Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Máme podobný problém.

Jedinou možnosťou je celú situáciu podrobnr rozobrať s dodávateľom softvéru pre lekáreň a prinútiť ich aby v urobili výstupy použiteľné pre potreby zákona o DPH a aj pre správne účtovanie príjmov a pohľadávok.

Lekárnici sami ako odborníci na inú problematiku nie sú všetci schopní podrobne a presne kvantifikovať a preniesť požiadavky účtovníkov na tvorcov softvéru na zabezpečenie správnych podkladov pre ich prácu.

Veľa úspechov.

Ak niečo budeme mať dám vedieť.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja som robila prvé daňové priznanie za mesiac júl. Horkoťažko som zistila, čo s tým mám robiť. Lekárene vo väčšine používajú program firmy NRSYS. Ja účtujem lekáreň v PU ale možno Ti to pomôže. Na páske z mesačnej uzávierky sú "Súhrnné obraty" za celý mesiac, rozpísané :
- mes. obrat O %: - za recepty včetne pokladne
- mes. obrat 19 %: - za lieky včetne pokladne
- - z toho DPH 19 %: - suma DPH včetne pokladne
treba očistiť tržby od pokladne, tá je uvedená hore na páske, takisto aj očistiť o DPH, aby si 2x nepriznávala DPH. Musíš si vypočítať základ dane (od obratu odpočítať DPH). Ja som to účtovala cez interný doklad. Faktúry do poisťovne sú včetne DPH, je tam vyčíslený počet receptov (bez sumy), ktoré nie sú pre účely DPH. Keď som si to všetko prepočítala, tak mi nakoniec nesedela suma s DPH vypočítaná zo súhrnného obratu z reg. pokladne a suma vyfakturované pre zdravotné poisťovne! Čo s rozdielom, to zatiaľ neviem, jednoducho to nechápem, pretože to majú všetko zosieťované a malo by to sedieť.
Zdravotné poisťovne po skontrolovaní posielajú protokoly, kde sa vyčísľujú rozdiely (poistenci, ktorí tam nepatria, alebo je nesprávne uvedená diagnóza ap.) a na tieto rozdiely potom lekáreň vystavuje dobropis. Sama neviem, čo bude tento mesiac, ako sa mi to bude vyrovnávať. Zdravotné poisťovne po skontrolovaní nakoniec vyfakturujú tých nešťastných 15,- Sk, je to pre Teba náklad. Faktúry sa čiastočne potom vzájomne započítavajú o túto čiastku a poisťovňa doplatí rozdiel. No je v tom riadny guláš, v JU podľa mňa je to ešte komplikovanješie. Súhlsím s eLPi, že software je nedokonalý a lekárnici tomu rozumejú asi tak ako mi liekom. Nebudem Ti motať hlavu s tým, že by sa mala počítať vlastne koeficientom, pretože tých 20,- Sk je oslobodených od DPH. Ale vraj sa tým nemáme zapodievať, po zaokrúhlení to je 1,0. Ja počítam aj ten, pretože s.r.o. vlastní jednu ambulanciu, takže to mám ešte o to komplikovanejšie. Ak by som zistila nejaké bližšie informácie, napíšem.
Prajem pekný deň.
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Som autorom softveru pre lekárne a zároveň aj dodávateľom účtovného softveru od tretej firmy, takže v uplynulých mesiacoch som tohto problému mal plnú hlavu. Našťastie lekárne, ktoré používajú môj softvér, účtujú aj na účtovníctve, ktorý dodávam. Oboznámil som sa aj s riešením fy. Aposoft, ktoré sa mi zdalo polovičaté.Nedá sa z toho jednoducho účtovať, sú potrebné všelijaké prepočty. Neviem ako vyriešil daný problém NRSYS, ako ďalší významný dodávateľ softveru pre lekárne. Mne sa podarilo protichodné požiadavky zákona o DPH a o zdravotnom poistení vyriešiť. Bola to práca a štúdium zákonov na niekoľko mesiacov. Teraz mám vo svojom lekárenskom systéme všetky výstupy upravené takým spôsobom, že dáva potrebné podklady pre účtovníčku tak, aby s tým mala čo najmenej práce. Mimochodom účtovaním lekárni sa zaoberám 10 rokov a som presvedčený, že účtovanie lekárne v JÚ je dlhodobo pre lekárníka (ale aj pre účtovníka) nevýhodné.
Ak máte záujem o podrobnú analýzu problému a metodiku účtovania, dajte mi vedieť.

V uvedených príspevkoch ste dokonca na niektoré aspekty lekárenskej praxe aj zabudli. Veľmi zaujímavý je napr. prípad, keď lekáreň dodáva lieky predpísané na recept pre pacientov ústavov sociálnych starostlivostí. Viem, že tento okruh napr. Aposoft vôbec nerieši. Dávajte pozor, ak takýto prípad máte! Môže to byť napr. jedna z príčin, prečo nesedí súčet z reg. pokladne s kontrolným výpočtom, ako píše Zuzka.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja by som mala záujem o podrobnú analýzu a metodiku účtovania v lekárni, ak môžeš, tak mi prosím napíš. Ďakujem za ochotu.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Mňa by to tie zaujímalo, či sa to zhoduje s tým, čo som vymyslela ja, lebo tu sa pomaly nedá nič iné robyť len vymýšľať. Tak teda:

Najprv zúčtujeme príjem za recepty:
celkovú tržbu za recepty podelíme 20 a vynásobíme 5 tým dostamene sumu za recepty, ktorú dáme do príjmov ovplyvňujúcich základ dane /to je tých 5 korún, ktoré si necháva lekáreň/ Zvyšnú sumu zaúčtujeme na výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Tržba za lieky v mesačnej uzávierke z registračnej pokladne sa skladá z dvoch častí - je tam tržby v hotovosi a tržba celkom, spolu s vystavenými faktúrami.
Celkovú tržbu ktorá obsahuje aj tržbu s faktúrami očistíme od tržby v hotovosti.
Tržbu v hotovosti zaúčtujeme v peňažnom denníku ako príjmy ovplyvňujúce základ dane. Očistenú tržbu za faktúry zaevidujeme len v knihe DPH. Pohľadávku zaúčtujeme do knihy pohľadávok bez DPH. Pozor na program, ak zapisuje pohľadávky do knihy DPH musíte tieho z knihy DPH zmazať, aby Vám neovplyvňovali uskutočnené plnenia bez dane. Doporučujem Vám z danej pohľadávky niekde vyčísliť DPH - napr. do pomocnej evidencie. Pri úhrade pohľadávky si zúčtujete cenu za lieky na tržby ovplyvňujúce základ dane a DPH na účel DPH. Tých nešťastných 15 korún ,ktoré si vyúčtuje zdravotná poisťovňa budete musieť previesť z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane prostrednítvom uzávierkových oprerácií t.j. v jednoduchom účtovníctve účet cez ktorý účtujete uzávierkové operácie, z výdavkov neovplyvňujúcich základ dane na tržby za lieky, nakoľko nám zdravotná poisťovňa práve o túto sumu bude krátiť platbu za lieky. To je asi tak všetko. Ak má niekto iný názor, prosím napíšte ho, ale mne to dáva logiku a myslím, že takýmto účtovaním by sme nič nemali pokaziť. Ináč Vás ešte upozorňujem, že firma NRSYS bude robiť úpravu programu v lekárňach - na mesačnej uzávierke bude uvedený v súlade so zákonom o DPH základ dane a údajne už na budúci mesiac sa môžeme tešiť, že všetky výstupy budú sedieť. Prajem príjemný deň!
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
evuša
Mňa by to tie zaujímalo, či sa to zhoduje s tým, čo som vymyslela ja, lebo tu sa pomaly nedá nič iné robyť len vymýšľať. Tak teda:

Najprv zúčtujeme príjem za recepty:
celkovú tržbu za recepty podelíme 20 a vynásobíme 5 tým dostamene sumu za recepty, ktorú dáme do príjmov ovplyvňujúcich základ dane /to je tých 5 korún, ktoré si necháva lekáreň/ Zvyšnú sumu zaúčtujeme na výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Tu je prvá nepresnosť! Situácia je taká, že sa 20 Sk nepripláca na každý recept. O tom vám povie bližšie informácie váš lekárník.
evuša
Tržba za lieky v mesačnej uzávierke z registračnej pokladne sa skladá z dvoch častí - je tam tržby v hotovosi a tržba celkom, spolu s vystavenými faktúrami.
Celkovú tržbu ktorá obsahuje aj tržbu s faktúrami očistíme od tržby v hotovosti.
A to ste zistili odkiaľ? V registračnej pokladni by nemalo byť nič iné, než tržba v hotovosti. A tá sa skladá z doplatku na recepty, z poplatkov na recept (20 Sk) a z predaja volnopredajných liekov a doplnkového sortimentu. Otázkou zostáva, čo si rozumieme pod pojmomVystavená faktúra? Tá totiž môže byť aj trojakého (minimálne dvojakého) druhu. Konzultujte s vašim lekárnikom.

O ostatných náležitostich riešenia v jednoduchom účtovníctve sa neviem vyjadriť, pretože lekárne už 10 rokov zásadne účtujeme v podvojnom účtovníctve. Tie vzťahy medzi odberateľmi, lekárňou a zdravotnými poisťovňami sú totiž tak spletité, že v JÚ ich jednoducho nie je možné poriadne vysledovať. A má to aj nemilý dopad na výšku daňového základu v neprospech JÚ. To mi vysvetlila jedna pani, ktorá už 30 rokov účtuje lekárne. NAjprv som tomu nechcel veriť, ale potom som zistil, že má pravdu. Ale to je iná história...


Ešte raz len odporúčam: lekáreň účtovať v podvojnom účtovníctve!!!
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Lekáreň, ktorá má v registračnej pokladni nainštalovaný program firmy NRSYS vykazuje v mesačnej uzávierke skutočné tržby v hotovosti rozdelené na platby oslobodené od dane, to sú platby za recepty a tržby v hotovosti s daňou, tie obsahujú plne a čiastočne hradené lieky. V spodnej časti uzávierky je uvedený celkový obrat pokladne a tu je aj vyúčtovaná celková cena za vydané lieky a DPH teda aj za tie, za ktoré pacient neplatí nič, nakoľko aj z týchto liekov lekáreň musí odviesť DPH. Ak spočítam sumu liekov, ktoré ktoré lekáreň vydala a následne faktúruje poisťovni a tržbu za lieky ktoré si či už čiastočne alebo úplne hradí pacient tak to sedí. Zároveň mi aj tržba za recepty podelená 20 dáva počet kusov, ktoré lekáreň uvádza na faktúre pre poisťovňu ako recepty hradené pacientom. Recepty, za ktoré pacient neplatí 20 korunový poplatok sú uvedené zvlášť. Fakt je ten, že pacient platí buď 20 korún alebo nič takže ten výpočet sedí. Skúste sa pozrieť na program firmy NRSYS a zistíte, že mám pravdu. Preto to, čo som uviedla platí len pre lekárne, ktoré účtujú v programe NRSYS. Iné programy nepoznám, takže sa k nim nemôžem vyjadrovať.A čo sa týka podvojného účtovníctva tak tiež by som radšej účtovala lekáreň v podvojnom účtovnítve ale momentálne ich nemôžem dať do podvojného účtovníctva, nakoľko majú veľmi veľa neuhradených pohľadávok, málo záväzkov a dosť vysoké zásoby takže to by som ich dostala do vysokého zisku. Nie je všetko jednoduché!
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Teraz už to vidím v inom v svetle. Bohužiaľ nemám možnosť sa pozrieť na uvedený program, u nás skoro v celom okrese beží Aposoft alebo moje riešenie (aspoň z tých, ktoré poznám). Robím konzultácie prí účtovaní siedmych lekární, ale človek sa vždy niečo nové naučí.
V tvojom predchádzajúcom príspevku to nebolo jednoznačne napísané. Aj tak niektoré veci mi nejdú do hlavy:
evuša
V spodnej časti uzávierky je uvedený celkový obrat pokladne a tu je aj vyúčtovaná celková cena za vydané lieky a DPH teda aj za tie, za ktoré pacient neplatí nič, nakoľko aj z týchto liekov lekáreň musí odviesť DPH.
Fiškálny modul nemôže dávať tzv.fiškálne informácie o tržbách, ktoré cez neho neprejdú (úhrada poisťovne za lieky). Pravdepodobne sú to len nefiškálne informácie, ktoré sa vytlačia priamo z programu po oficiálnej mesačnej uzávierke pokladne. Je to tak? Asi tak isto je to aj s počtom receptov.
evuša
A čo sa týka podvojného účtovníctva tak tiež by som radšej účtovala lekáreň v podvojnom účtovnítve ale momentálne ich nemôžem dať do podvojného účtovníctva...
Takže teraz je veľká radosť u nich, že parlament zrušil ustanovenie, podľa ktorého by mali od budúcho roku účtovať podvojne...:-)
Úprimne povedané nezávidím ti túto prácu, však s lekárňou je čo robiť aj v podvojnom účtovníctve. Prajem ti veľa úspechov aj s DPH v JÚ.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Až teraz som otvorila túto stránku a priklaňám sa k Evuše. Podľa môjho názoru a lekáreň učtujem už vyše 10 rokov, že vždy lepšie JU, pretože PU by ich položilo na kolena, to sa týka napr. aj autodopravy. A ešte jedná pripomienka, z pozície účtovníka je vždy lepšie učtovať JU ako PU. Ja rozprávam, že v PU jednú faktúru musím zobrať do ruky aspoň 4x, aby bola zaúčtovaná a nemusela som sa k nej vracať, čo v JU ju zoberiem 1x nahodím do pohľadávok a uložím do šanona.
Bola som nesmierne rada, že naším zakonodarcom bol osvietený rozum. Hurá...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ala, je to vec názoru. Ja účtujem lekáreň v PU už niekoľko rokov a musím povedať, že by som dopriala každému podniakteľovi mať také hospodárske výsledky o akých účtujem v tejto lekárni. Táto lekáreň na kolenách nikdy nebola, no aby som to nezakríkla, dúfam, že ani nebude.
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Neviem, či to je len náhoda, ale nepoznám žiadneho lekárnika, ktorý by hladoval a pritom všetci účtujú v PU. Chcel by som mať také hospodárske výsledky ako vykazujú oni :-)

To Ala:
Prečo musíš mať jednu faktúru 4x v ruke v PU? To je potom chyba niekde inde, nie v principe účtovania. Keď máš riadny soft, tak nahráš faktúru do evidencie faktúr, tá sa automaticky zaúčtuje a dostane sa do DPH. Následne príde platba, tá sa pripáruje k faktúre a je vymalováno. Celú tú dobu faktúru môžeš sušiť v šanóne. A

A je tu ešte jeden dôležitý faktor: v JU nemáš žiadnu časovú súvislosť medzi príjmami a výdavkami pri tých oneskorených platbách od poisťovní to nemusí byť vždy výhodné z daňového hľadiska.
0 0
Zuzana68 Zuzana68

Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

Gejza,ak by si mi mohol poslať analýzu lekární vcelku by mi to pomohlo mám síce iba jednu , ale dáva mi zabrať, hlavne magistra. Dík Zuzana
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Podvojné účtovníctvo je vždy dobré, keď odberatelia(poisťovne) platia načas.


Neviem, či si pamätáte na jeden rok, tuším 1999 alebo 2000, keď všetci lekárnici už mali výsledky zhruba spočítané a vyčíslené dane, ktoré budu musieť zaplatiť, keď tu zrazu im zaplatila 30.12.(a to takmer každému) zdravotná poisťovňa veľkú sumu. U nás to bolo cca 3milióny. Ale keďže účtujeme v podvojnom účtovníctve, nebol problém. Ale viacerí lekárnici nadávali. Vtedy bolo dobré podvojné účtovníctvo, ale v tejto dobe osobne si myslím, že je lepšie jednoduché. Aspoň pre väčšinu klientov jednoduché - aj keď odberatelia neplatia, nemusíte aspoň nič zdaňovať.

Čo sa týka toho koeficientu, ktorý Vám vyšiel 1, môžete sem napísať ako ste na to prišli, lebo nejako mi to nesedí...
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, či je niekde školenie na účtovanie v lekárni? Začínam účtovať lekáreň prvý rok a pár vecí mi je nejasných. Ďakujem. Prosím pomožte niekto!
Naposledy upravil Martas : 21.02.05 at 14:46
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Pomóóóóóóóóc!!!!!!!!!!!
Naposledy upravil Martas : 21.02.05 at 14:54
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Popíš nejasné veci, takto ťažko odpovedať.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Prosím, môžte mi aspoň ako mám vyriešiť účtovanie vydaných faktúr do poisťovní, keďže na nich nie je vyčíslená DPH? Účtujem v JÚ. Prosím, poraďte aspoň niečo čo Vás napadne. Z tohoto účtovania v lekárni ma už bolí hlava a nikde neviem nájsť žiadne školenie alebo aspoň nejaké informácie. ďaujem.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Ide mi hlavne o DPH z predaných liekov. DPH zoberiem zo súhrnného obratu z pokladničnej pásky. A potom ako zaúčtujem príjem pohladávky z poisťovne? Keďže na FA do poisťovne nie je vyčíslená DPH, mám si ju vyčísliť a pri úhrlade túto čiastku DPH dať ako nezdanitelný príjem? Lebo táto DPH už bola odvedená z pokladničnej pásky!? Rozumiem tomu dobre?
Naposledy upravil Martas : 21.02.05 at 15:23
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja účtujem lekáreň PU, ktorá má reg. pásku firmy NRSYS, aby nám to bolo jasné.
DPH sa odvádza iba z reg. pásky, a tú treba rozúčtovať. Súhrnný obrat obsahuje aj pokladničnú hotovosť + DPH a príjem + DPH, ktorý sa fakturuje poisťovniam. Podľa mňa by si mala všetko účtovať interným dokladom. Nezbaudni na platby za recepty á 20,-, tie sú bez dane. Tieto tiež treba ošetriť 15,- patrí poisťovni, na tú pošlú faktúru a 5,- je pre lekáreň.
Faktúry do poisťovní sú bez DPH, nakoľko DPH sa vzťahuje pri predaji na pacienta, poisťovne iba doplácajú rozdiel. V JU to je podľa mňa dosť komplikované, ako to všetko rozúčtovať, pretože príjem v JU je iba ten, ktorý je zaplatený.
Neviem, či Ti to pomôže, ak potrebuješ ešte niečo viac, tak napíš, príp. pošli SS.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Ďakujem. S 20,- Sk je mi to jasné. Ale neviem čo znamená, že FA do poisťovne sú bez DPH? Takže ke´d je FA do poisťovne na sumu 100000,Śk, tak celá suma ide do zdaniteľného príjmu? Tomu nerozumiem , veď z tej sumy sme podľa mňa už odviedli DPH, ktorú sme vyčíslili so súhrnných obratov?! Nepríchádza tu k dvojitému zdaneniu? az DPH a raz Daň z príjmov. Napíš mi prosím Ťa ako to účtuješ v podvojnom ja si to potom lepšie budem vedieť predstaviť. Naša lekáreň má tiež program NRSYS. Ja účtujem v systéme Pohoda.
Ď.
0 0
Načítať ďalšie