Zavrieť

Porady

hladame podobne pripady-poskodeny plynomer a nahrada skody

Mame problem s plynarmi: v septembri tento rok zamestnanec z SPP-distribucia volal, ze ma podozrenie, ze mame poskodeny plynomer. Plynomer je v cinziaku v spolocnych priestoroch v chodbe v pivnici, visia tam vsetky. A ked sme tam isli, zistili sme, ze je poskodena plomba. My sme to urcite neposkodili, nevieme, kto to urobil ani kedy. Za toto od nas pytaju plynari podla pre nich na mieru usiteho energetickeho zakona a vyhlasky, vyse 3300 € nahradu skody. Datuju neopravneny odber od ich posledneho odpoctu plynomeru, teda od decembra 2010 a sumu vyratali podla vyhlasky, kde sa rata stanovena spotreba plynospotrebicov v domacnosti. Dali na nas sucasne aj trestne oznamenie, takze nas riesila policia, avsak ti to zamietli. V tom istom case sa vrovnakej situacii ocitli aj nasi susedia v cinziaku. Vraj je podobnych pripadov viacej v regione v rovnakom case.Hladame dalsich, ktori su na tom podobne, obrana by mohla byt ucinnejsia. Ak mate plynomery pristupne cudzim, tak si ich zabezpecte, lebo pri poskodeni mozu plynari urobit to iste aj vam.

vdaka
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
dakana Pozri príspevok
Mame problem s plynarmi: v septembri tento rok zamestnanec z SPP-distribucia volal, ze ma podozrenie, ze mame poskodeny plynomer. Plynomer je v cinziaku v spolocnych priestoroch v chodbe v pivnici, visia tam vsetky. A ked sme tam isli, zistili sme, ze je poskodena plomba. My sme to urcite neposkodili, nevieme, kto to urobil ani kedy. Za toto od nas pytaju plynari podla pre nich na mieru usiteho energetickeho zakona a vyhlasky, vyse 3300 € nahradu skody. Datuju neopravneny odber od ich posledneho odpoctu plynomeru, teda od decembra 2010 a sumu vyratali podla vyhlasky, kde sa rata stanovena spotreba plynospotrebicov v domacnosti. Dali na nas sucasne aj trestne oznamenie, takze nas riesila policia, avsak ti to zamietli. V tom istom case sa vrovnakej situacii ocitli aj nasi susedia v cinziaku. Vraj je podobnych pripadov viacej v regione v rovnakom case.Hladame dalsich, ktori su na tom podobne, obrana by mohla byt ucinnejsia. Ak mate plynomery pristupne cudzim, tak si ich zabezpecte, lebo pri poskodeni mozu plynari urobit to iste aj vam.

vdaka
..

..no mohla si konkretizovať oblasť, mesto, obec...lebo takto je rozptyl dosť veľký, celoslovenský...
...a pokiaľ sa vo vašom činžáku nerealizuje nejaká firma, ktorá by mohla mať väčší odber, je tu predsa možnosť dokázať odber viac rokov dozadu, porovnať stavy plynomeru a tak dokázať úmyselné poškodenie a nie čierny odber...chce to dobrého právnika...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dakana dakana

dakana je offline (nepripojený) dakana

vdaka za reakciu, ide o nove mesto nad vahom. v nasom cinziaku su len domacnosti, ziaden iny odber. jasne, ze sa chceme branit. nie je to len vec dobreho pravnika, ked si pozries zakon 656/2004 -§ 59 a vyhlasku 155/2005 o sposobe vypoctu skody za neopravneny odber, zistis, ze tie predpisy su dost v neprospech odberatela. Ak zistia oni alebo aj ty poskodeny plynomer, mozu ti vycislit skodu za obdobie od ich posledneho odpoctu az do zistenia, lebo to je podla zakona neopravneny odber. Ak mas plynomer niekde, kde sa k nemu dostane hocikto, nemas sancu ho ustrazit a najma dokazat, ze bol stale v poriadku. To by tam clovek musel mat kameru.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...takýto prípad bol riešený aj v Lampárni (pár mesiacov dozadu) a nepomohli si (a to tam ani nebývajú a plynomer je na spoločnej chodbe). Dali si urobiť skrinku so sklíčkom (kvôli odpočtu) na visiaci zámok....
0 0
dakana dakana

dakana je offline (nepripojený) dakana

pocula som o tej lamparni 31.8.2011, na webe markizy je len strucny vycuc. Nepamata si niekto, odkial to boli ludia alebo mozno aj mena? Skusili by sme zistit, ci to bolo presne to iste.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
dakana Pozri príspevok
vdaka za reakciu, ide o nove mesto nad vahom. v nasom cinziaku su len domacnosti, ziaden iny odber. jasne, ze sa chceme branit. nie je to len vec dobreho pravnika, ked si pozries zakon 656/2004 -§ 59 a vyhlasku 155/2005 o sposobe vypoctu skody za neopravneny odber, zistis, ze tie predpisy su dost v neprospech odberatela. Ak zistia oni alebo aj ty poskodeny plynomer, mozu ti vycislit skodu za obdobie od ich posledneho odpoctu az do zistenia, lebo to je podla zakona neopravneny odber. Ak mas plynomer niekde, kde sa k nemu dostane hocikto, nemas sancu ho ustrazit a najma dokazat, ze bol stale v poriadku. To by tam clovek musel mat kameru.
..

..neoprávnený odber-ale v prípade, že nemáte vyššiu spotrebu od posledného merania ako za to isté obdobie minulého roku, tak je dokázateľne poškodený plynomer, ale plyn odoberaný na čierno nebol...takže by ste mali uhradiť poškodený plynomerale nie platiť aj za spotrebu navyše, pokiaľ nebola..škoda je len ten prístroj, nie?..
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

dakana Pozri príspevok
pocula som o tej lamparni 31.8.2011, na webe markizy je len strucny vycuc. Nepamata si niekto, odkial to boli ludia alebo mozno aj mena? Skusili by sme zistit, ci to bolo presne to iste.
nepamätám si mená, ani odkiaľ to bolo, ale išlo presne o to isté - teda poškodená plomba, hoci spotreba rovnaká a nakoľko do bytu chodia len občas cez víkend, tak takmer žiadna. A platili takú straaašnú pokutu za čierny odber....
0 0
dakana dakana

dakana je offline (nepripojený) dakana

no bohuzial, nie je to tak, ze chcu uhradit len ten plynomer. v zakone o energetike v § 59 je ze, ze neopravnenym odberom plynu je aj odber s meradlom, na ktorom bolo porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii (plomba). rovnake znenie je aj pre elektrinu. toto znamena, ze poskodene meradlo = neopravneny odber. Za tento si chcu fakturovat ako skodu vyratanu fiktivnu spotrebu vsetkych plynospotrebicov podla vyhlasky plus skodu (plynomer) a aj cestovne naklady chlapika, ktory plynomer kontroloval :-( Hladame podobne pripady, udajne sa ich viacej vyskytlo v rovnakom case.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

ja by som asi postupil o stupienok vyssie a pozrel sa na ustavu.
Ved predsa prezumpcia neviny musi platit aj pre taky "kvalitny" podnik ako je SPP.
Takze podla mna by mali vyvratit dokazom Vase tvrdenie ze ste s tym nic nerobili. Poskodena plomba na plynomeri v spolocnych priestoroch podla mna nie je pravne relevatny dokaz toho ze ste to urobili pre vy.
Nie som sice pravnik, ale ja by som videl cestu v tomto - ked aj cez sud. Predsa ide v principe o krive obvinenie, nactiutrhanie, atd....
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
V prvom rade nič zlého ste neurobili. Ak vás obviňujú, že máte čierný odber, a je poškodený plynomer, podajte na políciu trestné oznámenie na neznámeho pacháteľa, že vám niekto poškodil elektromer. Polícia kedže nič nezistí, tak podanie zastaví a vy máte doklad o tom, že ste nahlásili poškodenie plynomeru. Ďalej, ak bude o vás chcieť SPP náhradu za čierný odber, tak im vráťte faktúru s tým, že vy ste nespôsobili škodu ani poškodenie plynomeru, nech vám predložia dôkazy. Ak budú trvať na zaplatení tak nič neplaťte, ale vyčkajte až situácia dôjde k súdu a súd určí, či majú nárok na zaplatenie. Ak súd rozhodne vo váš neprospech, môžete sa odvolať, pričom môžete argumentovať, že ste nespôsobili škodu aj podaním na políciu. Držím vám palce aby ste dobre pochodili. Ak súd rozhodne vo váš prospech, čo je najskôr pravdepodobne, tak im napľujte a zmeňte dodávateľa plynu.
0 0
dakana dakana

dakana je offline (nepripojený) dakana

anto a tienik, vdaka, trafili ste, presne tie kroky chceme a aj niektore sme urobili. len jedna vec je v zakone a neda sa spochybnit (iba ak samotny zakon na ustavnpom sude), ze "neoprávneným odberom plynu je odber meradlom, na ktorom bolo porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii", to je citacia z § 59 energ zakona. Cize vobec nemusia oni dokazovat, ze my sme poskodili plynomer, staci jednoducho, ze "sa poskodil", a ked takymzo poskodenym odoberate plyn, mate neopravneny odber. A oni tvrdia, ze podla zakona to automaticky znamena, ze im vznikla skoda, ze ju nevedia vypocitat, a teda vypocitali ju podla vyhlasky. Tuto sa chceme branit. Vtipne na tom je najma to, ze ak mate plynomer niekde, kde ma hocikto pristup, nemate sancu poskodenie plynomera ovplyvnit. A ozaj aj my citime, ze toto rovnitko poskodenie plomby= neopravneny odber= skoda=nahrada skody ma cosi spolocne so základnými princípmi, že mozno s ustavou, mozno s nejakymi medzinarodnymi dohovormi. Preto hladame aj dalsich podobnych, aby sme cinnosti s tym spojene sdielali viaceri, lebo to nie je jednoduche. Poculi sme o nejakej skole v Komarne, co od nej chcu 20 tis € nahradu skody, ideme overit 2 podobnych co sme zistili v blizkej dedine... vdaka z podporu, prosim, sirte tu info
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Niečo podobné sa stalo aj mojej známej z Nitry. Má chatu na Zobore, v ktorej bývala jej mama. Po smrti mami sa tam nekúrilo, len temperovalo. Takže mala nízku spotrebu. Asi pred dvomi týždňami jej zavolal pracovník plynární, že majú poškodenú blombu na plynomeri. Kedže mali nízku spotrebu tak ich upodozrievali, že manipulovali s plynomerom. K plynomeru je prístup z ulice, takže sa k nemu mohol dostať hocikto. Doteraz neboli žiadne problémy, skrinky nemá nikto zamknuté, ale na ulici sa to stalo len im. Plynomer poslali na expertízu, či s ním nebolo manipulované. Známe je z toho hotová, s plynomerom nič nerobili, ani nemali dôvod, lebo býva v byte a v chate sa nezdržujú. Ak budem vedieť ako im to dopadlo, napíšem.
1 0
dakana dakana

dakana je offline (nepripojený) dakana

ano, aj u nas to takto prebehlo. bohuzial, asi tusim, ako to u vasej znamej dopadne:-( ta expertiza, to je protokol od slovenskej legalnej metrologie, ktory len potvrdi, ze znacka na meradle je poskodena a plynomer nevyhovuje. Zhruba do 3 tyzdnov pride posta od spp, obsahujuca fakturu na sposobenu skodu, protokol z metrologie a "vypocet skody" podla vyhlasky. A my aj nasi susedia sme este dostali predvolanie na policiu kvoli trestnemu cinu kradeze zemneho plynu. Pamataju si meno toho pracovnika? Ak by sme sa spolu skontaktovali, mozeme si vymenit viacej informacii
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Ak su teda na SPP taketo svine, postupoval by som podobne.
Takze ak mate potvrdenie ze x.y.2011 prebehla kontrola kde zistili porusenie meradla napiste im list v tom zneni, ze x-1.y.2011 ste pri pravidelnej kontrole meradla nevideli ziadne zmeny a dane poskodenie ste zaregitrovali az po navsteve ich pracovnika. Takze ste dovodne NADOBUDLI DOJEM ze k poskodeniu doslo jeho cinnostou a ziadate nahradu skody (tu uviest sumu z ich faktury).
A potom to bude kto z koho - kludne by som za z tymto "dojmom" a oznamenim na neznameho pachatela obratil aj na policiu - nach je sranda.
Len nikoho konkretne nemenujte, a neuvadzajte to v tvare tvrdeho obvinenia - potom to nie je zalovatelne :-)

Kurnik toto je stat. Sukromna firma si vylozi svoje zariadenie na verejny priestor a potom mne posle fakturu za jeho poskodenie. Proti tomuto je KOcurkovo celkom vyspely stat.

Uz mam zas dalsiu skutocnost co ma presvedcila o tom ze tych zltych idiotov ku mne do domu nikdy nepustim aj keby som hned kuril pustnym pieskom.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

este cosi, energeticky zakon nie je opravneny urcit tresty.
Takze, ano vznikla im skoda, mozu sdi ju podla neho aj vyratat, ale on neorcuje KTO tu skodu sposobil.
Aspon som nikde neasiel zmienku o tom ze sposobenu skodu si uplatnuju automaticky u majitela odberu.
Podla mna to je uz uloha pre organy cinne v trestnom konani, aby ohalili a usvedcili "skodcu" voci ktoremu si to moze dodavatel nasledne uplatnit.
Predsa tu nemozu fungovat taketo inkvizicne procesy - dokazne bremeno musi byt zakonite na SPP a porusena plomba na verejne pristupnom mieste je podla mna kadeco ine, ale nie dokaz.
Sice, dokaz to moze byt, ale len arogancie a absoludne diletantskeho pristupu toho molocha.
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

http://www.porada.sk/t179143-p3-neop...m-o-pomoc.html
Rovnaky problem, zatial sa stale riesi. Nedajte sa ludia. Ty zlty mafiani nemozu toto robit. Mne pravnik poradil, ze mam zohnat dokaz, ze dajme tomu tyzden pred tym bol plynomer OK a potomy mozu vypytovat odber len za ten tyzden. Skuste to riesit nejak takto.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Samotné poškodenie plomby na meradle umiestnenom na verejne prístupnom mieste sa nemôže automaticky považovať za neoprávnený odber. Myslím že sa ani nepovažuje.
Ak súčasne s poškodením plomby dôjde k výraznému poklesu spotreby plynu alebo elektriny, bolo by možné toto považovať za nepriamy dôkaz. Rozhodnúť však musí súd.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

yryss Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t179143-p3-neop...m-o-pomoc.html
Rovnaky problem, zatial sa stale riesi. Nedajte sa ludia. Ty zlty mafiani nemozu toto robit. Mne pravnik poradil, ze mam zohnat dokaz, ze dajme tomu tyzden pred tym bol plynomer OK a potomy mozu vypytovat odber len za ten tyzden. Skuste to riesit nejak takto.
kludne Ti mozem potvrdit ze sme 3 dni predtym pri nom 25 minut diskutovali o tvojej spotrebe a samozrejme som videl ze plomby su OK. Sak si na to pamatas, nie?

ludia ja byt vami, tak uz skumam cim inym mozem kurit. S takymto pristupom by som uz ich zakaznikom nezostal ani za nic.
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Ziadne nove informacie k tejto teme ???
0 0
fcela fcela

fcela je offline (nepripojený) fcela

Prosím o info od tých, čo už riešili problém s reklamáciou faktúry na úhradu škody spôsobenej neoprávneným odberom plynu, či ste boli úspešní, lebo podľa predpisov na vyčíslenie škody nie je cesta na iné riešenia a ako píšete v téme skôr sú to predpisy jednostranné v prospech dodávateľa plynu.
Pri odpočte plynu bolo zistené poškodené meradlo na odbernom mieste v nevyužívaných priestoroch, spotreba iba na temperovanie v prípade potreby, zjavne cudzie zavinenie, páchateľ jasne neznámy. SPP-distribúcia nič neskúma,ohlásenie poškodeného meradla odpočtárom považuje ihneď za neoprávnený odber plynu, trestné oznámenie a uplatní v plnej miere prostriedky na vyčíslenie škody-nevzniknutej, odber nebol. Za akú škodu vlastne platíme???
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

fcela Pozri príspevok
Prosím o info od tých, čo už riešili problém s reklamáciou faktúry na úhradu škody spôsobenej neoprávneným odberom plynu, či ste boli úspešní, lebo podľa predpisov na vyčíslenie škody nie je cesta na iné riešenia a ako píšete v téme skôr sú to predpisy jednostranné v prospech dodávateľa plynu.
Pri odpočte plynu bolo zistené poškodené meradlo na odbernom mieste v nevyužívaných priestoroch, spotreba iba na temperovanie v prípade potreby, zjavne cudzie zavinenie, páchateľ jasne neznámy. SPP-distribúcia nič neskúma,ohlásenie poškodeného meradla odpočtárom považuje ihneď za neoprávnený odber plynu, trestné oznámenie a uplatní v plnej miere prostriedky na vyčíslenie škody-nevzniknutej, odber nebol. Za akú škodu vlastne platíme???
okamzite hlaste ze meradlo poskodil odpoctar. Predpokladam ze bol len jeden a vy ste ho urcite pri tom videli minimalne dvaja, nie?
Ak by vam jeden chybal, tak sa hlasim :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať