Zavrieť

Porady

Priepustka k lekárovi - uznanie času

Priznám si, nie som celkom doma, čo sa týka Zákonníka práce. Potrebujem skonzultovať priepustku k lekárovi.Prečítala som kopec tých článkov , ale ma niektoré dosť zavádzajú. Ide mi o to, že niekde sa píše . že priepustka sa uznáva 4 hodiny.....platilo to? a ak áno kde je to napísané , lebo teraz ZP vraví , na nevyhnutne potrebný čas....to znamená , že to nie je nejako limitované v tom prac.dni a keď lekár napíše celý deň, malo by sa to akceptovať.
Potom by som mala prosbu .Má niekto vypracovanú internú smernicu ohľadom návštev u lekára? Dá sa to časovo obmädziť a donútiť zamestnancov , aby to rešpektovali, napr.jedna priepustka platí cca 2 hodiny? podľa mňa je to porušenie ZP. A druhá vec , platí tá interná smernica aj keď ju zamestnanci nepodpíšu a nebudú s ňou súhlasiť?
Ďakujem za akýkoľvek názor.
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Myslím si, že taká smernica sa nedá urobiť. ZP hovorí o nevyhnutnom čase, aký to je sa nedá presne určiť. Lekár potvrdí priepustku, väčšinou dá len razítko a dátum, hodiny nepíše, veď ani nevie ako dlho pacient v čakárni sedel. Je na zamestnávateľovi, či uzná celodenné prekážky, ak má zamestnanec jednu pečiatku na priepustke. Ak zamestnanec cestuje za lekárom, absolvuje vyšetrenie , nepôjde do práce na 20 minút. Každý má nárok na 7 dní v roku, čiže celkovo je to limitované, nevidím preto dôvod neuznať celodennú priepustku s jednou pečiatkou, často lekár napíše, že sa jedná o celodenné vyšetrenie.
9 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Rada by som to takto chápala aj ja, ale po prečítaní článkov tu na porade , to tam bolo spomínané, že to treba zahrnúť do IS. Len teda potrebujem vedieť ako, aby bol aj vlk celý aj baran sýty.
A spätne sa vrátim ku tým 4 hodinám.....veľa sa o tom na porade písalo ale nikde nie z kade to majú????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maska4 Pozri príspevok
Priznám si, nie som celkom doma, čo sa týka Zákonníka práce. Potrebujem skonzultovať priepustku k lekárovi.Prečítala som kopec tých článkov , ale ma niektoré dosť zavádzajú. Ide mi o to, že niekde sa píše . že priepustka sa uznáva 4 hodiny.....platilo to? a ak áno kde je to napísané , lebo teraz ZP vraví , na nevyhnutne potrebný čas....to znamená , že to nie je nejako limitované v tom prac.dni a keď lekár napíše celý deň, malo by sa to akceptovať.
Potom by som mala prosbu .Má niekto vypracovanú internú smernicu ohľadom návštev u lekára? Dá sa to časovo obmädziť a donútiť zamestnancov , aby to rešpektovali, napr.jedna priepustka platí cca 2 hodiny? podľa mňa je to porušenie ZP. A druhá vec , platí tá interná smernica aj keď ju zamestnanci nepodpíšu a nebudú s ňou súhlasiť?
Ďakujem za akýkoľvek názor.
§141 ZP
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase


(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce, ak zasiahli do pracovnej zmeny zamestnanca, a to za každý jednotlivý deň pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa najviac v rozsahu dĺžky pracovnej zmeny pripadajúcej zamestnancovi na príslušný deň,
b) pružného pracovného týždňa a pružného štvortýždňového pracovného času najviac v rozsahu priemernej dĺžky pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného, prípadne z kratšieho pracovného času príslušného zamestnanca.

(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý denný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného dňa alebo celý týždenný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného týždňa alebo celý pracovný čas pripadajúci na štvortýždňové pracovné obdobie, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný túto neodpracovanú časť pracovného času nadpracovať v pracovných dňoch bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážky v práci, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.
4 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Tiež si myslím, že je ťažko vypracovať nejakú všeobecne platnú VP smernicu. Zamestnanec má predsa priameho nadriadeného a ten má kontrolovať jeho prítomnosť resp. neprítomnosť v práci. Keď dostanem priepustku/potvrdenie o návšteve lekára podpísanú vedúcim, tak sa nad tým nezamýšľam a keď tam nemá uvedený čas, tak dám automaticky celý deň. Keď sa už limit dočerpáva upozorním vedúceho aj zamestnanca. Už sme mali aj neplatené voľno z tohoto dôvodu (v súlade so ZP). Je s tým práca naviac (odhláška/prihláška do SP), ale zamestnanec má podstatne nižšiu mzdu a potom si dáva pozor. Aj ostatní, pretože sa to tiež dozvedia
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Pokiaľ lekár napíše na priepustku celý deň, neni dôvod, aby to mzdárka neuznala.
Interná smernica k samotným priepustkám nie je treba, nakoľko o prekážkach na strane zamestnanca pojednáva § 141 Zákonnáka práce.
5 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

terezamaria Pozri príspevok
Pokiaľ lekár napíše na priepustku celý deň, neni dôvod, aby to mzdárka neuznala.
Interná smernica k samotným priepustkám nie je treba, nakoľko o prekážkach na strane zamestnanca pojednáva § 141 Zákonnáka práce.

No mne to je v takomto podaní celkom jasné, ale nám by majiteľ tie priepustky najradšej obmädzil , ak nie zatrhol, a chce ich vtesnať do dvoch hodín a chce to dať na papier ako nariadenie.
Ako ísť hlavou proti múru a pritom si ju nerozbiť?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
maska4 Pozri príspevok
No mne to je v takomto podaní celkom jasné, ale nám by majiteľ tie priepustky najradšej obmädzil , ak nie zatrhol, a chce ich vtesnať do dvoch hodín a chce to dať na papier ako nariadenie.
Ako ísť hlavou proti múru a pritom si ju nerozbiť?
Nemôže ísť pod Zákonník práce. Raz je nárok na prekážky na strane zamestnanca a bodka. Nemôže zatrhnúť niečo, čo je zakotvené pre všetkých zamestnávateľov i zamestnancov v ZP.
4 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

maska4 Pozri príspevok
No mne to je v takomto podaní celkom jasné, ale nám by majiteľ tie priepustky najradšej obmädzil , ak nie zatrhol, a chce ich vtesnať do dvoch hodín a chce to dať na papier ako nariadenie.
Ako ísť hlavou proti múru a pritom si ju nerozbiť?

Boj so zamestnávateľom tohoto vydania bude asi vždy proti múru s rizikom hlavy rozbitia. Je na vás - zamestnancoch, či to vzdáte, alebo spoločne k jeho papierovému nariadeniu o max. dvoch hodinách pricviknete citáciu zo ZP + písomnú žiadosť , v ktorej ho požiadate o vysvetlivku k paušálnemu "vtesnaniu" sa do dvoch hodín a možnosti jeho praktickej realizácie (návod na použitie) pri potrebe rôznorodých lek. ošetrení.
3 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Zamestnavatel si moze dat do interneho predpisu max. to, ze zamesntanec je povinny poziadat lekara o napisanie casu odchodu od neho a ze od casu odchodu do 30 minut sa musi zamestnanec vratit na pracovisko, pokial sa vysetrenie konalo v meste pracoviska.
Pri vysetreni, za ktorym treba cestovat, je posudzovanie navratu do prace individualne ...
Ak vsak lekar napise celodenne vysetrenie, musi to respektovat.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte poradaci, ja vas poprosim o radu v tomto. Pracovnička doniesla P-čko na cely den, ale u lekara bola len dve hodiny, potom prisla do prace. Teda jej z toho P uznam len tie 2 hodiny?
A ešte by som chcela vedieť ako to robite vy čo sa tyka zakladania prekazok v praci. U nas mipodklady k vyplatam robi veduca. T. z. ze ku kazdej dovolenke aj prekazky v praci vystavi dovolenkovy listok kde uvedie datum/hodiny. Robi to tak este spred niekolkych rokov ako kedysi robili. Musi sa dnes aj ku P-čKU vypisovat dovolenkovy listok? Alebo len zalozim doklad od lekara k dochadzke?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nikulik Pozri príspevok
Ahojte poradaci, ja vas poprosim o radu v tomto. Pracovnička doniesla P-čko na cely den, ale u lekara bola len dve hodiny, potom prisla do prace. Teda jej z toho P uznam len tie 2 hodiny?
A ešte by som chcela vedieť ako to robite vy čo sa tyka zakladania prekazok v praci. U nas mipodklady k vyplatam robi veduca. T. z. ze ku kazdej dovolenke aj prekazky v praci vystavi dovolenkovy listok kde uvedie datum/hodiny. Robi to tak este spred niekolkych rokov ako kedysi robili. Musi sa dnes aj ku P-čKU vypisovat dovolenkovy listok? Alebo len zalozim doklad od lekara k dochadzke?
prečo dovolenkový lístok? miesto P-čka bude čerpať dovolenku? iný logický dôvod na vypisovanie D lístka nevidím.....
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

N
Mila123 Pozri príspevok
prečo dovolenkový lístok? miesto P-čka bude čerpať dovolenku? iný logický dôvod na vypisovanie D lístka nevidím.....
No naša veduca vypisuje aj k P-čku dovolenk.listok kde ale napise ze vysetrenie u lekara a pocet hodin. Ma to ešte z dávnych čias a neviem ju presvedciť ze sa to uz nerobi. Takze ak by som zakladala tak staci len doklad od lekara, popripade nas doklad ktory potvrdil lekar?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

nikulik Pozri príspevok
N

No naša veduca vypisuje aj k P-čku dovolenk.listok kde ale napise ze vysetrenie u lekara a pocet hodin. Ma to ešte z dávnych čias a neviem ju presvedciť ze sa to uz nerobi. Takze ak by som zakladala tak staci len doklad od lekara, popripade nas doklad ktory potvrdil lekar?
Ja neviem, tiež pamätám dosť dávne časy, ale u nás a aj v predošlej firme kde som pracovala sa na opustenie pracoviska vystavovala vždy priepustka, či už služobná, súkromná a k lekárovi, ktorú si pracovník nechal potvrdiť na druhej strane u lekára.
Čas príchodu a odchodu od lekára u nás nevyžadujeme, ale žiadame, aby bolo v prípade celodenného paragrafu od jedného lekára uvedené že ide o celodenné vyšetrenie. Okrem toho tam v prípade paragrafu na doprovod rodinného príslušníka, žiadame uviesť, že sa jedná o doprovod napr. dieťaťa, manžela, matky apod...
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

nikulik Pozri príspevok
N

No naša veduca vypisuje aj k P-čku dovolenk.listok kde ale napise ze vysetrenie u lekara a pocet hodin. Ma to ešte z dávnych čias a neviem ju presvedciť ze sa to uz nerobi. Takze ak by som zakladala tak staci len doklad od lekara, popripade nas doklad ktory potvrdil lekar?
Potvrdená priepustka úplne stačí. Dovolenkový lístok je na dovolenku a nemá nič spoločné s priepustkou.
3 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
V odbornom časopise pre mzdárov bol výklad k zákonníku práce, konkrétne k problematike preukazovania vyšetrenia u lekára. Bolo tam uvedené, že lekárom potvrdená Priepustka nestačí. Ja som kúpila tlačivá Žiadosť o pracovné voľno, a je to tlačivo univerzálne, používame ho aj ako žiadanku o dovolenku, náhradné voľno, neplatené voľno - vtedy stačí vypísať prvú stranu. Pre lekárske vyšetrenie a doprovod rodinného príslušníka k lekárovi sa vypíše najprv prvá strana, na druhej strane potvrdí lekár a prípadne môže dopísať, či platí na celý deň. Skrátka hodí sa na všetko. Prikladám vzor :-)
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Ančika Pozri príspevok
V odbornom časopise pre mzdárov bol výklad k zákonníku práce, konkrétne k problematike preukazovania vyšetrenia u lekára. Bolo tam uvedené, že lekárom potvrdená Priepustka nestačí. Ja som kúpila tlačivá Žiadosť o pracovné voľno, a je to tlačivo univerzálne, používame ho aj ako žiadanku o dovolenku, náhradné voľno, neplatené voľno - vtedy stačí vypísať prvú stranu. Pre lekárske vyšetrenie a doprovod rodinného príslušníka k lekárovi sa vypíše najprv prvá strana, na druhej strane potvrdí lekár a prípadne môže dopísať, či platí na celý deň. Skrátka hodí sa na všetko. Prikladám vzor :-)
u nás máme niečo podobné.....vpredu sa vypíše dôvod,na zadnú stranu dá lekár razítko.
Nezneužíva sa to,častokrát chodíme k lekárovi počas voľných dní alebo doobeda som u lekára a poobede idem do práce.
Keď mám rannú smenu a idem k lekárovi a vrátim sa do práce,tak sa mi ešte čudujú,že už som v práci....u nás nie je žiadny problém s návštevou lekára,lekár ani nepíše na lístok,že kedy som od neho odišla.
0 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Zákonník práce v § 144 ods. 2 neustanovuje presnú formu preukazovania prekážky v práci. Preto si myslím, že pri návšteve zdravotníckeho zariadenia je postačujúce predložiť potvrdenú Priepustku.
Naposledy upravil Ľubica2 : 17.05.12 at 08:32
1 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Ešte doplním, k uvedenej problematike som písala dotaz na Inšpektorát práce. Ich odpoveď bola cit. :
"Uvádzame, že hodnoverným dokladom na preukázanie Vami uvádzanej dôležitej osobnej prekážky v práci je potvrdenie o návšteve lekára vydané buď na výmennom lístku alebo na tlačive označenom ako "priepustka". "
5 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

My máme svoje tlačivo ak ide k lekarovi zamestnanec, kde doktor da pečiatku a napise kolko tam bol, ci cas alebo celodenne. Ale pytam sa len preto ze ak nema tento papier od nas zamestnanec tak donesie vymenny listok. Tak ci staci zalozit len ten vymenny listok alebo este nieco k nemu. Ved kazdemu sa stane obcas ze ide k lekarovi nečakane.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Mne je to jedno, priepustky nepotrebujem. Ak zamestnanec chce ísť lekárovi, tak mi to oznámi a ja to rešpektujem a beriem to ako odpracovaný čas, ale odmeny sú nižšie o čiastku zodpovedajúcu chýbajúcim hodinám, takže nikto priepustky nezneužíva a ani preteky o vyčerpanie 7 zákonom stanovených dní sa nekonajú. S PN rovnako. A keď ostanú peniaze, tak sa pridá na ďalší rok na odmenách. Aj dnes mi jeden odkázal, že mu je špatne a zostal na dnes doma, či pôjde k lekárovi alebo sa vylieči čajom je len na ňom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať