Zavrieť

Porady

Som povinny viest uctovnictvo?

som povinny viest uctovnictvo(aj vystavovat faktury) ked som iba registrovany pre DPH?

odtialto som cerpal:
peniaze.pravda.sk/pri-pausalnych-vydavkoch-netreba-viest-uctovnictvo-f9l-/sk-pstat.asp?c=A110330_095723_sk-pstat_p59

co je jednoducha danova evidencia?

mam specificke podnikanie: peniaze mi chodia na ucet (tretie krajiny a EU) a ja pritom nevystavujem ziadne faktury-firmy nemaju moje udaje(ICO,DIC atd). Nie som ani registrovany k DPH. Obrat mam do 50 000 EUR ročne. Ako to mam riesit z pohladu uctovnictva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    okrem DPH - ako máš riešenú registráciu na daň z príjmu?
    odkedy si registrovaný? ešte si nepodával DPFO - podnikáš takto prvý rok?
    Kto využíva paušálne výdavky, nemusí viesť účtovníctvo, zákon však vyžaduje, aby viedol evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Keďže nikde nie je určené, ako má táto evidencia vyzerať, postačí jednoduchá tabuľka, do ktorej si bude postupne zapisovať jednotlivé údaje.
    to je z toho článku - tvoj odkaz.
    a daňovú evidenciu máš v ZDP §6
    (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
    Naposledy upravil KEJKA : 16.07.11 at 11:15

    Joseph777 je offline (nepripojený) Joseph777

    Joseph777
    KEJKA Pozri príspevok
    okrem DPH - ako máš riešenú registráciu na daň z príjmu?
    odkedy si registrovaný?
    k DPH niesom registrovany, zivnost mam od juna 2010
    a asi som mal byt, to ale znamena ze budem musiet vystavovat faktury kedze potrebujem zostavovat suhrnne vykazy k DPH

    takze moznost neviest uctovnictvo a obchodovat zo zahranicim neexistuje. opravte ma ak nemam pravdu

    KEJKA Pozri príspevok
    ešte si nepodával DPFO - podnikáš takto prvý rok?
    podaval raz - upltanil som pausalne vydavky, ano podnikam takto prvy rok

    KEJKA Pozri príspevok
    Kto využíva paušálne výdavky, nemusí viesť účtovníctvo, zákon však vyžaduje, aby viedol evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
    ako mam viest evidenciu o zasobach a pohladavkach, co to znamena? zasoby asi nemam ziadne kedze poskytujem sluzby a pohladavky je co?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Joseph777 Pozri príspevok
    k DPH niesom registrovany, zivnost mam od juna 2010
    a asi som mal byt, to ale znamena ze budem musiet vystavovat faktury kedze potrebujem zostavovat suhrnne vykazy k DPH

    takze moznost neviest uctovnictvo a obchodovat zo zahranicim neexistuje. opravte ma ak nemam pravdu............správne, neexistuje

    podaval raz - uplatnil som pausalne vydavky, ano podnikam takto prvy rok
    ako mam viest evidenciu o zasobach a pohladavkach, co to znamena? zasoby asi nemam ziadne kedze poskytujem sluzby a pohladavky je co?
    k DPH si mal byť registrovany od juna 2010 - pred prvým dodaním služby do EU. Aj tvoj odberateľ mal byť registrovaný k DPH. Medzi platiteľmi DPH je povinnosť vystaviť faktúru stanovená zákonom od DPH.
    A je povinnosť podať súhrnný výkaz a to výhradne elektronicky - viď podrobnejšie príslušnú tému na Porade - "hľadaj".
    zásoby nemáš -nevedieš evidenciu
    pohľadávky=faktúry............urobíš si zoznam, stačí v exceli a dopíšeš dátum úhrady, aby bolo jasné, že vlastne nemáš neuhradené faktúry, tým pádom nemáš pohľadávky.
    a čo SP, ZP?
    nemáš účtovníčku?
    to je GOOGLE? alebo niečo podobné?, lebo zasa nie je služba ako služba.

    Joseph777 je offline (nepripojený) Joseph777

    Joseph777
    KEJKA Pozri príspevok
    k DPH si mal byť registrovany od juna 2010 - pred prvým dodaním služby do EU. Aj tvoj odberateľ mal byť registrovaný k DPH. Medzi platiteľmi DPH je povinnosť vystaviť faktúru stanovená zákonom od DPH.
    ja som mal byt registrovany k DPH, vravis ze medzi platitelmi DPH je povinnost vystavit fakturu ale ja by som bol len registrovany! a registrovany k DPH nie je to iste ako platitel DPH. Ako to teda je?

    odberatelia su spolocnosti v EU, ktory maju urcite vystavene IC DPH ale aj spolocnosti z 3. krajin

    ide o to ze tie spolocnosti nemaju moje udaje a platbu prevedu na moj ucet automaticky aj bez vystavenia faktury, jednoducho oni nepotrebuju moje ICO, DIC, IC DPH.

    Keby som ale faktury zacal vystavovat-posielal by som ich tym spolocnostiam mailom, bojim sa toho ze ich by vobec ta faktura nezaujmala, rovno by ju vyhodili resp. necitali, ja by som ale tuto fakturu zahrnul do vykazu o DPH ale oni nie-to by bol problem nie?


    KEJKA Pozri príspevok
    a čo SP, ZP?
    nemáš účtovníčku?
    to je GOOGLE? alebo niečo podobné?, lebo zasa nie je služba ako služba.
    SP a ZP platim,

    uctovnicku mam ale taku nic moc

    ano je to nieco ako google presnejsie su to stavkove kancelarie -affiliate programy - ja zobrazujem ich reklamu na mojich webovych strankach a mam proviziu zo zisku

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kedže oni sú DPHčkari, tak sa s tým nejako vysporiadajú a ak im faktura nechýba, zrejme si to riešia po svojom. /ani GOOGLE nevystavuje faktúry za dodávateľa, ale posiela písomnú info o výške provízie a na základe toho môj klient vystaví faktúru do účtovníctva, len tak na okraj/
    Ty však máš byť registrovaný pre DPH podľa §7a - nebudeš platiteľ, nebudeš robiť priznania k DPH, vystaviš faktúru minimálne pre svoje potreby, resp. potreby našich kontrolných orgánov.
    Q-ne budeš musieč podávať Suhrnný výkaz k DPH, kde uvedieš komu pod akým ičDPH si službu-reklamu-dodal /inak povedané, od koho si dostal peniaze/.
    SV sa podáva elektronicky.
    Je to skôr taká EU-kontrola, aby služby boli zdaňované DPHčkou v štáte príjemcu služby.

    Ak by si vedel získať písomnú výnimku, že pre tvoje služby neplatí §15/1 Z_DPH, tak by to vyššie uvedené pre teba neplatilo. Obávam sa však, že ty žiadna výnimka nie si.
    pozri témy ohladne podnikania v el.reklame, Google apod. v iných témach nájdeš tam všetko potrebné.

    Som povinny viest uctovnictvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.