Zavrieť

Porady

Prijaté faktúry a uplatn.DPH

Anketa: Za ktoré zdaňovacie obdobie si zahrniem dph v daň.priznaní do odpočtu?

Počet hlasujúcich
81. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • V ktorom vznikla daňová povinnosť.

    39 48.15%
  • V ktorom som obdržal(a) faktúru.

    42 51.85%
Ako to bude pri prijatých faktúrach s DPH?Doteraz ak som prijala faktúru za tovar napr.6.5.2004 a zdaniteľ.plnenie bolo na nej uvedené 30.4.2004, uviedla som ju v daň.priznaní za 5/2004.Ako to bude v súvislosti s novým prijatím zákona o DPH? Ako to bude so zahraničnými faktúrami, ak napr.tovar prijmem 6.5.2004 a faktúru dostanem s dátumom vystavenia 30.4.2004?Kedy si to uplatním?
Usporiadat
administrator administrator

administrator je offline (nepripojený) administrator

Faktúru možno uplatniť v zdaňovacom období v ktorom si môžem uplatniť právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty.
Toto právo vznikne dňom kedy túto faktúru obdržím a uplatním ju v zdaňovacom období do ktorého spadá deň obdržania.
Táto podmienka bola aj v minulosti, ale obdobie bolo naviazané na deň zaúčtovania.
Samozrejme musia byť splnené ďalšie podmineky uplatnenia dph, ako náležitosti faktúry, dodávka od platiteľa, možnosť uplatiniť si DPH z daného tovaru al. služby atď.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

No co sa tyka odpocitania DPH, ani mne to nie je v celku jasne, pretoze ak mi pride fa napr. za telefon za 4/04 - sluzba bola dodana, faktura bola vystavena 3.5. a mne do firmy prisla 4.5. tzn. do 15 dni od uskutocnenia sluzby - zaradila by som to po starom do 5/04 DPH a po novom 4/04? hmm... tak ako to vlasntne je?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
ja by som to zaradila do 5/05 v zmysle §51 ods. 2., pretože až 4.5. si obdržal(a) faktúru za túto službu.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

takze znova som to precitala ....... Zakon o DPH, znamena to, ze pri odpocitani DPH - zostava postup rovnaky? ked dostanem fakturu, mozem odpocitat DPH.

Ale....co myslite na nasledujuci pripad:
prijata fa vystavena 29.5. u dodavatela tovaru,
tovar prijaty u nas 29.5.
faktura vsak pride neskor postou - 2.6.
odpocitanie DPH by malo byt v 5/04, kedze fakturu do podania priznania k DPH, mam?
nie je to podobny pripad ako so sluzbovou fa?

Mozno sa na to zle pozeram, ale ... no nejak mi to nejde stale do hlavy.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nie je podstatne, že máš faktúru do lehoty podania DPH. Podstatné je že si ju nemala
do konca maja, preto si DHP uplatníš až v júni.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
administrator
Faktúru možno uplatniť v zdaňovacom období v ktorom si môžem uplatniť právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty.
Toto právo vznikne dňom kedy túto faktúru obdržím a uplatním ju v zdaňovacom období do ktorého spadá deň obdržania.
Táto podmienka bola aj v minulosti, ale obdobie bolo naviazané na deň zaúčtovania.
Samozrejme musia byť splnené ďalšie podmineky uplatnenia dph, ako náležitosti faktúry, dodávka od platiteľa, možnosť uplatiniť si DPH z daného tovaru al. služby atď.
Tak ako to bolo v tomto príspevku: teda rozhodujúci je deň prijatia faktúry.
aj keď bola faktúra vystavená 29.05. obdržali sme ju 02.06, čiže uplatním si ju v zdaňovacom období 06/2004!

POZOR: teraz už nie je v zákone veta v duchu....ak do podania daňového prizania mám doklad.....
0 0
Tomi Tomi

Tomi je offline (nepripojený) Tomi

Richard
Tak ako to bolo v tomto príspevku: teda rozhodujúci je deň prijatia faktúry.
aj keď bola faktúra vystavená 29.05. obdržali sme ju 02.06, čiže uplatním si ju v zdaňovacom období 06/2004!
V ktorom paragrafe v zákone o DPH najdem že rozhodujúci je deň prijatia faktúry. Vďaka.
0 0
Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Ale veta mám doklad do podania daň.priznania je napísaná v poučení na vyplnenie daň.priznania k r.19 !
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

ja len, ze na skoleni o DPH sme prebehli nasledovny pripad:

dod.fa vystavena 29.5.
dodany tovar 29.5.
fa zaevidovana 2.6. /po starom-odpocitanie DPH/
odpocitanie DPH 29.5. = tak nam bolo povedane na skoleni - odbornik na DPH

vraj je dolezite dodanie tovaru

tak preto ta diskusia a nejasnost datumov

pekny den
0 0
rema rema

rema je offline (nepripojený) rema

Časová podmienka na odpočítanie DPH je splnená v tom d´ňovom období kedy vznikol nárok na odpočet podľa § 49 je to deň kedy vzniká daňová povinnosť- § 19 hovorí, že pri tovare je to deň dodania rovaru a pri službe je to deň dodania služby.Čiže nie je podstatný dátum vystavenia faktúry, ale dátum dodania tovaru alebo služby ked je tovar alebo služba dodaná napr. 29.5. 04 a faktúra je vystavená 3.6.04 potom nárok na odpočet DPH je v 05/2004 v prípade že faktúra mi došla doku dňu podania daňového priznania.Odporúčam §51,49,19
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Tak som sa na to pozrel lepšie a našiel som rozdiel v texte poučenia a zákona:
Poučenie:
Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, a do dňa podania daňového priznania má k dispozícii faktúru a dovozný doklad.
Zákon: §51ods2 druhá veta:
Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1. ....(ods.1písm.a hovorí: ak pri odpočítaní dane podľa §47 ods.2 písm a) má faktúru od polatiteľa vyhotovenú podľa §71)
Ak by to napísali do zákona tak jasne ako v poučení, bolo by fajn... ale v zákone to je napísané úplne inak.
Chcem upozorniť na dva rozdielne pojmy....
1. vznik práva na odpočítanie dane
2. uplatnenie práva na odpočítanie dane
čiže.... vznik práva je jedna vec a uplatnenie tohoto práva je druhá vec
Hoci sú poučenie a zákon napísané úplne rozdielne, obsah môžu mať spoločný. Záleží ako si vysvetlíme nasledovný pojem:
§51 ods.1písm. a): ak pri odpočítaní dane podľa §47 ods.2 písm a) má faktúru od polatiteľa vyhotovenú podľa §71
Čo znamená "pri odpočítaní dane"???.... ide o opočítanie pri daňovom priznaní, alebo zaúčtovanie dokladu na 343? Ako tvrdí MirkaV, odborník na dph (treba uvádzať meno aby sme vedeli o koho ide) to vykladá tak, že odpočítanie sa uskutočňuje pri podaní daňového priznania....
Aj po vysvetlení pojmu "pri odpočítaní" mi s tým však nehrá §51ods2 ..."v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane"....
Stále mi vychádza, že si môžem daň uplatniť v tom zdaňovacom období v ktorom mám daňový doklad (čiže dátum prijatia dokladu).
Skúste sa vyjadriť k výkladu zákona... ako ho chápete vy, možno mi niečo uniká... (zatiaľ som neabsolvoval žiadne školenie ani som nečítal žiaden komentár)
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

§49 hovorí, že právo odpočítať daň z tovaru alebo zo sluby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť - t.z. že ak sme tovar alebo službu prijali, máme právo odpočítať daň.
§51 nám hovorí, kedy má platiteľ právo na uplatnenie dane - tu sa uvádza, okrem iného, že musíte mať faktúru od dodávateľa.
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Ja sa prikláňam k názoru,že právo na odpočítanie dane si môžem uplatni ,až keď mi toto právo vzniklo podža §49 odst1), t.j. u odberateža vzniká právo na odpočítanie dane v ten istý deň,ako u dodávateža daňová povinnos, ale toto právo odpočítania dane môžem vykona,až v tom zdaňovacom období,kedy obdržím faktúru ( §51 odst.1). Neviem ,či to dobre chápem,ale odpočet DPH by som uplatňovala v tom období,kedy dostanem faktúru a nemusím ju ma ani zaúčtovanú.
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Po precitani prispevku od Richarda sa este vratim na diskusiu,lebo uplne s nim suhlasim.Nasla som prave dôvodnu spravu k zakonu o DPH,kde sa k §51 vymedzuje pravo na odpocitanie DPH,ktore si moze platitel dane uplatnit,ak ma k dispozicii doklady, t.j v pripade nadobudnutia tovarov v tuzemsku je to faktura vyhotovena platitelom dane,pri dovoze tovaru je to dovozny doklad potvrdeny colnym organom,pri nadobudnuti tovaru z ineho clenskeho statu faktura od dodavatela z ineho clenskeho statu ......Odpocitanie dane vykona platitel v tom zdanovacom obdobi,v ktorom bude moct narok na odpocitanie dane aj formalne preukazat prislusnym dokladom.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

katka
Ja sa prikláňam k názoru,že právo na odpočítanie dane si môžem uplatni ,až keď mi toto právo vzniklo podža §49 odst1), t.j. u odberateža vzniká právo na odpočítanie dane v ten istý deň,ako u dodávateža daňová povinnos, ale toto právo odpočítania dane môžem vykona,až v tom zdaňovacom období,kedy obdržím faktúru ( §51 odst.1). Neviem ,či to dobre chápem,ale odpočet DPH by som uplatňovala v tom období,kedy dostanem faktúru a nemusím ju ma ani zaúčtovanú.
Katka, hovoríme to isté, ale pozor na pojmy. Právo odpočítať daň a právo uplatniť odpočítanie dane sú dva rôzne pojmy. Takže právo odpočítať daň máme práve vtedy, kedy dodávateľovi vznikla daňová povinnosť. No a právo uplatniť odpočítanie tejto dane máme vtedy, keď obdržíme aj faktúru, okrem iného uvedeného v §51.

Čo sa týka toho zaúčtovania faktúry, tak to teda musíš, nakoľko ti to ukladá zákon o účtovníctve :-)
0 0
Lenka Lenka

Lenka je offline (nepripojený) Lenka

som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac
Priklanam sa k nazoru, ze DPH si mozem uplatnit az po obdrzani faktury.

§51 ods.(2)............Odpocitanie dane vykona platitel v tom zdanovacov obdobi, v ktorom moze uplatnit pravo na odpocitanie dane podla ods. 1.
a v ods. 1 sa pise, ze pravo na odpocitanie dane podla § 49moze platitel uplatnit, ak
a)
b)
c)........vo vsetkych pismenach sa pise o tom, ze platitel ma fakturu .......

z toho som to pochopila tak, ako som to pochopila
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Práve som našla usmernenie, ktoré hovorí o vecných a časových podmienkach na odpočítanie dane.

Vecné podmienky na odpočítanie dane - ak si platiteľ dane chce uplatniť odpočet dane z tovaru alebo služby, musí mať faktúru.

Časové podmienky - platiteľ dane si môže uplatniť odpočet za to zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vznikol nárok na odpočet dane ak ku dňu podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie má faktúru.

Takže MirkeV poradil odborník dobre
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Včera som dala túto otázku na školení metodičke výkladu DPH:
Fa vystavená 6.6.04, dátum dodania 30.5.04.
Vysvetlenie: Bez ohľadu na dátum vystavenia musí byť Dph uplatnené v mesiaci máji, nakoľko daňová povinnosť vzniká dodaním tovaru, služby /tuzemsko/. Povinnosť mať faktúru je druhoradá, to znamená musíme mať fyzicky faktúru do dátumu podania daňového priznania, inak by sme si nemohli uplatniť DPH.
Ale keď vieme, že faktúru od dodávateľa dostaneme a dátum dodania bol v máji, sme povinní uplatniť daňovú povinnosť - vlastne tú istú povinnosť má dodávateľ, ktorý musí uplatniť DPH v máji a v tom istom období i my, ako odberatelia.
Dokonca, keby sme zabudli uplatniť DPH a mali faktúru, hoci dňom vystavenia by bol jún, ale dodanie v máji, museli by sme podať dodatočné daňové priznanie...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Takže už sa nám to ujasňuje. Ale nebyť tejto diskusie, lámali by sme si hlavy a hľadali odpovede všademožne.
Vďaka Porade už vieme, ako máme postupovať pri uplatňovaní odpočtu DPH.

Všekým príjemný večer :-)
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Áno, tak to vyzerá, že §51 ods.2 druhá veta:
"Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1"

ZNAMENÁ
Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom daňovom priznaní, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1"

... keďže daňové priznanie podávame v zdaňovacom období, v ktorom si môžeme uplatniť dph....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať