Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

prosím nikto neviete poradiť?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Podľa môjho názoru tie faktúry za sprostredkovanie predaja mali byť s DPH! Nikde v zákone o DPH sa nepíše, že sprostredkovanie predaja je oslobodená činnosť...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Zle som sa vyjadrila sú to faktúry za sprostredkovanie úverov. § 39 finančné služby. Ale rozhodla som sa že v pondelok letím na DÚ a skúsim to vyriešiť tam..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

tak v tom prípade treba rátať koeficient za 4Q. V danom Q zoberiete vystavené faktúry (výnosy), ktoré podliehali DPH spočítate a spočítate sumu výnosov oslobodených od DPH. Do čitateľa idú iba výnosy podliehajúce DPH, do menovateľa oboje. Výsledok je Váš koeficient, ktorým prenásobíte daň na vstupe, ktorá sa viaže k obidvom druhom činností.

Odsúhlasuje sa iba predbežný koeficient...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

a nemám urobiť už rovno ročný koeficient? keďže ide o koniec roka.. začínam byť z toho nejaká zmagorená..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Stanovisko od metodičky odboru nepriamych daní...

Podľa § 49 ods. 4 zákona o DPH, ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

Z uvedeného vyplýva, že pri odpočítaní dane z tzv. "režijných nákladov" (náklady na celkovú podnikateľskú činnosť, ktorá zahŕňa plnenia platiteľom zdaňované, ako aj plnenia oslobodené od dane bez možnosti odpočítania dane) uplatní platiteľ postup podľa § 49 ods. 4 cit. zákona od zdaňovacieho obdobia, v ktorom začal vykonávať aj činnosti oslobodené od dane bez možnosti odpočítania dane (napr. predaj nehnuteľnosti s oslobodením od dane podľa § 38 zákona o DPH).
Z nákladov, ktoré sa vzťahujú výlučne na činnosti, pri ktorých platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane bez možnosti odpočítania dane, platiteľ nemôže odpočítať daň vôbec (§ 49 ods. 3).

Na účely odpočítania dane je platiteľ dane povinný viesť záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane (§ 70 ods. 1, 3. veta).

Do zlomku pri výpočte koeficientu podľa § 50 ods. 2 zákona o DPH zahŕňa platiteľ výnosy (príjmy) bez dane z dodaných tovarov a služieb za kalendárny rok. Ak je platiteľ povinný uplatňovať pri určení pomernej výšky odpočítateľnej dane koeficient vypočítaný podľa cit. ustanovenia v priebehu kalendárneho roka, uplatní pri určení výšky koeficientu § 50 ods. 3 zákona o DPH. Po skončení kalendárneho roka je platiteľ dane, ktorý v priebehu roka uplatňoval pomerné odpočítanie dane, povinný vysporiadať rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a celkovou odpočítateľnou daňou za kalendárny rok v súlade s § 50 ods. 4 zákona o DPH.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Následne som sa pre doplnenie informácií pýtala:
Dobrý deň,

takže ak dobre chápeme, ak spoločnosť od začiatku roku vyvíjala činnosti, ktoré by v prípade úspechu smerovali k príjmom podliehajúcim zdaneniu a iba jedna činnosť dospela k úspešnému záveru a neskôr v priebehu roku spoločnosť vyvíjala činnosti oslobodené od DPH(nákup-predaj nehnuteľností), tak do momentu nákupu nehnuteľností spoločnosť môže uplatňovať odpočet dane?

Odpoveď:
Dobrý deň,

zaradenie prijatých plnení do skupín podľa možnosti odpočítania dane (ust. § 49 ods. 2 - 4 zákona o DPH) vykoná platiteľ v nadväznosti na charakter účelu použitia týchto prijatých plnení.
Za správnosť zaradenia prijatých plnení do skupín pre účely odpočítania dane, následného vysporiadania rozdielu podľa § 50 ods. 4 cit. zákona a preukázania správnosti postupu zodpovedá platiteľ.

Nasledne sme si telefonicky vyjasnili, že koeficient sa viaže k obdobiu, kedy nastali zmiešané obchody. T.j. vo Vašom prípade ak za 1-3Q dodával iba s DPH a v 4Q sprostredkoval úver, koeficient ráta iba za 4Q...
2 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

uff.. vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Za málo, ja som podobné riešila minulý rok (2010), my sme predávali nehnuteľnosti oslobodené podľa §38...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

môžem sa Vás ešte opýtať... teraz mi napadlo.. čo ak v roku 2012 už nebudem mať oslobodené príjmy? Aj tak budem koeficientovať ? Chcem koeficientovať PHM, Telefóny a nájom. Viem s určitosťou že 1Q tieto oslobodené príjmy už nebudeme mať.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

potom neviem, prečo chcete koeficientovať, keď budete mať iba neoslobodené činnosti... Ak pre istotu, tak v 4Q 2012 si vysporiadate DPH za celý rok 2012...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no tak teda koeficientovať tým pádom nemusím? myslím teda rok 2012.. pokiaľ nebudú oslobodené príjmy..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

môj názor znie nie, nemusíte
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ale dám ešte do pozornosti túto tému aj skúsenejším...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

ďakujem... ja tomu rozumiem tak, že jednoducho keď v danom štvrťroku nedosiahnem oslobodený príjem, tak sa mi tam ani neviažu žiadne náklady, takže nieje čo koeficientovať..
alebo druhá varianta je tá, že budem musieť koeficientovať náklady a v 4Q to vysporiadam a DÚ mi to potom vráti? čo je správne?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ja si myslím, že možnosť pvá. V našej firme práve zanikla povinnosť koeficientovať, nakoľko poskytuje iba oslobodené plnenia - tým pádom žiadny odpočet DPH...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ibiza Pozri príspevok
môžem sa Vás ešte opýtať... teraz mi napadlo.. čo ak v roku 2012 už nebudem mať oslobodené príjmy? Aj tak budem koeficientovať ? Chcem koeficientovať PHM, Telefóny a nájom. Viem s určitosťou že 1Q tieto oslobodené príjmy už nebudeme mať.
ako viete, že nebudú oslobodené príjmy? Potom vyvstáva otázka, čo vôbec treba koeficientovať 4Q.?
1-3/2011 nie sú oslobodené, rok 2012 nebudú oslobodené, nedá sa považovať to sporostredkovanie za príležitostný príjem oslobodený a tým pádom tieto príjmy nejdú do koeficientu? Dáva do pozornosti
§50 Z_DPH
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,


calawen Pozri príspevok
potom neviem, prečo chcete koeficientovať, keď budete mať iba neoslobodené činnosti... Ak pre istotu, tak v 4Q 2012 si vysporiadate DPH za celý rok 2012...
tým že sa vypočíta koeficient za IV.Q.2011, považuje sa vo väzbe na zadanie za vysporiadaný, a má sa správne použiť pre krátenie odpočtu celý nasledujúci rok. Pokiaľ takto nechcete postupovať, treba si nechať schváliť koeficient správcom dane. takýto prípad som mala, celý rok som koeficientovala a na konci roka som vysporiadala a vyžiadala celú sumu neodpočítanej DPH nazad. Klient nechcel riešiť zmenu koeficientu.

ibiza Pozri príspevok
no tak teda koeficientovať tým pádom nemusím? myslím teda rok 2012.. pokiaľ nebudú oslobodené príjmy..
platí moje stanovisko vyššie - musíte koeficientovať, ak si nevybavíte súhlas správcu.
Záver:
ja by som príjmy v IV.Q. považovala za príležitostné a vôbec by som koeficient neriešila. Samozrejme s podmienkou, že oslobodené príjmy a počet faktúr za sprostredkovanie bol výrazne nižší ako ostatné plnenie.
Možno prepočtom zistíš, ýe ide o koef. 0,996, ktorý sa aj tak zaokrúhli na 1,00.
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Kejka, veľmi pekne ďakujem za ozrejmenie.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

KEJKA Pozri príspevok
ako viete, že nebudú oslobodené príjmy? Potom vyvstáva otázka, čo vôbec treba koeficientovať 4Q.?
1-3/2011 nie sú oslobodené, rok 2012 nebudú oslobodené, nedá sa považovať to sporostredkovanie za príležitostný príjem oslobodený a tým pádom tieto príjmy nejdú do koeficientu?
bola som to dnes konzultovať na DÚ a tam povedali, že sa nejedná o príležitostný príjem.. lebo tiež som to tak chcela vyriešiť. a to, že v 2012 nebudú už oslobodené príjmy vieme, lebo tá spoločnosť dala firme výpoveď mandátnej zmluvy.. že končí s poskytovaním úverov na slovensku.. Tak som teda myslela, že to urobím tak, že teraz dáme schváliť koeficient na ten 4Q a v 2012 oznámime, že oslobodené príjmy už niesú a teda koeficient bude 1. Môžem takto postupovať? Dokonca keď som dnes bola schváliť žiadosť na schválenie koeficientu, tak mi rovno pani povedala, ani na to nepozrela, že to schvaľuje. Že vždy to schvaľujú.. Je to normálne?

No a teraz mi vyvstáva znova otázka, ktoré čísla vlastne zahrnúť do výpočtu... Program mi nedáva možnosť zadať koeficicent len za 4Q, mám tam len predpokladaný koeficient.. Následne mi počíta koeficient celoročný a ten je teda podstatne rozdielny. Skúste poradiť ktorý výpočet je vlastne správny..
v 4Q boli oslobodené výnosy vo výške 5743,25 Eur a tie ktoré podliehajú DPH 16208,33, čiže: 16.208,33/21.951,58 = 0,74
celoročne mi to počíta program takto: 96.583,33/102.326,83 = 0,95

už mi to bolo jasné a znova tápam.. pracujem v omege od krosu..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

platí len za 4Q teda 0,74
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať