Zavrieť

Porady

účtovanie dotácii

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Zdravím všetkých poraďákov. Prosím súúúrne potrebujem poradiť. Ako vediete jasne rozlíšené účtovníctvo, keď vám bola poskytnutá dotácia z ministerstva a z fondov EÚ. Stačí vytvoriť novú analytickú evidenciu na účtoch, alebo je potrebné vytvoriť nové stredisko, na ktorom budú vedené iba fa a platby, odpisy a pod., ktoré sa výlučne týkajú financovaného projektu. Prosím, ozvite sa mi veľmi súrne. O pár dní mi príde kontrola a chcem to mať OK.
Usporiadat
mucina mucina

mucina je offline (nepripojený) mucina

som tá, ktorá má rada čísla
ahoj, aj my sme ziskali dotaciu z fondov EU a mame aj iné dotácie alebo sponzorské dary. A tak účto združenie vedieme osobitne a dotaciu z EU tiež osobitne a na konci roka to spojime. asi tak nejako
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prosím ťa, čo znamená u teba osobitne. Popíš bližšie.
0 0
mucina mucina

mucina je offline (nepripojený) mucina

som tá, ktorá má rada čísla
v našom prípade slovko osobitne znamená, že sa vedie v druhom stredisku
0 0
BKO BKO

BKO je offline (nepripojený) BKO

Dotácie a sponzorské dary je veľký rozdiel. Sponzorský dar účtujete ako príspevok od právnickej alebo fyzickej osoby a v účtovníctve si to členíte podľa toho ako potrebujete (analyt. účty, stredisko a p.). Dotáciu zo štátneho rozpočtu a dotáciu z EU fondov, ktorá sa považuje tiež za štátnu dotáciu, musíte v účtovníctve evidovať preukazným spôsobom. My máme osobitné členenie na analytických účtoch a keďže máme viaczdrojové financovanie, máme pre každý druh dotácie (podľa rezortov) osobitný kód zdroja financovania (takto vieme vyčleniť náklady a výnosy pre vyúčtovanie). Podľa zákona o rozpočtových pravidlách... musíte mať pre finančné prostriedky zo ŠR vedený v banke samostatný účet. Môže byť jeden na všetky dotácie, ale v účtovníctve musíte jednotlivé dotácie členiť kvôli vyúčtovaniu. Ešte podotýkam, že výnosy z tohto účtu musíte odviesť poskytovateľovi dotácie - sú príjmom ŠR. Dúfam, že som aspoň trochu pomohla.
Beáta
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
To BKO:
Aj v pripade, ze prisp. organizacia sa podiela z vlastnych zdrojov (musela ich vlozit na samost. ucet - kde pride aj dotacia) 5% musi odviest prijem z urokov poskytovatelovi dotacie?
Dotacia "program INTERREG IIIA" - naklady vznikaju v r. 2005, budu platene po obdrzani dotacie v r. 2006, urobit predpis dotacie do casovoho rozlisenia (prijmy buducich obdobi)?
Dakujem za odpoved.
0 0
pabe pabe

pabe je offline (nepripojený) pabe

uctovnik
My sme dostali dotáciu od štátu na novovytvorené miesto .
Na účet bola pripísaná 29.12.2005
Začne sa čerpat až od januára 2006.
Ako ju zaučtovať ??????
Pomožete mi ?
Ďakujem
0 1
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ďakujem za odpoveď. Analytiku mám vytvorenú aj ja, ale čo mi nesedí je to, že neviem, či to nemám dať na osobitné stredisko a tak to sledovať. A mám ešte jeden problém. Nakoľko sa jedná o technické zhodnotenie budovy a nákup strojov, nie je mi jasné, ako zaradiť technické zhodnotenie budovy, ktoré je na jednom stredisku a to by som potrebovala evidovať zvlášť kvôli odlíšeniu výšky odpisov pôvodnej budovy a technického zhodnotenia. Lenže tým pádom, ak by som sa rozhodla pre evidenciu cez osobitné strediská, tak na stredisku, kde by som evidovala majetok, ktorý bol sčasti prefinancovaný z fondov EÚ a dotácie zo ŠR by boli evidované iba náklady. Výnosy by boli evidované na tom druhom stredisku a to mi akosi nesedí. Ešte chcem podotknúť, že sa jedná o nenávratný finančný príspevok.
Naposledy upravil kalkulka : 17.01.06 at 07:39 Dôvod: doplnenie
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

pabe
My sme dostali dotáciu od štátu na novovytvorené miesto .
Na účet bola pripísaná 29.12.2005
Začne sa čerpat až od januára 2006.
Ako ju zaučtovať ??????
Pomožete mi ?
Ďakujem
Tiež som dostala tento nenávratný príspevok formou jednorázovej paušálnej platby. Je to príspevok ovplyvňujúci daňový základ, alebo neovplyvňujúci....???
Prosíííííím poraďte...
Naposledy upravil adam : 17.01.06 at 11:46
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

adam
Tiež som dostala tento nenávratný príspevok formou jednorázovej paušálnej platby. Je to príspevok ovplyvňujúci daňový základ, alebo neovplyvňujúci....???
Prosíííííím poraďte...
Už som si odpoveď našla......ďakujem....
0 0
pabe pabe

pabe je offline (nepripojený) pabe

uctovnik
Prezradiš mi kde si našla odpoved ?
A aká je ?
A aké účty si pri tom použila ?
Naposledy upravil pabe : 17.01.06 at 14:32
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

http://www.porada.sk/t12830-p4-prispevky-a-kolko.html
do pozornosti príspevok č.37. Účtujem v JÚ.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Akurát riešim prípad s dotáciou od Záujm.združenia a od Ministerstva výstavby, cca 1955 000 Sk na prístavbu administratívnej budovy. Bolo to na technické zhodnotenie vo výške 2900 000 Sk. V zákone sa píše, že sa dotácia rozpúšťa v súvislosti s odpismi. Mala by sa rovnaká suma dávať do výnosov, aj nákladov. U nás sú daňové odpisy aj účtovné, takže rovnakou sumou by sa to asi nedalo. Odpisovať sa bude zrýchlene, počas 19-tich rokov, takže by som tú dotáciu mala vydeliť 19-timi a ročne tú sumu dávať do výnosov???
prosím, poraďte...
Naposledy upravil Anonymka : 03.08.06 at 07:25
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Podľa odpisového plánu odpisuješ na 551. Alikvotná časť z dotácie ide do výnosov. Tváriš sa akoby si odpisovala v rovnakom režime DHM v cene dotácie. Alebo inak.. Daj si do pomeru dotáciu k obstarávacej cene, dostaneš koeficient, ktorým vynásobiš účtované odpisy. Výsledok zaúčtuješ do výnosov.
.
Spôsob odpisovania nekomentujem... je to mimo témy.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Anonymka
Akurát riešim prípad s dotáciou od Záujm.združenia a od Ministerstva výstavby, cca 1955 000 Sk na prístavbu administratívnej budovy. Bolo to na technické zhodnotenie vo výške 2900 000 Sk. V zákone sa píše, že sa dotácia rozpúšťa v súvislosti s odpismi. Mala by sa rovnaká suma dávať do výnosov, aj nákladov. U nás sú daňové odpisy aj účtovné, takže rovnakou sumou by sa to asi nedalo. Odpisovať sa bude zrýchlene, počas 19-tich rokov, takže by som tú dotáciu mala vydeliť 19-timi a ročne tú sumu dávať do výnosov???
prosím, poraďte...
Sumy do výnosov účtuješ mesačne podľa toho, koľko % z rozpočtu nákladov tvorí dotácia. Rozpočet je isto súčasťou zmluvy o poskytnutí dotácie na nejaký projekt. Tým % prenásobíš výšku mesačných odpisov a túto sumu účtuješ do výnosov. Rozpúšťanie sa týka účtovných odpisov. Daňové upravuješ až na konci roka v daňovom priznaní.
Naposledy upravil kalkulka : 04.08.06 at 06:09
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Znovu sa vraciam k tejto téme. Musím ešte pripomenúť, že odpisovať budeme 20 rokov - zrýchlene. A účtovné sa budú rovnať daňovým odpisom. Je mi jasné, že takto sa to má účtovať, ale neviete mi poradiť, kde toto riešenie nájdem (zákon, knižná publ.) odkiaľ ste na to prišli??? Určite je to dobré, len účtovný poradca nevie, či je takýto postup správny, že prečo som takto počítala. Že odkial som na to prišla. Ďakujem pekne ...

kalkulka
Sumy do výnosov účtuješ mesačne podľa toho, koľko % z rozpočtu nákladov tvorí dotácia. Rozpočet je isto súčasťou zmluvy o poskytnutí dotácie na nejaký projekt. Tým % prenásobíš výšku mesačných odpisov a túto sumu účtuješ do výnosov. Rozpúšťanie sa týka účtovných odpisov. Daňové upravuješ až na konci roka v daňovom priznaní.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Je na to metodický pokyn o účtovaní dotácií. Som dosť zanepráznená teraz, tak keď sa k tomu dostanem, tak napíšem bližšie. Ale toto účtovanie je zapracované aj v v postupoch účtovania.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Asi som sa zle vyjadrila. Nie je to metodický pokyn, ale usmernenie MF uverejnené vo finančnom spravodajcovi č. 11/2004. Je to Usmernenie MF SR k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločnstiev pre súkromný a verejný sektor.
Skús cez stranku www.finance.gov.sk, tam si môžeš FS stiahnuť. Prajem veľa zdaru. Ďakujem za bodík.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ata/naj_fo.doc
Tu som našla usmernenie o účtovaní dotácii z DR.
0 0
zuzlik zuzlik

zuzlik je offline (nepripojený) zuzlik

vie mi niekto poradiť, či dotácie zo štátneho rozpočtu roku 2006, vyplatená až v roku 2007, ide do tržieb roka 2006???
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Ak si mala náklady v roku 2006, tak si aj priznanú dotáciu zaúčtuj do tržieb roku 2006. Vznikne ti tak pohľadávka na účte 346 resp. 347, ktorý sa vynuluje pripísaním dotácie na účet v banke.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať