Zavrieť

Porady

SPOLOCENTSVO-POISTENIE DOMU

komunikatívna
Vie mi niekto poradit ake najdolezitejsie body by sme si mali dat do uzavretia poistky na bytovy dom a hlavne na co nezabudnut? Ma niekto dobre skusenosti s poistovnami, a vedel by mi odporucit?

Dakujem
Usporiadat
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

intermont
Vie mi niekto poradit ake najdolezitejsie body by sme si mali dat do uzavretia poistky na bytovy dom a hlavne na co nezabudnut? Ma niekto dobre skusenosti s poistovnami, a vedel by mi odporucit?

Dakujem
My sme poistili dom v R+V poistovni. Platime 18 585 SK rocne. Poistili sme ho v roku 2003. Tato poistovna ako jedina poistila obvodove mury a zaroven proti prir. katastrofe v tom case. Cely dom bol poisteny na sumu 25mil.. Momentalne myslim ze poistovna R+V neexistuje a kupil ju Alianz oprava UNIQUA
Naposledy upravil Peterf : 18.01.06 at 22:18
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Dakujem, a na co by sme malihlavne dbat pri poisteni, napr. vandalstvo, alebo nejake ine veci, da sa poradit?
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Najlepšie poradí poisťovák. Riziká závisia aj podľa toho kde ten dom stojí či sa v jeho blízkosti nachádza niečo čo by mohlo spôsobiť časom poistnú udalosť napr. zosuv pôdy, pád stromov, komínov a pod. alebo či sa jedná o nový dom a pod. či sa nachádza v blízkosti vodných tokov kde v prípade dažďa môže prísť k záplavám či povodniam a pod.. Podľa mňa najvšeobecnejčie riziká sú : poškodenie alebo zničenie veci vodou z vodovodných zariadení, poistenie proti výbuchu (často sa v súčasnosti stávajú), víchrica, úder blesku možno krupobitie. Zvážila by som krádež a zodpovednosť. Neviem však či si človek môže až takto riziká vyberať alebo si musíte vybrať to čo ponúkne poisťovňa.
Len pre info, R+V patrí pod Uniqu.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Každopádne odporúčam aj ja stretnúť sa s poisťovákom, ktorý Vám môže poradiť, ako zmluvu o poistení uzavrieť čo najvýhodnejšie. Mám však skúsenosti s tým, že ak prídeš do poisťovne, oni majú určité produkty, ktoré potom ponúkajú ľuďom, potrebujú na nich získať a nie vždy sú tieto produkty v prospech zákazníka. Mala som u Allianz 2 takéto poistky a v prípade bytového domu zvažujeme zmenu. Neriešim to ale v poisťovni, ale cestou finančného poradcu, ktorý napasuje poistku presne na náš dom a so všetkými výhodami, ktoré budú v náš prospech. Ten má totiž prehľad o všetkých produktoch konkrétnych poisťovní a nie len o tej, ktorú tá ktorá poisťovňa zrovna ponúka. Neviem, možno inde majú iný spôsob, ale ja som vždy dostala ponuku poistky takú, ako "mali ponúknuť". Dobré skúsenosti mám s Generali.
GabiZ
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Dakujem je pravda najlepsie poradi asi poistovak, dakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Písali sme príspevok asi narovnako, skús si ten môj pozrieť ešte raz.
GabiZ
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Ok diky myslela som asi to iste.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
0 0
yva100 yva100

yva100 je offline (nepripojený) yva100

Odporúčam dať si vypracovať ponuky z viacerých poisťovni, lebo rozdiel v cene je niekedy veľmi vysoký, porovať aj krytie, a tiež prihliadnuť na spoluúčasť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Odporúčam postup od Ivy, teda viaceré poisťovne, k tomu nejaký združený živel, zodpovednosť voči tretej osobe /úraz v priestoroch domu, keby náhodou/. Treba zohľadniť cenu za poistenie ale aj produkty.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

ja mam positeny dom v R+V poistovni dnesna Uniqa a som velmi spokojny
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chcem sa pripojiť k tejto téme, pretože práve sme menili poisťovňu (zmenili sa nám podmienky, správa domu, atď), takže sme boli nútení zmeniť alebo zrušiť starú poistku. Urobila som výber, do ktorého sa mi zapojili Allianz, Uniqa,ČSOB poisťovňa. Medzi podmienky, ktoré sme požadovali v poistení zohľadniť bolo: celková suma krytia 30 mil. Sk (to ale záleží od parametrov domu, veku domu, to poisťovne vedia prepočítať), ďalej sme žiadali, aby tam boli zahrnuté požiarne riziká, vodovodné riziká, živelné pohromy. V týchto častiach si každý môže vybrať, čo najviac ohrozuje jeho dom, v akej polohe sa nachádza, či napríklad hrozí lavínové nebezpečenstvo a pod. Ďalej sme žiadali zahrnúť poistenie zodpovednosti za škodu (v prípade tretej osoby). Môžem povedať, že jedine Uniqa poskytovala vo všetkých troch rizikách celkovú hodnotu krytia do 30 mil. Sk, ostatné mali krytie pri niektorých rizikách len 1,5 mil. Sk. Taktiež je dôležitá spoluúčasť, pretože pri poistnej udalosti sa musí poistník zúčastniť na škode. Je rozdiel, ak Vám niekto ponúkne spoluúčasť 2 tis. Sk a druhý 10 tis. Sk. Treba každopádne prejsť poisťovne a zhodnotiť, čo ktorá ponúka. Ja som v kocke napísala, na čo si treba dávať pozor, treba čítať aj malé písmenká a hlavne všeobecné podmienky, kde je písané, čo v prípade poistnej udalosti poisťovňa uhrádza a čo nie. Bývajú tam veľmi zaujímavé klauzuly, na ktoré si treba dať pozor. Ak niekto bude chcieť vedieť viac a budem schopná poradiť, rada poradím.
GabiZ
P.S. Ešte dodám, že ročné poistné ma vyšlo vrátane zodpovednosti za škodu 22.950,- Sk, čo je v prepočte na jedného vlastníka bytu 53,- Sk/mes. Vlastníci sa však môžu dohodnúť aj na tom, že budú platiť podľa podielovej plochy bytu, čím u každého by táto suma bola iná.
0 0
docktor docktor

docktor je offline (nepripojený) docktor

Ahojte, chcem sa opýtať, ktorá poisťovňa je najvýhodnejšia (nie najlacnejšia) pre uzavretie poistky pre bytový dom. Pýtam sa preto, lebo mám ponuky zo 4 poisťovní a každá je s inou cenou a na inú poistnú sumu. Nechcem dom prepoistiť ani podpoistiť. Vďaka za Vaše postrehy. Marek.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keď máš ponuky zo 4 poisťovní, tak si pozri na z akej poistnej sumy budú príp. udalosti odškodňovať, spoluúčasť si pozri /čím nižšia tým lepšie/, združený živel, zodpovednosť voči tretej osobe. Zaujímavé je proti vandalizmu, alebo to môže byť združené v nejakej kombinácii ale tam si aj pozri čo to urobí s výškou poistného.
0 0
iika iika

iika je offline (nepripojený) iika

Mňa by zaujímalo ešte, ako sa tieto poisťovne správajú, keď príde ku škodovej udalosti: tie všetky formality okolo a ešte časové hľadisko.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

To iste by zaujimalo aj mna. Robim všetko preto, aby nedošlo k poistnej udalosti, dala som urobit strechu, mam v plane balkony atd. Viem, že sa može všeličo stat, ale tie peniaze, ktoré sa takto valia navnivoč do poistovní, ktoré sa velakrat spravaju neseriozne pri odškodnovani vrazim radšej do toho, aby som ich nepotrebovala. Byty si možu poistit aj obvodove mury. Viem že pri uvere je to podmienka,byt poistení, ale fakt si nemožem pomoct,že mam pocit, že naš štat hodil velke bremeno na ludi a plati sa za velmi vela produktov len fixnymi položkami a to nemusite nič spotrebovat. Je to tu proste užasne zariadene tak si myslím, že 25000 ročne krasne využijem na opravy aby som nemusela krmit poistovne... viem, že vela z Vas može mat iny názor, uctievat zakony nad zakony, ktoré tento štat vymyslel a ide sa nimi teraz zadrhnúť!!!, ale treba sa zamyslieť o čom to vlastne je! V bytových družstvach najviac čerpaju z poistenia schatrale panelaky čo sa o ne nik nestara, a čerpaju zo spoločných penazi, nuž a tie čo sa opravuju, skvalitnuju len platia a platia a krmia poistovakov... ešte že sme SVB...
0 0
adark1 adark1

adark1 je offline (nepripojený) adark1

plný optimizmu
Spoločenstvo vlastníkov bytov - poistenie.
Nakoľko sa stretávam s touto problematikou doporučím takýto prvotný pohľad.
1. načo majú slúžiť prostriedky vyplatené poisťovňou po poistnej udalosti?

Odpoveď znie- na opravu poškodenej stavby-bytu, ktorého vlastníkom je majiteľ a nie spoločenstvo.
No a tu je zásadný problém. Kto je vlastníkom bytu? / zatiaľ nehovorím o nebytových spoločných priestoroch/.
Čiže, plnenie poisťovne by malo ísť na opravu poškodeného bytu.

Záver k tejto otázke -poistenie vlastného bytu - doporučujem robiť individuálne.
Má to veľmi veľa výhod: napríklad
- sám si určím na aké riziká si byt poistím
- sám som zodpovedný za prípadné krátenie plnenia poisťovne/ podpoistenie/
- ja som partnerom poisťovne

2. Je oprávnený správca resp. štatutár SVP poistenie za celé spoločenstvo VB?
Myslím si, iba vtedy, keď každý z vlastníkov bytov právne
splnomocní správcu / alebo štatutára/ na takýto úkon.
Tento spôsob poistenia celého domu je naozaj potrebné zvážiť.


Často sa stáva, že táto časť nie je právne ošetrená alebo záujem vlastníkov nie je dôsledne dodržiavaný, po poistnej udalosti potom dochádza k mnohým problémom.


Spoločné priestory

Je možné riešiť poistenie viacerými spôsobmi. Ja sa snažím ísť najlepšou cestou a to opäť doporučujem individuálne poistenie bytu..
Poisťovne pri poistení bytu / individuálne/ zároveň kryjú škody na spoločných priestoroch / schody, výťahy../ Je fakt, že nie všetky poisťovne. Pomer náhrady zo strany poisťovne konkrétneho vlastníka bytu je určený spoluvlastníckym pomerom k spoločným priestorom.
ivko
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

slavica Pozri príspevok
To iste by zaujimalo aj mna. Robim všetko preto, aby nedošlo k poistnej udalosti, dala som urobit strechu, mam v plane balkony atd. Viem, že sa može všeličo stat, ale tie peniaze, ktoré sa takto valia navnivoč do poistovní, ktoré sa velakrat spravaju neseriozne pri odškodnovani vrazim radšej do toho, aby som ich nepotrebovala. Byty si možu poistit aj obvodove mury. Viem že pri uvere je to podmienka,byt poistení, ale fakt si nemožem pomoct,že mam pocit, že naš štat hodil velke bremeno na ludi a plati sa za velmi vela produktov len fixnymi položkami a to nemusite nič spotrebovat. Je to tu proste užasne zariadene tak si myslím, že 25000 ročne krasne využijem na opravy aby som nemusela krmit poistovne... viem, že vela z Vas može mat iny názor, uctievat zakony nad zakony, ktoré tento štat vymyslel a ide sa nimi teraz zadrhnúť!!!, ale treba sa zamyslieť o čom to vlastne je! V bytových družstvach najviac čerpaju z poistenia schatrale panelaky čo sa o ne nik nestara, a čerpaju zo spoločných penazi, nuž a tie čo sa opravuju, skvalitnuju len platia a platia a krmia poistovakov... ešte že sme SVB...
Ahoj Slávka, no neviem... totiž to je tak, že z jednej strany máš pravdu- mám baráky v kmeni, ktoré už 5 rokov platia poistku a ešte nič nečerpali, takže vlastne sú v mínuse a za tie peniaze si mohli dat kadečo porobiť, ALE- mal som už aj prípad ked v Devínskej vypukol požiar a za 30.000 poistného som tam dal vyplatiť celkovo 5 milionov a to zhoreli dva byty a troška spoločné priestory, a ešte sa zo životky vyplatilo pozostalým 2000000skk( chalpík zomrel, zhorel)- takže to je to POISTENIE- ked sa nič nestane tak peniažky v čudu, ale keď sa niečo stane...
Pozdravujem ťa, pa
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Až teraz pozerám, že reagujem na tému spred vyše 2 rokov, chichi
0 0
tantaruga tantaruga

tantaruga je offline (nepripojený) tantaruga

ani nie v poistovni, ako u poistovacieho agenta, či makléra.
su za to dobre platení v províziach a jeden agent vie zabezpečit aj ponuky zo všetkých poistovní na uzemí SR.
dokonca v prípade uzatvorenia samotnej zmluvy agent sa stará aj o likvidáciu poistných udalosti. t.j. že všetko bude riešit za vás.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať