Zavrieť

Porady

Nárok na rodičovský príspevok.

Dobry den.
Momentalne som na MD so svojou dcerkou, ktora 11. decembra 2011 bude mat 3 roky. Chcem sa popytat, ci mam narok poberat rodicovský prispevok, ak dcera od 5. septembra 2011 nastupi do statnej skolky a ja budem do veku 3 rokov doma? Do zamestnania by som chcela nastupit az v 3 rokoch dietatka a to z toho dovodu, ze mam zamestnanie, v ktorom je koniec roka velmi narocny, hlavne na dlhe nadcasy a s dcerkou mi nema kto pomoct. Mam obavy z chorob a aj samotneho zaciatku skolky. A hlavne-skolku zatvaraju velmi skoro a nemam koho poziadat na vyberanie dietatka, kedze ja budem musiet byt dlho v praci. Chapem aj samotnu skolku, kedze na deti dostavaju prispevky a od decembra mi ju zapisat nechcu. Nemala by som problem si aj skolne na dcerku platit od septembra a mat ju pripadne este doma, len aby som o rodicovsky pripevok a aj skolku neprisla a mohla nastupit do prace az v jej 3 rokoch.
Prosim vas o odpoved, pripadne radu.
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

dnes už možeš aj pracovať a aj mať dieťa v školke aj počas poberania rodičovského príspevku... neprídeš oň..
0 0
Z.d.e.n.k.a Z.d.e.n.k.a

Z.d.e.n.k.a je offline (nepripojený) Z.d.e.n.k.a

Ďakujem, aj ked moja otazka bola ina...
Ci mozem poberat prispevok ak zatial NEPRACUJEM a dieta by bolo v skolke? Jedna sa mi cca o 3 mesiace /september-december/. Kedze 3 roky dovrsi 11.decembra. Po MD chcem nastupit do zamestnania, kde som uz pracovala.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Z.d.e.n.k.a Pozri príspevok
Ďakujem, aj ked moja otazka bola ina...
Ci mozem poberat prispevok ak zatial NEPRACUJEM a dieta by bolo v skolke? Jedna sa mi cca o 3 mesiace /september-december/. Kedze 3 roky dovrsi 11.decembra. Po MD chcem nastupit do zamestnania, kde som uz pracovala.
pochopila som tvoju otázku..
- možeš pracovať
- možeš mať dieťa v školke
- možeš aj pracovať aj mať dieťa v školke zároveň
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ewita, nechce pracovať, od septembra do decembra chce dať dieťa do škôlky a poberať RP.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Veronika, veď ja chápem, napísala som jej všetky možnosti, kedy nepríde o RP
0 0
Z.d.e.n.k.a Z.d.e.n.k.a

Z.d.e.n.k.a je offline (nepripojený) Z.d.e.n.k.a

Ďakujem velmi ste mi pomohli
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Poprosím Vás o radu
Vnučka bude mať 3 roky v auguste 2011. Nevesta je s ňou doma a poberá rodičovský príspevok. Hľadá si miesto, aby mohla od augusta nastúpiť. Aké má možnosti, keď si miesto nenájde? RP po 3. rokoch dieťaťa by mohla poberať naďalej, len ak by malá mala dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ako sa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav preukazuje? /malá našťastie ešte nebola chorá/, takže toto asi nepôjde. Sú aj nejaké iné možnosti, aby mohla s malou zostať doma?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

truch Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu
Vnučka bude mať 3 roky v auguste 2011. Nevesta je s ňou doma a poberá rodičovský príspevok. Hľadá si miesto, aby mohla od augusta nastúpiť. Aké má možnosti, keď si miesto nenájde? RP po 3. rokoch dieťaťa by mohla poberať naďalej, len ak by malá mala dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ako sa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav preukazuje? /malá našťastie ešte nebola chorá/, takže toto asi nepôjde. Sú aj nejaké iné možnosti, aby mohla s malou zostať doma?
Daška, nevestin pracovný pomer trvá ?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

veronikasad Pozri príspevok
Daška, nevestin pracovný pomer trvá ?
Nie, bola vždy len na dobu určitú a potom išla na MD. Je učiteľka, má prax 2 roky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

truch Pozri príspevok
Nie, bola vždy len na dobu určitú a potom išla na MD. Je učiteľka, má prax 2 roky.
Ak nie je aktuálne predlženie rodičovskej dovolenky (platenej) pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, nech sa po skončení riadnej RD prihlási v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieť do 5 rokov. Štát bude za ňu platiť zdravotné poistenie v ZP a dôchodkové poistenie v SP.

Alternatívou je aj úrad práce, ale keď jej pracovný pomer netrval počas RD, ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne (a počas tohto obdobia nebude ani dôchodkovo poistená).
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

veronikasad Pozri príspevok
Ak nie je aktuálne predlženie rodičovskej dovolenky (platenej) pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, nech sa po skončení riadnej RD prihlási v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieť do 5 rokov. Štát bude za ňu platiť zdravotné poistenie v ZP a dôchodkové poistenie v SP.

Alternatívou je aj úrad práce, ale keď jej pracovný pomer netrval počas RD, ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne (a počas tohto obdobia nebude ani dôchodkovo poistená).
Môže sa ešte dobrovoľne pripoistiť, alebo to už nemá význam? Keby sa zamestnala na 1 mesiac, zmenila by sa jej situácia?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

truch Pozri príspevok
Môže sa ešte dobrovoľne pripoistiť, alebo to už nemá význam? Keby sa zamestnala na 1 mesiac, zmenila by sa jej situácia?
Dáška, ak sa pýtaš na nárok na dávku v nezamestnanosti - nezmenila. Potrebuje 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. Ak by počas RD jej pracovný pomer trval, trvalo by aj toto poistenie a podmienka by bola splnená.
1 0
miala miala

miala je offline (nepripojený) miala

Ahojte, ja mám takúto otázku:
Od januára pracujem a dieťa dávam do súkromnej škôlky. Samozrejme som sa vzdala rodičovského príspevku a poberám príspevok na strarostlivosť, čo znamená, že mi preplatia náklady za škôlku maximálne do 230 €.
Od septembra pôjde však do štátnej škôlky. Zaujímalo by ma, či môžem teraz zrušiť poberanie príspevku na starostlivosť a požiadať si znova o poberanie rodičovského príspevku. 3 roky bude mať začiatkom novembra, to by bolo na 3 mesiace?
ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

miala Pozri príspevok
Ahojte, ja mám takúto otázku:
Od januára pracujem a dieťa dávam do súkromnej škôlky. Samozrejme som sa vzdala rodičovského príspevku a poberám príspevok na strarostlivosť, čo znamená, že mi preplatia náklady za škôlku maximálne do 230 €.
Od septembra pôjde však do štátnej škôlky. Zaujímalo by ma, či môžem teraz zrušiť poberanie príspevku na starostlivosť a požiadať si znova o poberanie rodičovského príspevku. 3 roky bude mať začiatkom novembra, to by bolo na 3 mesiace?
ďakujem
môžeš urobiť tak, ako plánuješ a požiadať o ukončenie poberania prísp. na star. o dieťa (alebo nieviem, či tam sa dáva vždy žiadosť na nejaké obdobie spätne s dokladmi, alebo si dávala jednu žiadost a teraz len dávaš bločky, lebo viem, že na žiadosti bolo tuším len 6koloniek=mesiacov) a od 1.9.2011 požiadať o RP.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte, ja by som sa chcela opytat:
moja kamoska pobera rodicovsky prispevok (dieta ma rok a pol). kamoska by sa chcela zamestnat na dohodu o vykonani prace. dieta by dala do jasli. na RP bude mat narok, ale musi nieco riesit so socialnou poistovnou? dakujem.
pekny den.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

*agatha* Pozri príspevok
ahojte, ja by som sa chcela opytat:
moja kamoska pobera rodicovsky prispevok (dieta ma rok a pol). kamoska by sa chcela zamestnat na dohodu o vykonani prace. dieta by dala do jasli. na RP bude mat narok, ale musi nieco riesit so socialnou poistovnou? dakujem.
pekny den.
so SP nie, štát bude za ňu naďalej platiť dôch.poistenie, skôr v ZP ...
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

dakujem veronikasad. teda si bude musiet platit 46,06 ZP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

*agatha* Pozri príspevok
dakujem veronikasad. teda si bude musiet platit 46,06 ZP?
nech sa ide informovať - samoplatitelom možno bude nie preto, že pracuje na dohodu, ale preto že dieťa bude v jasliach.
agata, pozerala som ešte raz zákon o zdr.poistení - nemusí byť samoplatitelom počas poberania RP. Tato podmienka platí len po skončení RP - do 6 rokov veku dieťaťa.
Naposledy upravil veronikasad : 11.08.11 at 16:20
0 0
Kanwa Kanwa

Kanwa je offline (nepripojený) Kanwa

Ahojte prosim Vas o radu:
- mam 4mesacnu dceru a nakolko pracujem z domu a nepoberam materske, podala som si na UPSVAR ziadost o rodicovsky prispevok, ku ktorej som prilozila aj potvrdenie zo socialnej poistovne, ze ani ja ani mazel sme si narok na materske neuplatnili. kedze novela zakona o RP odstranuje diskriminaciu pracujucich rodicov, tak mam za to, ze v pripade, ze si neuplatnujem narok na materske a poberam mzdu za pracu, mam teda narok na rod. prispevok. na urade mi vsak narok nepriznali s nasledovnym vysvetlenim - "narok na RP nevznika ziadatelovi, ktoremu vznika narok na materske" a do telefonu mi tvrdili, ze si narok na materske "musim uplatnit, ak mi vznikol". Na moju reakciu, ze mi predsa statny organ nemoze direktivne nariadit prerusit pracu a poberat nemocensku davku namiesto mzdy mi bolo povedane, ze RP mi priznaju len v pripade, ze donesiem rozhodnutie soc. poistovne, ze vyplacanie materskeho mi bolo zamietnute. Teda mam zvolit nasledovny postup: narok na materske si mozem uplatnit do 1 roka od narodenia dietata. Mam teda pockat cely tento rok a nasledne poziadat SP o materske. V takom pripade dostanem od nich rozhodnutie, ze narok nemam /nakolko som premeskala ten termin/ a na zaklade toho mi priznaju rod. prispevok. na tento vsak mam narok len 36 mesiacov minus ten jeden rok, takze dostavat ho budem len pocas dvoch rokov.
Doteraz som zila v presvedceni, ze pocas doby, ked nepoberam materske, mam narok na RP. Dnes mi bolo z uradu povedane, ze ak si neuplatnim narok na materske, tak dokonca pocas celeho prveho roka jeho zivota nemam narok na RP, co povazujem za absurdne. Podla mojich vedomosti mam narok na poberanie RP v dlzke trvania 36 mesiacov, kedze som si narok na materske neuplatnila a to od narodenia dietata. Mozete mi prosim k tomu poradit? Je to tak alebo sa mylim? Ak je to tak, co konkretne by som mala uviest v odvolani voci ich rozhodnutiu?
Novela zakona o RP ma odstranit diskriminaciu pracujucich rodicov. Ja som sa namiesto poberania materskeho v maximalnej vyske rozhodla pre neprerusene platenie odvodov a dani a poberanie RP vo vyske 190,- eur. Na urade mi tvrdia, ze za to som potrestana odnatim RP vo vyske 12 mesiacov!
Dakujem vopred za radu a pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať