Zavrieť

Porady

Teplovodne podlahove vykurovanie svojpomocne

Robil niekto z vas svojpomocne podlahove vykurovanie? Viete o nejakom postupe ktory je popisany na internete?
Usporiadat
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
Robil som. Dvakrát.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
matusstefan matusstefan

matusstefan je offline (nepripojený) matusstefan

ja som videl videa na youtube
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

potreboval by som vedeit ci su tam nejake záludnosti.. napriklad ked robim okruh, ako dodrzat predpisanu dlzku.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Dobre video je aj tu : http://www.underfloorheating1.co.uk/videos/
na projekte mas rozostupy a dlzku, na rure je metraz tak ak to dodrzis mal by si sa priblize trafit.
Pre aku znacku si sa rozhodol?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kedze ma uz nebavilo nejak extra okolo toho spekulovat a nahodou som nasiel obchod kde maju spojky na hadice lisovacie, srobovacie, aj na rucne spajanie bez naradia a poziciavaju lisovacie klieste, tak to asi bude znacka henco al pexc. cca 0,8eur za meter
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Ja som o tom rozmýšľal,

a robil by som to tak,že by som vykurovaciu vložku "hada" urobil z PE-trubiek,
napjil by som ho na spätnú vetvu vykurovania, s tým,aby sa dal celý okruh podlahového vykurovania dal uplne odpojiť ak by nastala nejaká porucha

Podotýkam,že pokruh podlahového vykurovania sa vždy musí vytlakovať na tesnosť to znamená natlačiť vzduchom aspoň na 2 atm. /200 kPa/ a nechať 12 hodín pod tlakom, ručička na manometri nesmie klesnuť. /System nesmie mať unik tlaku.

takto sa tlakuju aj kotle teplovodného vykurovania vo vyrobe, len na oniečo vyšší tlak /400 kPa/
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

mendo, skor mi islo o to ze ked zacnem tahat tu ruru kedy sa rozhodnut ze uz stacilo a treba sa vracat , zrejme v polovici metraze nie? A asi treba mat uz pripraveny nejaky kladacsky plan.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Vracia az ked dorazis do stredu a kopirujes liniu naspät. Ak dodrzis projekt malo by ti to tak vyjst. Kladacky plan a dlzky obsahuje projekt, ci si uz spravis sam v techcone , alebo si zaplatis zan. Kladacky plan je dobre mat, lebo v chodbe sa ti stretne viac rur tak aby si nemusel sachovat a prerabat
PS: vraca sa najlepsie z flase bechera + nato liter cerveneho To mam uz odskusane a funguje to
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Tlakovanie vzduchom bez toho aby bol okruh napusteny vodou nema zmysel.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

alltracboy Pozri príspevok
mendo, skor mi islo o to ze ked zacnem tahat tu ruru kedy sa rozhodnut ze uz stacilo a treba sa vracat , zrejme v polovici metraze nie? A asi treba mat uz pripraveny nejaky kladacsky plan.
Plán - určite áno. Ja som na ňom strávil tri dni vkuse a podarilo sa mi navinúť hadice tak, že som mal minimum odpadu. Dosť hrdý som na fakt, že na hadiciach nemám žiadne spoje. Proste vždy ide hadica v jednom kuse od výstupu do spiatočky na rozdeľovači.
Urobil som plán nielen tvar a kladenie hadíc, ale aj ich dĺžku (dá sa vypočítať s dosť veľkou presnosťou).

Jedna vetva má obmedzenú dĺžku, myslím že 200 m. Ale tých 200m je už ozaj na hrane - aspoň z titulu výhrevnosti. Podľa toho umiestni rozdeľovač.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ešte jeden postreh - viem že tvoj názor nezmením, lebo sa pýtaš AKO to urobiť, nie ČI to robiť svojpomocne. Takže: buď veľmi veľmi opatrný. 10x premysli kým niečo urobíš a potom sa ešte 3x poraď.

Po dvoch vykurovacích sezónach + časti roboty čo som si robil sám na podlahovke, mám za to že kúrenárčina na čistá alchýmia. Rocket science. Dobrý kúrenár má bunky na doktorát.

Na kúrení sa dá totižto dodrbať neskutočne veľa vecí, ktoré sa opravujú buď fest ťažko, alebo sa nedajú opraviť vôbec (je to zaliate v poteri tým pádom amen cma).

Veľa som popísal na blog tu:
http://hrochot.hanusovci.sk/index.ph...ipy-skusenosti
A ešte chystám veľký článok o tom čo máme zle.



Kúrenár čo sa nám stará o kúrenie, mi vždy hovorí, že jeho ideál je radiátory, meď, všetko pekne popri stene, žiadne pchanie do múrov alebo do zeme.
Chodí dosť veľa hasiť havárie, tak asi vie o čom točí. Pritom to nie je žiadna stará škola, mladý chalan a robí so všetkými modernými technológiami, má papiere na elektriku aj plyn a dosť mu to páli. Urobí ti čo chceš, dá ti hliník-plast, zalisuje, zaleje do zeme do poteru, no problem. Ale keby to robil pre seba, tak radiátory a meď.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no ja som este nepocul ze by sa nadpajali hadice v poteri, snad iba v nejakych surnych pripadoch.. a vraj okruh by nemal mat viac ako 80-100m. Co sa tyka spolahlivosti, ano kurenari sa vsade snazia napchat radiatory, z dovodu lepsieho vykurovania-rychlejsie vykuria. Podlahovka sa horsie nastavuje. Poruchy budu asi castejsie pri radiatoroch, nakolko tam je velka teplota a vacsi tlak.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

alltracboy Pozri príspevok
no ja som este nepocul ze by sa nadpajali hadice v poteri, snad iba v nejakych surnych pripadoch.. a vraj okruh by nemal mat viac ako 80-100m. Co sa tyka spolahlivosti, ano kurenari sa vsade snazia napchat radiatory, z dovodu lepsieho vykurovania-rychlejsie vykuria. Podlahovka sa horsie nastavuje. Poruchy budu asi castejsie pri radiatoroch, nakolko tam je velka teplota a vacsi tlak.
Nadpájanie - výrobcovia majú normálne v systéme v ponuke spojky na hadice. Keď ti náhodou výjde v polovičke hada koňiec fiľma... ale pre tieto prípady si my robíme pokladací plán, však.
Poruchy - ťažko povedať kde sú častejšie poruchy - záleží na tom kto kúrenie navrhol, kto ho robil a kto ho obsluhuje. Debil dokáže mať haváriu každý mesiac aj so super automatickým systémom.

My čo máme podlahovku si povieme - veď v tom poteri sa nemá čo pokaziť. Ja vravím, pokým sa niečo nepokazí.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

200m na jeden okruh je uz brutal vela. Max. je tak 100m. Ja idem na max. 80m. Okruhy by mali byt priblizne rovnako dlhe, ale to uz riesi projekt. Hadice sa nadpajaju, ale v podlahe by som ziadny spoj nerobil. Preto aby som si nemusel lamat hlavu ci mi to vida, a zbytocne namal odpad tak som kupil 650m dlhu ruru, co mi vida na cely dom a nemam ziadny spoj
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

mendo, kde si kupil. aku znacku a za kolko?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

alltracboy Pozri príspevok
mendo, kde si kupil. aku znacku a za kolko?
cela podlahovka je od Viega Fronterr-a , rurky su PEX-c 17x2, a cena okolo 80cent/m. Vyhoda je ze robia v baliku 650m alebo 240m. Takuto podobnu rurku robi aj Frankische pre Ivar , tiez je balene po 600 a 240m. Za tu cenu som ani nad inymi variantami nerozmyslal, lebo Viega patri medzi top a robila (mozne este robi) aj Polybutilen pre Gabotherm a aj pre ine znacky. Maju aj polybutylenove hadice, len 15-ka rurka ma uz vysie tlakove straty.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a kde si ju zohnal?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

tu v TN u jedneho znameho. Ale dobru cenu na Ivar som mal z BA, poslem ti udaje do spravy
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

mendo933 Pozri príspevok
200m na jeden okruh je uz brutal vela. Max. je tak 100m. Ja idem na max. 80m. Okruhy by mali byt priblizne rovnako dlhe, ale to uz riesi projekt. Hadice sa nadpajaju, ale v podlahe by som ziadny spoj nerobil. Preto aby som si nemusel lamat hlavu ci mi to vida, a zbytocne namal odpad tak som kupil 650m dlhu ruru, co mi vida na cely dom a nemam ziadny spoj
S tými metrami može byť že som sa sekol, už si presne nepamätám.
650 metrova hadica - super riešenie, to som ešte ani nečul take.
Ako to kladieš? 650 m hadica je riadna opacha.
To musíš mať asi vyrátané metre na každú vetvu a podľa toho si odrezať napresno a tak nie (predpokladám že na hadici je mierka)? Inak si to neviem predstaviť.
Ja som kládol Gabothermácku normálne bez predrezania, behal som s celým kotúčom na pleci, potil som krv, a odrezal som až keď som sa vrátil z chyže nazad k rozdeľovaču. I tak še da.

0,80 €/m - super cena, gratulujem.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Opacha to veru je. Dvaja sme niesli balik a nebolo to lahke. Klast to budeme asi tak ze dame na daky otocny stojan a budeme odmotavat.Odrezanie a tak tahanie okruhu velmi riskovat nechcem lebo , ak sa seknem budem musiet vytahovat vsetky spony z eps a prerabat celeho hada.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať