Zavrieť

Porady

Tržby z ERP a skutočný stav hotovosti

Dobrý den poraďáci,
už jsem přečetla milion diskusí na toto téma a stále netuším odpověď. Jedná se mi o nový zákon 289/2008 o ERP, platný od 1.1.2012, kdy budeme muset na ERP evidovat i úhrady faktur a tržby za predaj tovaru. To je mi jasné, problém vidím v evidovaní vkladu na ERP. Z diskusí jsem se dočetla, že v případě náhodné daň.kotroly mi musí stav na ERP sedět s tržbou v "šuplíku", kde si ukládám tyto tržby. Z těchto peněz průběžně platíme během dne různé provozní náklady (PHM,kanc.potr.,mzdy.... aj.)Pokud je tržba vysoká, tak ji průběžně nosíme do banky. Nebo naopak mám i nějaké peníze za servis elektro zariadení na které vystavuji PPD a které nemusím evidovat přez ERP. Takže mě nikdy nesedne stav ERP se stavem hotovosti v "šuplíku". Jak toto prosím řešíte?
Musím si vést analyticky i fyzicky dvě pokladny?
Usporiadat
monimadle monimadle

monimadle je offline (nepripojený) monimadle

Dobrý deň.
Žiadala som o metodické usmernenie Daňové riaditeľstvo a tu je odpoveď:
Dobrý deň,
k problematike uplatňovania zákona č. č. 289/2008 Z. z o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zaujíma Daňové riaditeľstvo SR nasledovné stanovisko:

Podľa § 3 zákona č. 289/2008 Z. z. je podnikateľ povinný v elektronickej registračnej pokladnici (ďalej „pokladnica“) evidovať prijaté tržby z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb (okrem predaja vecí uvedených v § 3 ods. 2 cit. zákona). Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice.
Tržbou podľa § 2 písm. h) zákona č. 289/2008 Z. z. je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služieb na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutia služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.
Nakoľko účelom zákona č. 289/2008 Z.z. je len evidencia prijatých tržieb, preto výber hotovosti z pokladnice cit. zákon nerieši.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že podľa zákona č. 289/2008 Z.z. podnikateľ nie je povinný výber v hotovosti evidovať v pokladnici. Vzniknutý rozdiel medzi prijatými tržbami do pokladnice a výberom hotovosti z nej, je možné preukázať kontrolným orgánom príslušným dokladom (výdavkový pokladničný doklad) .
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Dúfam, že som pomohla.
17 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

Podnikateľ potrebuje vložiť do banky na účet 10.000 eur, v pokladni má len 3000 eur. Vloží teda do pokladne osobný vklad podnikateľa 7.000 eur. Musí tento vklad zaevidovať do ERP?

Viem, že je to banálna otázka. Ide o to, že nie každý podnikateľ si robí účtovníctvo priebežne. Doteraz to bolo tak, že keď som zistil, že pokladňa ide podnikateľovi do mínusu tak som tam šupol vklad podnikateľa. Ale teraz, keď sa vklady evidujú v ERP..., neviem.
Naposledy upravil dede2 : 29.08.11 at 08:23
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
dede2 Pozri príspevok
Podnikateľ potrebuje vložiť do banky na účet 10.000 eur, v pokladni má len 3000 eur. Vloží teda do pokladne osobný vklad podnikateľa 7.000 eur. Musí tento vklad zaevidovať do ERP?
V predchádzajúcom príspevku je uvedená odpoveď z DRSR, z ktorej vyberám:
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice."

Z uvedeného vyplýva, že aj osobný vklad podnikateľa je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
V predchádzajúcom príspevku je uvedená odpoveď z DRSR, z ktorej vyberám:
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice."

Z uvedeného vyplýva, že aj osobný vklad podnikateľa je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP.
Jarka, čítam to ako aj ty. Ale ak kupuje v hotovosti, napríklad kancelárske potreby, tak aj to musí zaregistrovať v ERP? Teda výber z ERP. Takýchto nákupov býva dosť. Ak by to neevidolal v ERP, tak kde?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Janko, ale v odpovedi z daňového riaditeľstva sa uvádza, že výber v hotovosti sa nerieši cez ERP, ale kontrolnému orgánu sa preukáže Výdavkový pokladničný doklad.
Ja to chápem tak, že len príjem tržieb a ostatný príjem v hotovosti do pokladne sa rieši cez ERP, výber nie.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
Janko, ale v odpovedi z daňového riaditeľstva sa uvádza, že výber v hotovosti sa nerieši cez ERP, ale kontrolnému orgánu sa preukáže Výdavkový pokladničný doklad.
Ja to chápem tak, že len príjem tržieb a ostatný príjem v hotovosti do pokladne sa rieši cez ERP, výber nie.
Veď aj ja. Len mi to pripadá trochu divné. Mám ERP a potom ešte jednu, odkiaľ iba vyberám peniaze na nákupy. Ale nesmiem tam nič vložiť,lebo vkladať môžem iba do ERP. Kto toto vymyslel?
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
kto to vymyslel? ... no nejaká tá múdra hlava, ktorá sadla za stôl a napísala takú "kravinu", akou je zákon o ERP ... nič nie je prepracované do dôsledku, všetko je len akosi na začiatku ... mali by ísť aspoň na pol roka k niekomu na prax, a videli by, akú galibu tými svojimi zákonmi narobili ... ale ich to netrápi, hlavne, že zákon prešiel ... ako sa hovorí "po nás potopa" ...
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rodina1 Pozri príspevok
V predchádzajúcom príspevku je uvedená odpoveď z DRSR, z ktorej vyberám:
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice."

Z uvedeného vyplýva, že aj osobný vklad podnikateľa je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP.
ja vyznačenú vetu čítam a rozumiem jej tak, že evidencia je povinná, AK podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice (=do ERP).
ergo - ak hotovosť nevložím do ERP, ale napr. idem ju vložiť na účet do banky, tak takúto hotovosť účtujem ako normálnu dotáciu bežnej pokladncie mimo ERP v účtovníctve.
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
ja vyznačenú vetu čítam a rozumiem jej tak, že evidencia je povinná, AK podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice (=do ERP).
ergo - ak hotovosť nevložím do ERP, ale napr. idem ju vložiť na účet do banky, tak takúto hotovosť účtujem ako normálnu dotáciu bežnej pokladncie mimo ERP v účtovníctve.
Kejka, ja som hovoril o inom. Podnikateľ(alebo jeho zamestnanci) robí nákupy v hotovosti. Odkiaľ má na to zobrať peniaze? Z ERP? To zákon nepredpisuje. Teda môže, ale to každý nákup musí prehnať cez ERP? Alebo má ešte inú pokladňu(nie ERP) a odtiaľ vypláca tieto peniaze? V tomto prípade by ma zaujímalo, ako by sa do tej pokladne dostala hotovosť? Veď hotovosť môže prijímať iba cez ERP?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
KEJKA Pozri príspevok
ja vyznačenú vetu čítam a rozumiem jej tak, že evidencia je povinná, AK podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice (=do ERP).
ergo - ak hotovosť nevložím do ERP, ale napr. idem ju vložiť na účet do banky, tak takúto hotovosť účtujem ako normálnu dotáciu bežnej pokladncie mimo ERP v účtovníctve.
Zadávateľka sa pýtala, či osobný vklad do pokladne treba zaevidovať do ERP.
Ďalšia z možností je aj tá, ktorú uvádzaš ty, že ak v pokladni má len 3 000 Eur, do banky potrebuje vložiť 10 000 Eur, tak chýbajúcich 7 000 Eur vloží priamo ako vklad do banky, bez predchádzajúceho vkladu do pokladne.
1 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

pokladňa v účtovníctve nemusí byť totožná s ERP? teda čo sa týka zostatku, a po novom aj vkladov a tržieb

Keď má podnikateľ iba jednu prevádzku, v čom je rozdiel medzi pokladňou v účtovníctve a ERP, ktorú používa v predajni?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Kejka, ja som hovoril o inom. Podnikateľ(alebo jeho zamestnanci) robí nákupy v hotovosti. Odkiaľ má na to zobrať peniaze? Z ERP? To zákon nepredpisuje. Teda môže, ale to každý nákup musí prehnať cez ERP? Alebo má ešte inú pokladňu(nie ERP) a odtiaľ vypláca tieto peniaze? V tomto prípade by ma zaujímalo, ako by sa do tej pokladne dostala hotovosť? Veď hotovosť môže prijímať iba cez ERP?
určite? Podľa odcitovanej vety nemusí. Len tržby a vložené peniaze do ERP musí v nej zaevidovať. JA som reagovala, že osobné vklady nemusí vkladať do ERP a teda ich nemusí v ERP evidovať. to je v druhom príspevku:

rodina1 Pozri príspevok
Zadávateľka sa pýtala, či osobný vklad do pokladne treba zaevidovať do ERP.
Ďalšia z možností je aj tá, ktorú uvádzaš ty, že ak v pokladni má len 3 000 Eur, do banky potrebuje vložiť 10 000 Eur, tak chýbajúcich 7 000 Eur vloží priamo ako vklad do banky, bez predchádzajúceho vkladu do pokladne.
účtovne 211.100-pokladnica /režijná, bežná, neviem aká/
...........211.200-pokladnica ERP
cez 211.100 idú bežné režijné nákupy, osobné vklady ju môžu dodotvať, resp. vyd.pokl.doklad - výber z ERP bude podkladom pre zúčtovanie príjmu do pokl. 211.100.
ešte dodám pre prípad JU -lebo tam zrejme je problém s evidenciou, kedže má len jeden stlpček pre pohyby pokl.knihy /?/
tam by som spomínaných 7000 EUR do banky dávala priamo cez vklad podnikateľa, resp. znížením osobnej spotreby.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
V predchádzajúcom príspevku je uvedená odpoveď z DRSR, z ktorej vyberám:
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice."

Z uvedeného vyplýva, že aj osobný vklad podnikateľa je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP.
KEJKA Pozri príspevok
ja vyznačenú vetu čítam a rozumiem jej tak, že evidencia je povinná, AK podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice (=do ERP).
ergo - ak hotovosť nevložím do ERP, ale napr. idem ju vložiť na účet do banky, tak takúto hotovosť účtujem ako normálnu dotáciu bežnej pokladncie mimo ERP v účtovníctve.
Kejka, ťažko budeš oponovať kontrole, ak povie, že "každá hotovosť" je naozaj každá hotovosť, teda aj osobný vklad. A príjem hotovosti treba registrovať cez ERP.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ak ti chýbajú peniaze v pokladni na nákup, tak vložíš do poklade = ERP ako osobný vklad podnikateľa.
Ak potrebuješ vložiť peniaze do banky, tak, podľa mňa to môžeš urobiť priamo ako osobný vklad podnikateľa, už bez predchádzajúceho vkladu do ERP.
Aspoň tak to chápem ja.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rodina1 Pozri príspevok
V predchádzajúcom príspevku je uvedená odpoveď z DRSR, z ktorej vyberám:
"Okrem prijatej tržby je podnikateľ povinný v pokladnici (ERP) zaevidovať aj každú hotovosť, ktorú vloží do pokladnice."

Z uvedeného vyplýva, že aj osobný vklad podnikateľa je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP.
mne to z uvedenej vety nevyplýva, načo je tam slovíčko AK?
Ak ....čo? Ak áno, ak nie? ERP je fyzická pokladnica, ak do nej fyzicky niečo vložím-áno som povinná zaevidovať.
ale AK idem s hotovosťou do banky, tak to fyzicky vložím na účet, nie do ERP, iba som povinná tento účtovný prípad správne zaúčtovať.
marjankaj Pozri príspevok
Kejka, ťažko budeš oponovať kontrole, ak povie, že "každá hotovosť" je naozaj každá hotovosť, teda aj osobný vklad. A príjem hotovosti treba registrovať cez ERP.
Veru ľahko budem oponovať každej kontrole. Osobný vklad na účet nie je osobný vklad do pokladnice.
Nie ......príjem hotovosti treba registrovať cez ERP..................
ale hotovosť, ktorú vložím do ERP. Najskôr ju musím fyzicky vložiť do tej ERP, potom sa môže hovoriť o tom, že som ju tam vložila a teda ju musím zaevidovať.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
mne to z uvedenej vety nevyplýva, načo je tam slovíčko AK?
Ak ....čo? Ak áno, ak nie? ERP je fyzická pokladnica, ak do nej fyzicky niečo vložím-áno som povinná zaevidovať.
ale AK idem s hotovosťou do banky, tak to fyzicky vložím na účet, nie do ERP, iba som povinná tento účtovný prípad správne zaúčtovať.

Veru ľahko budem oponovať každej kontrole. Osobný vklad na účet nie je osobný vklad do pokladnice.
Nie ......príjem hotovosti treba registrovať cez ERP..................
ale hotovosť, ktorú vložím do ERP. Najskôr ju musím fyzicky vložiť do tej ERP, potom sa môže hovoriť o tom, že som ju tam vložila a teda ju musím zaevidovať.
Veď ja nejdem vkladať na účet. Napríklad potrebujem, aby zamestnanec kúpil v hotovosti toner. Keďže nemá hotovosť, tak ako ho má kúpiť? Mám vložiť Do pokladne (ERP) hotovosť a samozrejme aj zaregistrovať. A keď dodávateľ príde s tonerom, tak mu ho cez ERP zaplatím?
Naposledy upravil marjankaj : 29.08.11 at 10:00
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

Problém je, keď sa účtovnictvo nerobí priebežne. Čo ak v máji zistím, že podnikateľ išiel v marci v pokladni do mínusu. Doteraz som tam v pohode šupol nejaký osobný vklad. Odteraz to už robiť nemôžem, kedže sa vklady evidujú cez ERP.

Tento problém rieši možnosť dvoch pokladní

účtovne 211.100-pokladnica /režijná, bežná, neviem aká/
...........211.200-pokladnica ERP

len som si nie istý, že to aj obstojí pred kontrolou.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
marjankaj Pozri príspevok
Veď ja nejdem vkladať na účet. Napríklad potrebujem, aby zamestnanec kúpil v hotovosti toner. Keďže nemá hotovosť, tak ako ho má kúpiť? Mám vložiť Do pokladne (ERP) hotovosť a samozrejme aj zaregistrovať. A keď dodávateľ príde s tonerom, tak mu ho cez ERP zaplatím?
Janko, z odpovede DR vyplýva, aspoň ja to tak chápem, ak dodávateľ príde s tonerom, tak vyberieš peniaze z ERP, vystavíš VPD a zaplatíš.
1 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

marjankaj Pozri príspevok
Veď ja nejdem vkladať na účet. Napríklad potrebujem, aby zamestnanec kúpil v hotovosti toner. Keďže nemá hotovosť, tak ako ho má kúpiť? Mám vložiť Do pokladne (ERP) hotovosť a samozrejme aj zaregistrovať. A keď dodávateľ príde s tonerom, tak mu ho cez ERP zaplatím?
Áno zaplatíš. Ide o to, že v pokladni môžeš mať fyzicky menej peňazí ako máš mať podľa údajov v pokladni, ale nemôžeš mať viac fyzicky peňazí. Keď máš fyzicky viac peňazí ako máš mať to je "veľmi zlé".
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dede2 Pozri príspevok
Problém je, keď sa účtovnictvo nerobí priebežne. Čo ak v máji zistím, že podnikateľ išiel v marci v pokladni do mínusu. Doteraz som tam v pohode šupol nejaký osobný vklad. Odteraz to už robiť nemôžem, kedže sa vklady evidujú cez ERP.

Tento problém rieši možnosť dvoch pokladní

účtovne 211.100-pokladnica /režijná, bežná, neviem aká/
...........211.200-pokladnica ERP

len som si nie istý, že to aj obstojí pred kontrolou.
Tak ako môže ísť v pokladni do mínusu? Veď ak v pokladni nič nie je, tak nemôže vybrať nič. Alebo áno?
Aj ja by som chcel mať doma takú pokladňu.
0 0
Načítať ďalšie