Zavrieť

Porady

mám nárok na nejakú dávku alebo príspevok

dobrý deň, mám 25 rokov, skončila som VŠ, som evidovaná na ÚPSVaR a zatiaľ som ešte nikde nepracovala... chcem sa spýtať, či mám nejaký nárok na dávku alebo príspevok... ďakujem za odpoveď
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smiley1201 Pozri príspevok
dobrý deň, mám 25 rokov, skončila som VŠ, som evidovaná na ÚPSVaR a zatiaľ som ešte nikde nepracovala... chcem sa spýtať, či mám nejaký nárok na dávku alebo príspevok... ďakujem za odpoveď
Zaeviduj sa na UP ako uchádzač o zamestnanie. Ak si si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Môžeš však požiadať o dávku v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie, ak nežiješ s rodičmi.

Kedy si skončila štúdium štátnou skúškou? Nezabudni na povinnosti voči zdr.poisťovni. Ak registráciu na UP nestihneš do 7 dní, musíš sa v ZP na chýbajúce obdobie prihlásiť ako samoplatitel.

viac informácii o dávkach v hmotnej núdzi nájdeš tu

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=225
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

smiley1201 Pozri príspevok
dobrý deň, mám 25 rokov, skončila som VŠ, som evidovaná na ÚPSVaR a zatiaľ som ešte nikde nepracovala... chcem sa spýtať, či mám nejaký nárok na dávku alebo príspevok... ďakujem za odpoveď
Študenti, ktorí práve končia vysokú školu, by mali okrem svojich študijných povinností myslieť aj na tie úradné a odvodové. Štát za nich platí zdravotné poistenie iba do skončenia štúdia. Na rozdiel od stredoškolákov, ktorí majú po maturite štatút študenta až do konca augusta, vysokoškolákom sa štúdium oficiálne končí štátnicami.

Do zdravotnej poisťovne by ste sa mali prihlásiť do ôsmich pracovných dní od poslednej štátnej skúšky. V niektorých poisťovniach to môžete vybaviť mailom, v iných musíte osobne navštíviť niektorú z pobočiek. Absolvent vysokej školy má rovnakú oznamovaciu povinnosť ako ktokoľvek iný, čiže musí do ôsmich dní nahlásiť zdravotnej poisťovni ukončenie štúdia. Preukáže to dokladom o vykonaní štátnej skúšky, ktorý doručí buď mailom, osobne alebo poštou. Po ukončení školy sa vám zmení platiteľ poistného. Kým doteraz ho za študenta platil štát, teraz už bude musieť študent, ktorý ukončil štúdium platiť poistné sám. Ak už bude pracovať, bude ho za už ako zamestnanca platiť zamestnávateľ. Je tu ešte ďalšia možnosť - prihlásiť sa do evidencie nezamestnaných.

Ak nemáte hneď po ukončení školy istú prácu, mali by ste sa prihlásiť na úrade práce. Požiadate o zradenie do evidencie nezamestnaných a kým si nájdete prácu, štát za vás zaplatí poistné. Absolvent školy sa môže uchádzať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade, v ktorého územnom obvode má trvalý

Kým budete v evidencii nezamestnaných, poisťovne vám dajú pokoj. Platiteľom poistného bude namiesto vás štát. Aj zaradenie do evidencie nezamestnaných však musíte do ôsmich dní nahlásiť zdravotnej poisťovni.

Dôvodom, prečo sa ľudia po strate zamestnania obvykle hlásia na úrade práce, je možnosť získať podporu v nezamestnanosti. Čerstvý absolvent školy ju nedostane, pretože doteraz nedovádzal odvody do Sociálnej poisťovne. Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká uchádzačovi o zamestnanie, ak platil poistenie v nezamestnanosti najmenej 3 roky za posledné 4 roky alebo najmenej 2 roky za posledné 4 roky pri zamestnaní na dobu určitú.

Poistenie v nezamestnanosti by študent odvádzal len vtedy, ak by počas školy pracoval na trvalý pracovný pomer a jeho zamestnávateľ by za neho platil odvody. To sa väčšinou nerobí, pretože študenti zvyknú pracovať na dohodu, či na iné typy zmlúv, ktoré nezaväzujú zamestnávateľa, aby platil odvody.

Úrad práce absolventovi ešte ponúka sprostredkovateľské služby spojené s hľadaním novej práce a odborné poradenské služby, ktoré sú zamerané na riešenie problémov s pracovným uplatnením uchádzača o zamestnanie. Kto má seriózny záujem pracovať, mal by okrem evidencie na úrade vyvinúť aj ďalšiu aktivitu, aby si našiel prácu. V dnešnej dobe zvyšujúcej sa nezamestnanosti a klesajúceho počtu pracovných ponúk aj na úradoch práce odporúčame spoľahnúť sa na seba a prácu si hľadať aktívne aj popri evidencii na úradoch práce.

Aké povinnosti má teda vysokoškolský študent po skončení školy?

Do ôsmich dní musí zdravotnej poisťovni oznámiť:

ukončenie vysokoškolského štúdia štátnou skúškou
prerušenie štúdia
nástup na doktorandský študijný program a rovnako jeho ukončenie
nástup do zamestnania
zaradenie do evidencie nezamestnaných na úrade práce
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ordoglina Pozri príspevok
Dobry den,
mám 24 rokov, po skonceni gymnázia som 2 roky bola v zahranici, doma som bola evidovana ako dobrovolne nezamestnana. Platila som vsetko sama. Potom som studovala rok a uz 2 roky pracujem v Cechach. Zmluvu mám do 31.10.2011. chcem sa spýtat, ci mám nejaký nárok na dávku alebo príspevok ked sa vratim na Slovensko a nenájdem hned pracu. Dakujem
Poistenie v nezamestnanosti trvalo v ČR aspoň 730 dní (pracovala si na pracovnú zmluvu) ?
0 0
ordoglina ordoglina

ordoglina je offline (nepripojený) ordoglina

Mala som pracovnu zmluvu v CR od 19.10.2009 do 31.10.2011
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ordoglina Pozri príspevok
Mala som pracovnu zmluvu v CR od 19.10.2009 do 31.10.2011
Treba poziadat v CR o podporu v nezamestnanosti.
0 0
ordoglina ordoglina

ordoglina je offline (nepripojený) ordoglina

Takze ked sa vratim na Slovensko nic nedostanem kym nemám 25 rokov, nezálezi na tom ze som bola 2 roky dobrovolne nezamestnana lebo som studovala a pracovala v Anglicku a 2 roky zamestnana v CR.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ordoglina Pozri príspevok
Takze ked sa vratim na Slovensko nic nedostanem kym nemám 25 rokov, nezálezi na tom ze som bola 2 roky dobrovolne nezamestnana lebo som studovala a pracovala v Anglicku a 2 roky zamestnana v CR.
Na davky v hmotnej nudzi narok mat nebudes, ak byvas na SK s rodicmi, tak sa narok posudzuje spolu s nimi do tvojich 25 rokov.

Mal by ti vzniknut narok na podporu v nezamestnanosti, ale kedze si pracovala v CR a pravepodobne nemas na SR vazby ako manzela, deti, vlastny dom a pod, podla europskej normy platnej od 1.5.2010 mas poziadat o podporu v tej krajine, kde si pracovala.
Ak ti podporu v CR priznaju, mozes poziadat o jej predisponovanie na SK.
1 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Dobrý den.
Chcela by som sa opytat ci ma zamenstavatel povinnost nahlasit zamestnanca do SP ked je na PN viac ako 2 tazdne?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Po 10 dní PN zamestnanca, zamestnávateľ odovzdá jednu časť marodného lístka do SP. Či ako myslíš mbebe nahlásiť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mbebe Pozri príspevok
Dobrý den.
Chcela by som sa opytat ci ma zamenstavatel povinnost nahlasit zamestnanca do SP ked je na PN viac ako 2 tazdne?
Dakujem
akú povinnosť máš na mysli ? Od 11. dňa nem.dávky vypláca SP, takže posiela žiadosť o nemocenské ...
0 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Xanti Pozri príspevok
Po 10 dní PN zamestnanca, zamestnávateľ odovzdá jednu časť marodného lístka do SP. Či ako myslíš mbebe nahlásiť?
... zamestnávateľ mi nevyplatil ani to čo mal,volala som do SP a oni mi povedali že v SP nemajú moju PN takže ani neevidujú moju práceschopnosť..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Si zamestnaná v pracovnom pomere alebo na dohodu o pracovnej činnosti alebo inú dohodu?

Ak v pracovnom pomere, tak zamestnávateľ pochybil. Nesplnil si zákonom stanovené podmienky. Ak si na dohodu, tak nemáš nárok na platenú PN.
0 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Som riadne zamestnaná..zamestnavateľ sa rozhodol že mi bude robiť zle..neviem na koho sa mam obratit...:-(
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

na IP
0 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Tak tam som volala včera,povedali mi že mam poslať mail..ale to je všetko..
Tým že som stále PN nemôžem ani osobne riešiť tento problém.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mbebe
ešte by som skúsila požiadať lekára o nový doklad, potvrdzujúci trvajúcu PN ... alebo nejaké potvrdenie a toto by som poslala na SP.

Povinnosti zamestnávateľa

odstúpiť pobočke Sociálnej poisťovne II. diel potvrdenia, ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca

http://www.socpoist.sk/kontrola/1292s#Kontrola
0 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Podľa toho linku to znamená že zamestnávateľ má povinnosť..ale ak si túto povinnosť nesplní tak to znamená že nemocenské mi nikto nevyplatí?? Ved oni tam o mne ani nevedia...
A ja sa môžem sťažovať asi na lampárni..?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Práve preto Ti píšem, dohodni sa aj s lekárom. A napíš mail na inšpektorát práce, napíš aj na sociálnu poisťovňu a doporučujem aj na zdravotnú, lebo aj tam ťa mal zamestnávateľ ku dnu začatia PN odhlásiť.
A možno lekár ti pre SP vydá nahradné potvrdenie a SP Ti vyplatí PN.
0 0
mbebe mbebe

mbebe je offline (nepripojený) mbebe

Fajn, ďakujem veľmi pekne za ochotu a rýchlosť. Skúsim teda postupovať podľa toho ako si mi poradila, dúfam že to bude OK. Pekný víkend
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Aj ja dúfam,
ale nechápem postoj zamestnávateľa. Ako Ti tým ublíži? Okrem toho, že ty ostaneš dlhšie bez peňazí za PN.
Držím palec, nach zamestnávateľ dostane rozum, a ty sa k svojím peniazom dostaneš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať