Zavrieť

Porady

čiastočný invalidný dôchodok

Zdravím všetkých,

Mám na Vás prosbu - chceme zamestnať na pracovnú zmluvu pána, ktorý je čiastočne invalidný dôchodca (ešte nebol na prehodnotení). Potrebovala by som odpoveď na tri otázočky:

- akú najvyššiu mzdu mu môžeme dať, aby nestratil nárok na čiastočný invalidný dôchodok?
- aké odvody bude zamestnávateľ a zamestnanec platiť?
- ako to bude s daňovým bonusom, ak má 2 školopovinné deti?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zatiaľ som ešte takýto problém neriešila a vo väčšine prečítanej literatúry sa píše o starobnom dôchodku, prípadne úplnom invalidnom.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
skús tento link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=1745
0 0
Lubina Lubina

Lubina je offline (nepripojený) Lubina

Ďakujem, tú odpoveď som si už pozrela pred tým, ako som napísala svoju otázku. No pravdupovediac veľmi mi to nepomohlo, keďže zo zamestnaním invalida som sa nestretla ani v roku 2003.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Najvyššiu mzdu, akú môže dostať najlepšie nech si on zistí priamo na SP, odkiaľ dostáva invalid. dôchodok.

Odvody do SP sú od r. 2004 rovnaké ako pre všetkých ostatných zamestnancov.
Jedine odvody do ZP zamestnávateľ platí nie 10 % ale iba 2,6% z vymer.základu daného zamestnanca - máš to rozdelené priamo v tlačive mesač.výkazu do ZP.U zamestnanca sa odvod nemení - 4%do ZP.

Nárok na daňový bonus a zníženie dôchodk.poistenia o 0,5% za každé dieťa má ako každý iný zamestnanec pri splnení podmienky aspoň 1/2 min.mzdy v danom mesiaci-týka sa daň.bonusu.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Hlinkovx
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..
Bola som si to osobne overiť zač. roka u kontrolórov SP, lebo mám takýchto čiastoč. invalidov a bolo mi povedané tak ako som vyššie napísala, do SP sa platí všetko ako za iných, neplatilo sa len do konca r. 2003.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO FIDLO: je to skopírované z tohto linku
http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=282&lang=sk
Poistné na invalidné poistenie sa neplatí, ak zamestnanec:

má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%,
splnil podmienky nároku na starobný dôchodok,
má priznaný predčasný starobný dôchodok,
mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

To Hlinkovx

Zase sa presviedčam ako zamestnanci SP ovládajú svoje zákony. Keď som si to bola zisťovať začiatkom roka, tak mi to nikto nevedel povedať a posielali ma od dverí k dverám, až som prišla ku kontrolórom a tí mi poradili ako som vyššie uviedla, že treba platiť už všetko. Asi tam nabehnem znova, som zvedavá ako to dopadne, hlavné že platíme od zač. roka aj to čo netreba, keby to bolo opačne tak sa určite ozvú.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To FIDLO. Tiež mám takú skúsenosť s SP. Kopec dverí a informácie žiadne
0 0
Marián 320 Marián 320

Marián 320 je offline (nepripojený) Marián 320

V roku 2005 mi znížili zdravotný stav na 50% na koľko mi zistili doživotnú celiakiu a týmto sa chcem informovať či mám nárok na niektorý invalidný dôchodok a kde sa mám s týmto obrátiť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marián 320
V roku 2005 mi znížili zdravotný stav na 50% na koľko mi zistili doživotnú celiakiu a týmto sa chcem informovať či mám nárok na niektorý invalidný dôchodok a kde sa mám s týmto obrátiť.
Čo to je, "znížili mi zdravotný stav na 50%" ? Zrejme SP stanovila tvoju schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravej osobe nižšiu o 50%. Ale tým si vlastne mal získať invalidný dôchodok-samozrejme mal si oň požiadať na SP. Tvoj invalidný dôchodok sa vypočíta ako 0,5 x priemerný osobný mzdový bod x obdobie dôchodkového poistenia x 214,68.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Hlinkovx
TO FIDLO: je to skopírované z tohto linku
http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=282&lang=sk
Poistné na invalidné poistenie sa neplatí, ak zamestnanec:

má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%,
splnil podmienky nároku na starobný dôchodok,
má priznaný predčasný starobný dôchodok,
mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona.
Silvia, ale čiastočný invalidný dôchodok (priznaný pred 1.1.2004 neprehodnotený) nie je invalidný dôchodok - t.j. do SP platí všetko.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Jani..neviem..či si si všimla...ale to som tu písala v roku 2004 ...
a vtedy sa do preskúmania invalidity IP neplatilo..presne podľa tohto

"mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona."
poslala som im tam ich rozhodnutie, čo mal zamestnanec o priznaní in. dôchodku a prišlo mi písomné vyjadrenie z SP Bratislavy..že nemám platiť do IP...tak sme neplatili...
Naposledy upravil Hlinkovx : 17.09.06 at 08:54
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ten rok 2004 som si fakt nevšimla (len deň a mesiac)
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
som rada tejto téme, lebo aj ja ju akurát riešim!! mam 2 zamestn. na HPP skrátený, majú priznanu invalid.50% v roku 2005,a 2006. takže sociálka plné odvody?!!! a zdravotná znížené?!! súhlasíte??
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Predpokladám, že píšeš o ID so zníženou schopnosťou vykonávať zárobk. činnosťou max. do 70%. Ak áno, pozri si:
http://www.porada.sk/t30317-prehlad-...a.html?garpg=8
Alebo SP ešte neprehodnotila ich zdravotný stav? Ak je to tak, pozri odpoveď od Janky(somij) v prísp. č. 12.
Naposledy upravil Marína : 30.09.06 at 12:53
0 0
Calinka Calinka

Calinka je offline (nepripojený) Calinka

mám zamestnanca, ktorý je ČID nad 70% a je u nás zamestnaný na kratší pracovný uväzok. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť základu dane?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Calinka Pozri príspevok
mám zamestnanca, ktorý je ČID nad 70% a je u nás zamestnaný na kratší pracovný uväzok. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť základu dane?

Má nárok, iba s tými percentami to nie je v poriadku. Buď je od 41% do 70% vrátane - potom je po starom tzv. čiastočný ID, alebo má viac ako 70% (teda 71%-100%), a potom je po starom tzv. úplný ID.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hlinkovx Pozri príspevok
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..
v Narodnom poisteni c. 2/2007 je tabulka a stanovisko Socialnej poistovne k plateniu odvodov neprehodnotenych ID

---------
Veronika
0 0
Calinka Calinka

Calinka je offline (nepripojený) Calinka

ajobs Pozri príspevok
Má nárok, iba s tými percentami to nie je v poriadku. Buď je od 41% do 70% vrátane - potom je po starom tzv. čiastočný ID, alebo má viac ako 70% (teda 71%-100%), a potom je po starom tzv. úplný ID.
tie percentá mali byť do 70% . A má nárok, aj keď robí len 4 hodiny denne a má za to 3450,-- Sk?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Calinka Pozri príspevok
tie percentá mali byť do 70% . A má nárok, aj keď robí len 4 hodiny denne a má za to 3450,-- Sk?
Nezdaniteľná čiastka nie je viazaná na dosiahnutú mzdu, resp. príjem. Každý žijúci občan - daňovník má nárok na odpočet tejto čiastky za rok 2006 v prípade, že nie je od 1.1.2006 poberateľom starobného (predčasného starobného) dôchodku. Teda napr. aj neplnoleté dieťa s príjmami z kapitálového majetku alebo prenájmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať