Zavrieť

Porady

účtovanie tržieb z registračnej pokladne

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné účtovať tržby z registračnej pokladne iba z mesačnej uzávierky, alebo je potrebné účtovať ich každy deň. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    účtujem ich na základe dennej uzávierky

    napr. zákon o účtovníctve § 11 ods. (2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslíš po 1.1.2012?
    Môžeš aj tak, pokiaľ ide o hotovosť v ERP a máš len tú jednu pokladnicu.
    SRO v PU môže mať viac AU k rôznym pokladniciam.
    Fyzicky aj tak bude iná ERP k 31.12. a iná k 1.1.
    V zásade si však dostala správnu odpoveď.
    Do nových ERP vždy k 1.1. bude treba urobiť vklad hotovosti, lebo jej stav bude nulový. A to nielen k 1.1., ale aj k 2.1.,3.1.,4.1........ atď.
    To už píšeme na rôznych miestach Porady, vo viacerých témach, ale je to horúce, preto sa opakujem /asi/.
    Denná uzávierka po novom vymaže stav ERP, takže na druhý deň bude treba vždy urobiť vklad minimálne na zmenné - aby bol stav ERP reálny.
    Vklad do ERP má vplyv len na dennú tržbu, tak že nemôžu sa peniaze kumulovať, nakolko po uzávierke sa stav dennej tržby vynuluje, ale ak neučtuješ výbery tak sa ti može kumulovať len obrat nablokovaný čiže skutočná tržba, ale to bolo aj doteraz tak. Tak vklady je podľa zákona o ERP povinnosť robiť, ak chceš z niečoho vydávať aby si nemala prebytok v ERP, ale výbery nie je povinnosť. Tak sa možeš rozhodnuť, ale ak príde kontrola musí ti sedieť pokladna na jeden cent lebo mas po chlebe

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jaanna Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné účtovať tržby z registračnej pokladne iba z mesačnej uzávierky, alebo je potrebné účtovať ich každy deň. Ďakujem
    účtujeme ich na základe mesačnej uzávierky....

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Aj ja ich účtujem len raz mesačne (bolo mi to odporučené pri daňovej kontrole niekedy v roku 2002), ale po 1.1.2012 s novou pokladnicou veru neviem ako, bo ju ešte nemám.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Mne zasa pri daňovej kontrole povedali, že musím denne. Predsa ak robím nákupy alebo platím za FA v hotovosti tak budem mať mínusové stavy v pokladni. Či ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    denne sa účtujú aktuálne pohyby=účtovné prípady v tzv. režijnej pokladnici - dotácie, výdavky, príjem tržby z ERP - ak ju napr. predavač odovzdá do "hlavnej pokladnice", lebo môže vložiť priamo na účet v banke.
    Takže hlavná=režijná pokladnica sa do mínusu nedostane.
    ERP na predajni - predavač po vykonaní mesačnej uzávierky vypisuje tlačivo o zúčtovaní, kde sú vypísané odvody hotovosti, prípadné drobné nákupy /ak prevádzka nie je v sídle firmy/, prijatú hotovosť za faktúry tak, aby súhlasila tržba s konečným zostatkom v pokladnici.
    Aj vprípade ERP v sídle firmy postupujeme zjednodušene, hlavná pokladnica sa dotuje tržbami, ktoré účtujem 211.1/333-záväzok voči zamestnancovi
    aby nebola v mínuse
    a mesačnú uzávierku zúčtujem 211.2 / 604,343
    333 / 211.2 - výdavkový dokald vo výške dotácie do HK/211.1
    ============
    a videla som ešte aj iné spôsoby riešenia, napr. inak je to vo veľkoskladoch, kde je pokladníc viac.
    všetko je riešené v internej smernici.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Mne povedala daňováčka, že koľko bola tržba na konci mesiaca, toľko dám 1.1. ako vklad konateľa a na konci mesiaca toľko isto vyberiem.

    DANAK1 je offline (nepripojený) DANAK1

    DANAK1
    no, ja mám novú RP, ale ak si ráno vkladám do nej hotovosť, kumuluje mi ju... takže ked som si dala pozrieť stav pokladne, vyskočila taká čiastka... takže mi poradili nevkladať každé ráno peniaze do pokladne, jedine, že budem každý večer tie peniaze vyberať... teraz neviem, či ju zle nastavili, alebo mi to bolo nedostatočne vysvetlené od technika... možno by som mala okrem dennej finančnej závierky tlačiť aj závierku zásuvky... vtedy mi vymaže z pamäte stav pokladne... ale to dedukujem iba ja...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na to je servisná org., aby ti dala správne a úplné údaje, zaškolila ťa.
    Máš certifikát?

    zoee_PK je offline (nepripojený) zoee_PK

    zoee_PK
    Ahojte,

    rada by som sa v tejto súvislosti opýtala, ako účtujete tieto tržby v Omege. Predpokladám totiž, že je potrebné mať okrem AE na účte 211 aj dva oddelené rady pokladničných dokladov (na odlíšenie tej klasickej "firemnej", teda prevádzkovej, pokladnice a ERP s tržbami z prevádzky). A pokiaľ ma program neklame, na toto je potrebné si dokúpiť licenciu...

    Vopred ďakujem za akúkoľvek reakciu.


    Mirka

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tvoj príspevok je lepšie dať priamo do Porady KROS.
    Ale odhliadnuc od SW, nedala by sa ERP riešiť len interným dokladom raz za mesiac? Použitie účtu 211.2 bez prepojenia na PPD, VPD by hádam nevadilo.
    Ako riešiš valutovú pokladnicu v Omege?
    Bedžne v účtovníctve sú aj 3-5 AU k 211.

    zoee_PK je offline (nepripojený) zoee_PK

    zoee_PK
    KEJKA,

    áno, pôvodne som mala v pláne riešiť to iba cez ID, len si nie som istá, či je to úplne OK...

    a valutové pokladnice, naštastie, v žiadnej firme nemám ). (aspoň zatiaľ nie)

    DANAK1 je offline (nepripojený) DANAK1

    DANAK1
    veru mám. aj ma školil servisný technik, ten mi vravel, že mám každé ráno prijať hotovosť do RP /stav v pokladni/, a na moju otázku, že potom ju musím večer vybrať? mi povedal, že netreba... tak som ho poslúchla, a o týždeň som mala v RP nereálnu sumu, ktorá sa nazbierala z mojich vkladov. Tak som po rade našej účtovníčky prestala zadávať ranný stav, a stav v pokladni mi sedí s RP v hociktorý čas a nešaškujem každé ráno s vkladom a večer s výber... ved aj tak tie prachy v skutočnosti ostávajú v kase.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemám skúsenosti, ale zatiaľ podľa teoreticjých poznatkov ERP po novom pri každej denne uzávierke vynuluje stav.
    Tým pádom, ak v nej nejaká hotovosť zostáva, je nutne urobiť vklad. Tento vklad však nie je nutné robiť v účtovníctve.
    Tiež nie je nutné, aby ten vklad bol presne vo výške zostatku z predchádzajúceho dňa.

    oriesok je offline (nepripojený) oriesok

    žena-optimista oriesok
    DANAK1 Pozri príspevok
    veru mám. aj ma školil servisný technik, ten mi vravel, že mám každé ráno prijať hotovosť do RP /stav v pokladni/, a na moju otázku, že potom ju musím večer vybrať? mi povedal, že netreba... tak som ho poslúchla, a o týždeň som mala v RP nereálnu sumu, ktorá sa nazbierala z mojich vkladov. Tak som po rade našej účtovníčky prestala zadávať ranný stav, a stav v pokladni mi sedí s RP v hociktorý čas a nešaškujem každé ráno s vkladom a večer s výber... ved aj tak tie prachy v skutočnosti ostávajú v kase.
    Keďže okrem tržieb, je nutné evidovať cez ERP všetky vklady ,ktoré vložíme do pokladne,ako účtujeme vklad ktorý vloží do ERP podnikateľ v účtovníctve PD-JÚ?Z tohto vkladu mám z ERP doklad s označením VKLAD a vidím to aj v dennej uzávierke.Tento vklad netvorí základ pre DPH.V PD ho zaučtujem cez PPD-PNZD ako dotácia pokladne? Je to správne? A tržby podľa dennej uzávierky zaučtujem druhým PPD-POZD ? Prosím,poraďte mi v tom,vyveďte ma z prípadného omylu. Vďaka za každú reakciu.Vklad do ERP ráno, napr.aby bolo z čoho vydávať,zaučtovať cez priebežné položky ako prevod medzi pokladňami?Ďakujem.
    Naposledy upravil oriesok : 07.12.11 at 14:15 Dôvod: doplnenie

    oriesok je offline (nepripojený) oriesok

    žena-optimista oriesok
    Pardón, som zbadala, že som v téme PÚ.Toľko som toho tu hľadaním pobehala, až som sa zamotala.No aj tak môj problém ostáva.Ak by mi náhodou niekto chcel poradiť aj napriek tomu, ďakujem pekne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.