Zavrieť

Porady

Fa Orange - vianočný kredit a DPH

Ako by ste zaúčtovali prijatú Fa od spoločnosti Orange v taktomto znení:
Cena bez DPH 251,10 Sk
DPH 19% 47,70 Sk
Spolu 298,80 Sk
------------------------
Zaokrúhlenie 0,20 Sk
Spolu zaokrúhlene 299,00 Sk
--------------------------------
Vianočný kredit -1000,00 Sk
--------------------------------
K úhrade 0,00 Sk

A čo s DPH? Myslím, že určite odpočítať, ale verímže niekto z nás na porade využil vianočné akcie Orange a má tiež takú istú fa vo svojom účtovníctve a poradí, čo s tým.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jasne, že odpočítať.
Ten vianočný kredit - je vlastne ÚHRADA Tvojej faktúry.
0 0
zuzanakalafusova zuzanakalafusova

zuzanakalafusova je offline (nepripojený) zuzanakalafusova

Aj my sme dostali takýto vianočný kredit, a mali sme viac FA od Orange, takže konečná úhrada všetkých faktúr nás vyšla na približne 100,-- Sk, vzhľadom k tomu, že ten kredit nám odpočítali od všetkých faktúr. A takisto si budeme DPH odpočítavať zo všetkých faktúr. Takže súhlasím s muškou.
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Mám podobnú situáciu aj ja. Účtujem v JÚ. Ako sa mi prejaví vianočný kredit v peňažnom denníku? V knihe záväzkov je mi to jasné.Díky.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

v peňažnom denníku sa to neprejaví, lebo výdaj nebol. Stačí v evidencii záväzkov pridať úhradu s poznámkou, že je to uhradené tou a tou faktúrou.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

aj ja mam taku fakturu a mam otazocku,kedze je to uhrada zauctujem to nasledovne
518 /321 251,10
343/321 47,70
548/321 0,20
spolu 299,-skk
a uhradim si to ako? ako nauctujem tu 1000,- ten kredit?
ked mi 701,- skk prejde este do dalsieho mesiaca
dakujem
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Aj ja mam taku fa od Orange, po zohladneni vianocneho kreditu mam úhradit -728,-Sk. DPH som uplatnila a uvedeny kredit uctujem do roku 2006 na 315 a pri uhrade a uctovani dalsej faktury ho zohladnim.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

BRK
Aj ja mam taku fa od Orange, po zohladneni vianocneho kreditu mam úhradit -728,-Sk. DPH som uplatnila a uvedeny kredit uctujem do roku 2006 na 315 a pri uhrade a uctovani dalsej faktury ho zohladnim.
DAKUJEM ,cize
518 /321 251 10skk
343/321 47,70skk
548/321 0,20skk
315/321 - 1000skk
uhrada z kreditu
321/315 299skk,dobre som to pochopila ten kredit zuctujes normalne na fakture minusom -moc krat dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tiez mam tento problem... Lenze preco to ORANGE neurobil ako zlavu z ceny? Mne je to nejake divne! Ved predtym, ked boli volania do bezvedomia, tak na fakturach vzdy vycislili sumu hovorov a v rovnakej vyske poskytli zlavu. Teraz sa mi to nepaci. Ved to je tiez dodanie za protihodnotu nie? Ako mozu dat nejaky kredit a vobec sa pritom nezamyslat nad DPH? Jasne, ze tu sumu, ktoru mam na fakture ako DPH vycislenu si odpocitam, neviem preco by som nemala. Skor vsak uvazujem, ci tam proste nemali dat tu DPH aj pri tej "zlave".
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

asi viacero z nas ma tento "oriesok" na stole...

ja osobne si myslim, ze kedze to nie je deklarovane ako zlava, ale ako kredit, nespada to pod DPH - nejde o dodanie tovaru, ani poskytnutie sluzby.

a co sa uctovania tyka, neviem si sice celkom predstavit, ako presne to zauctuje Orange (a hlavne danovo...), ale z mojho pohladu uvazujem, ze to mozno zauctujem ako vynos, pravdepodobne hospodarsky, t.j. 648...
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
ucetni_fantozzi
asi viacero z nas ma tento "oriesok" na stole...

ja osobne si myslim, ze kedze to nie je deklarovane ako zlava, ale ako kredit, nespada to pod DPH - nejde o dodanie tovaru, ani poskytnutie sluzby.

a co sa uctovania tyka, neviem si sice celkom predstavit, ako presne to zauctuje Orange (a hlavne danovo...), ale z mojho pohladu uvazujem, ze to mozno zauctujem ako vynos, pravdepodobne hospodarsky, t.j. 648...
Aj naša firma využila vianočnú zľavu. Uvažovala som presne ako účetní Fantozzi, naúčtujem to ako zdaniteľný príjem na účet výnosov 648.. Je to vlastne príjem. Daň je tiež 19 %, takže odpočet DPH, ktorý si neuplatníme sa vyrovná s daňou s príjmu, len do rozpočtu prídu peniaze neskôr.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Tiež mi z toho vychádza, že je to niečo ako dar, či čo, môžem to minúť vlastne zadarmo, takže som zatiaľ tiež nenašiel lepšie riešenie ako 648.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Oriesok a preco by si si neuplatnila odpocet DPH? Vsak mas riadny doklad, ktory splna vsetky nalezitosti a ty ak si platitel DPH, tak si ju aj znarokujem na vratenie. Nevidim dovod, preco ju neuplatnit na odpocet.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

A este ma tak napadlo, ked sa mi cast doho "kreditu" prenasa do januara, tak by ste tu 648 vlastne zauctovali rozdelenu na december a potom v januari zvysnu cast... Je tak?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

alušik
A este ma tak napadlo, ked sa mi cast doho "kreditu" prenasa do januara, tak by ste tu 648 vlastne zauctovali rozdelenu na december a potom v januari zvysnu cast... Je tak?
nie. lebo ak teda budem tento kredit povazovat za prijem, dostal som ho cely v decembri. ako darcek k vianociam. ako vynos k vianociam. ako polozka na zdanenie k vianociam... ;-))))

a DPH by som s tym ozaj nespajal, urcite ju v pohode uplatnit tak, ako je na fakture uvedena, povinnost vznikla, doklad mam, odpocet uplatnim. a ten kredit urcite nebude predmetom dane, takze mimo DPH...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Takze zauctovat 315/648 v decembri celych 1000 Sk. Vyparovat si 321/315 vo vyske napr. 600 sk za december a ked pride januarova fakturka tak potom douctujem zase len 321/315. Tak?
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Alušik, zle som sa vyjadrila. Uplatním celú dph, ale správne bysme mali dostať dobropis na zľavu, tým pádom aj ponížiť uplatnenú dph. Dph, ktoré sme neúčtovali ako dobropis, odvedieme inou formou do štátneho rozpočtu prostredníctvom dane z príjmu /samozrejme, ak nám nejaká vyjde/.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lenze ja si nemyslim, ze by Orange robil nejaky dobropis... Oni to nechapu ako "zlavu." Inak by to dali na tej fakture minusom a rozpisane rovno na zaklad a DPH.
Ja to uzatvorim tak, ze si DPH znarokujem. Zauctujem v decembri 315/648 a 321/315. Zvysok kreditu zuctujem v januarovej fakture 321/315.
Kamoska sa na to pytala aj na danovom urade a tiez sa k tomu nevedeli vyjadrit.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

K vianočnému kreditu od orange mám ten názor, že z faktúry zoberieme do nákladov všetko čo je na faktúre ako položka za poskytnuté služby plus DPH a zaúčtujem celú sumu bez kreditu ako záväzok. DPH z faktúry dám celú ako odpočet. Darček vo forme odpustenia povinnosti úhradiť faktúru dodaním ako bolo už v predchádzajúcich príspevkoch uvedené 321 / 648 vo výške vianočného kreditu.

Orange asi doslalo po akcii telefonovanie do bezvedomia nejaké poučenie od sprvcu daní, si myslím a preto zvolili formu odpustenia úhrady. Pre nepodnikateľov je bez účinku na ich daňovú povinnosť, ale podnikatelia musia tento kredit dodaniť.

V jednoduchom účtovníctve som dal do záväzkov sumu upravenú o vianočný kredit a v uzávierkových operáciách som pridal do príjmov 1.000 Sk.

Myslím si, že je to tak spravodlivé.

apo
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Bola som v piatok na skoleni. Skolila Ing. Jakabovičová - daňová poradkyňa. Pýtala som sa jej na názor - ona by tu 648 časovo rozlíšila... Tak teraz neviem. Časovo rozlíšiť?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

alušik
Bola som v piatok na skoleni. Skolila Ing. Jakabovičová - daňová poradkyňa. Pýtala som sa jej na názor - ona by tu 648 časovo rozlíšila... Tak teraz neviem. Časovo rozlíšiť?
Škoda, že nevieme čím zdôvodnika časové rozlíšenie. JA to vidím ako odpustenie povinnosti uhradiť celý záväzok alebo jeho časť a pri takejto interpretácii neviem prísť na dôvod prečo časovo rozlišovať, možn ak by splatnosť faktúry bola v novom roku, ale mne to Orange odpustil už v roku 2005 tekže neviem prečo.

Nič nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať