Zavrieť

Porady

Ukončenie podnájmu

Pekný deň poraďáci,

pokúšala som sa nájsť odpoveď na moju otázku v starších témach, ale neúspešne, tak by som Vás chcela poprosiť o radu.
Chcem dať výpoveď z podnájmu v byte. Majiteľka má však trvalé bydlisko v byte kde bývame, takže poštu si tu preberá 1x do mesiaca keď si berie nájomné. Ako teda vypovedať zmluvu, keď už teraz viem, že mi to na pošte nepreberie? Alebo je výpoveď platná aj keď ju zašlem doporučenou zásielkou do vlastných rúk a nevyzdvihne ju?
Problém je aj to, že schránku vyberáme my podnájomníci a ona si ju už len na byte prevezme.

Ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pošli jej výpoveď doporučene s doručenkou. Poštárka jej nechá v byte oznámenie o uložení zásielky. Zásielka sa považuje za doručenú ako keby to bola zásielka súdna, teda v deň, keď sa ti ako nedoručená vráti.

    § 710 občianskeho zákonníka
    (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
    ---
    5a)§ 46 Občianskeho súdneho poriadku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tu budeš mať ako papierový doklad okrem podacieho lístku aj doručenku a pri vrátení obálku s dôvodom, podpisom a pečiatkou pošty.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Aj keď máš v zmluve dohodnutú dvojmesačnú výpovednú lehotu, môže sa stať, že sa bude vyhovárať, tak potom ti platí v zmysle OZ 3 mesačná. Začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po obdržaní výpovede. V tvojom prípade od termínu, kedy by sa ti zásielka vrátila z pošty, že ju nie je možné doručiť.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    možno ešte taký malý tip, zásielka sa dá poslať aj so skrátenou doručovacou lehotou 5 dní (nie 18) lebo ak chceš už ísť bývať od septembra inam, tak štandardné zaslanie poštou a uloženie 18 dní už v tomto mesiaci nestíhaš...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    čo tak zavolať jej a dohodnúť si stretnutie?po telefone jej nemusíš vravieť, že končíte s podnájmom..... a nevyzdvihnutá pošta pre tento prípad, obávam sa, nie je automaticky podľa zákona aj doručená.,,,,,

    simbata je offline (nepripojený) simbata

    simbata
    Mária27 Pozri príspevok
    Pošli jej výpoveď doporučene s doručenkou. Poštárka jej nechá v byte oznámenie o uložení zásielky. Zásielka sa považuje za doručenú ako keby to bola zásielka súdna, teda v deň, keď sa ti ako nedoručená vráti.

    § 710 občianskeho zákonníka
    (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
    ---
    5a)§ 46 Občianskeho súdneho poriadku.
    Mária, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Nebola som si istá, či to je tak ako pri súdnych zásielkách. Podľa zmluvy mám 2 mesačnú výpovednú lehotu, chcela by som dať ukončenie nájmu k tomuto mesiacu aby som od septembra mohla ísť inam. Majiteľke budem ešte len volať, len som sa chcela zabezpečiť aj poštou lebo dnes čo nemáte podchytené a na papieri, tak to ako keby ste ani nemali. Chcela som to ako poistku, keby mi do telefónu povedala, že po výpoveď príde, ale náhodou by sa tu neukázala.
    Možno to je len deformácia z roboty, že už na všetko potrebujem mať papier a doklad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.