Zavrieť

Porady

zahraničná služobná cesta

Pomôže mi niekto, ešte som nerobila žiadne vyúčtovanie zo zahraničnej pracovnej cesty. Takže mám taký dojem, že je potrebný nejaký príkaz na zahr. cestu, ako je to však, ak na tú cestu išiel konateľ spoločnosti (súčasne je aj majiteľ - jediný). Ešte mi nedal žiadne podklady, ale určite tam bude nejaké ubytovanie, strava, zrejme aj požičanie auta - všetko v USD nakoľko prac. cesta bola v USA. Akým kurzom mám prerátavať všetky tieto výdavky? Tiež potrebujem tlačivo - vyúčtovanie pracovnej cesty, kde ho nájdem? Ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Vlastička, šupol som Ti tu vyúčtovanie zahraničnej prac. cesty. Myslím, že konateľ príkaz nepotrebuje (pracovnú cestu by si nariadil sám?).
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

Naši zamestnanci dostávajú pri odchode na zahraničnú sl. cestu zálohu, pri vyučtovaní výdavkov potom použijem dátum, kurz kedy bola záloha poskytnutá.
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Je dobré stanoviť si v internom predpise firmy, akým dátumom sa pepočítavajú cestovné príkazy. my napríklad máme stanovený deň, kedy pracovník predloží CP na zúčtovanie. To znamená, že všetky doklady za mesiac august ak predloží 31.8., prepočítavam kurzom 31.8. (aj keď bol dátum nákupu napr. PHL 15.8.).
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V niektorom z priložených súborov na Porade som čítala, že sa má použiť kurz NBS z posledného dňa služobnej cesty. Žiaľ, nepamätám si číslo príslušného § Zákona o cestovných náhradách.
0 0
Makina Makina

Makina je offline (nepripojený) Makina

Súhlasím s Jamkou a aj Paulou.

Ja používam kurz z posledného dňa pracovnej cesty, aj keď mi zamestnanec predloží vyúčtovanie o 2 týždne neskôr. Ale v každom prípade je najlepšie si to stanoviť v internej smernici.
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Prikladám vzory tlačív ak niekomu uľahčia prácu.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Lepotka, vďaka za vzor tlačív.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Ďakujem za pomoc, ešte mám menší chaos v tom, že na služobnej ceste bol riaditeľ aj so svojou manželkou, ktorá je tiež zamestnaná vo firme. Všetky poklady na vypracovanie vyúčtovania služobnej cesty mi predložil za oboch spolu, keďže aj ubytovaní boli spolu, používali jedno auto, tankovali do jedného auta,... Čo teraz s tým? Letenky mám totiž pre 2 osoby, aj na niektorých rezerváciách izieb je jeho meno, na iných jej meno, niekde je to bez rezervácie. Vyúčtovanie mám urobiť samozrejme ja. Mám teda vypísať 2 vyúčtovania, do každého dať polovicu súčtu nákladov a zopnúť ich spolu aj s bločkami?
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Ak boli na jednej izbe ubytovaní dvaja, tak jeden dá blok za izbu a druhý nie .... S autom je to podobne - na cestovnom príkaze sa napíše, kto bol spolucestujúci v aute ...
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

A zabudol som - normálne urobíš pre každého samostatný cest.príkaz a vyúčtovanie ...
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Darí sa vám vyboxovať k vyučtovaniu zahraničnej pracovnej cesty správu o ZPC. Ak áno, čo je v nej treba uviesť. Stačí len uviesť názov firmy, prípadne nejaké meno.
Má niekto praktické skúsenosti z daňovej kontroly pri vyučtovaní ZPC, na čo sa zamerali, či si niečo overovali, či mali pripomienky k tomu, že sa s firmami uvedenými v ZPC v rámci ďalšej kontroly nestretli napr. ani v korešpodenčnej agende a to nehovorím o účtovníctve.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
accad
Darí sa vám vyboxovať k vyučtovaniu zahraničnej pracovnej cesty správu o ZPC. Ak áno, čo je v nej treba uviesť. Stačí len uviesť názov firmy, prípadne nejaké meno.
Má niekto praktické skúsenosti z daňovej kontroly pri vyučtovaní ZPC, na čo sa zamerali, či si niečo overovali, či mali pripomienky k tomu, že sa s firmami uvedenými v ZPC v rámci ďalšej kontroly nestretli napr. ani v korešpodenčnej agende a to nehovorím o účtovníctve.
accad, ja som bola na jednom školení a tam tetuška školiteľka vypustila z úst, že taká zahraničná služobná cesta a rokovania môžu byť aj predmetom obchodného tajomstva, či dačo také.... :-)))
ale ja pripájam len taký malý pokec, že kto, kde a o čom - väčšinou je to: Janko s Marienkou išli do lesa a tam stretli vlka, ktorému ponúkli spoluprácu... :-)
0 0
Anueta79 Anueta79

Anueta79 je offline (nepripojený) Anueta79

Ja by som potrebovala vedieť, ako robíte vyúčtovanie ZSC do USA.
O 5.00h.prechod hraníc v Rakúsku smer Nemecko. V Nemecku o 12.00 odlet do USA. Príchod do USA 22.00 hod. nášho času. V USA bolo iba 16.00 hod.
Cesta naspäť samozrejme opačný postup.
Neviem nikde nájsť ako sa berie čas strávený v lietadle a ešte k tomu aj s časovým posunom.
Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Anueta79
Ja by som potrebovala vedieť, ako robíte vyúčtovanie ZSC do USA.
O 5.00h.prechod hraníc v Rakúsku smer Nemecko. V Nemecku o 12.00 odlet do USA. Príchod do USA 22.00 hod. nášho času. V USA bolo iba 16.00 hod.
Cesta naspäť samozrejme opačný postup.
Neviem nikde nájsť ako sa berie čas strávený v lietadle a ešte k tomu aj s časovým posunom.
Ďakujem
Podľa z. 283/2002 § 16 ods. 2 sa za začiatok zahraničnej cesty považuje prechod štátnou hranicou alebo odlet lietadla podľa letového poriadku. Obdobne to môžme aplikovať na čas strávený na SC v jednotlivých krajinách. Odletom z DE teda jeho pobyt v DE skončil. V prípade tranzitného dňa treba posudzovať, v ktorej krajine v ten deň strávil najviac hodín. Časový posun neber do úvahy, počítaj vždy so SEČ.

Ten prvý deň by asi vyzeral nasledovne:
AT - 5:00 - 9:00 = 4 hodiny
DE - 9:00 - 12:00 = 4 hodiny
USA - 12:00 - 24:00 = 12 hodín
Náhrada za tento deň - SC trvala 20 hodín, základný nárok 60 USD (najviac času stráveného v USA), vreckové 5% - 40 % zo 60 USD.

Pobyt v USA - podľa počtu dní.

Cesta naspäť:
pobyt v USA (podľa SEČ) - odlet = xx hodín
odlet - prechod hraníc DE/AT = xx hodín
cesta v AT - prechod hraníc AT/SK = XX hodín

Kde vyjde najviac hodín, náhrada v tej krajine bude slúžit ako základ výpočtu.

Nepoznám jednoznačné usmernenie, ktoré by ustanovovalo, že let z USA do DE by sa mal považovať ako za pobyt v USA alebo ako pobyt v DE. Môžete použiť jedno aj druhé, možno zoberte to, čo je výhodnejšie pre zamestnanca.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

vladan
ale ja pripájam len taký malý pokec, že kto, kde a o čom - väčšinou je to: Janko s Marienkou išli do lesa a tam stretli vlka, ktorému ponúkli spoluprácu... :-)
A smolíček-pacholíček z DU spokojne nasadne na jelenčeka a odíde?
0 0
Evka84 Evka84

Evka84 je offline (nepripojený) Evka84

Prosím Vás o radu:
prvý krát vypisujem zahraničnú služobnú cestu a potrebujem poradiť. Vypísaný cestovný príkaz pre Slovenskú SC mám, ale neviem či na fomulár vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty mám napísať len prechod cez hranice alebo celú služobnú cestu? Ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Evka84 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu:
prvý krát vypisujem zahraničnú služobnú cestu a potrebujem poradiť. Vypísaný cestovný príkaz pre Slovenskú SC mám, ale neviem či na fomulár vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty mám napísať len prechod cez hranice alebo celú služobnú cestu? Ďakujem za skorú odpoveď
Otázka zadaná 2x, odpoveď je tu:

http://www.porada.sk/t52266-vyuctova...tml#post559491
0 0
marceladuharova@zoznam.sk marceladuharova@zoznam.sk
A čo v prípade, ak cestujú v jednom aute 2 SZČO?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marceladuharova@zoznam.sk Pozri príspevok
A čo v prípade, ak cestujú v jednom aute 2 SZČO?
Tak sú v aute 2 osoby.

Alebo čo sa chceš spýtať?
0 0
eva61 eva61

eva61 je offline (nepripojený) eva61

Prosím Vás o radu:
Dostala som Fa za zahraničnú služobnú cestu konateľa + 1 pracovník, ako mám faktúru zaúčtovať, v čase služobnej cesty má konateľ aj pracovník dovolenku, myslím, že je to daňovo neuznaný náklad
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať