia...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Hej, bol to super dokument a tiez sa vo mne zobudila nostalgia niekam odist... To, ako tam mali rieseny odbyt, bolo tiez super. Mala som pocit, ze tam ludia neutekaju do hypermarketov. Tu je to stale o cene a bohuzial aj o ludskej zavisti. Dalsia vec, ktora ma tam zaujala, bolo, ze tam jeden z polnohospodarov nebol striktne proti vsetkym postrekom - vsetko s mierou. Upozornil tym presne na tu vec, co Pavol, ze bio neznamena to, ze nie je nicim osetrene, ze to je komplikovanejsie.
Na druhej strane si to, co robia s plodmi - ze su plne sajrajtov (ci uz zeleniny, ovocie alebo maso) robia samotni kupujuci. Pozaduju krasne, lacne... a ti, co chcu zarobit, musia cosi vymysliet a vymyslia to, ze za mesiac vychovaju kura, ze je plne anabolik, co na tom... a zeleninka aby dlho vydrzala, aby vyzerala tip-top, aby bolo co najmenej odpadu - tiez vyzaduje iny pristup. A potom sa ludia cuduju... Asi pred tyzdnom som videla v Tescu jablka - vyzerali uplne bombovo - nenormalne sa leskli a kazde jedno bolo rovnake, krasne cervene... bola by som celkom zvedava, co bolo v nom, resp. na nom...
Este k tomu dokumentu - pacilo sa mi tiez, ze ti tam mali tam bohaty sortiment. My sme pred casom skusili sadit cast karfiolu, ktory mal zeleny plod a potom taky, ktory mal ruzicky v tvare vezicky, nemalo to zial velky uspech, ludia tu su zvyknuti na klasiku. Baklazanik tiez beru len stali kupujuci, a to priesady. Po plodoch uz nejaky velky dopyt nie je. Ale zase minuly rok napriklad sme mali rajciny Randy - podlhovasty tvar papriky, velmi dobrej chute, nebola to klasika a pytali ich - aj u nas, aj hore. Len neviem zase, ci by bolo uspesne aj vacsie mnozstvo.
Co sa tyka trznikov, tak je to veru rozne. My tu u nas mame jedneho experta, on ma tusim aj pomarance a banany z vlastnej produkcie Strapcovite rajciny v januari su samozrejme tiez jeho - akoze slovenske domace. A ludia mu to zeru.
1 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

moj nazor je: nekupovat "len" zahradu, ale kup si pozemok a postav aj dom, kde vzadu budes mat aj zahradku. Alebo si kup stary dom aj so zahradkou. Podla mna nema zmysel sa trepat niekolko km do zahrady, ked ju mozes mat rovno za domom. Neviem, ci si z BA, tam je to vsetko (pozemky, domy aj zahrady) drahe, ale ked nie si z BA,.... tak potom maly domcek aj s pozemkom. Mna osobne by nebavilo po robote sa trepat este niekde daleko na zahradu autom, ci cez vikend len na par hodin. Ono je to uplne ine, ked si mozes vyjst do zahradky len tak, ked na chvilu vyjd slniecko, aj vecer po robote, ked zacne prsat, sup domov... Doma s detmi sledujeme z okna, ako prilietaju vtacata a robia si hniezdo v nasom zivom plote, rano si mozes vyjst do zahrady aj v nocnej koseli ked sa ti zachce. Natrhat paradajky, pazitku do polievku cerstvu, bylinky, uz nehovoriac o ovoci. Taka ceresna v zahrade za domom, to je pre deti uplny raj!

my mame pozemok cca 7,5 ára, to je tak akorat, aj na odychovu cast na grilovanie atd.

Tiez som bola presvedcena, ze ja nic striekat nebudem. Teraz ma ma zahrada asi 5 rokov, broskyna ma kuceravost, ceresna minuly rok moniliozu, uroda slaba... moj otec strieka a ma urodu podstatne vacsiu ako ja. Ale zase taku jostu, muchovníky a pod. netreba striejkat. Jahody mi tento rok obzrali slimaky, a tak tento rok s nimi musim nieco urobit....

Cenove porovnanie sa pokusili robit nedavno v casopise Zahradkar (nechcem robit reklamu, ale ja ho mam predplateny), maju aj www, pozri tam. Ale tusim im vyslo, ze to tom obchode vyjde lacnejsie nez ked si dopestujes a hnojis,polievas, atd. Moje minulorocne rajciny pestovane uplne bez postrekov v juli napadla nejaka hrdzava plesen, takze sme ich mali v kuchyni len nejaky mesiac... potom sa uz nedali jest.

ale vies, tu RADOST zo zahradkarcenia nikdy nepoznas, ked neokusis.
1 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Poraďte ovocné stromy, ktorých plody by sa využívali hlavne na pálenie destilátu, ale nie sú náročné na starostlivosť. Ď
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

deli. Pozri príspevok
moj nazor je: nekupovat "len" zahradu, ale kup si pozemok a postav aj dom, kde vzadu budes mat aj zahradku. Alebo si kup stary dom aj so zahradkou. Podla mna nema zmysel sa trepat niekolko km do zahrady, ked ju mozes mat rovno za domom. Neviem, ci si z BA, tam je to vsetko (pozemky, domy aj zahrady) drahe, ale ked nie si z BA,.... tak potom maly domcek aj s pozemkom. Mna osobne by nebavilo po robote sa trepat este niekde daleko na zahradu autom, ci cez vikend len na par hodin. Ono je to uplne ine, ked si mozes vyjst do zahradky len tak, ked na chvilu vyjd slniecko, aj vecer po robote, ked zacne prsat, sup domov... Doma s detmi sledujeme z okna, ako prilietaju vtacata a robia si hniezdo v nasom zivom plote, rano si mozes vyjst do zahrady aj v nocnej koseli ked sa ti zachce. Natrhat paradajky, pazitku do polievku cerstvu, bylinky, uz nehovoriac o ovoci. Taka ceresna v zahrade za domom, to je pre deti uplny raj!

my mame pozemok cca 7,5 ára, to je tak akorat, aj na odychovu cast na grilovanie atd.

Tiez som bola presvedcena, ze ja nic striekat nebudem. Teraz ma ma zahrada asi 5 rokov, broskyna ma kuceravost, ceresna minuly rok moniliozu, uroda slaba... moj otec strieka a ma urodu podstatne vacsiu ako ja. Ale zase taku jostu, muchovníky a pod. netreba striejkat. Jahody mi tento rok obzrali slimaky, a tak tento rok s nimi musim nieco urobit....

Cenove porovnanie sa pokusili robit nedavno v casopise Zahradkar (nechcem robit reklamu, ale ja ho mam predplateny), maju aj www, pozri tam. Ale tusim im vyslo, ze to tom obchode vyjde lacnejsie nez ked si dopestujes a hnojis,polievas, atd. Moje minulorocne rajciny pestovane uplne bez postrekov v juli napadla nejaka hrdzava plesen, takze sme ich mali v kuchyni len nejaky mesiac... potom sa uz nedali jest.

ale vies, tu RADOST zo zahradkarcenia nikdy nepoznas, ked neokusis.
Súhlasím s deli., je to lepšie mať pri bydlisku. Máme malú záhradku, pri dome, kde chodievame na víkendy alebo aj na dlhšie obdobie, najmä na jar a v lete. Nehnojíme, máme len kompost z trávy a odpadu zo záhrady a kuchyne, tiež sa nám občas nejaká pliaga objaví, ale to je jedno, ak je obdobie vošiek, tak ich majú všetci, aj tí, čo striekajú, ak sú slimáky, sú všade, je to asi dané počasím a podmienkami v prírode. Jediné, čo som striekala, ale iba raz, bola jedna odroda egreša, ktorý mal opakovane po tri roky americkú múčnatku. Je pravda, že úrody máme menej, ako keby sme striekali, ale keď sa vydarí, tak aspoň 75% pestovaných plodín je v poriadku, bez chorôb, a úplne inak mi chutia moje hrušky, egreše, a najmä paradajky. Darí sa hrachu, fazuľke, mrkve, cvikle, reďkovky sú občas červivé, jahody a ríbezle sú tiež v poriadku.
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

chokma... u nás keď si chceš kúpiť nejaké "zvláštne" ovocie či zeleninu tak len vzácne niečo majú, a ak náhodou áno, tak je to tak drahé, že zaváhaš, a keď si to aj kúpiš, tak to vačšinou nechutí tak ako by malo... kolotoč...
ja nemám "záhradu" len upravený pozemok okolo domu, pestujem si len jahody, rajčiny, šalát, bylinky,hrášok,fazuľu,rajčiny... ale len tak "na leto" skôr pre radosť, než pre "zásoby na zimu" nato nemáme dosť veľký pozemok

ešte mám marhuľku a čierne ríbezle... a pri tých ríbezliach som pochopila, že bez chémie to asi nepôjde...furt sa mi chytá na ňu plieseň a vošky... rukolu mi zakaždým napadli dáky chrobáci, tak ju radšej už nepestujem...
hnojím len lignohumátom aj to len na začiatku...

ohľadom témy... ja trávim v "záhradke" ak sa tie 4á okolo domu tak dajú nazvať skoro každý deň od jari do jesene... teším sa z každého nového lístka či kvietku...

ale máme susedov (všetci ich volajú plantážnici), a tí pestujú úplne všetko načo si spomeniete... najnovšie im pribudol skleník...
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

KoxXxo Pozri príspevok
Poraďte ovocné stromy, ktorých plody by sa využívali hlavne na pálenie destilátu, ale nie sú náročné na starostlivosť. Ď
Slivka.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

sisima Pozri príspevok
chokma... u nás keď si chceš kúpiť nejaké "zvláštne" ovocie či zeleninu tak len vzácne niečo majú, a ak náhodou áno, tak je to tak drahé, že zaváhaš, a keď si to aj kúpiš, tak to vačšinou nechutí tak ako by malo... kolotoč...
ja nemám "záhradu" len upravený pozemok okolo domu, pestujem si len jahody, rajčiny, šalát, bylinky,hrášok,fazuľu,rajčiny... ale len tak "na leto" skôr pre radosť, než pre "zásoby na zimu" nato nemáme dosť veľký pozemok

ešte mám marhuľku a čierne ríbezle... a pri tých ríbezliach som pochopila, že bez chémie to asi nepôjde...furt sa mi chytá na ňu plieseň a vošky... rukolu mi zakaždým napadli dáky chrobáci, tak ju radšej už nepestujem...
hnojím len lignohumátom aj to len na začiatku...

ohľadom témy... ja trávim v "záhradke" ak sa tie 4á okolo domu tak dajú nazvať skoro každý deň od jari do jesene... teším sa z každého nového lístka či kvietku...

ale máme susedov (všetci ich volajú plantážnici), a tí pestujú úplne všetko načo si spomeniete... najnovšie im pribudol skleník...
Pred pár rokmi sme sa snažili pestovať zvláštne druhy zeleniny a vôbec to nezabralo (ani v Bratislave)takmer všetko išlo do kompostu, prišiel raz za mnou jeden obchodný partner z Kysúc, dokonca na baklažán pozeral ako puk, zo zeleru ktorý dostal vňať odtrhol a vyhodil( že oni nie sú kozy) Takže špeciality "odtál - potál" radšej klasika tá sa vždy nejak minula.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať