Zavrieť

Porady

uznesenie o zrušení platobného rozkazu

Bolo nám doručené uznesenie o zrušení platobného rozkazu pre nedoručenie odporcovi. Mám nakázané sa odvolať, ale mne sa to zdá zbytočné. Veď sa aj tak nariadi pojednávanie a ak sa nedostavi odporca stanovi sa mu opatrovník, nie? bolo by to zbytočné predlžovanie, nemám pravdu? No ale otázka znie... z akého dôvodu by sme sa mali odvolať? ako mám napísať v čom vidím postup súdu za nesprávny keď vôbec neviem ako a kde doručoval, či len na sídlo....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Vydaný platobný rozkaz je potrebné doručiť odporcovi do vlastných rúk, pričom neexistuje možnosť náhradného doručenia. Ak sa ho odporcovi nepodarí doručiť, platobný rozkaz sa zruší a súd nariadi vo veci pojednávanie (pozri časť o rozsudku). Rovnako súd zruší platobný rozkaz a nariadi pojednávanie, ak odporca v lehote 15 dní od jeho doručenia podá proti platobnému rozkazu odpor.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tanicka218 Pozri príspevok
    Dakujem, takze je to tak ako som si myslela, ze len by sa to zbytocne natahovalo, my mame tu adresu spravne ale nic nepreberaju uz dlhsie. A viete mi aj povedat kolko asi trva kym sud nariadi pojednavanie, ci su to len tyzdne alebo skor mesiace ci nebodaj aj dlhsie? a je to tak aj tym opatrovnikom? ked sa nedostavi na pojednavanie tak sa mu ustanovi a nariadi sa nove pojednavanie bez akehokolvek mojho pricinenia? a uz v navrhu sme suhlasili s rozhodnutim bez nariadenia pojednavania v pripade napr. aj nedorucenia, lenze myslim ze s tym musi suhlasit aj odporca, lenze kedze sa mu nic nedorucuje tak to asi bez toho nariadenia pojednavania nepojde, ze...Ak to zhniem ked mi doslo toto uznesenie o zruseni PR....nemusim uz robit nic a sud nariadi pojdenavanie automaticky, hej?
    Áno, súd nariadi pojednávanie automaticky. Kedy - to záleží od vyťaženosti súdu či sudcu. U mňa to bolo celkom rýchlo, tuším v priebehu 2-3 mesiacov bolo stanovené pojednávanie. Našťastie odporca sa na pojednávanie dostavil a rozhodnuté bolo na prvom sedení. Možno s tým opatrovníkom ti napíše niekto, kto sa lepšie vyzná v občianskom práve procesnom. Ale v podstate to nepotrebuješ vedieť, tieto úkony spraví súd.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Množstvo každodennej práce súdov spočíva aj vo vyhľadávaní aktuálneho bydliska žalovaných, hlavne dlžníkov. Súd týmto osobám doručuje písomnosti na adresu ich sídla resp. miesta podnikania uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, prípadne aj na inú adresu, ktorá je súdu známa. Avšak, ak nie je možné doručiť písomnosť týmto subjektom na adresy, ktoré má súd k dispozícii, považuje sa po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky súdu táto zásielka za doručenú, a to aj vtedy, ak sa ten, kto je oprávnený konať za právnickú osobu alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, o tom nedozvie.
    Táto takzvaná fikcia doručenia je považovaná za druh náhradného doručenia, a je vylúčené takto doručovať podnikateľom platobný rozkaz.Preto bol aj zrušený. Pri pojednávaní však súd skúma i tieto veci.
    Takýto dlžník by mal mať tieto následky neprebratia súdnej písomnosti na zreteli, aj s ohľadom na svoje procesné práva, nakoľko ak nezabezpečí preberanie písomností na svojej adrese uvedenej v obchodnom alebo inom registri, nemusí sa o prebiehajúcom súdnom konaní proti nemu ani o rozhodnutí vo veci samej vôbec dozvedieť a rozhodnutie sa môže stať právoplatným a vykonateľným.
    Súd pri pojednávaní posudzuje aj miestnu príslušnosť a ak zistí, že nie je miestne príslušný, postúpi vec inému súdu. Všetko ale závisí od priebehu konania a materiálov, ktoré bude mať k dispozícii.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    A ešte dodám jednu vec. Veľmi závažné ustanovenie § 114 ods. 3 a 4 Občianskeho súdneho poriadku dáva súdu možnosť v niektorých prípadoch uložiť odporcovi (žalovanému) formou uznesenia, aby sa k veci písomne v stanovenej lehote vyjadril a v prípade, že uplatnený nárok v celom rozsahu neuzná, uviedol vo vyjadrení rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu, pripojil listiny, na ktoré sa odvoláva a označil dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Súd v tomto uznesení odporcu zároveň poučuje, že ak si bez vážneho dôvodu nesplní povinnosť uloženú týmto uznesením, t.j. k návrhu sa nevyjadrí, môže súd bez nariadenia pojednávania rozhodnúť o návrhu rozsudkom pre zmeškanie! Toto uznesenie môže byť doručené podnikateľovi od účinnosti novely 384/2008 Z. z. aj náhradne, teda vyššie uvedenou fikciou doručenia a súd je následne oprávnený rozhodnúť o návrhu rozsudkom pre zmeškanie. Zhrniem to teda. Právnické osoby, či fyzické osoby oprávnené podnikať musia byť sami zodpovedné za preberanie písomností, keďže táto zodpovednosť v prípade podnikateľských subjektov môže byť ponímaná ako súčasť ich podnikateľského rizika.Pokiaľ sa súdu vráti nedoručená zásielka s oznámením pošty o tom, že adresát je v mieste bydliska neznámy, spravidla nasleduje zisťovanie aktuálneho pobytu tohto účastníka. Súd musí vyčerpať všetky možnosti na zistenie, či pobyt účastníka konania je skutočne neznámy. To pri vydávaní platobného rozkazu neplatí, ale teraz pri pojednávaní sa to zisťovať bude.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tanicka218 Pozri príspevok
    Bolo nám doručené uznesenie o zrušení platobného rozkazu pre nedoručenie odporcovi. Mám nakázané sa odvolať, ale mne sa to zdá zbytočné. Veď sa aj tak nariadi pojednávanie a ak sa nedostavi odporca stanovi sa mu opatrovník, nie? bolo by to zbytočné predlžovanie, nemám pravdu? No ale otázka znie... z akého dôvodu by sme sa mali odvolať? ako mám napísať v čom vidím postup súdu za nesprávny keď vôbec neviem ako a kde doručoval, či len na sídlo....
    Odvolať sa voči zrušeniu platobného rozkazu je potrebné vtedy, ak sú na to dôvody.

    Napr. ja som dal vystaviť plat. rozkaz, v návrhu som uviedol meno a adresu, no nepodarilo sa ho doručiť. Pošta to vrátila ako adresát neznámy. Súd tak zrušil PL. Následne na to sa zistilo, že v žalobe som urobil chybu v písaní a v petite som uviedol iné krstné meno odporcu (v záhlaví bolo správne, ale súd opísal petit). Preto taká osoba neexistovala. Vyzvali ma listom aby som to upresnil. Keď som zavolal na súd, súdna úradníčka povedala, že môžem síce napísať odvolanie voči zrušeniu s tým, že uvediem správne meno, ale boli takí ústretoví (alebo možno nechceli evidovať veľa odvolaní), tam mi povedala, že stačí uviesť opravené údaje v liste a oni na základe toho zrušia PL a vystavia nový. Tak sa aj stalo. Takže v tomto prípade by bol dôvod na napísanie odvolania. V tvojom prípade nevidím dôvod na odvolanie. PL nebol doručený, tak bol zrušený a nariadi sa pojednávanie.

    V tom mojom prípade aj tak odporca neprevzal PL (zámerne), tak sa aj tak vytýčilo pojednávanie. Ale aspoň sa údaje v žalobe uviedli na správnu mieru.

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    Dakujem, takze je to tak ako som si myslela, ze len by sa to zbytocne natahovalo, my mame tu adresu spravne ale nic nepreberaju uz dlhsie. A viete mi aj povedat kolko asi trva kym sud nariadi pojednavanie, ci su to len tyzdne alebo skor mesiace ci nebodaj aj dlhsie? a je to tak aj tym opatrovnikom? ked sa nedostavi na pojednavanie tak sa mu ustanovi a nariadi sa nove pojednavanie bez akehokolvek mojho pricinenia? a uz v navrhu sme suhlasili s rozhodnutim bez nariadenia pojednavania v pripade napr. aj nedorucenia, lenze myslim ze s tym musi suhlasit aj odporca, lenze kedze sa mu nic nedorucuje tak to asi bez toho nariadenia pojednavania nepojde, ze...Ak to zhniem ked mi doslo toto uznesenie o zruseni PR....nemusim uz robit nic a sud nariadi pojdenavanie automaticky, hej?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    tanicka218 Pozri príspevok
    Dakujem, takze je to tak ako som si myslela, ze len by sa to zbytocne natahovalo, my mame tu adresu spravne ale nic nepreberaju uz dlhsie. A viete mi aj povedat kolko asi trva kym sud nariadi pojednavanie, ci su to len tyzdne alebo skor mesiace ci nebodaj aj dlhsie? a je to tak aj tym opatrovnikom? ked sa nedostavi na pojednavanie tak sa mu ustanovi a nariadi sa nove pojednavanie bez akehokolvek mojho pricinenia? a uz v navrhu sme suhlasili s rozhodnutim bez nariadenia pojednavania v pripade napr. aj nedorucenia, lenze myslim ze s tym musi suhlasit aj odporca, lenze kedze sa mu nic nedorucuje tak to asi bez toho nariadenia pojednavania nepojde, ze...Ak to zhniem ked mi doslo toto uznesenie o zruseni PR....nemusim uz robit nic a sud nariadi pojdenavanie automaticky, hej?
    Áno.

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    mám ešte jednu otázku, už neviem čo si mám s týmto dlžníkom počať, vychádzam z toho že sa PR doručoval len na adresu uvedenú v návrhu podľa OR, volala som na sud aby som sa dozvedela podrobnosti, kompetentna tam ale nebola.., ak by to bolo tak že sa doručovalo len do sidla, .... aj ked to neni odvolaci dovod, nemozem sa odvolať pretože by bolo dobre keby to skusili dorucit aj na adresu konatela, alebo na adresu podla ZR, ktora je ina a zakladala by inu púrislusnot sudu? V ZR maju uvedené 2 prevadzky ktore zarucene funguju tak ako je mozne ze to nedorucili? Co si o tom prosim myslite? Mimochodom socialnej poistovni dlzia 11 500 eur, nam sice "len" 1400 ale aj to je dost

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved, velmi pomohlo najma to co ste dodal/a. A teda myslite si ze nemam dovod sa odvolavat ak som v navrhu uviedla adresu podla OR o ktorej som vedela ze sa im tam nic nedorucuje (adresat neznamy) ? alebo mam radsej dat odvolanie a ziadat aby dorucovali na inu adresu a to podla ZR alebo nejak zmenit tu adresu v navrhu na adresu podla ZR kam im posta v minulosti kde tu aj prisla. ide mi o to aby bola vec co najskor vyriesena a neviem co je lepsie ci sa odvolat ci nie.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Odvolávať sa je zbytočné, pretože vy v podstate len chcete doplniť podanie. A to bude možné pri prvom pojednávaní,ktoré bude vytýčené. Ale ako som uviedla, ak sa zásielka vrátila a pošta uviedla, že pobyt je neznámy, súd bude zisťovať pobyt dlžníka a ak je zapísaný v inom ako OR, tak bude sa snažiť doručovať tam. Môžete prípadne na súd zaslať pod číslom konania oznámenie, v ktorom súd upovedomíte o tejto skutočnosti, ak si chcete byť istí, aby boli preverené aj tieto adresy. Ale súd musí postupovať v zmysle Občianskeho súdneho poriadku a teda jednou z vecí je aj zisťovanie pobytu účastníka konania.

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    Ako sa domáhať toho aby súd postupoval podľa § 114 ods. 3 a4 OSP a vyzval odporcu uznesenim na vyjadrenie s uplatnením náhradného doručovania aby teda následne bolo možné rozhodnút rozsudkom pre zmeškanie ak sa nevyjadrí alebo sa mu to nedoručí...? Kedy tak súd koná ako sa toho domáhať?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Toto ustanovenie občianskeho súdneho poriadku dáva možnosť súdu, ako postupovať v takomto prípade. Vy súdu nemôžete určovať, čo má a čo nemá urobiť. Všetko bude vyplývať z toho, ako sa v danej veci bude postupovať. Ak sa súdu podarí doručiť súdnu zásielku na základe zistenia adresy odporcu, v tom prípade nebude nutné postupovať v zmysle predmetného ustanovenia. Počkajte na hlavné pojednávanie, písomne môžete oznámiť skutočnosti, ktoré sú vám o odporcovi známe a ostatné je už vecou súdu. Kedykoľvek v priebehu konania môžete nahliadať do spisu a podľa toho zistíte, aký je ďalší postup sudcu v danej problematike a až potom riešiť konkrétnu záležitosť.

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    vedela som ze to je moznost, skor som mala na mysli ako dosiahnut toho aby sud zvolil tuto moznost, ale dobre, budem sa asi musiet zmierit s tym, ze si proste pockame. Ale nech nad tymto poslednym prispevkom rozmyslam ako rozmyslam nezda sa mi to co trvdite, i ked vidno ze dobre viete o com hovorite.Ved tu aktualnu adresu pobytu zistuje sud tak ci tak a je len na nom ci posle na zistenu inu adresu predvolanie na pojednavanie alebo toto uznesenie s výzvou na vyjadrenie a s otazkou ci suhlasi s rozhodoaním bez pojednávania a v pripade ze sa mu toto uznesenie nedoruci, rozhodne sud rozsudkom pre zmeskanie. Pojednavaniu sa chceme vyhnut aby sme nemuseli zbytocne cestovat lebo takych dlznikov ktori neprebrali PR mame po SR viac :-(

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    chcela som tým povedat ze sa mi nezda ze by sa to ustanovenie § 114 vyuzivalo len ak sa nedari dorucit predvolanku alebo nieco podobne, ale aj v iných prípadoch len kvoli tomu aby sa nemuselo nariadit pojednavanie a usetril sa cas aj financie.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Asi sme sa zle pochopili. Toto sa nevyužíva len vtedy ak nie je doručená súdna zásielka. Ako som uviedla, vydanie tohto uznesenia je len možnosťou nie povinnosťou súdu. Posúdenie možnosti súdu vydať toto uznesenie závisí od úvahy súdu a je podmienené povahou veci alebo okolnosťami prípadu. Vo väčšine prípadov sa bude jednať o skutkovo alebo právne zložité spory, v ktorých sú vyjadrenie, obrana a dôkazy predkladané odporcom dôležité na rozhodnutie súdu vo veci samej. Ak by teda aj povaha veci alebo okolnosti prípadu vyžadovali postup podľa § 114 ods. 3 OSP (vydanie uznesenia adresované odporcovi na vyjadrenie sa vo veci, pripojenie listín a označenie dôkazov), súd môže, ale aj nemusí vydať takéto uznesenia. Účelom tohto ustanovenia má byť teda zabezpečenie disciplíny odporcu v konaní z dôvodu predchádzania prieťahov v súdnom konaní, ako aj zhromaždenie všetkých dôkazných prostriedkov nevyhnutných na rozhodnutie vo veci samej. Výroková časť uznesenia zároveň musí obsahovať určenie lehoty zo strany súdu na podanie vyjadrenia. Je opätovne na úvahe súdu, akú dĺžku lehoty určí na vyjadrenie sa odporcu, a to vzhľadom na povahu veci a okolnosti konkrétnej prejednávanej veci. Vyššie uvedené uznesenie je súd povinný doručiť odporcovi do vlastných rúk, pričom náhradné doručenie je vylúčené.

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    dakujem, zasa som sa dozvedela cosi nove, len by som doplnila ze zakon hovori presne toto: Nahradne dorucenie je vylucene, to neplati ak ide o dorucovanie PO alebo FO- podnikatelovi a spor sa týka podnikateľskej činnosti.
    Naposledy upravil tanicka218 : 29.09.11 at 12:27

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Áno, občiansky súdny poriadok rieši aj prípady, ktoré sa týkajú náhradného doručenia a prípadov, pre koho sa to netýka, alebo ako sa postupuje aj v prípade podnikateľov. V § 48 odsek 2 a 3 (ktorý spomínate) upravuje fikciu doručenia na registrovú adresu. V oboch odsekoch sa predpokladá, že adresátom je podnikateľ, ktorý v mieste sídla nevyvíja činnosť, a teda nie je mu možné z povahy veci zásielku doručiť náhradným spôsobom, uložením na súde alebo na pošte. Ak sa podnikateľ v mieste doručenia zásielky nezdržiava a zásielka sa vráti ako nedoručená, súd písomnosť doručí na inú adresu, ak mu je takáto adresa známa podľa obsahu spisu alebo z úradnej činnosti. Ak takáto adresa nie je k dispozícii, alebo ak sa i z takejto adresy zásielka vráti ako nedoručiteľná, súd doručí písomnosť v prípade, že sa jedná o právnickú osobu, fyzickej osobe, ktorá je oprávnená za právnickú osobu jednať. Taktiež údaje o takejto osobe čerpá z obsahu spisu. Takto je zásielka adresovaná fyzickej osobe a možno ju doručovať na adresu jej bydliska, pracoviska alebo kdekoľvek, kde bude zastihnutá. Až po vyčerpaní týchto spôsobov doručenia prichádza do úvahy fikcia doručenia na registrovú adresu osoby podnikateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.