Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
kika67 kika67

kika67 je offline (nepripojený) kika67

Pripomína mi to náš panelákový dom, ktorý by sa tiež zišiel zatepliť ale nie je 5 ročný ale 50 ročný. Pokiaľ viem stavebné sporenie - stavebný úver príp. medziúver ako spoločenstvo môžet zobrať. Najlepšie zavolať do PSS.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

My sme zateplovali panelak tento rok. Povodne sme chceli brat uver cez stavebnu sporitelnu, nakoniec sme sa vsak dohodli so SLSP na uvere s podobnymi podmienkami. Ale to si myslim, ze Vam ochotne v ktorejkolvek banke poradia, co k tomu chcu dokladovat. Viem, ze my sme museli nejake 3 mesiace vydokladovat platobnu disciplinu spolocenstva.
Suhlasit so zateplenim bytovky nemuseli vsetci clenovia spolocenstva, ale stacila myslim nadpolovicna vacsina.
0 0
laurin laurin

laurin je offline (nepripojený) laurin

a co ked ste zateplili, to ste od tych co nesuhlasili vymahali peniaze?
Pretoze napr. ja tiez nesuhlasim - kedze sa jedna o 5 rocny tehlovy dom - ale pomozem si? Pravdepodobne budem prehlasovany, ale ked na to nemam povedzme?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Priznam sa, zakony okolo toho som necitala. Podavam to len ako informaciu, ktoru som dostala od nasho predsedu spolocenstva. On vravel, ze ked to odsuhlasi vacsina, ktora je uznasaniaschopna, tak to plati pre cely dom. Je predsa nemyslitelne, aby si napr. jeden clovek v panelaku, ktory ma 60 bytov postavil hlavu, ze on s tym nesuhlasi a vsetci ostatni mozu byt za a nikam by sa veci nepohli len kvoli tomu jednemu jedinemu.
Ja na druhej strane chapem aj toho jedneho jedineho, ked na to nema, aby mesacne platil o nejakych 400-500 Sk viac. U nas sa okrem zateplenia robili aj vymeny okien za plastove a to ma ta bytovka len 11 rokov. Toto su uz ale veci, ktore sa daju vyriesit. Okna si mohol ktokolvek povedat, ze nechce, potom to predseda prepocital tak, ze oni sa na vymene okien nepodielali - len na tych, ktore boli chodbove. Robila sa aj oprava strechy, lebo tym vrchnym bytom zatekalo. No kam by sme dosli, keby som si ja, co byvam na druhom povedala, ze ja na to kaslem, ziadnu opravu strechy nechcem!!! Mne presa netecie. Takze je logicke, ze som s tym musela suhlasit. Na to je potom ta vacsina.
Musim vsak povedat, realne cisla hovoria za seba. Prepocitali sme usporu tepla, ktora vznikla za rovnake obdobie predchadzajuceho roka, ked bytovka zateplena nebola. Cudovali by ste sa, ale urobilo to 40%. Takze vlastne na jednej strane sice spolocenstvo splaca dlzobu, ktoru si so zateplenim ziska, ale na druhej strane neskutocne setri. Mozno by nas ta splatka uveru vychadzala mesacne na nejakych 1000 sk, ale takto na teple usetrim, tak ma to vlastne stoji len 400 sk. Treba to zvazit... Ale uprimne povedane pri 5 rocnom dome je to minimalne zvlastne, ze ho potrebujete zateplovat. Predtym sme byvali v bytovke, ktora bola vystavana pred 7 rokmi a ta uz pri vystavbe bola "zateplena"...
0 0
laurin laurin

laurin je offline (nepripojený) laurin

Suhlasim s Vami co sa tyka toho, ze naozaj by nebolo fer ze mne netecie cez strechu tak sa ma to netyka.
CO ked ale na to ten 1 -2 ludia nemaju? Ja takych poznam. Ako sa to potom s nimi dohodne? Treba aby dolozili nieco, ze ziju na zivitnom minime alebo?
Nemam s tym skusenost.
Zas ale na druhej strane povedzme sa ste bytovka s 12 bytmi, kde sa 6 bytov pozna, a ti si odsuhlasia co chcu? Trebars kupu kosacky na travnik okolo bytovky, ktora potom "sa bude" poziciavat aj znamym nikde na dom?
Ako sa toto riesi?
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Zateplenie domu ci uz 5rocneho alebo 50rocneho sa vzdy oplati. Nas dom ma 2roky po kolaudacii a ja ako predseda zacinam tiez rozmyslat o tom ze by nebolo od veci ho este zvonku zateplit. Vyrazne sa pri veregulovanej vyk. sustave znizia naklady na vykurovanie a predlzi sa zivotnost stavby co je pri nasom dome momentalne zanedbatelne ale ta uspora a oteplenie baraku sa oplati.
Co sa tyka hlasovania v zmysle zakona o vlastnictve bytov a nebyt. priestorov na stavebne upravy musi suhlasit 2/3 vs vlastnikov ale v tejto novele je klauzula ze ak si chce niekto zateplit svoju cast nepotrebuje na to suhlas spolocenstva.
Cize ak sa napr. ja ako vlastnik rozhodnem od pivnice zateplit svoj prizemny byt nepotrebujem na suhlas nikoho.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Naše SVB se taktiež rozhodlo začať šetriť na zeteplenie 22 ročného panelového domu. Na shromaždení vlastníkov prešlo zvýšeni čiatky do Fodu opráv len tesnou väčšinou. Ľudia sú totiž rôzni, niektorí myslia takpovediac len po dvere svojho bytu. Pritom celkový príspevok nie je podľa mňa velký. Za 4 izbový byt s výmerou vyššie 80 m štvorcových je príspevok už po zvýšení 700,- Sk. Strechu máme opravenú, panové škáry utesnené, hydraulické vyrovnanie tepelnej sústavy je vykonané, máme regulačné ventily a pomerové merače tepla. Na tomto sa dá ušetriť. Je však treba dávať veľký pozor. Niektorí "šetria" až natoľko, že sa dom začal podchladzovať a začínajú sa objavovať plesne. Takže keď to tak pôjde ďalej ušetrené peniaze za teplo sa vynaložia na likvidáciu plesne, ktorej sa aj tak celkom zbaviť nedá.
A ešte k tomu, že niekto nemá na zvýšené príspevky. Ide o to, či je to opravdu pre objetívny nedostatk financií, alebo že si to dakto spôsobuje sám tým, že býva v neprimerane veľkom byte- napr. 1 osoba v 3 izbovom byte.
0 0
laurin laurin

laurin je offline (nepripojený) laurin

Dakujem za Vase prispevky.

vo vacsine suhlasim s Vasimi prispevkami. Kazdy pripad ma vsak svoje specifika.

Zateplenie domu je urcite do buducnosti vyborna investicia. Trochu som ale na pochybach, ci je treba zateplovat tehlovy dom, ktory ma iba 5 rokov. Cez steny by mal byt unik tepla iba minimalny. Pravdepodobne ide o unik cez okna, alehlavne cez "rohy" miestnosti. Ja som laik v stavebnictve, ale ak je v rohoch miestnosti spina, resp. su tmave az cierne, malo by sa jednat o unik tepla.
Hlavne ma ale trapi, ze niektori susedia si presadia vsetko, nemaju totiz financne problemy. Na dom bola zaruka 5 rokov, pocas ktorych sa nikto firme co to stavala neozval - zrejme preto, za niektori boli v case vystavby spolumajitelmi tejto firmy. Toto je vec, ktora mi na tom vadi a neviem co s tym, ci opat ako "spravny " Slovak ohnut chrbat a ist dalej

Som v situacii, ked zivim sam 4 clennu rodinu, a nechce sa mi platit mesacne dalsiu pozicku a ochudobnit v niecom svoje deti. Nebudem jednoducho platit, ale neviem ake by to mohlo mat dosledky.

Pekny den vsetkym.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

laurin
Dakujem za Vase prispevky.

vo vacsine suhlasim s Vasimi prispevkami. Kazdy pripad ma vsak svoje specifika.

Zateplenie domu je urcite do buducnosti vyborna investicia. Trochu som ale na pochybach, ci je treba zateplovat tehlovy dom, ktory ma iba 5 rokov. Cez steny by mal byt unik tepla iba minimalny. Pravdepodobne ide o unik cez okna, alehlavne cez "rohy" miestnosti. Ja som laik v stavebnictve, ale ak je v rohoch miestnosti spina, resp. su tmave az cierne, malo by sa jednat o unik tepla.
Hlavne ma ale trapi, ze niektori susedia si presadia vsetko, nemaju totiz financne problemy. Na dom bola zaruka 5 rokov, pocas ktorych sa nikto firme co to stavala neozval - zrejme preto, za niektori boli v case vystavby spolumajitelmi tejto firmy. Toto je vec, ktora mi na tom vadi a neviem co s tym, ci opat ako "spravny " Slovak ohnut chrbat a ist dalej

Som v situacii, ked zivim sam 4 clennu rodinu, a nechce sa mi platit mesacne dalsiu pozicku a ochudobnit v niecom svoje deti. Nebudem jednoducho platit, ale neviem ake by to mohlo mat dosledky.

Pekny den vsetkym.
Či je zateplenie vhodné alebo dokonca potrebné závisí od tepelného odporu obalových konštrukcií (stien, suterénu, strechy, okien, dverí). Ideálne je nechať teplotechnický stav domu a straty tepla posúdiť odborníkovi - auditorovi, ktorý vypracuje energetický audit. V ňom zhodnotí stav domu a navrhne opatrenia o.i. aj na zmenšenie únikov tepla.

Na zateplenie si SVB môže zobrať úver garantovaný fondom prevádzky, údržby a opráv. Splátky sa zvyčajne rozvrhnú na toľko rokov, aby nebolo potrebné navyšovať platby do fondu, ale aby sa úver zaplatil z úspor na kúrení získaných zateplením.

Na doplnenie resp. upresnenie - "špina" v rohoch miestností môže byť neškodný prach, ale veľmi často to býva pleseň, ktorá sa tvorí na miestach, kde sa kondenzuje vzdušná vlhkosť. Často to bývajú práve rohy miestností. Môže to súvisieť s tepelnými mostami v týchto miestach, ale aj so zvýšenou vlhkosťou miestností spôsobenou napr. plastovými oknami a nedostatočným vetraním. Výskyt plesní je nepríjemný a zdraviu škodlivý, rozhodne odporúčam odtrániť pleseň samotnú (napr. postrekom Savom proti plesni v rozprašovači - treba striekať priamo na pleseň, predtým pleseň neoškrabávať!) a hlavne príčiny jej tvorby - t.j. buď tepelný most alebo privysokú vzdušnú vlhkosť.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja len doplním, verím že pri 4 člennej rodine sa každá koruna otáča niekoľkokrát, kým sa pustí, ale na to neplatenie pozor a veľký. Mohli by ste prísť o byt a dnes veľmi rýchlo, pretože môže dôjsť k skrátenému konaniu formou exekúcie. Takže radšej sa pokúsiť dohodnúť, čo ďalej, aj keď to býva obyčajne to najťažšie ako samotná realizácia.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Gabi presne ako píšeš - neplatiť je najrýchlejšia možnosť, ako prísť o byt. Priznám sa, ani som si nevšimol, že laurin písal, že nebude platiť. Vôbec mi nenapadlo, že aj taká možnosť existuje...

Laurin, máš niekoľko možností, ako efektívne ovplyvniť, čo sa bude s domom diať. Môžeš lobbovať za svoj názor medzi vlastníkmi bytov, vystúpiť na zhromaždení SVB, vyjadriť sa v hlasovaní, prípadne napadnúť uznesenie (myslím) do 15 dní od jeho prijatia na súde.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

alušik
Priznam sa, zakony okolo toho som necitala. Podavam to len ako informaciu, ktoru som dostala od nasho predsedu spolocenstva. On vravel, ze ked to odsuhlasi vacsina, ktora je uznasaniaschopna, tak to plati pre cely dom. Je predsa nemyslitelne, aby si napr. jeden clovek v panelaku, ktory ma 60 bytov postavil hlavu, ze on s tym nesuhlasi a vsetci ostatni mozu byt za a nikam by sa veci nepohli len kvoli tomu jednemu jedinemu.
Ja na druhej strane chapem aj toho jedneho jedineho, ked na to nema, aby mesacne platil o nejakych 400-500 Sk viac. U nas sa okrem zateplenia robili aj vymeny okien za plastove a to ma ta bytovka len 11 rokov. Toto su uz ale veci, ktore sa daju vyriesit. Okna si mohol ktokolvek povedat, ze nechce, potom to predseda prepocital tak, ze oni sa na vymene okien nepodielali - len na tych, ktore boli chodbove. Robila sa aj oprava strechy, lebo tym vrchnym bytom zatekalo. No kam by sme dosli, keby som si ja, co byvam na druhom povedala, ze ja na to kaslem, ziadnu opravu strechy nechcem!!! Mne presa netecie. Takze je logicke, ze som s tym musela suhlasit. Na to je potom ta vacsina.
Musim vsak povedat, realne cisla hovoria za seba. Prepocitali sme usporu tepla, ktora vznikla za rovnake obdobie predchadzajuceho roka, ked bytovka zateplena nebola. Cudovali by ste sa, ale urobilo to 40%. Takze vlastne na jednej strane sice spolocenstvo splaca dlzobu, ktoru si so zateplenim ziska, ale na druhej strane neskutocne setri. Mozno by nas ta splatka uveru vychadzala mesacne na nejakych 1000 sk, ale takto na teple usetrim, tak ma to vlastne stoji len 400 sk. Treba to zvazit... Ale uprimne povedane pri 5 rocnom dome je to minimalne zvlastne, ze ho potrebujete zateplovat. Predtym sme byvali v bytovke, ktora bola vystavana pred 7 rokmi a ta uz pri vystavbe bola "zateplena"...
Musí súhlasiť aspoň 2/3 väčšina vlastníkov. Musí to byť schválené na zhromaždení.
0 0
predsedníčka predsedníčka

predsedníčka je offline (nepripojený) predsedníčka

Tiež sa čudujem,že idete zatepľovať 5-ročný tehlový dom,my máme tiež tehlové obvodové múry,ostatné steny sú panelové,ale naša bytovka má 35 rokov a netreba len zatepľovať,ale treba urobiť výmenu okien,vchodových dverí a v dezolátnom stave sú balkóny.Sme malá iba 6 bytová bytovka,mesačne si ukladáme 4 000.-Sk na stavebné sporenie,no kedy našetríme na tak veľkú opravu? Ale zistila som,že sa dá žiadať nenávratný príspevok vo výške 450.-Sk na m2 od krajského stavebného úradu,rada by som vedela či niekto už má skúsenosť v tomto smere a či máme nádej dostať takúto dotáciu.
Údržbu bytovky i predsedníctvo,účtovníctvo- všetko robíme bez nároku na odmenu,drobné údržbárske práce si robíme svojpomocne,na veľkú investičnú akciu- novú sedlovú strechu sme sa zložili na 2krát,takže snažíme sa udržať si všetko v dobrom stave, no toto je nad naše sily,ale dúfame,že sa nám to podarí - už začíname robiť prvé kroky.
Túto sránku som objavila len včera , ale myslím,že na nej strávim veľa času.
Ďakujem.

Predsedníčka
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ahoj predsedníčka, vítam ťa medzi nami. K tej dotácii ti môžem poradiť, ak bude treba, pretože sme o ňu požiadali a dali sme žiadosť. Požiadali sme však len o dotáciu na balkóny, nakoľko nemáme dostatok peňazí na to, aby sme mohli žiadať aj na zateplenie. Vysvetlím.
V prvom rade sme museli mať znalecký posudok, ktorí zhodnotil stav balkónov a hlavné bolo uviesť, že sú naozaj v havarijnom stave. Potom sme museli k žiadosti o dotáciu, ktorá je na stránkach www.build.gov.sk teda Ministerstva výstavby priložiť aj ostatné doklady. Na tejto webovej stránke je v dokumentoch, legislatíva výnos 1/2004, ku ktorej sú všetky tieto prílohy prilepené, stačí si ich stiahnuť. Potom sme museli mať LV domu nie starší ako 3 mesiace, potvrdenie z daňového úradu, všeobecnej zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne, že máme splnené všetky odvodové povinnosti (hoci so všeobecnou zdravotnou poisťovňou nič nemáme, žiadali to), doklad o zriadení alebo založení žiadateľa (zmluva o spoločenstve), právoplatné ohlásenie stavby na Mestskom úrade, rozpočet stavby, preukaz vlastných zdrojov (posledný výpis z banky, koľko je finančných prostriedkov na fonde opráv), doklad o zriadení účtu v banke, doklad o tvorbe fondu prevádzky a údržby za posledných 6 mesiacov. Všetky tieto prílohy sú presne špecifikované v žiadosti. Ďalej čestné prehlásenie žiadateľa o tom, že má vysporiadané vzťahy so štátnym rozpočtom, a nepovinné prílohy (ale všetko je bodované, je vhodné ich predložiť) zápisnica o vyhodnotení ponúk uchádzačov pre výber zhotoviteľa a zmluva o dodávke stavebných prác so zhotoviteľom. Môžu sa priložiť aj všetky faktúry za posledné 3 roky, ktoré dokladujú to, čo ste na dome urobili (napr. oprava strechy ale aj menšie opravy, nespadajú tu faktúry napr. za vyčistenie upchatého kanála a pod. , musia to byť čisto opravy). Najhoršie sa mi však zdalo vyplnenie žiadosti a príloh k tomu, lebo sú to všetko samé technické veci, ale ak nájdete odborníka, ktorý vám vypracuje posudok, urobí vám aj toto.
Mali sme možnosť pýtať si až 450,- Sk na m2, čím by sme dostali podstatne väčšiu dotáciu, ale na to, aby si o dotáciu mohla požiadať, musíš preukázať, že máš dostatok prostriedkov na to, aby si uvedené opravy mohla urobiť. Aj za cenu, že vezmeš úver. Oni ti potom preplatia 50% z oprávnených nákladov max. však do výšky 450,- Sk/m2. Požiadanie o dotáciu na zateplenie môžete v súvislosti s požiadaním o úver so štátneho fondu rozvoja bývania, ale tam sú vraj oveľa prísnejšie požiadavky, treba tam aj projektovú dokumentáciu, technickú správu a pod. čo už nie je lacná záležitosť. U nás sme presadili len balkóny, nakoľko na tie ešte máme a ak sa dotácia podarí, tam dostaneme zo štátu polovicu, čiže urobíme ich za polovičnú cenu. Ale ak by sme mali zobrať úver, aby sme aj zateplili, to už je veľký problém, hlavne ľudia sa toho boja, ako čert kríža. Hoci ja to chcem presadiť už len z toho dôvodu, aby sme začali šetriť na energiách. Čo investujeme do splácania úveru, to ušetríme na energiách, ale ľudia nie a nie to pochopiť. Napísala som to možno z rýchlika, ale ak budú nejaké podrobnejšie otázky a budem vedieť, rada poradím.
Skúsim sem prilepiť ten výnos so všetkými prílohami, neviem či sa to podarí, prípadne môžem poslať e-mailom.
GabiZ
Naposledy upravil GabiZ : 13.02.07 at 10:55
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ahoj predsedníčka, vitaj v klube!

predsedníčka
...my máme tiež tehlové obvodové múry,ostatné steny sú panelové,ale naša bytovka má 35 rokov a netreba len zatepľovať, ale treba urobiť výmenu okien,vchodových dverí a v dezolátnom stave sú balkóny...
...Údržbu bytovky i predsedníctvo,účtovníctvo- všetko robíme bez nároku na odmenu,drobné údržbárske práce si robíme svojpomocne,na veľkú investičnú akciu- novú sedlovú strechu sme sa zložili na 2krát,takže snažíme sa udržať si všetko v dobrom stave, no toto je nad naše sily,ale dúfame,že sa nám to podarí - už začíname robiť prvé kroky...
Myslím že sme na tom podobne - aj my máme starý tehlový dom. Ak Ťa zaujíma naša situácia a prvé kroky jej riešenia, pozri si moje predchádzajúce príspevky.

predsedníčka
...Túto sránku som objavila len včera , ale myslím,že na nej strávim veľa času...
Myslím že s týmto budú všetci súhlasiť
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My tiež chceme zateplovať ale nevidím to ružovo. Za posledné necelé 2 roky máme 2 pôžočky1,6 +1,2 mil korún. Splácame výstavbu kotolne a slnečných kolektorov. Ale z rozdielu ceny ktorú by sme platili Tebysu a za čo vyrobíme teplo a teplú vodu. Lenže niektorý jedinci to nechcú pochopiť, vidia len splátky, ale to že to bude po určitej dobe naše to nevidia. Že to čo teraz platíme, je menej ako by sme platili Tebysu a nebolo by nič naše.
Pri stanovení platieb som vychádzal z platieb ktoré by sme platili iným a znížil som celkovú platbu za rok. Z rozdielu cien splácame dlh.



0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Jaj Orim, toto je to, čo ja vysvetľujem ľuďom už vyše roka. Vy už ale máte úver zobraný, ale my nie a nie ho presadiť. Dom sa nám pomaly rozpadáva a stále platíme veľké platby hlavne za teplo vďaka dodávateľovi, ktorého tu spomínaš. Som totižto tiež z TN. Tiež sme najskôr chceli vlastnú kotolňu - ľudia nechceli. Tak sme povedali aspoň zatepliť, vymeniť okná, vyregulovať sústavu. Ale peniaze na to nemáme, tak chceme úver, tiež nie. Teraz im budem dávať vyúčtovačky a viem presne čo sa bude diať, lebo každý jeden, do bodky má nedoplatok (možno 3-4 preplatok). Tiež chcem ušetriť na energiách a potom by sa splácal iba úver. V dobrom závidím tým, ktorí tých ľudí presvedčili o tom, že toto je jediné riešenie, ako začať šetriť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

GabiZ
Jaj Orim, toto je to, čo ja vysvetľujem ľuďom už vyše roka. Vy už ale máte úver zobraný, ale my nie a nie ho presadiť. Dom sa nám pomaly rozpadáva a stále platíme veľké platby hlavne za teplo vďaka dodávateľovi, ktorého tu spomínaš. Som totižto tiež z TN. Tiež sme najskôr chceli vlastnú kotolňu - ľudia nechceli. Tak sme povedali aspoň zatepliť, vymeniť okná, vyregulovať sústavu. Ale peniaze na to nemáme, tak chceme úver, tiež nie. Teraz im budem dávať vyúčtovačky a viem presne čo sa bude diať, lebo každý jeden, do bodky má nedoplatok (možno 3-4 preplatok). Tiež chcem ušetriť na energiách a potom by sa splácal iba úver. V dobrom závidím tým, ktorí tých ľudí presvedčili o tom, že toto je jediné riešenie, ako začať šetriť.
Gabi máte tam veľa starších ľudí? Nás zateplenie s výmenou okien, zateplením strechy, suterénu a ešte montáž meračov na UK aj na vodu budeme meniť, čaká tento rok. A možno aj koncom roku vlastná kotolňa. Ale to som oficiálne ľuďom nepredložila. Zatiaľ to chápu, že je to všetko o peniazoch a pre peniaze.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elena Navrátilová
Gabi máte tam veľa starších ľudí? Nás zateplenie s výmenou okien, zateplením strechy, suterénu a ešte montáž meračov na UK aj na vodu budeme meniť, čaká tento rok. A možno aj koncom roku vlastná kotolňa. Ale to som oficiálne ľuďom nepredložila. Zatiaľ to chápu, že je to všetko o peniazoch a pre peniaze.
Áno, viac, ako polovica domu sú starší ľudia, ale len 4 dokážu prevrátiť celý barák naruby, preto je to také ťažké. Vnesú do ostatných pochybnosti a potom sa to už vezie. A na úver potrebujem 2/3 všetkých, bez úveru sa nepohneme.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No stačí len jeden rýpal a je po všetkom. Takého treba eliminovať a nechať všetko na písomné hlasovanie, aspoň mne sa to osvedčilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať